Černý jeřáb - aronie

Obsah

Aronie černý jeřáb - znáte ho?

(Aronia)

Černý jeřáb, aronie nebo temnoplodec, to jsou tři názvy pro jeden léčivý keř či strom, který si můžete pěstovat i na vaší zahradě. 

Aronie je rostlina původem ze Severní Ameriky. Její vědecké jméno je Aronia melanocarpa. Aronie je keř dorůstající výšky 1,5 až 3 metry. Má tmavě zelené, lesklé listy a bílé květy. Plody aronie jsou kulaté bobule černé barvy s charakteristickou kyselou chutí. Tyto bobule jsou jedlé a mají vysoký obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů.

Aronie se často pěstuje pro své plody, které se používají v potravinářském průmyslu, vyrábějí se z nich džemy, džusy, sirupy a různé potravinové přípravky a doplňky. Bobule aronie mají vysoký obsah vitamínu C, vitamínů skupiny B, vitamínu E a minerálů jako železo a draslík. Díky svému vysokému obsahu antioxidantů se aronie také považuje za zdravou potravinu, která může pomoci snižovat riziko některých onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Aronie se dále využívá v tradičním léčitelství pro své předpokládané zdravotní benefity, například pro posílení imunitního systému, snížení krevního tlaku a podporu trávení.

Černý jeřáb

Jeřáb černý - pěstování

Máte-li nějaké pochybnosti o tom, že by bylo možné pěstovat aronii na zahradě, pak vám je vyvrátíme. Aronie černý jeřáb je poměrně nenáročná rostlina, která snese různé typy půdy a podmínek, včetně mírně kyselé půdy a vlhkých oblastí.

Zde je několik tipů pro pěstování aronie na zahradě:

 1. Výběr a příprava místa: Aronie preferuje slunné nebo polostinné místo. Vyberte si pro ni dobře propustnou půdu (ideální je hlinito-písčitá), která je bohatá na organickou hmotu. Před výsadbou můžete připravit půdu přidáním kompostu nebo jiných organických hnojiv.

Hnojení jeřábu černého

Hnojení aronie černého jeřábu je důležité pro správný vývoj rostliny. Protože aronie je keř, potřebuje dostatek dusíku na růst zelených částí, ale i dost draslíku a fosforu pro nakvetení a uzrání plodů. Výhodná jsou všechna přírodní hnojiva, jako je kompost nebo Hnojík, protože dodávají všechny složky vyváženě a mohou se používat pravidelně, aniž by zatěžovala rostlinu nebo životní prostředí.

2. Výsadba: Nejvhodnější doba pro výsadbu aronie je na podzim nebo brzy na jaře. Pokud budete vysazovat více keřů, vysaďte je v dostatečné vzdálenosti od sebe tak, aby měly dostatek prostoru pro růst. Doporučuje se ponechat mezi keři vzdálenost asi 1,5 až 2 metry.

3. Zalévání: Vzrostlá aronie je poměrně odolná vůči suchu, ale zvláště v prvních dvou letech po výsadbě je důležité udržovat půdu mírně vlhkou. Pravidelně ji zalévejte, zejména během suchých období.

4. Řez: Aronie nepotřebuje zvláštní řez, ale můžete odstraňovat staré a poškozené větve nebo provádět zjednodušující řez pro udržení tvaru keře.

5. Ochrana před škůdci a chorobami: Aronie je obecně odolná vůči většině škůdců a chorob, ale můžete ji pravidelně kontrolovat a případně použít organické postřiky pro ochranu rostlin. Dbejte na to, abyste nepoužívali příliš chemických prostředků, protože tím ničíte i přirozené lásky, které aronie obsahuje.

6. Zrání plodů a sklizeň: Plody aronie dozrávají na podzim. Sklízejte je, když dosáhnou plné zralosti, což poznáte podle toho, že mají tmavou barvu. Bobule můžete sklízet ručně nebo použít sítko a jemně je otřepat z keře.

Černý jeřáb recepty

Z plodů jeřábu černého, aronie, lze připravit různé pochutiny a nápoje. Zde je několik jednoduchých receptů:

 1. Džem: Plody aronie se vaří s cukrem (nebo želírovacím cukrem) a citronovou šťávou, dokud se nevytvoří hustá a sladkokyselá konzistence. Můžete přidat i další ovoce nebo koření, aby získali různé příchutě.

 2. Džus: Aroniový džus je osvěžující nápoj bohatý na vitamíny a antioxidanty. Plody se omyjí, převaří se s vodou a následně se protlačí sítem nebo se šťáva vytlačí pomocí lisu na džus. Džus můžete případně zředit vodou a sladit podle chuti.

 3. Sirup: Z aroniových plodů lze také vyrobit sirup. Plody se vaří s vodou a cukrem, dokud se nevytvoří hustá tekutina. Sirup se poté používá k dochucení nápojů, dezertů, palačinek nebo se může přidávat do jogurtu.

 4. Sušenky a koláče: Aroniové plody lze přidat do sušenek, muffinů, koláčů nebo dortů pro svoji příchuť a obsah zdraví prospěšných látek. Plody můžete přidat přímo do těsta (sušenky), nebo navršit na těsto a zakrýt drobenkou (koláče), nebo si připravit aroniovou náplň (dorty). Aroniovou náplň připravíte třeba tak, že plody povaříte v trošce vody, rozmixujete a smícháte s tvarohem nebo pudinkem.

 5. Marmeláda: Aroniová marmeláda je variantou džemu. Marmeláda je však bez kousků ovoce. Plody se vaří s cukrem, případně se přidává pektin pro zahuštění. Marmeláda se přecedí přes sítko nebo rozmixuje. Hotová marmeláda se plní do sklenic a lze ji uchovávat po delší dobu.

 6. Smoothie: Plody aronie lze přidat do smoothie nebo mixovat s jiným ovocem a mlékem (nebo rostlinným nápojem) pro vytvoření osvěžujícího a zdravého nápoje.

Černý jeřáb džem

Tinktura z pupenů černého jeřábu

Tinktura je alkoholový extrakt, který slouží k zachování účinných látek z pupenů. Postupujte takto:

Sběr pupenů: Nejlepší čas pro sběr pupenů je na jaře, když jsou pupeny ještě uzavřené a neotevřely se. Sbírejte zdravé a nepoškozené pupeny z černého jeřábu. Můžete použít malé nůžky nebo nožík na odřezávání pupenů.

Příprava sklenice: Vyberte si čistou sklenici s uzavíratelným víčkem. Sklenici důkladně umyjte a vysušte.

Naplnění sklenice pupeny: Naplňte sklenici pupeny černého jeřábu. 

Alkoholový roztok: Vyberte si kvalitní lékařský ethanol nebo vodku se silou minimálně 40%. Naplňte sklenici alkoholem tak, aby pupeny byly úplně ponořeny. 

Uzavření sklenice: Uzavřete sklenici pevně víčkem a důkladně ji protřepejte, aby se pupeny a alkohol smíchaly.

Macerace: Sklenici s pupeny a alkoholem umístěte na tmavé a suché místo, například do skříně nebo sklepa. Nechte tinkturu macerovat po dobu 4 až 6 týdnů. Během této doby občas sklenici protřepejte, aby se zajišťovala lepší extrakce účinných látek.

Filtrace a skladování: Po uplynutí macerační doby přelijte tinkturu přes jemné síto nebo gázu do čisté lahve. Tím se oddělí pupeny od tekutiny. Tinkturu skladujte v tmavé skleněné lahvi na chladném a suchém místě. Správně skladovaná tinktura by měla vydržet i několik let.

Tinkturu užívejte 20 kapek max. 3x denně po dobu jednoho týdne. Pak si dejte týden pauzu a můžete kúru zopakovat. Tinktura je vhodná jako antioxidační detox na jaře nebo kdykoliv během roku.

Tinktura z pupenů černého jeřábu

Likér z černého jeřábu

Likér z černého jeřábu je lahodný nápoj s ovocnou chutí a vůní. Zde je postup pro jeho přípravu:

Přísady:

 • 1 kg bobulí černého jeřábu,
 • 500 g cukru,
 • 1 l vody,
 • 1 l vodky nebo jiného silného alkoholu (minimálně 40%),
 • skleněné láhve s uzávěrem.

Postup:

 1. Černé jeřabiny důkladně omyjte a zbavte stopek. Vložte je do hrnce a přidejte vodu. Přiveďte k varu a vařte 15 minut, dokud plody nezměknou.
 2. Rozmačkejte jeřábiny a přidejte cukr. Směs vařte dalších 10 minut a poté nechte vychladnout.
 3. Směs sceďte přes síto, aby se oddělily pecky a slupky od šťávy.
 4. Poté nechte směs vychladnout a následně přidejte vodku nebo jiný silný alkohol. Důkladně promíchejte.
 5. Nalijte směs do skleněných lahví a uložte je na chladném a tmavém místě. Nechte zrát po dobu minimálně 2 týdnů, abyste dosáhli optimální chuti a vůně.
 6. Před podáváním můžete likér přefiltrovat a nalít do atraktivních láhví.

Takto připravený likér můžete podávat jako aperitiv nebo digestiv po jídle. Můžete ho také použít jako ingredienci při přípravě různých koktejlů nebo dezertů. Pokud chcete experimentovat s různými přísadami, přidejte koření, bylinky nebo citrusové plody.

Likér z černého jeřábu

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články