Dokonalé přírodní hnojivo na borůvky
ale také vhodné pro všechny rostliny, ať už venku nebo doma.
🎁 15% sleva + doprava ZDARMA nad 250 Kč s kupónem: BORUVKY ✨

Skvělé vlastnosti a snadná aplikace na borůvky

Přihnojte na začátku jara kdy je vidět růst borůvek. Dále po odkvětu čímž podpoříte růst plodů. Následně koncem léta pokud si myslíte že je třeba přidat další živiny. Pokud je půda kvalitní, nemusí být toto hnojení nezbytné. Chcete-li mít rychlý výsledek z hnojení, tak používejte zálivku z Hnojíku a ne jen posyp.

Způsob hnojení borůvek  Hnojíkem je stejný jako hnojení paprik na videu.

Kolik hnojiva potřebujete

Bezpečné pro lidi a zvířata

Fotografie od zákazníků

2023 09 29 18 41 31
2023 09 29 18 41 57
2023 09 29 18 44 47
2023 09 29 18 45 28
2023 09 29 18 46 46

Obsah

borůvkové srdce

Borůvky - jaké známe

Borůvky – sladké, chutné, zdravé – kdo by je neměl rád? Mně osobně se spojují s dětstvím. Ale co jsou to vlastně borůvky?

Borůvkou je běžně označováno několik druhů:

 
 
borůvky v hrníčku
 • lesní borůvky (Vaccinium angustifolium) s botanickým názvem brusinka borůvková, které rostou ve volné přírodě v lesních podrostech.
 • zahradní velkoplodé kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum) s botanickým názvem brusinka chocholičnatá 
 • zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) ľudovo nazývaný kamčatské borůvky
 • a nakonec muchovník (Amelanchier), který má lidový název indiánské borůvky.

V tomto článku se zaměříme na dvě nejznámější borůvky, a to lesní a kanadskou.

Brusnice borůvka (Vaccinium angustifolium)
- borůvka lesní

Brusinka borůvková – borůvka je nízký keř dorůstající výšky 40 cm. Patří do čeledi vřesovcovité. Kvete v květnu až červnu a plody dozrávají nejčastěji v červenci a srpnu. Keřík je hustý se vzpřímenými větvemi, listy jsou krátké as vejčitě kulatou čepelí, přičemž na zimu opadávají. Nejcharakterističtější částí keře jsou plody ve tvaru bobulí v tmavě modré barvě, které mají několik semen. Plody borůvky jsou velké jako hrášek. Jsou sladké a silně barví na tmavě modře až fialově.

Tento keř, který se vyskytuje v celé Evropě, ale také v Severozápadní Americe a na severu Asie, přičemž v minulosti se borůvky používaly ve starověkém Řecku jako výborné barvivo na látky. U nás se nejčastěji borůvky vyskytují ve výše položených oblastech, zejména v podhorském a horském pásmu, ale lze je nalézt i na okraji lesů, kde obvykle vytvářejí souvislý porost.

autumn-g40d4cfb09_1920.jpg

POUŽITÍ

U borůvky se využívají jak plody, tak listy. Pro léčebné účely a sušení do čajů a odvarů se používají plody i listy. Například k dezinfekci dutiny ústní, hrtanu a na problémy s opary, či na plísňová onemocnění, ekzémy. V teplé a studené kuchyni, pro mrazení, zavařování či výrobu džemů se používají plody. Ale plody jsou také kvalitním přírodním barvivem. No tak jako všechno ovoce a zelenina, i čerstvě utržené plody borůvky jsou pro nás nejzdravější.

SBĚR

Pokud se rozhodnete nasbírat si zdravé lesní borůvky, je důležité, abyste se nevybrali na místo, které je zákonem chráněno. Nebo místo lahodných plodů byste mohli přijít k finanční pokutě.

blueberry g7a3e58f22 1920

„Zákaz sbírat lesní plody platí ve třetím až pátém stupni ochrany, kde je prioritou ochrana rostlin a živočichů, které se zde nacházejí. Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že na většině území národních parků Slovenska je sběr těchto lesních plodů zakázán a apeluje na všechny návštěvníky, aby svým jednáním neohrožovali přírodu a chovali se zodpovědně. Výjimkou jsou jen národní parky Slovenský ráj, Slovenský kras a Velká Fatra. I zde je však sběr povolen pouze na vyhrazených místech a pro vlastní spotřebu.“ (www.minzp.sk)

Naštěstí míst, kde je povoleno sbírat lesní borůvky, je stále dostatek. A tak si při pohybu uprostřed přírody při nádherné symfonii lesních zvuků můžeme dopřát tento skvělý dar přírody.

Brusinka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)
- borůvka kanadská

blueberry ged7a1484c 1920

Brusinka chocholičná je známá jako kanadská borůvka a patří do čeledi vřesovcovitých . Pochází ze Severní Ameriky a v Evropě zdomácněla a je s oblibou pěstována.

Je to opadavý keř dorůstající podle odrůdy do výšky 1,5 až 3,5m. Listy jsou eliptické nebo vejčité, na stonku střídavě postavené. Květy jsou řapíkaté, zvonkovité, v hroznovitém květenství. Barva květu je bílá přes narůžovělou až po růžovou. Kvete v rozmezí duben, květen. Plody jsou větší než plody brusinky borůvky o průměru od 6 do 20 mm podle odrůdy a dozrávají průběžně během léta. Jejich barva je modrá až fialová. Ale existuje odrůda, která má růžové plody.

Na rozdíl od lesních borůvek, plody jsou větší a po překrojení je střed plodu bílý. Není ovšem pravda, že by nebyly zdravé. Obsah vitamínů, minerálních látek, antioxidantů a dalších prospěšných látek je velmi vysoký a koncentrovaný.

Domovskou oblastí jsou vlhké lesy, louky a rašeliniště ve východní části severoamerického kontinentu. Znali je různé indiánské kmeny severní Ameriky pro její sladké plody již před mnoha staletími a tvořily důležitou součást jejich jídelníčku. Od začátku 20. století začalo s jejím šlechtěním. Dnes je nejvýznamnější komerčně pěstovanou borůvkou v USA. Je však rozšířena iv Evropě, Japonsku, na Novém Zélandu, a to nejen jako užitková plodina, ale také v okrasných zahradách. Některé odrůdy jsou samosprašné, ale obecně se doporučuje vysadit alespoň dva keře blízko sebe. Vyžaduje výrazně kyselou půdu (pH 4,5÷5,5).

blueberries g6a742a022 1920

Hnojení borůvek a jejich pěstování

Jak tedy na kanadské borůvky? Aby nám přinášely radost a bohatou úrodu, stačí dodržet pár základních zásad.

Při výběru odrůd je dobré si uvědomit, že pokud si chceme prodloužit období sklizně o několik týdnů a zároveň podpořit opylování, je vhodné vysazovat více různých kultivarů.

Ideálním místem je slunné stanoviště, případně jemný polostín. V silném polostínu rostlina nemusí až tak prosperovat a plody mohou špatně dozrávat. Jsou to kyselomilné rostliny, proto při jejich vysazování použijeme rašelinu či hrabanku z jehličí promíchanou s Hnojíkem.  V případě, že použijete jiné přírodní hnojivo na borůvky, je třeba řídit se doporučeným použitím a dávkováním. V rámci hnojení je vhodné přidat i rohovinu. Tedy už při výsadbě je nutno použít hnojivo na borůvky.

Vysazovací jáma by neměla mít hloubku méně než 40 – 50 cm a průměr klidně 80 – 100cm, protože jsou to mělce kořenící rostliny. Je vhodné jámu po bocích oddělit nopovou fólií od okolí, aby nedocházelo k promíchání rašeliny s okolní zeminou. Pokud máte květináč či nádobu o takových rozměrech, můžete borůvky pěstovat i na balkoně či terase.

Při výsadbě přeléváme vrstvy rašeliny, aby nám nevznikala suchá místa, skrze která voda neproteče ke kořenům rostlin. Vláha je zvláště důležitá při zrání, aby plody byly dostatečně velké a šťavnaté.

Takto osázené borůvky budou při správné péči prosperovat několik desítek let. Péče, kterou si kromě zálivky vyžadují, je hnojení, jarní řez a občasné doplnění rašeliny, případně mulče a ruční vytrhání plevele.

Rašelina neobsahuje žádné živiny, takže bychom každoročně měli myslet na hnojení nejen na začátku sezóny, ale také v jejím průběhu. Osvědčilo se hnojeně zálivkou Hnojíku na jaře nebo podzim, případně hnojení posypem na zem, nebo na list vícekrát během vegetace.

 

hnojivo na borůvky
hnojení borůvek
hnojivo na borůvky
hnojení borůvek

Jak na jarní péči řezem u kamčatských borůvek si můžete prohlédnout ve videu Pavla Chlouby. Dozvíte se v něm základní informace o řezu, který je nezbytný pro bohatou úrodu. Aplikuje se před vyrašením listů na jaře a odstraňují se zejména staré, slabé, křižující se a poškozené výhony.

Zajímavosti

Věděli jste, že: 

 • Borůvkovému keři trvá 2 až 3 roky než začne produkovat bohatou úrodu.
 • Než doroste do finální výšky může přejít i 10 let.
 • Díky pozdnímu kvetení nebývá ohrožována jarními mrazy.
 • Borůvky neokopáváme, protože mají mělký kořenový systém.
 • Plevel odstraňujeme ručně a dalšímu růstu plevelů bráníme nastýláním (mulčováním).
 
 

Choroby a škůdci

Borůvky při pěstování v zahradách zpravidla netrpí chorobami. Může se však vyskytnout nedostatek železa nebo nadbytek vápníku, což se může projevit žloutnutím listů. Nadbytek vápníku způsobuje nedostatečné vstřebávání železa u borůvky, proto je třeba jej doplnit. FerumOil postřikem na list. Základem je tedy vysadit borůvky do rašeliny. ale jak je výše napsáno, protože rašelina nemá živiny, je třeba je dostatečně hnojit.

Nepřítelem pro borůvky mohou být i zvířata, která mohou poškodit větvičky nebo bobule. Například špačci s oblibou vyjídají dozrálé plody borůvky. Jejich mlsání na borůvkách je vhodné procházet vytvořením konstrukce se sítí – ta ochrání plody před ptáky i před krupobitím.

I když je to málo časté, někdy se na borůvkách mohou objevit mšice či roztoči. Zvlášť v letech, kdy jsou škůdci extrémně přemnoženi. V takovém případě doporučujeme použití Hnojíku, zvláště posypem na vlhký list nebo postřikem na list. Více o jeho aplikaci si můžete přečíst zde.

odpovědi na

Časté otázky

Jelikož borůvky se vysazují do rašeliny, která neobsahuje pro ně dostatek živin, je nezbytné používat hnojivo na borůvky. Bez doplňování živin není možné mít zdravé rostliny se silnou imunitou, krásné a bohatě kvetoucí a velkou a bohatou úrodu s vysokou nutriční hodnotou. Zvlášť to platí pro borůvky pěstované v květináčích. Bez optimální výživy nebudou rostliny v dobré kondici, budou mít oslabenou imunitu, slabší budou odolávat jak povětrnostním vlivům, tak i škůdcům, chorobám a to se podepíše i na celé rostlině i množství a kvalitě plodů.

Poprvé je Hnojík jako hnojivo na borůvky nutno použít při výsadbě, zamícháním do rašeliny. Případně následným přidáním rohoviny. Pravidelně Hnojík aplikujeme na jaře po jarním řezu a následně během vegetace až do podzimu pravidelně přidáním hnojiva do vody, se kterou budete zalévat jednou za 1 až 2 týdny, podle potřeby. Zaléváme ke kořenům. Kapalné hnojivo nebo výluh z HNOJÍKU lze aplikovat také na list s pomocí zahradního postřikovače. Hnojík lze také aplikovat posypem a zapracovat do půdy.

 
 
 
 
 
 

321 / 5,000

 
 

Translation results

 
 
Nemusíte nutně použít HNOJÍK, můžete použít i jiná hnojiva z kategorií
 
 • Pevná hnojiva
 • Kapalná hnojiva
 • Ekologická hnojiva
Je třeba mít na paměti, že kapalné hnojivo sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží, a tak je třeba používat i pevná hnojiva, která budou dlouhodobě zásobovat živinami.

Obvykle je nutné použít hnojivo na borůvky od začátku vegetace, v průběhu růstu až do dozrání plodů, aby mělo hnojení borůvek potřebný efekt a oni přinášeli očekávanou radost z jejich vitality a bohaté úrody.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, které zajišťuje dostatek kvalitních živin, díky čemuž pomáhá k silné imunitě a vitalitě rostlin, a zároveň poskytne přírodní ochranu proti škůdcům a pomáhá bojovat rostlinám s onemocněními. Obsahuje také Chitin, ze kterého rostliny budou čerpat další benefity a jejich pěstování bude tak jednodušší.

Zdroje informácí:

Nákup na eshopu