Muškáty

Obsah

Muškáty neboli pelargonie

Muškát převislý - Pelargonium peltatum

Muškáty, také nazývané pelargonie nebo geránium, jsou rostliny patřící do rodu Pelargonium, který je součástí čeledi Geraniaceae. Muškáty jsou velmi oblíbené okrasné rostliny, které jsou pěstovány pro své atraktivní květy a vůni.

Existuje mnoho druhů muškátů, z nichž každý má specifické vlastnosti. Květy muškátů mohou mít různé barvy, jako jsou růžová, červená, bílá nebo fialová, a často mají výrazné a příjemné aroma. Listy muškátů jsou obvykle zelené a mají různé tvary, od hladkých až po zubaté nebo vlnité okraje.

Muškáty jsou často pěstovány v zahradách, na balkonech nebo ve venkovních nádobách. Jsou známé pro svou schopnost odolávat suchu a jsou relativně nenáročné na péči. Mohou být také pěstovány jako pokojové rostliny, ale vyžadují dostatek světla a dobře propustnou půdu.

Muškáty jsou často množeny řízkováním, což znamená, že se z nových výhonků odebírají řízky a zakládají se nové rostliny. Existuje mnoho odrůd muškátů, které se liší ve tvaru květu, vzrůstu a vůni.

Muškáty druhy

Muškát - Pelargonium capitatum
Muškát červený

Muškáty jsou rozmanitou skupinou rostlin a existuje mnoho druhů muškátů. Zde je přehled některých populárních druhů muškátů:

 1. Pelargonium zonale: Muškát vzpřímený, známý také jako zonální muškát, má vzpřímený růst a okrasné listy s výraznou tmavou zónou uprostřed. Květy mohou být různých barev a jsou často velké a bohaté.

 2. Pelargonium peltatum: Muškát převislý, známý také jako převislý muškát, má převislý růst a dlouhé, visící výhony. Listy jsou lesklé a květy jsou malé a často vytvářejí bohaté květinové trsy.

 3. Pelargonium grandiflorum: Muškát anglický, také nazývaný velkokvětý muškát, má vzpřímený růst a velké květy s různými barevnými kombinacemi. Je známý pro svou bohatou a dlouhotrvající kvetoucí schopnost.

 4. Pelargonium graveolens: Muškát vonný, známý také jako vonný pelargonium nebo geranium vonný, má vzpřímený růst a listy s výraznou vonnou vůní. Je často využíván v parfumerii a aromaterapii.

 5. Pelargonium crispum: Muškát kadeřavý, také známý jako kadeřavý muškát nebo kadeřavý pelargonium, má vzpřímený růst a listy s jemnými vlnovitými okraji. Je oblíbený pro svou citronovou nebo mátovou vůni.

 6. Pelargonium tomentosum: Muškát chlupatý, známý také jako chlupatý muškát nebo chlupatý pelargonium, má vzpřímený růst a listy pokryté jemnými chlupy. Listy mají silnou vůni po máti a jsou často používány v bylinkových zahradách.

To je jen několik příkladů druhů muškátů, které jsou běžně pěstovány. Existuje mnoho dalších odrůd a hybridů muškátů s různými vlastnostmi a vůněmi, které mohou přinést pestrost do zahrad a květinových aranžmá.

Muškáty pěstování

Pěstování muškátů je relativně snadné a přináší radost z bohatého kvetení a vůně. Zde je několik tipů pro úspěšné pěstování muškátů:

 1. Stanoviště: Muškáty preferují slunné nebo polostinné stanoviště. Vyberte místo, které dostává alespoň 4 až 6 hodin slunečního světla denně. Ve velmi horkých oblastech by mohlo být prospěšné poskytnout muškátům trochu stínění během nejteplejších hodin dne.

 2. Půda: Muškáty vyžadují dobře propustnou půdu, která zadržuje vlhkost. Můžete použít zahradní zeminu smíchanou s kompostem nebo hnojivem pro květiny, abyste zvýšili její živinovou hodnotu a zlepšili její strukturu.

 3. Zálivka: Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, ale nezmáčejte ji příliš. Nechte povrch půdy mírně proschnout mezi zaléváním a vyhněte se přemokření, což by mohlo vést k hnilobě kořenů. V horkých obdobích bude pravděpodobně potřeba častější zálivka.

 4. Hnojení: Muškáty můžete pravidelně hnojit hnojivem pro květiny, které obsahuje rovnováhu dusíku, fosforu a draslíku. Následujte pokyny na obalu hnojiva pro správné dávkování. Hnojte muškáty přibližně jednou za měsíc během vegetačního období. Vhodným příkladem hnojiva je Hnojík, nejen díky svému organickému složení a obsahu potřebných látek, ale také díky možnosti aplikace jak zálivkou tak zapracováním hnojiva do půdy.

 5. Řezání: Pravidelné řezání muškátů pomáhá udržovat jejich tvar a podpořit bohatší kvetení. Odstraňujte odkvetlé květy a suché nebo nezdravé listy. Pokud se stonky příliš protahují, můžete provést řez, abyste podpořili větvení a kompaktní růst rostliny.

 6. Množení: Muškáty lze množit řízkováním. Vyberte zdravé výhonky a odstraňte spodní listy. Zakořeňte řízky ve vlhké půdě nebo ve skleníku. Po ukotvení řízků můžete nové rostliny přesadit do samostatných nádob.

 7. Zazimování: V chladnějších oblastech, kde mráz hrozí, je vhodné muškáty přes zimu přesunout do chráněného prostoru, jako je skleník, nevytápěná místnost nebo okno s dostatkem světla. Zalévejte je méně často a udržujte středně vlhkou půdu.

Dodržováním těchto tipů na pěstování muškátů byste měli mít zdravé a krásně kvetoucí rostliny. Sledujte jejich potřeby a přizpůsobte péči podle konkrétních podmínek a prostředí, ve kterém rostou.

Muškáty pěstování

Hnojivo na muškáty

organische dunger
Hmyzí trus Hnojík v odmerke

Pro hnojení muškátů se doporučuje používat hnojivo s vyváženým poměrem živin, které obsahuje dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Následující jsou některé tipy a doporučení pro hnojení muškátů:

 1. Druh hnojiva: Vhodné je používat hnojiva určená specificky pro kvetoucí rostliny nebo pelargonie (muškáty). Tyto druhy hnojiv mají obvykle vyvážený poměr živin pro podporu zdravého růstu, bohatého kvetení a silných rostlin.

 2. Dávkování: Dodržujte pokyny na obalu hnojiva pro správné dávkování. Přílišné množství hnojiva může způsobit přebytky živin a poškození rostlin. Méně je často více, takže raději přidejte méně hnojiva a případně dávkujte častěji.

 3. Frekvence hnojení: Muškáty obvykle potřebují pravidelné hnojení během vegetačního období, tedy v období aktivního růstu a kvetení. Doporučuje se hnojit přibližně jednou za 2-4 týdny. V období odpočinku, například v zimě, je třeba snížit frekvenci hnojení.

 4. Aplikace hnojiva: Hnojivo můžete aplikovat buď ve formě granulí nebo ve formě tekutého hnojiva. Granulované hnojivo se aplikuje na povrch půdy a poté se zapracuje do půdy. Tekuté hnojivo se obvykle aplikuje zaléváním, při kterém se rozpouští vodou a dodává se rostlině prostřednictvím zálivky.

 5. Dodatečné živiny: Muškáty občas mohou mít zvýšenou potřebu železa (Fe). Pokud zaznamenáte, že listy muškátů ztrácejí zelenou barvu a žloutnou, může být vhodné přidat hnojivo s vyšším obsahem železa.

Je důležité sledovat reakci rostliny na hnojení a přizpůsobit dávkování a frekvenci podle jejich potřeb. Pamatujte také na to, že hnojení by mělo být doplněno správnou zálivkou a dalšími aspekty péče, jako je řezání a odstraňování odkvetlých květů, aby se zajistil celkově zdravý a vitální růst muškátů.

Množení muškátů - Řízkování muškátů, listů i množení semeny

Muškáty lze úspěšně množit několika způsoby. Zde jsou nejčastěji používané metody množení muškátů:

 1. Řízkování: Řízkování je nejběžnější způsob množení muškátů. Proces začíná odříznutím zdravých řízků délky 8-10 cm od mateřské rostliny. Řízky by měly být odříznuty podél uzliny a odstraňte spodní listy. Poté řízky umístěte do vlhkého písku nebo rostlinného média pro kořenění. Udržujte je ve stinném a teplém prostředí a zalévejte je pravidelně. Během několika týdnů by měly začít kořenit. Jakmile se kořeny vyvinou, mohou být řízky přesazeny do samostatných květinových nádob nebo zahradního záhonu.

 2. Semena: Muškáty lze také množit ze semen. Semena muškátů můžete získat z odkvetlých květů na mateřské rostlině nebo zakoupit ve specializovaných prodejnách s rostlinami. Semena se vysévají do vlhkého a dobře propustného půdního substrátu a pokryjí se tenkou vrstvou půdy. Udržujte substrát vlhký, ale ne přemokřený, a umístěte nádoby s sejítky na teplé a světlé místo. Během několika týdnů by semena měla vyklíčit. Jakmile sazenice vyrostou a získají dostatečnou sílu, mohou být přesazeny do samostatných květinových nádob nebo zahradního záhonu.

 3. Řízkování listů: U některých odrůd muškátů je možné rozmnožovat je pomocí řízků z listů. Odřízněte zdravý list s částí stonku a umístěte ho do vlhkého média pro kořenění. Ujistěte se, že spodní část listu je ponořena v půdě. Udržujte médium vlhké a umístěte ho na teplé a světlé místo. Během několika týdnů by list měl začít vytvářet nové kořeny. Poté ho můžete přesadit do samostatného květinového hrnce.

Důležité je mít čisté a ostré nástroje pro množení muškátů, aby se minimalizovalo riziko infekce nebo poškození rostliny. Množení muškátů vyžaduje trpělivost a péči, ale s těmito metodami můžete získat nové rostliny a rozšířit svou sbírku muškátů.

Množení muškátů

Muškát převislý - Pelargonium peltatum

Muškát převislý (Pelargonium peltatum) je konkrétní druh muškátu, který je známý pro své převislé výhony a bohatý květenství. Jedná se o vytrvalou rostlinu s plazivými nebo převislými stonky, které mohou dorůstat až několika metrů. Listy jsou střídavé, srdčitého tvaru, lesklé a zelené barvy.

Muškát převislý produkuje drobné květy, které mohou mít různé barvy, jako jsou růžová, červená, fialová nebo bílá. Květy jsou uspořádány ve svazečcích nebo květenstvích a vytvářejí nádherný efekt při pověšení přes okraj květinových nádob, záhonů nebo zdí. Kromě svého okouzlujícího vzhledu mají květy často také příjemnou vůni.

Muškáty převislé jsou oblíbené rostliny pro zahradníky a zahradní nadšence, kteří hledají rostliny vhodné pro závěsné koše, květinové nádoby nebo jako pokryvné rostliny. Jsou odolné v teplém a mírném podnebí a preferují slunné nebo polostinné polohy a dobře propustnou půdu.

Muškát převislý - Pelargonium peltatum

Anglický muškát - Pelargonium grandiflorum

Anglické muškáty - Pelargonium grandiflorum

Anglický muškát (Pelargonium grandiflorum) je druh muškátu, který je známý svými velkými a nápadnými květy. Je to vytrvalá rostlina s vzpřímenými stonky, které mohou dosáhnout výšky až 60 cm. Listy jsou střídavé, hluboce laločnaté a zelené barvy.

Květy anglického muškátu jsou jedinečné a mají velmi estetický vzhled. Mohou být jednoduché nebo plné, a jejich barva se pohybuje od bílé přes růžovou až po červenou. Květy mohou mít také jemnou vůni. Anglický muškát je často pěstován jako okrasná rostlina v zahradách, na terasách nebo na balkonech.

Péče o anglický muškát je podobná jako u jiných druhů muškátů. Rostlina preferuje slunná nebo polostinná stanoviště a dobře propustnou půdu. Je důležité pravidelně zalévat rostlinu, aby se udržovala vlhkost půdy, ale je třeba se vyvarovat přemokření. K obohacení kvetení je také vhodné pravidelně odstraňovat odkvetlé květy.

Muškát vzpřímený - Pelargonium zonale

Muškát vzpřímený (Pelargonium zonale) je populární okrasná rostlina, která je oblíbená pro své krásné květy a dekorativní listy. Tato rostlina je členem rodu Pelargonium a je považována za jednu z nejrozšířenějších odrůd muškátů.

Muškát vzpřímený je charakterizován vzpřímeným růstem a stonky, které se vyznačují opeřenými listy. Listy jsou obvykle sytě zelené a mají zakřivené okraje, což jim dodává zajímavý vzhled. Květy muškátů vzpřímených jsou velké a mohou být různých barev, včetně červené, růžové, fialové, bílé a oranžové. Tyto květy jsou často vonné a mají přitažlivý tvar.

Pěstování muškátu vzpřímeného je relativně snadné. Nejlepší je umístit rostlinu na slunné místo, které dostává dostatek světla, ale je chráněné před přímým slunečním světlem během nejsilnějšího denního slunečního svitu. Muškáty vzpřímené vyžadují pravidelnou zálivku, která udržuje půdu rovnoměrně vlhkou, ale nezaplavuje rostlinu. V létě může být potřeba častější zálivka.

Pravidelné hnojení muškátů vzpřímených je také důležité pro jejich zdravý růst a kvetení. Používejte hnojivo pro květiny s rovnováhou dusíku, fosforu a draslíku a dodržujte pokyny na obalu pro správné dávkování.

Muškát vzpřímený - Pelargonium zonale

Citrónový muškát - Pelargonium citronella

Citrónový muškát - Pelargonium citronella

Citrónový muškát (Pelargonium citronellum) je rostlina známá svou silnou a svěží citronovou vůní. Tato odrůda muškátu je často pěstována jako okrasná rostlina kvůli svým dekorativním listům a vonným květům.

Citrónový muškát je vytrvalá bylina s vzpřímeným růstem a zelenými, opeřenými listy. Květy jsou malé a mají růžovou až fialovou barvu. Hlavní atrakcí této rostliny je však vůně. Listy obsahují éterický olej s výraznou citronovou vůní, který se uvolňuje při dotyku nebo tření listů.

Pěstování citrónového muškátu je relativně snadné. Rostlina preferuje slunné nebo polostinné stanoviště a dobře odvodněnou půdu s vyšším obsahem organického materiálu. Pravidelná zálivka a hnojení pomáhají udržovat rostlinu zdravou a vitální.

Citrónový muškát lze také použít jako přírodní repelent proti hmyzu, zejména proti komárům. Vonná vůně citronového muškátu odpuzuje mouchy a komáry, což je užitečné v letních měsících, kdy je hmyz nejaktivnější.

Díky svému vzhledu a vůni je citrónový muškát oblíbeným doplňkem pro zahradní terasy, balkony a venkovní prostředí. Jeho vonný a osvěžující charakter dodává zahradám a venkovním prostorům příjemnou atmosféru.

Jak zazimovat muškáty a kdy dát muškáty ven

Muškáty nejsou odolné vůči mrazu a proto je běžné je zazimovat v chladnějším období, aby přežily zimu a znovu vyrostly v příští vegetační sezóně. Zde je postup, jak zazimovat muškáty:

 • Před zazimováním je vhodné prohlédnout rostliny a odstranit všechny suché nebo poškozené listy, stonky nebo květy.

 • Muškáty je možné zazimovat několika způsoby. Jedním z nich je přesazení rostliny do květinových nádob s dostatečným objemem, aby kořeny měly prostor. Před přesazením je vhodné zkrátit stonky na přibližně třetinu jejich původní délky.

 • Při přesazování muškátů je vhodné použít novou, dobře propustnou zeminu, která pomáhá zabránit hnilobě kořenů. Zeminu lze smíchat s perlitem nebo pískem, aby se zvýšila propustnost.

 • Po přesazení rostliny do nových květinových nádob je vhodné mírně zalít, aby se substrát rovnoměrně zvlhčil. Nepřelévejte, protože nadměrná vlhkost může vést k hnilobě kořenů.

 • Následně umístěte muškáty na místo, které poskytuje dostatek světla, ale nepřímého slunečního záření. Ideální teplota pro zazimování muškátů je kolem 10-15 °C. Můžete je umístit do chladnější místnosti, sklepa nebo do skleníku.

 • V průběhu zimního období je třeba rostliny jen mírně zalévat, aby substrát nevysychal úplně. Ujistěte se, že substrát je mírně vlhký, ale ne promočený.

 • Pravidelně kontrolujte rostliny, zda netrpí napadením škůdci nebo nemocemi. Pokud se objeví příznaky, je třeba je řešit co nejdříve.

 • Na konci zimy, obvykle v době jara, kdy se zlepší počasí a teploty se zvyšují, můžete muškáty opět přesadit do větších květinových nádob, zkrátit jejich stonky a umístit je venku nebo na světlé místo, kde budou mít dostatek slunečního záření.

Dodržováním těchto kroků a poskytnutím vhodných podmínek během zimního období by vaše muškáty měly přežít zimu a znovu vyrašit v další vegetační sezóně.

Muškáty - přesazování

Muškáty v truhlíku

Muškáty v truhlíku jsou velmi populární a vhodná volba pro zahradníky, kteří nemají dostatek prostoru v zahradě nebo preferují pěstování rostlin ve výšce. Zde je několik tipů na péči o muškáty v truhlíku:

 1. Výběr vhodného truhlíku: Muškáty potřebují dostatek prostoru pro růst jejich kořenového systému, takže vyberte dostatečně velký truhlík. Truhlík by měl mít drenážní otvory na dně pro odvodnění přebytečné vody.

 2. Zemina: Použijte kvalitní zeminu pro kontejnerové rostliny, která je dobře propustná a zadržuje vlhkost. Můžete také přidat malé množství kompostu nebo hnojiva na květiny, aby se zvýšila živinová hodnota půdy.

 3. Zálivka: Muškáty mají rády pravidelnou zálivku. Zalévejte rostlinu, když vrchní vrstva půdy v truhlíku vysychá, ale vyhněte se nadměrnému zalévání, které by mohlo vést k hnilobě kořenů.

 4. Sluneční světlo: Muškáty vyžadují dostatek slunečního světla pro zdravý růst a kvetení. Umístěte truhlík na slunné nebo polostinné místo, kde budou mít přístup k 4 až 6 hodinám denního slunečního světla.

 5. Hnojení: Pravidelně hnojte muškáty v truhlíku. Použijte vyvážené hnojivo pro květiny, které obsahuje dusík, fosfor a draslík. Hnojte podle pokynů na obalu hnojiva.

 6. Řezání: Pravidelně provádějte řezání muškátů v truhlíku, abyste udrželi jejich tvar a podpořili bohatší kvetení. Odstraňujte odkvetlé květy a suché nebo nezdravé listy.

 7. Zazimování: V období zimy je možné přesunout muškáty do chráněného prostoru, jako je skleník nebo světlá místnost s teplotou kolem 10-15 °C. Zalévejte je střídmě a snižte množství hnojení. V některých oblastech s mírným podnebím mohou muškáty přežít i venku v truhlících, pokud jsou chráněny před mrazem a vlhkostí.

Dodržováním těchto tipů na péči o muškáty v truhlíku byste měli mít zdravé a kvetoucí rostliny, které dodají barevný a atraktivní prvek do vaší zahrady nebo terasy.

Muškáty v truhlíku

Hnojení venkovních a okrasných rostlin

Jak používat Hnojík na všechny ostatní rostliny

dávkování hnojíku

Jak používat Hnojík

Jak používat Hnojík posypem, zálivkou či postřikem. Způsoby zesílení účinku na škůdce a nemoci rostlin.

ovoce a zelenina

Pěstování rostlin podle kategorií

Seznámení se s rostlinami, jejich pěstováním a hnojením přehledně podle druhů.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zdroje:

Zajímavé odkazy