Hnojení organickým hnojivem

Předmíchání se zeminou

Cca 1% hnojiva v zemině. Promíchejte 250 ml (hrneček) hnojiva s 30 Litry zeminy (kostka o hraně 31cm). Je možné přisypat více hnojiva dle preferencí. Obecně je užitečný poměr 1-5%. Při silnější koncentraci květiny nespálíte, ale je zbytečné hnojit tam, kde to není nezbytné. Doporučuji si přečíst naše články o výživě rostlin.

Zálivka – Květináče, truhlíky, stromy a keře

Přidejte 4 čajové lžičky hnojiva  do  4 litrů vody (1 čajová lžička hnojiva / 5ml na litr vody). Promíchejte a nechte 30 minut odstát. Aplikujte konvičkou a nepolévejte poživatelné části rostlin (listy salátů atp.). Jak správně hnojit pokojové rostliny se dovíte v jednom ze článků.

Povrchová aplikace pro plodovou zeleninu a trávníky

Posypte kolem rostlin nebo přímo na trávníky a důkladně zalijte vodou. Nesypte na poživatelné části rostlin (listy salátů – špatně to oprší, listům se nic nestane). Hnojte spíš méně než na videu. Ať není vrstva hnojiva tlustá. Lépe se pak rozloži. 

V případě trávníku na dubnové hnojení [4-5g N/m2] potřebujete 1,43L hnojiva na 100 m2 trávníku. Jak na hnojení trávníku se dovíte v jednom ze článků.

Hydroponie

Hydroponie

Přidejte 500ml hnojiva do  120 litrů vody. Přidejte přímo do nádrže nebo odtokových systémů. Nejlepší je při hydroponii hnojivo vylouhovat případně scedit. Je sice možné hnojivo nechat ve vodě, ale v takovém případě  může hnojivo pár dnů zapáchat a až následně se vše vráti do normálu (v takovém případě je třeba mělkých nádob aby se kořeny dostaly ke hnojivu na dně). Obecně je hnojík doplňkové hnojivo pro hydroponii či akvaponii.

Hmyzí čaj / kořenový záliv

Použijte 250 ml hnojiva na 60 Litrů vody. Hnojivo louhujte pomocí akvarijního vzduchování po dobu 24 hodin, abyste dosáhli houbového hmyzího čaje. Louh použijte jako kořenový záliv. Zbylé vylouhované hnojivo z louhovacích pytlíků můžete použít jako povrchové hnojivo.

Naše přírodní hnojivo pod mikroskopem