bílá hniloba

Obsah

Bílá hniloba česneku

(Stromatinia cepivora)

Bílá (sklerociová) hniloba, známá také jako Stromatinia cepivora, je choroba postihující rostliny, jako je zejména cibule a česnek. Je způsobena houbou Stromatinia cepivora. Tato houba je přítomna ve formě sklerocií, což jsou tvrdá a černá tělíska, která se vyskytují v půdě.

Když jsou cibulovité rostliny (jako je cibule, česnek nebo pór) vysazeny do půdy obsahující sklerocia Stromatinia cepivora, houba infikuje kořeny rostlin. Infekce postupuje do vnitřních částí cibule nebo česneku a způsobuje rozklad tkání. V důsledku toho se postižená místa mění v bílé, měkké a plstnaté hmoty, což je důvod, proč se tato choroba nazývá bílá hniloba.

Příznaky bílé hniloby zahrnují ztrátu vitality rostlin, žloutnutí a zasychání listů, a nakonec úplný rozklad cibule nebo česneku. Sklerocia houby se mohou také šířit do dalších částí zahrady prostřednictvím půdy, semen nebo kontaminovaného nářadí.

Prevence a kontrola bílé hniloby zahrnují dodržování dobrých zahradnických praktik, jako je používání zdravého osiva a sadby, střídání plodin, udržování dobrého odvodnění půdy a vyhýbání se nadměrnému zalévání. Při výskytu choroby je vhodné odstranit a zlikvidovat postižené rostliny a minimalizovat šíření sklerocií do dalších částí zahrady.

Bílá hniloba - příznaky na česneku

Bílá sklerociová hniloba - jak se šíří

Bílá sklerociová hniloba se šíří prostřednictvím půdy. Původce může přežívat v půdě až 15 let. Proto je velmi důležité střídat plodiny, nikdy nepěstovat česnek, cibuli a pórek na stejném místě a při výskytu choroby je důležité nepěstovat tyto plodiny na pozemku alespoň 8 let. 

Také je potřeba nepěstovat cibuli a česnek v těžkých a vlhkých půdách, kde se chorobě obzvláště daří. Důležitá je i důkladná likvidace posklizňových zbytků. Nutno dodat, že moření stroužků česneku před výsadbou je vůči této chorobě téměř neúčinné.

Bílá sklerociová hniloba - příznaky na stroužcích česneku

Bílá hniloba cibule

Bílá hniloba cibule ( Stromatinia cepivora) se vyskytuje zejména v místech, kde nebyl dodržen správný osevní postup. Tam, kde se tato choroba vyskytuje pravidelně, není vhodné sázet cibuli nebo česnek před zimou.

Hniloba poškozuje česnekovité a cibulovité rostliny, zejména cibuli kuchyňskou, česnek, šalotku, pórek a pažitku.  Optimální teplota na množení/klíčení sklerocií je 14-18 °C. Mycelia rostou při teplotě od 5 do 27 °C.

Prvním příznakem choroby je výskyt bílého mycelia na bázi cibulí. Hniloba se pak postupně šíří směrem nahoru do zbývajících částí rostliny. Na odumřelých pletivech navíc dochází k tvorbě dalších drobných sklerocií.

Po rozkladu těchto napadených pletiv se sklerocia uvolňují zpátky do půdy. Vývoj nemoci však může pokračovat na napadených cibulích i ve skladech.

Bílá hniloba ochrana

Zlikvidovat bílou hnilobu česnekovitých fungicidy je prakticky nemožné, stejně tak je neúčinné moření stroužků česneku před výsadbou. Ovšem přece jen nějak můžete pomoci svým rostlinám, aby se této chorobě dokázaly bránit samy. Stačí je pohnojit organickým hnojivem Hnojík. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů

Repelentní účinek proti škůdcům a chorobám má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny. Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete cibuli a česnek zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu.

Jak se zbavit škůdců a léčit rostliny

Exlixír na škůdce ze svleček

Pokud se potýkáte s odstraněním škůdců a právě jste narazili na Hnojík.cz, tento způsob přípravy výluhu je pro vás tou nejlepší volbou. Jedná se o nejúčinnější metodu, která zafunguje na jakýkoliv problém. Výluh aplikujte třikrát týdně na napadené rostliny tak, že je celé pokropíte. Kromě toho zahrabte trošku svleček kolem kořenů rostlin, a zbavíte se tak i těch nejodolnějších škůdců bez použití chemie.

Jak používat Hnojík na všechny ostatní rostliny

dávkování hnojíku

Jak používat Hnojík

Jak používat Hnojík posypem, zálivkou či postřikem. Způsoby zesílení účinku na škůdce a nemoci rostlin.

ovoce a zelenina

Pěstování rostlin podle kategorií

Seznámení se s rostlinami, jejich pěstováním a hnojením přehledně podle druhů.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zdroje: