rebarbora

Obsah

Rebarbora - kráska mezi zeleninou

(Rheum rhabarbarum)

Rebarbora je zelenina, která je známá také pod názvem ředkev rebarbora, ředkev kadeřavá nebo španělská rebarbora. Je to rostlina z čeledi rdesnovitých a její botanický název je Rheum rhabarbarum. Pochází z oblastí střední Asie, ale v současnosti je pěstována a konzumována po celém světě.

Rebarbora má většinou velké listy s dlouhými, tlustými, masitými stonky/řapíky. Tyto stonky jsou jedlou částí rostliny a mají nakyslou chuť. Mnoho lidí používá rebarboru především k přípravě sladkých dezertů, jako jsou koláče, štrůdly nebo kompoty. Kyselost rebarbory lze vyrovnat přidáním cukru nebo kombinováním s ovocem, jako je jahody nebo jablka.

POZOR: Listy rebarbory jsou jedovaté a neměly by se konzumovat. Je důležité oddělovat listy od stonků a používat pouze stonky při přípravě jídel. Rovněž na podzim je rebarbora jedovatá, tedy nejlepší doba sklizně je na jaře.

Rebarbora obsahuje vitamíny C a K, vápník, draslík a další živiny. Je také známá pro své projímavé účinky a tradičně se používá k podpoře trávení.

Rebarbora

Rebarbora použití

Rebarbora se v kuchyni využívá především k přípravě sladkých pokrmů, ale může se také použít ve slaných receptech. 

Dezerty: Rebarbora je oblíbená přísada při přípravě koláčů, štrůdlů, dortů, muffinů a kompotů. Nejčastěji se stonky rebarbory nakrájejí na menší kousky a smíchají se s cukrem a dalšími přísadami, aby se snížila jejich kyselost. Poté se používají jako náplň do dezertů.

Džemy a marmelády: Rebarborový džem nebo marmeláda jsou další oblíbené způsoby využití rebarbory. Stonky se nakrájejí na menší kousky, vaří se s cukrem a je možné přidat i další ovoce nebo koření pro zvýraznění chuti.

Kompoty: Rebarbora je často používána k přípravě osvěžujících kompotů. Stonky se nakrájejí na menší kousky, vaří se ve vodě s cukrem. Můžete přidat i další tvrdší ovoce, aby byl kompot lahodnější.

Sladké omáčky: Rebarborová omáčka se používá jako přísada ke zlepšení chuti a konzistence jiných sladkých pokrmů, jako jsou palačinky, pudinky nebo zmrzlina. Stonky se vaří s cukrem a lze přidat další aromatické přísady, jako je vanilka nebo skořice.

Saláty a přílohy: I když je rebarbora obvykle spojována s dezerty, může se také použít ve slaných pokrmech. Nakrájené a povařené stonky rebarbory můžete přidány do salátů, příloh nebo marinád. Získáte tak pikantní a kyselou chuť.

Rebarbora pěstování

Rebarbora je rostlina, která se snadno pěstuje v mírném klimatu. Zde je několik základních informací o pěstování rebarbory:

Klimatické podmínky: Rebarbora je odolná rostlina a preferuje chladnější podnebí. Nejlépe roste v oblastech s mírnými léty a chladnými zimami. Může být vystavena plnému slunci, ale snese i polostín.

Půda: Rebarbora upřednostňuje hlubokou a dobře propustnou půdu s dostatečným množstvím organického materiálu. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem nebo dobře rozloženým hnojem.

Hnojení rebarbory

Rebarbora nepotřebuje přihnojování v prvním roce po vysazení. V dalších letech ale ocení, když jí do půdy přidáte přírodní organické hnojivo - kompost nebo Hnojík nebo podobné, které mají dostatek dusíku. Díky přihnojování budete mít bohatší úrodu a chutnější řapíky.

Výsadba: Rebarbora se obvykle pěstuje z oddenků nebo semen. Nejlepší čas pro výsadbu oddenků je na jaře (březen až duben), zatímco semena se mohou vysévat na podzim i na jaře. Místo pro výsadbu by mělo být dobře připravené a měly by se ponechat dostatečné mezery mezi rostlinami (asi 90 cm až 120 cm), přece jen se jedná o rozlehlé rostliny.

Péče o rostliny: Po výsadbě je důležité udržovat půdu kolem rostlin vlhkou, zejména během suchých období. Je také dobré odstranit plevel. V průběhu sezóny se doporučuje přidávat kompost nebo hnojivo bohaté na dusík ke zlepšení výživy rostlin.

Sklizeň: Rebarbora se sklízí obvykle až ve druhém nebo třetím roce po výsadbě. Stonky se uříznou u země, nejlépe ve chladnějších měsících na jaře. Při sklizni je důležité ponechat na rostlině alespoň několik stonků, aby měla sílu pro další růst.

Zazimování: V oblastech s chladnými zimami je vhodné chránit rebarboru před mrazem. Po oříznutí stonků se doporučuje pokrýt půdu kolem rostlin mulčem nebo listím, což pomůže udržet teplotu a ochránit kořeny.

Kdy sklízet rebarboru

Rebarboru sklízíme ve druhém nebo třetím roce po výsadbě. Sklízíme jen řapíky, protože listy jsou jedovaté (obsahují tanin). Rebarboru sklízejte zejména na jaře, a to raději v chladnějších dnech. Používejte ostrý nůž a uřezejte řapíky přímo u země. Z každé rostliny uřežte jen několik řapíků, aby mohla růst dále. Někdy se sklízí rebarbora i na podzim, ale záleží na odrůdě. Obvykle se uvádí, že na podzim rostlina obsahuje více taninu a je tedy možné, že budou jedovaté i řapíky.

Rebarbora - kdy sklízet rebarboru

Jak zpracovat rebarboru

Jak zpracovat rebarboru - džem

Rebarboru zpracovávejte ihned po uříznutí, nebo maximálně ji můžete uchovávat několik dní v lednici (když ji třeba dostanete).

Rebarbora by se měla zpracovávat tepelně. TIP: Nejlepší je rebarborové stonky oškrabat od tuhých částí, nakrájet na malé kousky, prosypat cukrem a nechat odležet, aby pustily šťávu. Šťávu pak sceďte a stonky použijte do koláčů, buchet atd.

Zajímavých chuťových variací dosáhnete, když budete kombinovat rebarboru s jablky nebo jahodami. Ale dá se také přidat do slaných jídel, salátů apod. – bude v nich tvořit kyselé podtóny.

Rebarborový koláč

Zde je základní recept, jak upéct rebarborový koláč:

Suroviny:

 • 350 g stonků rebarbory,
 • 200 g hladké mouky,
 • 150 g cukru,
 • 100 g másla (na pokojové teplotě),
 • 2 vejce,
 • 120 ml mléka,
 • 1 čajová lžička prášku do pečiva,
 • špetka soli,
 • vanilkový extrakt (dle chuti).

Postup:

Troubu předehřejte na 180 °C a připravte si dortovou formu. Vymažte ji máslem nebo vyložte pečicím papírem.

Rebarboru důkladně omyjte a oloupejte vnější vrstvu. Pak ji nakrájejte na menší kousky (asi 1 cm až 2 cm dlouhé).

Ve velké míse smíchejte máslo a cukr, dokud nedosáhnete krémové konzistence. Přidejte vejce a vanilkový extrakt a dobře promíchejte.

V další misce smíchejte mouku, prášek do pečiva a špetku soli.

Postupně přidejte suché ingredience do směsi s máslem a cukrem, střídavě s mlékem. Míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.

Přendejte těsto do připravené dortové formy a urovnejte povrch.

Nakrájenou rebarboru rozložte rovnoměrně po povrchu těsta.

Pečte přibližně 35 až 40 minut, nebo dokud není koláč zlatavý a propečený.

pie with rhubarb and raspberries,rhubarb tart
Rebarborový koláč - porce

Rebarborový koláč s drobenkou

Obměnou je rebarborový koláč s drobenkou.

Budete potřebovat:

 • 500 g polohrubé mouky,
 • 125 g cukru krupice,
 • 2 vejce,
 • 125 ml oleje,
 • 1 prášek do pečiva,
 • 300 ml bílého jogurtu,
 • 300 g rebarbory,
 • 100 g hrubé mouky + 100 g cukru krupice + 100 g másla na drobenku,
 • tuk a hrubou mouku na vymazání a vysypání plechu.

 

Postup:

Těsto nalijeme na plech vymazaný tukem a vysypaný moukou a rozetřeme, aby bylo rovnoměrné. 

Na těsto poklademe nakrájenou rebarboru a posypeme drobenkou.

TIP: Drobenku vytvoříte tak, že suroviny na drobenku (mouku, cukr a tuk) promnete v rukou, až mají lepivou, ale sypkou konzistenci.

Rebarborový koláč s drobenkou - před pečením
Rebarborový koláč s drobenkou - upečený

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články