batáty

Obsah

Batáty - hlízy povijnice batátové

(Ipomoea batatas)

Batáty jsou hlízy povijnice batátové (Impomoea batatas). Batáty jsou kořenovou zeleninou, která se podobá bramborám, ale má oranžovou nebo fialovou barvu a sladší chuť. Jsou oblíbené zejména v Americe, kde se často používají při přípravě různých pokrmů, jako jsou hranolky, placky, polévky nebo dezerty.

Čerstvé hlízy obsahují 70 % vody, 18 % škrobu a 6 % cukru. Jejich energetická hodnota je vyšší než u klasických brambor, a to zhruba o polovinu. Sladkou chuť mají batáty díky velkému obsahu cukrů – fruktóze, glukóze a sacharóze. Obsahují také vlákninu a vitamíny A a C.

Batáty

Okrasné batáty

Okrasné batáty - fialové

Okrasné batáty jsou odrůdy batátů, které se pěstují především pro své zajímavé a dekorativní listy a případně i pro své květy. Oproti běžným jedlým batátům mají okrasné batáty různé barevné varianty listů, včetně různých odstínů zelené, purpurové, červené, žluté, a dokonce i barevných kombinací.

Listy okrasných batátů mají často neobvyklé tvary, jako jsou srdcovité, okrouhlé nebo zvlněné. Některé odrůdy mají také listy s různými vzory, jako jsou pruhy, skvrny nebo mramorování. Díky svému vzhledu jsou okrasné batáty populární při vytváření zahradních aranžmá a záhonů, dají se využít jako rostliny pro okrasné kontejnery, závěsné koše nebo záhonové okraje.

Měli byste ale vědět, že okrasné batáty nejsou určeny ke konzumaci a nemají stejnou chuť ani texturu jako běžné jedlé batáty. Jsou pěstovány hlavně jako okrasné rostliny pro estetické účely.

Batáty pěstování

Možná se vám zdá, že batáty si na zahradě nevypěstujete, ale opak je pravdou. Jde to a není to až tak složité.

Batáty se obvykle pěstují z oček nebo sadby, protože semena batátů jsou docela vzácná. 

Výběr odrůdy: Zásadní pro vás bude výběr odrůdy, protože existuje mnoho různých odrůd batátů. Vyberte si odrůdu, která je vhodná pro váš region a preferované použití (jedlá, nebo okrasná).

Příprava půdy: Batáty preferují dobře propustnou půdu s dostatkem organického materiálu. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem nebo jiným organickým hnojivem. To byste měli provést ještě na podzim, pokud plánujete výsadbu batátů v dalším roce.

Hnojení batátů

Batáty potřebují hnojit asi jako brambory. Během vegetačního období lze batáty hnojit rovnovážným hnojivem bohatým na dusík, fosfor a draslík. Hodí se všechna organická hnojiva, jako je kompost nebo Hnojík.

Sadba: Nejčastěji se používají očka batátů, která se získávají ze zralých batátů. Očka lze vysadit do země přímo, nebo se mohou nejprve zakořenit ve vodě nebo vlhkém prostředí. Očka se sázejí do půdy přibližně 10-15 cm hluboko a vzdálenost mezi nimi by měla být kolem 30-45 cm.

Péče o rostliny: Batáty vyžadují pravidelné zalévání, zejména během suchého období. Je také důležité pravidelně vytrhávat plevel, popř. kypřit půdu kolem rostlin.

Ochrana před chladem: Batáty jsou teplomilné rostliny. Pokud žijete v oblasti s chladným klimatem, je vhodné je pěstovat v květináčích např. v zimní zahradě, nebo sklenících, které jim poskytnou vhodnější prostředí.

Sklizeň: Batáty sklízejte tehdy, když listy začínají žloutnout, nebo před prvním mrazem. Vyjměte je opatrně z půdy, nejlépe pomocí rýče, rycích vidlí nebo motyky, ale tak abyste nepoškodili hlízy, a nechte je uschnout venku na slunci po dobu několika minut. Poté je můžete ukládat na temném a suchém místě, abyste zlepšili jejich skladovatelnost.

Vždy se poraďte s odborníkem nebo zahradníkem, než začnete poprvé pěstovat batáty, protože specifické postupy pěstování batátů se mohou lišit v závislosti na regionu, klimatických podmínkách a odrůdě, kterou pěstujete.

Batátové hranolky

Příprava batátových hranolků je podobná přípravě klasických bramborových hranolků. Zde je jednoduchý postup:

  1. Příprava batátů: Oloupejte batáty a nakrájejte je na dlouhé, tenké pruhy podobné hranolkům. Pokud máte rádi křupavější texturu, můžete batáty nechat se slupkou. Předřezané pruhy by měly mít přibližně stejnou tloušťku, aby se zajistila rovnoměrná příprava.

  2. Marináda (volitelné): Pokud chcete dodat batátům další chuť, můžete je marinovat. Smíchejte olivový olej, česnekový prášek, papriku, sůl a pepř a poté smíchejte batáty s touto marinádou. Nechte je odpočívat alespoň 30 minut, aby se chuť vstřebala.

  3. Předehřátí trouby: Předehřejte troubu na teplotu kolem 220 °C.

  4. Plech a pečicí papír: Položte pečící papír na plech, abyste zabránili přilepení hranolků a usnadnili čištění.

  5. Rozložení hranolků: Rozložte nakrájené batáty na připravený plech tak, aby byly rozloženy rovnoměrně. Díky tomu budou hranolky pěkně křupavé.

  6. Pečení: Vložte plech s batátovými hranolky do předehřáté trouby. Pečte je přibližně 20-25 minut, nebo dokud nejsou hranolky zlatavě hnědé a křupavé. Během pečení je doporučeno je jednou otočit, aby se zaručila rovnoměrná příprava.

  7. Podávání: Hotové batátové hranolky vyjměte z trouby a nechte je lehce vychladnout. Můžete je podávat jako samostatné jídlo, přílohu nebo jako součást různých pokrmů. Doporučuje se konzumovat je čerstvé a horké, aby si uchovaly křupavost.

TIP: Můžete si také přizpůsobit koření a dochucovadla podle svého vkusu. Přidávání bylinek, jako je rozmarýn, nebo koření, jako je kari, může dodat batátovým hranolkům nový chuťový rozměr.

Batátové hranolky

Batátové pyré

Příprava batátového pyré je jednoduchá:

Oloupejte batáty a nakrájejte je na menší kousky. Přidejte nakrájené batáty do hrnce s vodou a přiveďte vodu k varu. Vařte batáty, dokud nejsou měkké a snadno propíchnutelné vidličkou, což trvá obvykle přibližně 15-20 minut.

Po uvaření batátů je důležité je důkladně přecedit, abyste se zbavili přebytečné vlhkosti. Nechte je chvíli odpočinout a vychladnout.

Stejně jako u bramborové kaše můžete dále postupovat dvěma způsoby: rozmačkat batáty vidličkou nebo rozmixovat je tyčkovým mixérem.

Pyré můžete dochutit: můžete přidat máslo, med, hnědý cukr, skořici nebo jiná koření podle své chuti. 

Hotové batátové pyré můžete podávat samostatně nebo použít jako ingredienci v různých pokrmech. Je to skvělá přísada do dezertů, jako jsou koláče, dorty, muffiny, ale také se používá v polévkách nebo jako příloha k hlavním jídlům.

Batátové pyré

Zapečené batáty, pečené batáty v troubě

Zapečené batáty

Zapečené batáty jsou lahodným pokrmem, který se dá připravit různými způsoby. Tento jednoduchý recept však můžete různě variovat:

Oloupejte batáty a nakrájejte je na kolečka nebo na menší kousky, které jsou si velikostně podobné. Menší batáty můžete překrojit na půlky a naříznout navrchu do čtverců. Předehřejte troubu na teplotu kolem 200 °C.

Smíchejte v misce olivový olej, česnekový prášek, sušený tymián, sůl a pepř. Můžete také přidat jiná koření nebo bylinky podle svého vkusu, jako je rozmarýn, paprika nebo oregano.

Vložte nakrájené batáty do mísy s připravenou omáčkou a dobře je promíchejte, aby byly všechny kousky rovnoměrně obalené.

Položte obalené batáty na plech vyložený pečicím papírem. Zapečte je v předehřáté troubě po dobu přibližně 25-30 minut, nebo dokud nejsou měkké a zlatavé. Během pečení je doporučeno je jednou otočit, aby se zaručila rovnoměrná příprava.

Hotové zapečené batáty vyjměte z trouby a nechte je chvíli vychladnout. Můžete je podávat samostatně nebo jako přílohu k různým pokrmům. Jsou skvělým doplňkem k masu, drůbeži, rybám nebo zeleninovým pokrmům.

Tip: Pokud máte rádi ještě křupavější texturu, můžete batáty před pečením posypat strouhankou nebo parmezánem a dát je zapéct, dokud nevytvoří křupavou vrstvu na povrchu.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články