Hnojení organickým hnojivem

Obsah stránky

Hnojení rostlin v květináčích

Zdravé rostliny stačí přihnojovat zálivkou v koncentraci 1 čajové lžičky hnojivac (5ml) na 1L vody. Promíchejte v konvičce, kýblíků nebo protřepejte v pet lahvi. U zdravých rostlin není tak důležité hnojivo pořádně vylouhovat a tak stačí 30 min nechat odstát. Hnojící a repelentní účinek nastoupí za několik dní tím jak se hnojivo postupně začne rozkládat.

Hnojení rostlin napadených škůdcem

Pokud máte na rostlinách škůdce nebo plíseň, tak je vhodné koncentraci hnojiva v zálivce zvýšit a část vody ze zálivky použít v postřikovači na listy napadené rostliny.

Koncentrace zálivky je ideálně 1 polévková lžíce (15ml) hnojiva na 1L vody. Promíchávejte v konvičce, kýblíku, nebo protřepejte v pet lahvi min 4 hodiny, nebo nechte pracovat přes noc. Naprosto skvělým řešením je nechat hnojivo probublat v nádobě pomocí akvarijního vzduchování.

 

Běžné hnojení posypem na zahradě

Posyp se hodí na větší plochy a zahradu kde stačí prevence před škůdci. Dejte polévkovou lžíci hnojiva ke stonku rostliny v jemné vrstvě. Hnojivo se bude díky zalévání a dešti  postupně rozkládat cca 14 dní a zásobovat rostliny živinami.

Hnojení stromů

Další způsob vyzkoušený na malé hrušce zákaznicí byl takový, že postříkala listy vodou a posypala listy hnojivem. Potvrdila že hnojivo postupně zmizelo a hruška se výléčila z mšic. Možná je to dobrý způsob na stromky a keře. Je to způsob, který jsme osobně nevyzkoušeli, ale dost nás zaujal a určitě ho vyzkoušíme.

Co jsme vyzkoušeli je vyrobit zálivku a z té vzít vodu do postřikovače ze kterého postříkáte listy stromu. Ten posyp listů nám však přijde jako intenzivnější způsob jak dostat do stromu látky pro získání ochrany.  Těšíme se na další recenze těchto postupů.

Klasikou je posyp kolem stromu a vstřebání živin pomocí závlahy a dešťů.

Videa z aplikace hnojiva

Předmíchání se zeminou

Obecně doporučujeme 1-5% hnojiva na objem substrátu. Při silnější koncentraci květiny nespálíte, ale je zbytečné hnojit tam, kde to není nezbytné. Doporučuji si přečíst naše články o výživě rostlin.

 

Zálivka – Květináče, truhlíky, stromy a keře

Přidejte 4 čajové lžičky hnojiva  do  4 litrů vody (1 čajová lžička hnojiva / 5ml na litr vody). Promíchejte a nechte 4h, nebo přes noc odstát. Pokud pospícháte, tak tomu dejte aspoň 30min. Dobré je použít pet lahev nebo konvičku. Jak správně hnojit pokojové rostliny se dovíte v jednom ze článků.

Povrchová aplikace pro plodovou zeleninu a trávníky

Posypte kolem rostlin nebo přímo na trávníky širokým rozhozem. Poté důkladně zalijte vodou.  Doporučujeme polévkovou lžíci hnojiva na jednu rostlinu. Vrstvu hnojiva rozpraště rovnoměrně kolem rostliny. Tlustá vrstva se pomaleji rozkládá.

V případě trávníku na dubnové hnojení [4-5g N/m2] potřebujete 1,43L hnojiva na 100 m2 trávníku. Jak na hnojení trávníku se dovíte v jednom ze článků.

Hmyzí čaj / kořenový záliv

Použijte 250 ml hnojiva na 60 Litrů vody. Hnojivo louhujte pomocí akvarijního vzduchování po dobu 24 hodin, abyste dosáhli houbového hmyzího čaje. Louh použijte jako kořenový záliv. Zbylé vylouhované hnojivo z louhovacích pytlíků můžete použít jako povrchové hnojivo.

Naše přírodní hnojivo pod mikroskopem