Zběhovec

Obsah

Zběhovec - Ajuga

Zběhovec (Ajuga) je rod rostlin z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), který zahrnuje několik druhů, které jsou známé pod názvem Ajuga. Zběhovce jsou oblíbené zahradní rostliny díky svému zajímavému listoví a květům

Zběhovce jsou všeobecně snadno pěstitelné rostliny, které preferují slunečné až polostinné stanoviště a dobře propustnou půdu. Mohou být využity jako půdní krytina nebo okrasné rostliny v zahradách a záhonech.

Zběhovec plazivý zblízka Ajuga reptans

Zběhovec pěstování

Zběhovec (Ajuga) je poměrně nenáročná rostlina, kterou lze snadno pěstovat. Zde je několik tipů pro úspěšné pěstování zběhovce:

 1. Stanoviště: Většina druhů zběhovce preferuje slunečné až polostinné stanoviště. Některé druhy, jako zběhovec plazivý, snesou i stínové podmínky. Vyberte stanoviště, které vyhovuje specifickým potřebám druhu zběhovce, který pěstujete.

 2. Půda: Zběhovec upřednostňuje dobře propustné půdy, které jsou mírně vlhké. Zběhovce lze nalézt na různých typech půdy, ale nejlépe roste na půdách bohatých na živiny.

 3. Zalévání: Zběhovec potřebuje pravidelné zalévání, zejména v období sucha. Ujistěte se, že půda zůstává mírně vlhká, ale ne zcela nasycená vodou, aby se předešlo přemokření.

 4. Hnojení: Při pěstování zběhovce není obvykle nutné intenzivní hnojení. Pokud však půda není dostatečně živinami bohatá, můžete použít pomalu uvolňující se hnojivo na začátku vegetačního období. Hnojivo Hnojík je vhodným organickým hnojivem. Můžete ho použít formou zálivky nebo zapracovat do půdy kolem rostliny.

 5. Řez: Zběhovec obecně nepotřebuje pravidelný řez. Nicméně, pokud rostlina začne přerůstat nebo se její vzhled zhoršuje, můžete provést řez na začátku jara nebo po odkvětu, abyste podpořili zdravý růst.

 6. Rozmnožování: Zběhovec se může rozmnožovat semeny, dělením trsů nebo řízkováním. Dělení trsů je nejčastěji používanou metodou. Proveďte dělení na jaře nebo na podzim a přesuňte oddělené části do nových míst.

 7. Péče o plevele: Mladé rostliny zběhovce mohou být náchylné na konkurenci plevelů. Pravidelné odplevelování kolem rostliny vám pomůže udržet plevely pod kontrolou, dokud se zběhovec neustálí.

Zběhovec je obecně odolný a není náchylný k vážným chorobám nebo škůdců

Zběhovec plazivý Ajuga reptans

Zběhovec plazivý - Ajuga reptans

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) je druh rostliny z rodu zběhovec (Ajuga) a čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Je to nejznámější a nejběžněji pěstovaný druh zběhovce. Zběhovec plazivý je nízká vytrvalá bylina s plazivými výhony a listy uspořádanými ve spirále. Zde jsou některé charakteristiky tohoto druhu:

 • Listy: Listy zběhovce plazivého jsou malé, vejčité a lesklé. Mají tmavě zelenou barvu, ale existují i různé kultivary s fialovým nebo bronzovým listím.
 • Květy: Květy zběhovce plazivého jsou drobné a mají trubkovitý tvar. Bývají modré, fialové nebo růžové a seskupují se do hustých klasech na vrcholu stonků. Kvete obvykle na jaře nebo na začátku léta.

 • Růstové návyky: Zběhovec plazivý se šíří pomocí plazivých výhonů, které se rozprostírají po zemi. Tím vytváří nízké koberečky, které pomáhají potlačovat růst plevelů.

 • Stanoviště: Tento druh preferuje vlhké a dobře propustné půdy. Roste nejlépe na slunném až polostinném stanovišti, ale snese i mírný stín. Je odolný vůči mrazu a snáší různé typy půd.

Zběhovec plazivý kvetoucí

Zběhovec plazivý je často využíván jako půdní krytina v zahradách, okrasných záhonech a podél chodníků. Jeho hustý růstový habitus pomáhá potlačovat růst plevelů a vytváří atraktivní zelenou podložku. Tento druh je také atraktivní pro včely a motýly, protože poskytuje zdroj nektaru.

Zběhovec jehlancovitý - Ajuga pyramidalis

Zběhovec jehlancovitý (Ajuga pyramidalis) je druh rostliny z rodu zběhovec (Ajuga) a čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Tento druh je známý svými vzpřímenými květními stonky a pyramidovitými klasy květů. Zde jsou některé charakteristiky tohoto druhu:

Zběhovec jehlanovitý Ajuga pyramidalis
 • Listy: Listy zběhovce jehlancovitého jsou úzké, obvykle s vroubkovanými okraji. Mají tmavě zelenou barvu a někdy mohou mít nádech fialové nebo bronzové barvy.
 • Květy: Květy zběhovce jehlancovitého jsou drobné a tvoří kompaktní pyramidovité klasy na vrcholu vzpřímených květních stonků. Barva květů může být bílá, růžová nebo fialová.

 • Růstové návyky: Zběhovec jehlancovitý je vytrvalá bylina s rostoucími bazálními listy a vzpřímenými květními stonky. Dosahuje výšky obvykle mezi 10 a 30 cm. Rozrůstá se pomalu a tvoří husté trsy.

 • Stanoviště: Tento druh preferuje slunečné až polostinné stanoviště. Roste nejlépe na dobře propustných půdách, které jsou mírně vlhké. Je odolný vůči mrazu a snáší různé typy půd.

Zběhovec jehlancovitý je oblíbenou okrasnou rostlinou pro zahradní plochy, květinové záhony a skalky. Jeho vzpřímené květní stonky s pyramidovitými klasy květů přidávají vertikální rozměr a zajímavost do zahrady. Tento druh je také atraktivní pro včely a motýly, kteří ho navštěvují jako zdroj nektaru.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy