Orlíček

Obsah

Orlíček - Nenáročná krása do vaší zahrady

Orlíček obecný - Aquilegia vulgaris

Aquilegia, známá také jako Orlíček, je rod kvetoucích rostlin patřící do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Tento rod zahrnuje přibližně 70 druhů rostlin, které se vyskytují především v severní polokouli, především ve střední a severní Evropě, Asii a Severní Americe. Orlíček je populární květina mezi zahradníky díky svým nádherným květům a atraktivnímu vzhledu.

Jedním z nejcharakterističtějších rysů Orlíčku jsou jeho květy, které mají zvláštní tvar podobný orlím drápům, což je zároveň důvod, proč dostal své jméno. Květy Orlíčku jsou obvykle velké, nápadné a mají pestrou škálu barev, včetně bílé, růžové, fialové, modré a žluté. Tyto květy jsou vysoce atraktivní pro hmyz, zejména pro včely a motýly, kteří jsou hlavními opylovači Orlíčku.

Orlíček je trvalka, která roste ve formě trsu, a jeho listy jsou zelené, peřeně členěné a dosahují délky až 20 centimetrů. Rostlina obvykle dosahuje výšky kolem 30 až 60 centimetrů, což ji činí ideální volbou pro zahrady a záhony. Existuje také několik odrůd Orlíčku, které jsou menšího vzrůstu a vhodné pro pěstování v nádobách.

Orlíček pěstování

Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) je nenáročná rostlina, která se dobře přizpůsobuje různým podmínkám. Zde je několik tipů pro úspěšné pěstování orlíčku:

  1. Stanoviště: Orlíček obecný preferuje slunné až polostinné stanoviště, které je chráněné před přímým poledním sluncem. Rostlina snese i stinnější místa, ale na plném slunci může mít tendenci vadnout.

  2. Půda: Orlíček obecný upřednostňuje dobře odvodněnou půdu s dostatečným obsahem humusu. Můžete přidat kompost nebo jiný organický materiál do půdy před výsadbou, aby se zlepšila její struktura a živinový obsah.

  3. Zálivka: Přestože je orlíček obecný odolný vůči suchu, je důležité pravidelně zalévat zejména během suchých období. Udržujte půdu vlhkou, ale vyhněte se přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů.

  4. Hnojení: Orlíček obecný nepotřebuje silné hnojení. Můžete přidat výživný kompost nebo hnojivo s pomalým uvolňováním na jaře, aby se zlepšila půdní struktura a podpořil růst rostliny.

  5. Mulčování: Aplikace mulče kolem rostliny pomůže udržovat vlhkost půdy, potlačovat růst plevelů a chránit kořeny před extrémními teplotními výkyvy.

  6. Řez: Po odkvětu můžete odstranit odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Můžete také prořezat vadlé nebo poškozené stonky a listy.

  7. Rozmnožování: Orlíček obecný se množí semeny, která můžete vysévat na podzim nebo na jaře. Semena je vhodné nechat stratifikovat ve chladu po dobu několika týdnů před výsadbou. Rostliny lze také rozmnožovat dělením trsů na jaře.

  8. Choroby a škůdci: Orlíček obecný je obecně odolný vůči chorobám a škůdcům. Přesto je vhodné pravidelně kontrolovat rostliny a odstraňovat případné napadené listy nebo stonky.

  9. Zimní ochrana: Orlíček obecný je odolný vůči mrazu, ale v oblastech s přísnými zimami můžete rostlinu přikrýt vrstvou mulče nebo listí, aby se chránila před extrémními teplotami.

Orlíček semena

Orlíček obecný - Aquilegia vulgaris

Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) je druh rostliny z rodu Aquilegia, který patří do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Orlíček obecný je původní druh v Evropě a vyskytuje se ve volné přírodě, stejně jako ve zahradách a parcích.

Orlíček obecný je vytrvalá rostlina s trsem listů a vzpřímenými stonky, které dosahují výšky až 80 centimetrů. Jeho listy jsou složené z několika laloků a mají světle zelenou barvu. Květy Orlíčku obecného jsou typicky ve tvaru trubky s výraznými ostrými cípy na konci, které připomínají orlí drápy. Tyto květy jsou obvykle fialové, modré nebo růžové barvy, ale existují i bílé a krémové odrůdy.

Orlíček obecný je rostlina, která kvete v období jara až léta, obvykle od května do července. Jeho květy jsou velmi atraktivní pro opylovače, jako jsou včely a motýli, kteří přilétají pro nektar. Po odkvětu se na rostlině tvoří plody ve formě tobolky, které obsahují semena.

Pěstování Orlíčku obecného je poměrně snadné. Rostlina preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Může se však přizpůsobit různým podmínkám a roste i ve stínu. Orlíček obecný je odolný vůči chladu a snese mírné mrazy. Je vhodné pravidelně zalévat rostlinu, zejména v suchých obdobích.

Aquilegia vulgaris flower

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy