BONSAJ

Obsah

Bonsaj Ficus Ginseng

Bonsaj - co to vlastně je

bonsaj

Bonsaj je takové spojení přírody s uměním. Jedná se o malé tvarované stromky či keře, které vytvářejí dojem skutečného stromu nebo skupiny stromů, ale v mnohem menší velikosti. Pěstování bonsají vyžaduje trpělivost, mnoho znalostí, ale na oplátku přináší svému majiteli krásu a neuvěřitelný koloběh přírody přímo doma před očima – na jaře stromky rozkvetou, v létě mají sytě zelené listy, na podzim se jejich listy zbarví všemi barvami. 

Historie bonsají

Historie bonsají je velmi bohatá a začala se psát v Číně. Ne nadarmo také pojmenování „bonsai“ pochází z čínštiny a znamená strom v misce. Údajně první bonsaje vznikly tak, že si urozené dámy z čínského dvora přály mít doma kus přírody – stejně jako venku odpočívaly pod velkými stromy a vdechovaly vůni jejich květů na jaře. Proto se zahradníci pokusili vypěstovat první stromy v „misce“. Tím zabránili růstu jejich kořenů a vznikla první bonsaj.

Jak pěstovat bonsaje

Pěstování bonsají je výborný koníček, ale před samotným pěstováním musí pěstitel již něco vědět. Bonsaje můžeme pěstovat venku i doma, ale záleží na druhu. Všechny venkovní bonsaje potřebují otevřený prostor, dostatek světla, výživnou půdu, pravidelnou zálivku, ale nikdy přemokřenou půdu. Proto je důležitý i výběr misky – viz dále. Venkovní bonsaje mohou přezimovat venku, jestliže jim zazimujete kořeny – dáte celý květináč do krabice s kůrou, slámou, hoblinami aj. Pokud by mrazy byly větší než -20 °C, pak byste je měli dát do chladné místnosti, například na schodiště.

Pokojové bonsaje pěstujeme celoročně uvnitř, ale můžeme je v létě letnit na chráněném stinném nebo polostinném místě, aby se jim nespálily listy, které nejsou na sluneční paprsky zvyklé. Jako pokojová bonsaj se zejména pro začátečníky hodí fikus, a to buď Ficus pumila (Fíkus drobnolistý), nebo Ficus benjaminii (Fikus benjamínana).

 

bonsaj - malý stromek

Venkovní bonsaje

Venkovní bonsaje jsou takové bonsaje, které mohou být celoročně venku. Ze stromů se hodí javor dlanitolist, buk japonský, dub letní i zimní, smrk, borovice a další. Tyto bonsaje by měly mít své stanoviště tam, kde běžně roste vzrostlá rostlina. Hodí se slunné, polostinné i stinné stanoviště. Zalévat bychom je měli jen ke kořenům, rozhodně nezaléváme shora přes listy (zejména za slunného počasí by se listy popálily). Přihnojujeme pravidelně – cca jednou za 14 dní – nejlépe komplexním hnojivem, jako je např. Hnojík.

Přes zimu můžeme bonsaje ponechat venku, pokud jim obalíme misky jakoukoliv podestýlkou. Také je můžeme na zimu přesadit do zahrádky nebo skalky, na jaře zastřihnout kořeny a opět přesadit do misky. Jsou-li předpovídány vysoké mrazy (nad -20 °C) je lepší dát bonsaje do místnosti s teplotou okolo 5 °C.

Pokojové bonsaje

Jako pokojové bonsaje se dají pěstovat rostliny, které jsou i ve větších velikostech pokojové. Jedná se například o čaj fuki, různé druhy fíkusů apod. Tyto bonsaje dáváme na světlé místo, ale ne na přímé slunce za oknem. Zaléváme ke kořenům, hnojíme také pravidelně – jednou za 2 až 3 týdny. Pokojovým bonsajím musíme občas otřít listy od prachu. Přes léto můžeme tyto bonsaje letnit venku, ale na nějakém stinném stanovišti.

Zemina pro bonsaje

Pokojová bonsaj

Velmi důležitá je volba zeminy pro bonsaje. Uvědomte si, že zeminy je v porovnání s přírodou relativně málo, proto musí obsahovat všechny důležité živiny. Optimální je koupit si přímo zeminu určenou pro bonsaje, která by měla obsahovat asi 1/2 organické složky (rašelina, kompost, hrabanka) a 1/2 písku. Čerstvě zasazenou bonsaj pak nemusíte hnojit, v dalších letech přihnojovat třeba hnojivem Hnojík, a jednou za 3 až 5 let přesadit.

Misky pro bonsaje

Podstatnou součástí pěstování bonsají je výběr správné misky. Miska je důležitá pro správný objem půdy i pro odvod vody, protože bonsaje nesmějí mít půdu přemokřenou. Misky (květináče) pro bonsaje najdeme v různých velikostech, tvarech (kulaté, hranaté), i z různých materiálů (plastové, keramické glazované a keramické neglazované). Záleží na velikosti bonsaje i na našich preferencích, co si vybereme. Zpočátku bychom se měli radit s odborníky, kteří se v pěstování vyznají. Při přesazování pak vybíráme misku jen o něco málo větší, než byla ta původní. 

miska pod bonsaj - různé druhy

Jak získat bonsaj

Bonsaje můžeme v zásadě získat dvěma způsoby: koupit si je, nebo si je vypěstovat ze semínka, popř. v přírodě nebo na zahradě přesadit již malý semenáček.

Prodej bonsají je rozšířen po celé republice a nemělo by být problém koupit si zdravou bonsaj. Vřele doporučujeme kupovat přímo a u ověřených obchodníků, nikoliv nechat si bonsaj poslat třeba poštou – zacházení s balíky málokterá rostlinka přežije.

Pěstování bonsaje ze semínka je výhodné, protože si ji budete moci tvarovat hned ze začátku. Vhodných semínek najdete po lese celou řadu (bukvice, žaludy…). Přesazování semenáčku v sobě nese riziko, že poškodíte kořeny a rostlinka vám uhyne.

Prodej bonsají

Přesazení bonsají

Přesazování bonsají je třeba věnovat důkladnou péči. Přesazujeme až tehdy, když je celá miska zaplněna kořeny. Ostrým nožem se snažíme vyjmout celý kořenový bal z misky. Poté zkrátíme kořeny asi o 1/4. Na dno větší misky nasypeme drenáž (kamínky, oblázky, písek), na ni nasypeme zeminu, položíme kořenový bal bonsaje a dosypeme zeminou. Při dosypávání zeminy poklepáváme miskou tak, aby se zemina dostala do všech volných míst. Je-li to potřeba, celou rostlinu zachytíme drátky. Nakonec přesazenou bonsaj zalijeme, a to tak, aby přebytečná voda odtekla drenáží do podmisky. Přesazená rostlinka nesmí stát na plném slunci a neměli byste ji přihnojovat.

Přesazení bonsaje - fíkus

Bonsaje pro začátečníky

Pokud jste začátečníci v pěstování bonsají, měli byste si vybírat nenáročné druhy. K těm patří z pokojovek třeba čaj fuki. Jedná se o tropický stálezelený keř, který má tmavě zelené listy a kontrastní světlou kůru. Protože je to tropická rostlina, potřebuje teplotu alespoň 18 °C, které se v bytě dosáhne snadno. Tuto bonsaj můžete jen zalévat a hnojit podle návodu. Nepotřebuje zastřihávání ani tvarování pomocí drátku. Je tedy pro začínající pěstitele přímo ideální.

Bonsaj pro začátečníky

Zajímavosti

Nůžky na bonsaje

Věděli jste, že…

… bonsaje mají různé styly? Rozeznáváme například přímý styl, šikmý styl, nebo dokonce větrem bičovaný styl.

… z listnatých dřevin se nejčastěji jako bonsaje pěstují javor, buk (japonský), habr a čaj fuki? Z jehličnatých pak jalovec, modřín, borovice a smrk.

… základní sadu na tvarování bonsají si můžete koupit u ověřených zahradníků a měla by obsahovat nůžky na prostříhávání, kleště a štípačky na drát?

… i z bonsají můžete odebírat řízky a množit je? To se hodí, třeba když si chcete vypěstovat „zahrádku“ v jedné větší misce.

Zdroje informací: