Hnojivo na muškáty

HMYZÍ TRUS JAKO HNOJIVO NA MUŠKÁTY

muškáty

Obsah

hnojivo na muškáty

Muškáty

muškáty v truhlíku

Muškáty každoročně od jara až do prvních mrazů zdobí okenní parapety, balkony, terasy či zahrady v mnoha koutech Čech.

Odborný název muškátu je pelargonie. U nás v Čechách jsou jedněmi z nejrozšířenějších okrasných květin a jejich pěstování má dlouhou tradici.

Muškáty (latinsky Pelargonium) patří do rodu pakostotvaré (Geraniales), čeledi pakostovitých (Geraniaceae). Tato čeleď zahrnuje více než 200 divoce rostoucích druhů.

Jsou to stálozelené trvalky. Najdeme u nich opravdu krásnou různorodost. Od bylin až po dřevnaté keře, dorůstající od 40 – 150 cm, kromě u nás pěstovaných běžných muškátů známe druhy, které v půdě vytvářejí větší či menší hlízy, s kulovitým či velmi řídkým květenstvím, se souměrným nebo nesouměrným jednoduchým či složitým květem, který může být jednobarevný, vícebarevný, případně s tmavším očkem. Různorodost je opravdu obrovská.

muškáty
muškáty

Většina z nich je původem z jižní Afriky. Asi pouhých 10 druhů se přirozeně vyskytuje na Blízkém Východě nebo v jižní Austrálii.

První muškáty byly z Afriky přivezeny do botanických zahrad Evropy před více než 300 lety.

Prvními šlechtiteli muškátů byli Angličané. Po nich následovali hlavně němečtí, francouzští a američtí šlechtitelé.

Prudký rozmach šlechtění klasických muškátů nastal v první polovině 19. století, kdy jich už prý bylo kolem 1000 různých odrůd, ačkoli mnoho z nich už dnes bohužel neznáme.

V současnosti pěstované muškáty jsou výsledkem křížení asi 30 divoce rostoucích druhů

Druhy muškátů

Muškáty, které se u nás nejčastěji pěstují, můžeme rozdělit do 6. základních skupin:

  • Muškáty kroužkované (pelargonium zonale) dostaly své pojmenování kruhových vzorů na svých listech. Mají vzpřímený růst a dlouhé stonky s jednoduchými nebo dvojitými květy v kulovitých shlucích. 
  • Tahavé muškáty (pelargonium peltatum) s dlouhými úzkými stonky s hrubými kožovitými listy
  • Velkokvěté muškáty (Pelargonium grandiflorum) zvané někdy také jako anglické nebo královské (regal) muškáty, jsou kompaktní křovité a velmi rychle dřevnatí a dozrávají, díky čemuž začínají kvést velmi brzy 
  • Andělské muškáty (Angels Regal pelargonium) s kompaktnějším vzrůstem a menšími listy i květy připomínajícími fialky, s často dvoubarevnými květy.
  • Voňavé muškáty (Pelargonium graveolens) s listy, které při doteku uvolňují vůni a menšími nevýraznými květy. Muškáty unique, které jsou podobné voňavým muškátem, ale s většími atraktivnějšími květinami., ktoré sú podobná voňavým muškátom, no s väčšími atraktívnejšími kvetmi.
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
geranium g01ec64571 1280
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty

Pěstování muškátů

Muškáty – pelargonie dostaly pojmenování „děti slunce“. Je to proto, že jsou velmi náročné na jeho dostatek a množství slunečního záření, které ovlivňuje také jejich kvetení. Velmi dobře snášejí intenzivní sluneční záření, proto nejkrásněji kvetou na slunečních stranách ať už je to ve Středomoří, ať u nás, či pod Himalájemi. Zvyknout si dokážou ale i na polostín nebo zastínění v průběhu léta. Při nedostatku světla v zimním období rostou velmi pomalu a překonávají období vegetačního klidu.

Kromě slunečního záření vyžadují také spoustu tepla. Nemají rády přehnanou zálivku, protože s vodou umí dobře hospodařit. Jsou k tomu uzpůsobeny z domovského prostředí. Vodu si shromažďují v listech a stoncích. Pokud muškát přelijete, začne vám hnít. I když muškáty snášejí sucho lépe než vláhu, pozor na přílišné vyschnutí. Jako extrém přelití vodou i extrém přílišného přesušení není pro muškáty dobrý.

Půda by měla být vždy vlhká, ne však promočená. Nejvhodnější je muškáty zalévat ráno nebo večer, kdy slunce nesvítí prudce a muškáty mohou vodu využít podle potřeby. Vždy vodu lijeme do květináče, ne na listy a její množství přizpůsobujeme podle počasí. V zimním období zmenšete objem zálivky. Pokud se vám bude zdát, že muškáty nestíhají pít vodu, zálivku můžete omezit a zalévat jen jednou měsíčně. Při zalévání lze použít Hnojík, který je vhodný jako hnojivo na muškáty v každé fázi vegetace.

 

muškáty
muškáty
muškáty
muškáty a kola

Přezimování

K přezimování vyžadují chladnější místa, kde však musí mít dostatek světla. Začátkem září postupně snižujte zálivku. Na rostlinky bychom již neměli v tomto období používat hnojivo na muškáty, aby dále nerostly, ale naopak, aby se růst zastavil. Odstraňte suché a odumřelé listy nebo květiny.

Nové výhonky se musí seříznout těsně pod kolínko, aby v zimě nerostly a zbytečně rostlinu nevyčerpaly. Potom muškáty přesuneme do skleníku nebo najdeme chladné a světlé místo. Nejvhodnější teplota je v rozmezí 8-10 °C. Zálivku je třeba omezit. Nezapomínáme, že muškáty nesmí zamrznout. Muškáty během zimy kontrolujeme a odstraňujeme spadané listy a květy.

Koncem ledna začneme přidávat hnojivo na muškáty, doporučujeme Hnojík, a zvyšovat zálivku. Muškáty můžeme znovu vyložit, bude-li teplota nad 10°C. V dubnu hnojíme pravidelně, alespoň jednou za týden. Nové výhonky je třeba zkrátit, aby se mohly lépe rozvětvit. Nemusíte je vyhazovat, odřezky můžete použít k vypěstování mladých muškátů.

Na jaře je důležité přesadit muškáty do nového substrátu, do kterého přimícháme Hnojík – hnojivo na muškáty, aby nabrali čerstvé živiny. Zálivku zvyšujeme podle zvyšování teploty. V květnu je nutné hnojit pravidelně jednou týdně.

 

Zajímavosti o pěstování muškátů

opylování muškátů

Opylování

Viděli jste už plod nebo semeno muškátu? V Africe květiny opylují ptáci, u nás musíme květiny uměle opylit, i tak je oplodnění slabé. Zobákovitý plod se rozpadává na 5 plůdků, semeno má chlupatý zobáček, který je hygroskopický a po dozrání s luštěnitě mačká a zavrtává semeno do půdy

Exteriér

Výsadba do květináčů různých tvarů na ozdobu oken, balkonů a teras je známa asi všem. Méně častá je ovšem výsadba na záhonu v parcích či městských zahradách. V exteriéru můžeme také použít táhlé muškáty jako sezónní půdopokryvné rostliny na dostatečně slunných stanovištích. I při výsadbě v exteriéru je vhodné pravidelně používat hnojivo na muškáty .

Interiér

Prosvětlená chladnější schodiště či chodby jsou ideální pro pěstování velkokvětých a andělských muškátů. Některé polodřevnaté druhy muškátů lze tvarovat a pěstovat jako bonsaje. A přestože nejnovější studie prokázaly, že voňavé muškáty (muškát citrónový) neodpuzují dotěrné komáry a mouchy, pěstované v interiéru nám vytvoří příjemnou aromaterapii.

Potravinářství

Listy některých odrůd voňavých muškátů se mohou používat jako koření do jídel a nápojů ak dekorování v moučníků a dortů v cukrářské výrobě.

Průmyslové využití

Druhy muškátů pěstované na plantážích v Africe a v teplých oblastech Asie se využívají k průmyslovému získávání éterických olejů.

muškáty v potravinářství

Nemoci a škůdci

Mezi nejčastěji se u nás vyskytující nemoci muškátů a škůdců patří:

chloróza listů a jiných částí rostliny z přemokření substrátu, nízké teploty, nevhodného pH nebo nedostatku živin

korkovitost listů jako důsledek velkého kolísání vodního režimu rostliny, při současně vysoké vzdušné vlhkosti a nízké teplotě

virová onemocnění – například. pestrokvětost pelargonií, žlutá skvrnitost pelargonií, kroužkovitost pelargonií, kroužkovitost tabáku

bakteriální onemocnění – například. bakteriální skvrnitost listů, nádorovitost kořenů, bakteriální vadnutí a skvrnitost

houbová onemocnění kořenů a odřezků – postupné zčernění a hniloba kořenové soustavy muškátů nebo spodní části stonků zasazených odřezků (černá noha) je většinou způsobeno houbami rodu pythium.

živočišní škůdci – mšice listová, molice skleníková, roztoči

muškáty v květináčí

Nemoci a škůdci mohou znepříjemnit pěstování muškátů. Jak se s pomocí Hnojíku – organického hnojiva na muškáty a další okrasné a užitkové rostliny a plodiny vypořádat s výše uvedenými problémy při jejich pěstování naleznete na: Použití hnojiva.

Odpovědi na

Časté otázky

Muškáty mají vysoké nároky na obsah živin v půdě. Hnojení je při nich důležité, chcete-li mít krásné a zdravé květiny. Protože rostliny pěstované zvláště v květináčích, vyžadují větší důraz na doplňování živin hnojením. Bez optimální výživy nebudou rostliny v dobré kondici, budou mít oslabenou imunitu, slabší budou odolávat chorobám i škůdcům, a to se podepíše i na množství a kvalitě květin.

Na jaře, když přesazujete muškáty, přimíchejte do substrátu hnojivo Hnojík a promíchejte je. Dopomůže k výživě muškátů na další období. Od jara do podzimu hnojte pravidelně přidáním hnojiva do vody, se kterou budete zalévat jednou za 1 až 2 týdny, podle potřeby. Zaléváme ke kořenům. Kapalné hnojivo nebo výluh z HNOJÍKU lze aplikovat také na list s pomocí zahradního postřikovače, a to zejména při napadení muškátů chorobami nebo škůdci.

Nemusíte nutně použít HNOJÍK, můžete použít i jiná hnojiva z kategorií

  • Pevná hnojiva
  •  
  • Kapalná hnojiva
  •  
  • Ekologická hnojiva

 

Je třeba mít na paměti, že kapalné hnojivo sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží, a tak je třeba používat i pevná hnojiva, která budou dlouhodobě zásobovat živinami.

Obvykle je nutné hnojit od začátku vegetace, během růstu až do kvetení, aby mělo hnojení muškátů potřebný efekt a oni přinášeli svým vzhledem, případně vůní radost.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, které kromě živin poskytne přírodní ochranu proti škůdcům a pomáhá bojovat rostlinám s onemocněními. Má neutrální PH a obsahuje Chitin, ze kterého muškáty budou čerpat další benefity a jejich pěstování bude tak jednodušší.

Zdroje informácí:

Nákup na eshopu