Trojpuk

Obsah

Trojpuk - Krása a elegance v zahradách

Pokud jste někdy procházeli kolem nádherně kvetoucího keře s úchvatnými květy, pravděpodobně jste měli touhu dozvědět se více o této fascinující rostlině. Váš zájem určitě nebyl náhodný, protože rostlina, která si získává pozornost svými nádhernými květy a elegantním vzhledem, je Trojpuk, vědecky známý jako Deutzia.

Trojpuk, nebo také Deutzia, je rod listnatých keřů pocházejících z Asie. Patří do čeledi Hydrangeaceae a zahrnuje přibližně 60 druhů. Tyto keře jsou běžné v zahradách po celém světě díky svým nápadným květy a jednoduché péči.

Trojpuk drsný - Deutzia scabra

Trojpuk je středně velký, hustě rostoucí keř s oblými stonky a širokou, zakrslou korunou. Jeho listy jsou střídavě postavené, eliptického tvaru, a mají pilovité okraje. Listy jsou sytě zelené barvy, což vytváří krásný kontrast s jeho květy.

Nejvíce ohromující na Trojpuku jsou bezesporu jeho květy. Kvetou v bohatých, hojných shlucích, které mohou připomínat zvonky nebo hvězdy. Květy mohou být bílé, růžové nebo fialové barvy, a kvetou obvykle na jaře nebo na začátku léta. Jejich sladká vůně láká mnoho opylovačů, jako jsou včely a motýli, což je činí nejen krásnou, ale i užitečnou rostlinou v zahradě.

Trojpuk pěstování

Pěstování trojpuku je obecně snadné a nenáročné, což činí tento keř oblíbeným v zahradách. Pokud plánujete pěstovat trojpuk, zde je několik důležitých tipů a informací:

  1. Výběr stanoviště: Trojpuk upřednostňuje slunné až polostinné místo. Vyberte místo, které bude dostávat minimálně 4-6 hodin slunečního světla denně. Vyhněte se místům s přímým a dlouhodobým slunečním pálením, které by mohlo poškodit listy.

  2. Půda: Trojpuk roste nejlépe v dobře propustné a vlhké půdě. Má rád mírně kyselou až neutrální pH půdy. Zároveň je důležité, aby půda nebyla příliš zamokřená, aby se předešlo hnilobě kořenů.

  3. Zalévání: Při výsadbě a v průběhu prvního roku po výsadbě je důležité pravidelně zalévat keř, aby se dobře zakořenil. Dále je potřeba pravidelné zalévání zejména v období sucha, ale vyvarujte se nadměrnému zavlažování.

  4. Hnojení: Trojpuk není náročný na hnojení, ale občasně můžete podpořit jeho růst hnojivem bohatým na draslík a fosfor. Přílišné hnojení dusíkem může vést ke zvětšení listů a snížení kvetení.

  5. Řez: Trojpuk kvete na loňských výhonech, takže se doporučuje provádět řez po odkvětu. Odstraňte vybledlé květy a zkrátěte příliš dlouhé výhony. To podpoří tvorbu nových výhonů a květních pupenů na příští rok.

  6. Zimní ochrana: Většina druhů trojpuku je odolná vůči mrazu, ale mladé rostliny mohou potřebovat zimní ochranu. Přikryjte je mulčem nebo jiným ochranným materiálem, aby se minimalizovalo poškození způsobené mrazem.

  7. Rozmnožování: Trojpuk lze množit řízkováním nebo vrstvením. Řízky lze odebrat na podzim a zakoření se v propagátoru. Vrstvením se větev ohýbá ke zemi, zatíží a částečně zakryje, čímž podpoří tvorbu nových kořenů.

Trojpuk pěstování - prořez

Trojpuk něžný - Deutzia gracilis

Trojpuk něžný, vědecky známý jako Deutzia gracilis, je jedním z nejkrásnějších a nejoblíbenějších zahradních keřů. Jeho původní domovinou je Japonsko, kde se vyskytuje v přirozeném prostředí. Dnes je však tento okouzlující keř oblíbený po celém světě pro své nádherné květy a nenáročnou péči.

Trojpuk něžný je středně velký, hustě větvený keř, který dosahuje výšky obvykle kolem 1 až 1,5 metru. Má obloukovité větve s drobnými, oválnými listy, které jsou na rubu světlejší než na líci. Listy vytvářejí příjemný kontrast s nádhernými květy.

Tím nejvíce okouzlujícím prvkem tohoto keře jsou jeho květy. Kvete na jaře, obvykle v květnu a červnu, a vytváří dlouhé, visící květenství složená z mnoha drobných květů. Ty mají bílou barvu s lehkým nádechem do růžova nebo světle fialovou barvu. Květy jsou vonné a lákají různé druhy opylovačů, jako jsou včely a motýli.

Trojpuk nezny Deutzia gracilis

Trojpuk růžový - Deutzia rosea

Trojpuk růžový, vědecky známý jako Deutzia rosea, je půvabný zahradní keř, který okouzlí každého svými nádhernými růžovými květy. Pochází z Asie, konkrétně z Číny, a díky svému jedinečnému vzhledu se stal oblíbenou volbou pro zahrádkáře po celém světě.

Trojpuk růžový je středně velký keř, dosahující výšky obvykle kolem 1,5 až 2 metry. Jeho větve jsou tenké a obloukovité, s drobnými oválnými listy, které mají sytě zelenou barvu. Na jaře a v počátkem léta se tento keř promění v ohromující krásu, kdy vytváří nádherná květenství růžových květů.

trojpuk růžový - Deutzia rosea

Květy Trojpuku růžového jsou bezpochyby jeho nejvýraznějším prvkem. Jsou malé a shromážděny v bohatých, nápadných klasech. Každý květ má růžový odstín, který může sahat od světle růžové po jemně fialovou barvu. Květy jsou velmi vonné a jejich sladká vůně láká různé druhy opylovačů.

Trojpuk drsný - Deutzia scabra

Trojpuk drsný, vědecky známý jako Deutzia scabra, je krásný keř původem z východní Asie. Tento odolný keř je oblíbeným prvkem v zahradách po celém světě díky svým nádherným květům a schopnosti snášet různé podmínky.

Trojpuk drsný je středně velký keř, který může dorůst výšky až kolem 1,5 až 2 metry. Má vzpřímené větve s hnědou drsnou kůrou, což mu dalo jméno. Listy jsou střídavé, eliptického tvaru a mají hrubý povrch. Listy jsou sytě zelené barvy a vytvářejí atraktivní kontrast s květy.

Tím nejvýraznějším prvkem Trojpuku drsného jsou jeho květy. Kvete na jaře až začátkem léta a vytváří bohaté klasy květů. Květy jsou malé a mají bílou barvu s nádechem do růžova. Jsou uspořádány do hustých květenství, která působí velmi okouzlujícím dojmem. Květy jsou navíc lehce vonné a lákají různé druhy opylovačů.

Trojpuk drsný - Deutzia scabra

Trojpuk Strawberry fields - Deutzia Strawberry fields

Kultivar ‚Strawberry Field‚ je výsledkem úsilí šlechtitelů, jedná se totiž o křížence druhů D. longifolia a D. discolor (trojpuk ovčí a dvoubarevného). Tento kultivar se může, podobně jako jiné odrůdy, pyšnit atraktivním habitem a především voňavými tmavě růžovými květy, kterými je během kvetení v květnu a červnu doslova posetý celý keř. Listy jsou podlouhle kopinaté, sytě zelené a samozřejmě opadavé. ‚Strawberry Field‘ dosahuje výšky do 1,5 metru, což ho činí velmi vhodným prvkem pro zahradní úpravy.

Trojpuk Strawberry field - Deutzia 'Strawberry Field

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články