Kiwi

Obsah

Kiwi (Actinidia) - Exotická rostlina plná chuti a zdraví

Kiwi, vědecky známé jako Actinidia, je fascinující exotická rostlina, která okouzlí svou výraznou krásou a nabídne nám lahodné plody. Pochází z čeledi Actinidiaceae a zahrnuje různé druhy a odrůdy, které se vyznačují různými vlastnostmi a způsobem pěstování.

Rostlina kiwi je původem z Číny, konkrétně z oblastí východní Asie. Je známo, že existuje více než 60 druhů Actinidie, přičemž nejznámější je Actinidia deliciosa. Tato odrůda, kterou obvykle známe jako kiwi, se stala populární po celém světě díky svému charakteristickému vzhledu a sladké chuti.

Kiwi je pnoucí rostlina s dlouhými, šplhavými výhonky a srdčitými listy. Jeho atraktivním prvkem jsou trsy květů, které vytvářejí nádherná, bílá a vonná květenství. Květy kiwi jsou často navštěvovány hmyzem, který hraje důležitou roli v opylování rostliny a vytváření plodů.

Samčí a samičí květy kiwi jsou často na různých rostlinách, což vyžaduje přítomnost obou pohlaví pro úspěšné opylení a tvorbu plodů. Květy samčího pohlaví mají tyčinky, které nesou pyl, zatímco květy samičího pohlaví mají semeník a bliznu pro přijetí pylu. Toto je jedna z fascinujících vlastností rostliny kiwi.

Kiwi - Actinidia

Když je kiwi opyleno a vytvoří se plody, získáváme lahodné ovoce, které je bohaté na vitamíny a minerály. Tradiční kiwi, Actinidia deliciosa, má hnědou slupku s chloupky a zelenou dužinu s malými, černými semínky. Chutná sladce a má mírně kyselou příchuť, která je pro mnoho lidí neodolatelná.

Kiwi je plné výživných látek. Je zdrojem vitamínu C, který je důležitý pro posílení imunitního systému a ochranu před volnými radikály. Obsahuje také vitamíny K a E, které přispívají k zdraví kostí a pokožky. Kiwi je také bohaté na vlákninu, která pomáhá trávení a udržuje nás syté.

Rostlina kiwi vyžaduje správné prostředí a péči, aby se dobře vyvíjela. Preferuje slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu bohatou na organickou hmotu. Je vhodné ji poskytnout oporu, jako je pergola nebo mříž, aby se výhony mohly šplhat a plody měly dostatek prostoru k růstu.

Pěstování kiwi je zajímavou výzvou pro zahrádkáře a milovníky exotického ovoce. Vyžaduje trpělivost, protože plodnost kiwi obvykle nastává až po několika letech. Přesto je to zážitek plný odměny, když můžeme sklízet vlastní čerstvé kiwi z naší zahrady.

Aktinidie stříbrná - Actinidia polygama

Aktinidie stříbrná (Actinidia polygama), známá také jako stříbrné víno nebo stříbrné kiwi, je druh rostliny z čeledi aktinidiovité. Pochází z východní Asie, především z oblastí Japonska, Koreje a Číny. Tato popínavá rostlina je známá pro své dekorativní vlastnosti a plody, které jsou podobné kiwi, ale mají stříbřitou slupku a sladkou dužinu.

Stříbrná aktinidie je významná rostlina ve světě zahradničení, zejména pro své okrasné vlastnosti. Má srdčitý tvar listů s výrazným stříbřitým odstínem na jejich spodní straně. Když se listy hýbou větrem, vytvářejí zajímavý efekt stříbřitého záblesku, který je charakteristický pro tuto rostlinu.

Stříbrná aktinidie také produkuje malé, kulaté plody, které jsou jedlé a mají sladkou chuť. Oproti tradičním kiwi jsou tyto plody menší, s průměrem asi 2 cm, a mají jemnou, tenkou slupku. Dužina je sladká, se šťavnatou texturou, a často se popisuje jako kombinace chuti kiwi, jahod a ananasu.

Kromě dekorativních a chuťových vlastností má stříbrná aktinidie také některé léčivé vlastnosti. Například listy této rostliny byly tradičně používány v tradiční čínské medicíně jako prostředek k léčbě různých zdravotních problémů, včetně kožních onemocnění, infekcí a alergií.

Při pěstování stříbrné aktinidie je důležité zajistit dostatečnou oporu pro její popínavé výhonky a pravidelně odstraňovat nadbytečné výhony, aby se zamezilo přílišnému šíření rostliny. Je také vhodné provádět pravidelné prořezávání, aby se udržela její forma a podpořil se zdravý růst.

Aktinidie stříbrná - Actinidia polygama
Aktinidie stříbrná plody

Aktinidie význačná - Actinidia arguta

Aktinidie význačná (Actinidia arguta), také známá jako mini kiwi, je druh popínavé rostliny z čeledi aktinidiovité. Pochází z východní Asie, zejména z Japonska, Koreje, Číny a Ruska. Tato rostlina je vynikajícím zdrojem sladkých a chutných plodů, které jsou menší než tradiční kiwi, ale mají podobnou chuťovou paletu.

Aktinidie význačná je popínavá rostlina s výraznými srdčitými listy a větvemi, které se přirozeně vinou kolem opor. Je schopná dorůst výšky až 4 metry a může se rozrůstat na rozsáhlou plochu. Květy aktinidie význačné jsou drobné, bílé a vytvářejí se v květenstvích.

Aktinidie význačná - Actinidia arguta

Plody této rostliny jsou známé jako mini kiwi. Jsou menší než tradiční kiwi, s hladkou slupkou, která se dá jíst. Dužina mini kiwi je zelená, sladká a má chuť podobnou kiwi, ale s jemnější texturou. Mini kiwi obsahuje vitamín C, vlákninu a další živiny, které jsou prospěšné pro zdraví.

Pěstování aktinidie význačné vyžaduje slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Je třeba poskytnout oporu pro její popínavé výhony, aby se mohla správně rozrůstat. Rostlina je dvoudomá, což znamená, že jsou třeba samčí a samičí rostliny pro opylení a tvorbu plodů. Samčí rostliny produkují pyl, který je potřebný pro opylení samičích rostlin a tvorbu plodů.

Aktinidie čínská - Actinidia chinensis

Aktinidie čínská (Actinidia chinensis) je druh popínavé rostliny z čeledi aktinidiovité. Je původem z Číny a je známá svými sladkými plody, které jsou široce známé jako kiwi. Je to jedna z nejvýznamnějších komerčně pěstovaných odrůd kiwi.

Plody aktinidie čínské jsou oválného tvaru a mají hnědě zelenou nebo žlutozelenou slupku s jemným ochlupením. Dužina je světle zelená a sladká s charakteristickou chutí kiwi. Kiwi je bohaté na vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, vlákninu, minerály a antioxidanty, což z něj činí zdravou a výživnou potravinu.

Pěstování aktinidie čínské vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Rostlina vyžaduje oporu nebo pergolu, na kterou se může opřít svými popínavými výhony. Pravidelné prořezávání je také důležité pro udržení zdravého a plodného růstu rostliny.

Aktinidie čínská - Actinidia chinensis

Kiwi z aktinidie čínské je oblíbeným ovocem, které se konzumuje čerstvé, přidává se do ovocných salátů, smoothies, dezertů a dalších pokrmů. Může být také použito k přípravě džemů, marmelád a koláčů. Kiwi je výborným zdrojem vitamínů, vlákniny a antioxidantů, které přispívají k celkovému zdraví a dobře se hodí do vyvážené stravy.

Aktinidie čínská je cenná rostlina pro své sladké a chutné plody. Její pěstování může být výzvou, ale s odpovídající péčí a podmínkami může poskytnout hojnou sklizeň chutného ovoce. Kiwi z aktinidie čínské je oblíbené po celém světě a přispívá k pestrosti a lahodnosti našich stravovacích návyků.

Aktinidie kolomikta - Actinidia kolomikta

Aktinidie kolomikta (Actinidia kolomikta), známá také jako kolomikta kiwi, je druh popínavé rostliny z čeledi aktinidiovité. Pochází z východní Asie, zejména z oblastí Ruska, Koreje a Číny. Tato rostlina je zajímavá pro své dekorativní listy a plody, které mají pestrou barvu a příjemnou chuť.

Aktinidie kolomikta je popínavá rostlina srdčitého tvaru listů, které mají zajímavou barevnou změnu během vegetačního období. Na jaře jsou listy růžově nebo světle zeleně zbarvené s bílými skvrnami. Postupně se mění na světle zelenou barvu a na podzim se mohou přeměnit na šarlatově červenou až fialovou barvu. Tato dekorativní vlastnost dělá z aktinidie kolomikty zajímavou rostlinu pro zahradníky a milovníky exotických rostlin.

Plody aktinidie kolomikty jsou menší než tradiční kiwi, ale mají podobnou chuť. Jsou kulatého tvaru a mají sladkou, šťavnatou dužinu. Barva plodů se může pohybovat od světle zelené až po oranžovou. Plody jsou bohaté na vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E a další živiny, které jsou prospěšné pro zdraví.

Aktinide kolomikta - Actinidie kolomikta

Kromě dekorativních a chuťových vlastností má aktinidie kolomikta také některé léčivé vlastnosti. V tradiční čínské medicíně byly listy této rostliny využívány pro své účinky na snížení horečky, zklidnění a posílení imunitního systému.

Pěstování aktinidie kolomikty může být zábavným zážitkem pro zahradníky, kteří se chtějí pustit do pěstování netradičních plodů a vytvořit si jedinečný zahradní prostor. Je to rostlina, která je atraktivní nejen pro oko, ale také pro chuťové pohárky.

Aktinidie lahodná - Actinidia deliciosa

Aktinidie lahodná (Actinidia deliciosa), známá také jako kiwi, je druh popínavé rostliny z čeledi aktinidiovité. Pochází z Číny, konkrétně z oblasti Jang-c’iang. Je to jedna z nejznámějších odrůd kiwi a je ceněna pro své sladké a chutné plody.

Aktinidie lahodná je opadavá liána srdčitého tvaru listů. Mladé výhony jsou obalené chlupy, které se postupně opotřebovávají a mizí. Květy jsou bílé a vytvářejí se v květenstvích. Aktinidie lahodná je dvoudomá rostlina, což znamená, že na jedné rostlině se vyvíjejí samčí květy, které produkují pyl, a na jiné rostlině se vyvíjejí samičí květy, které tvoří plody. K opylení je tedy zapotřebí alespoň jedna samčí rostlina v blízkosti samičích rostlin.

Aktinidie lahodná - Actinidia deliciosa

Plody aktinidie lahodné jsou kulaté nebo oválného tvaru s hnědou, chlupatou slupkou. Dužina je zelená s malými černými semínky uprostřed. Má sladkou a šťavnatou chuť s mírnou kyselostí, která je charakteristická pro kiwi. Kiwi je bohaté na vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, vlákninu, minerály a antioxidanty, což z něj činí zdravou a výživnou potravinu.

Kiwi z aktinidie lahodné je oblíbené po celém světě pro svou výjimečnou chuť a bohatý obsah živin. Konzumuje se čerstvé, přidává se do ovocných salátů, smoothies, dezertů, zmrzliny a mnoha dalších pokrmů. Kiwi je také oblíbeným zdrojem vitamínů a vlákniny, které jsou prospěšné pro trávení a celkové zdraví.

Aktinidie lahodná, tedy kiwi, je rostlina, která přináší do zahrady nejen chutné ovoce, ale také estetickou krásu. Je to zajímavá rostlina, která přidává pestrost a exotičnost do zahradního prostoru. Pěstování aktinidie lahodné je zábavné a odměňující, ať už pro vlastní spotřebu nebo jako atraktivní ovoce k nabídce.

Kiwi ovoce

Kiwi, také známé jako čínský angrešt, je malé exotické ovoce s vysokou výživovou hodnotou a zdravotními přínosy. Pochází z Číny, konkrétně z horských oblastí, a v současnosti je rozšířeno po celém světě díky své chutné chuti a mnoha zdravotním výhodám.

Jednou z nejvýraznějších vlastností kiwi je jeho vysoký obsah vitamínu C. Ve skutečnosti obsahuje více vitamínu C než citrusové plody jako pomeranče nebo citrony. Vitamín C je důležitý pro imunitní systém, podporu tvorby kolagenu a antioxidanty, které bojují proti volným radikálům v těle. Příjem vitamínu C z kiwi může pomoci posílit imunitní systém a chránit tělo před nemocemi.

Kiwi je také bohaté na vlákninu, což je důležité pro správnou funkci trávicího systému. Vláknina pomáhá udržovat zdravou střevní flóru a reguluje trávení. Pravidelná konzumace kiwi může pomoci předcházet zácpě a podporovat zdravou stolici.

Další výhodou kiwi je jeho vysoký obsah antioxidantů. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle a chrání buňky před poškozením. Tím mohou snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina nebo degenerativní onemocnění.

Ripe kiwi with leaves.

Kiwi je také zdrojem vitamínu K, který je důležitý pro správnou srážlivost krve a zdraví kostí. Obsahuje také vitamín E, draslík a další minerály, které přispívají k celkovému zdraví a dobré funkci organismu.

Konzumace kiwi může mít také příznivé účinky na zdraví kůže. Díky vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantů může kiwi pomoci zlepšit stav pokožky, bojovat proti stárnutí a zvýšit pružnost pokožky.

Existuje mnoho způsobů, jak začlenit kiwi do stravy. Můžete si ho jednoduše samotného sníst jako čerstvé ovoce nebo ho přidat do smoothie, ovocných salátů nebo dezertů. Jeho chutná zelená dužina a černé semínka dělají z kiwi atraktivní přísadu do mnoha jídel.

Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantů, bohatství vlákniny a dalších zdravotních výhod, je kiwi vynikající volbou pro ty, kteří se snaží zdravě stravovat. Přidání kiwi do vaší stravy může přinést mnoho prospěchů pro vaše zdraví a celkovou pohodu.

Kiwi je malé ovoce s velkým potenciálem a stále získává na popularitě po celém světě. Jeho bohatý obsah živin a zdravotní přínosy ho činí skvělým doplňkem každodenní stravy. Nechte se inspirovat a vyzkoušejte si kiwi v různých podobách, abyste získali maximum z jeho chuti a výživových hodnot.

Kiwi vitamíny

Kiwi je bohatý zdroj různých vitamínů, které jsou pro naše zdraví důležité. Zde je přehled některých vitamínů obsažených v kiwi:

 1. Vitamín C: Kiwi je jednou z nejlepších přírodních zdrojů vitamínu C. Obsahuje mnohem více vitamínu C než citrusové plody, jako jsou pomeranče a citrony. Vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá posilovat imunitní systém, podporuje zdraví kůže a tkání, podílí se na tvorbě kolagenu a pomáhá vstřebávání železa.

 2. Vitamín K: Kiwi je také dobrým zdrojem vitamínu K, který je důležitý pro srážlivost krve a zdraví kostí. Vitamín K podporuje tvorbu proteinů, které jsou zapotřebí pro srážení krve, a přispívá k udržení silných a zdravých kostí.

 3. Vitamín E: Kiwi obsahuje vitamín E, který je dalším silným antioxidantem. Vitamín E chrání buňky před poškozením volnými radikály a podporuje zdraví kůže. Má také protizánětlivé vlastnosti a pomáhá udržovat zdravý imunitní systém.

 4. Vitamíny skupiny B: Kiwi obsahuje vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová) a B6 (pyridoxin). Tyto vitamíny jsou důležité pro správné fungování metabolismu, energii, nervový systém a zdraví pokožky.

 5. Folate: Kiwi je také zdrojem kyseliny listové (folátu), což je důležitý vitamín B-komplexu. Folate je nezbytný pro buněčný růst a vývoj, tvorbu červených krvinek a správnou funkci nervového systému.

Kiwi je skvělým zdrojem těchto vitamínů a přidávání kiwi do stravy může pomoci zajistit dostatečný příjem těchto důležitých živin. Je to chutný a zdravý způsob, jak posílit imunitu, podpořit zdraví kůže, udržovat kosti silné a zajišťovat správné fungování těla.

Kiwi vitamíny - Dietní smoothie z kiwi

Kiwi kalorie

Kiwi obsahuje relativně nízký obsah kalorií ve srovnání s mnoha jinými ovocnými druhy. Zde je přibližný přehled kalorické hodnoty kiwi:

 • Jedno středně velké kiwi (asi 100 gramů) obsahuje přibližně 41 kalorií.

Je však důležité si uvědomit, že kalorická hodnota se může mírně lišit v závislosti na velikosti a zralosti plodu.

Kiwi v těhotenství

Kiwi je obecně považováno za bezpečné ovoce pro těhotné ženy a je skvělým zdrojem živin. Nicméně, jako v případě jakéhokoli jiného jídla nebo potraviny, je důležité konzumovat ho v rozumném množství a dodržovat vyváženou stravu.

Kiwi je bohaté na vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, vlákninu a minerály, jako je draslík a hořčík. Tyto živiny jsou důležité pro správný vývoj plodu a udržení zdravého těhotenství. Vitamín C v kiwi také pomáhá při vstřebávání železa z rostlinných zdrojů, což je důležité v období těhotenství.

Navíc, kiwi obsahuje enzym zvaný aktinidin, který pomáhá trávení a podporuje zdravou střevní funkci. To může být výhodné pro těhotné ženy, které se mohou potýkat se zažívacími potížemi, jako je zácpa.

Přestože je kiwi obecně považováno za bezpečné, je důležité sledovat individuální reakce na potraviny. Některé těhotné ženy mohou mít alergickou reakci na kiwi. Pokud máte jakékoli alergie na ovoce nebo potraviny, je vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu, zda je kiwi vhodné zařadit do své stravy.

Mějte na paměti, že kiwi může mít mírně projímavý účinek kvůli obsahu vlákniny. Pokud máte sklony k průjmům nebo jakékoli jiné zdravotní problémy, měli byste o své stravě diskutovat se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.

Mini kiwi

Mini kiwi, také známé jako kiwi bobule nebo baby kiwi, je malý plod, který připomíná tradiční kiwi, ale je mnohem menší. Jedná se o relativně nový přírůstek na ovocném trhu a získal popularitu díky svému jedinečnému vzhledu a lahodné chuti. Mini kiwi pochází z Asie a je nyní pěstováno v různých částech světa, včetně Evropy a Severní Ameriky.

Jednou z charakteristických vlastností mini kiwi je jeho velikost. Na rozdíl od běžných kiwi plodů jsou mini kiwi velikosti hroznového vína nebo třešně. Mají hladkou, jedlou slupku, která je zelená nebo hnědá, a sytě zelené dužniny s malými, jedlými černými semínky. Chuť mini kiwi je často popsána jako sladší a intenzivnější verze tradičního kiwi, s nádechem jahodové nebo melounové příchutě.

Mini kiwi není jen lahodné, ale také plné živin. Je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitní systém a podporuje tvorbu kolagenu pro zdravou pleť. Mini kiwi také obsahuje vlákninu, která pomáhá trávení a přispívá k udržení zdravé váhy. Navíc mini kiwi obsahuje také vitamín E, který je důležitý pro ochranu buněk před poškozením volnými radikály a podporu zdravého stárnutí. Obsahuje také minerály, jako je draslík, který pomáhá udržovat správnou rovnováhu tekutin v těle, a měď, která podporuje tvorbu červených krvinek.

Mini kiwi on a gray table, whole and half. Tropical fruits. Kiwi berry.

Díky svému vysokému obsahu antioxidantů mini kiwi přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a může pomáhat snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Antioxidanty také podporují zdraví kůže a pomáhají při boji proti předčasnému stárnutí.

Mini kiwi je také bohaté na flavonoidy, což jsou rostlinné látky s antioxidačními vlastnostmi. Flavonoidy mají protizánětlivé účinky a mohou přispívat k ochraně cév, zlepšení kardiovaskulárního zdraví a snížení rizika vzniku srdečních chorob.

Konzumace mini kiwi je jednoduchá a může se jíst syrová. Je to vynikající přírodní občerstvení, které můžete přidat do ovocných salátů, smoothies nebo dezertů. Mini kiwi je také skvělou volbou pro ozdobu dortů a jiných pečených dobrot.

Červené kiwi

Existují odrůdy mini kiwi, které mají červenou nebo purpurovou slupku a jsou známé jako červené kiwi. Některé z těchto odrůd zahrnují Actinidia arguta ‚Hardy Red‘, ‚Purpurna Sadowa‘ a ‚Hardy Red‘.

Červené mini kiwi má obvykle hladkou slupku s červenou nebo purpurovou barvou. Dužina mini kiwi je zelená obvykle s červeným středem a může mít sladkou chuť,  podobnou tradičnímu kiwi.

Rostliny červeného mini kiwi jsou obvykle samičí, což znamená, že vyžadují opylovacího partnera samčího pohlaví pro tvorbu plodů. Tyto odrůdy jsou obvykle odolnější vůči chladnému počasí a mohou být pěstovány v různých oblastech.

Červené mini kiwi je lahodnou alternativou ke tradičnímu kiwi. Může být konzumováno syrové, přidáváno do ovocných salátů, smoothies nebo dezertů. Je to vynikající možnost pro ty, kteří hledají nové a zajímavé ovoce, které dodá do jídelníčku barevný a chutný prvek.

červené kiwi

Kiwi pěstování

Kiwi je ovocná rostlina, která se pěstuje ve vhodných podmínkách. Zde je několik informací o pěstování kiwi:

 1. Klimatické podmínky: Kiwi preferuje mírné a vlhké podnebí. Nejlépe se daří v oblastech s mírnými zimami a teplými léty. Nejvhodnější teplota pro růst kiwi je mezi 15-25 °C.

 2. Půda: Kiwi roste nejlépe v dobře odvodněné půdě bohaté na organickou hmotu. Půda by měla být mírně kyselá a s pH kolem 6-6,5.

 3. Výběr odrůdy: Existuje několik odrůd kiwi, které se liší velikostí plodů, chutí a odolností vůči nemocem. Je důležité vybrat odrůdu, která je vhodná pro váš region a klima.

 4. Místo a podpora: Kiwi je pnoucí rostlina, která potřebuje oporu nebo pergolu, na kterou se může přidržovat. Je důležité zajistit pevnou podporu, která unese plody a rostlinu.

 5. Zalévání: Kiwi potřebuje pravidelné zalévání, zejména během suchých období. Je důležité udržovat půdu stále vlhkou, ale ne zamokřenou.

 6. Hnojení: Kiwi je živinami náročná rostlina. Doporučuje se pravidelné hnojení organickými hnojivy nebo speciálními hnojivy pro ovoce.

 7. Řezání: Kiwi potřebuje pravidelný řez, aby udržovala správný tvar a podporovala tvorbu plodů. Řezání by se mělo provádět na jaře nebo na podzim.

 8. Opylování: Většina odrůd kiwi je dvoudomá, což znamená, že potřebují opylovací partnera pro tvorbu plodů. Je důležité zasadit alespoň jednu rostlinu samčího pohlaví pro každých 8-10 rostlin samičího pohlaví.

 9. Ochrana proti škůdcům a nemocem: Kiwi může být náchylné k různým škůdcům a chorobám, jako jsou mšice, plísně a hniloby plodů. Je důležité pravidelně kontrolovat rostliny a přijmout preventivní opatření, jako je použití insekticidů a fungicidů.

Pěstování kiwi vyžaduje trpělivost a péči, ale s dodržováním správných postupů můžete mít vlastní zahrádku plnou chutných a zdravých plodů. Pokud nejste si jisti, jak začít, můžete se poradit s odborníkem na pěstování ovoce nebo se obrátit na místní zahradnickou společnost pro radu a doporučení.

Kiwi pěstování - sklízení

Kiwi recepty

Kiwi buchta například jako kiwi řezy se zakysanou smetanou

Zde je recept na osvěžující kiwi řezy se zakysanou smetanou:

Suroviny:

 • 1 balení piškotových řezů nebo piškotového korpusu
 • 4 kiwi, oloupaná a nakrájená na tenké plátky
 • 1 šálek zakysané smetany
 • 2 lžíce cukru
 • 1 lžička vanilkového extraktu

Pro ozdobu (volitelné):

 • Čerstvé mátové lístky
 • Kiwi plátky
Kiwi řezy

Postup:

 1. Připravte zakysanou smetanu: Ve velké míse smíchejte zakysanou smetanu, cukr a vanilkový extrakt. Dobře promíchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí a směs je hladká.

 2. Pokud používáte piškotový korpus, nakrájejte jej na tenké plátky. Pokud používáte piškotové řezy, připravte si prostor pro jejich pokládání.

 3. Do dortové formy nebo na podnos rozložte první vrstvu piškotů.

 4. Na vrstvu piškotů nanesete zakysanou smetanu a rovnoměrně ji rozprostřete.

 5. Na zakysanou smetanu položte plátky kiwi a opatrně je zarovnejte.

 6. Opakujte tento postup s dalšími vrstvami piškotů, zakysané smetany a kiwi, dokud nedokončíte všechny vrstvy. Můžete se rozhodnout pro dvě nebo tři vrstvy podle velikosti dortu.

 7. Na vrchní vrstvu piškotů nanesete poslední vrstvu zakysané smetany a rovnoměrně ji rozprostřete.

 8. Pokud si přejete, ozdobte kiwi řezy čerstvými mátovými lístky a plátky kiwi.

 9. Dort dejte do lednice na minimálně 2 hodiny, nebo dokud se dort dobře spojí a chutná.

 10. Před servírováním dort nakrájejte na porce a podávejte.

Kiwi dort

Zde je recept na osvěžující kiwi dort, který je plný chuti kiwi:

Suroviny:

Pro korpus:

 • 200 g sušenek (např. máslové nebo bebe sušenky)
 • 100 g rozpuštěného másla

Pro náplň:

 • 500 g mascarpone sýru
 • 1 šálek šlehačky
 • 1/2 šálku cukru
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 4 kiwi, oloupaná a nakrájená na plátky

Pro zdobení:

 • 2 kiwi, oloupaná a nakrájená na plátky
 • Čerstvá máta (pro ozdobu)
Kiwi plátky
kiwi dort

Postup:

 1. Připravte korpus: Rozemelte sušenky do jemného prášku pomocí mixéru nebo je vložte do sáčku a rozetřete je válečkem. Smíchejte sušenkový prášek s rozpuštěným máslem, dokud se vše dobře spojí.

 2. Připravte dortovou formu (průměr 20-22 cm) a vysuťte ji tukem nebo vystelete pečicím papírem. Na dno dortové formy rozprostřete směs sušenek a másla a rovnoměrně ji rozetřete a přitlačte. Ujistěte se, že máte pevný základ pro dort. Dejte korpus na chvíli do lednice a nechte ztuhnout.

 3. Mezitím připravte náplň: Ve velké míse smíchejte mascarpone sýr, šlehačku, cukr a vanilkový extrakt. Šlehejte směs ručním šlehačem nebo pomocí mixéru, dokud nezískáte hladkou a tuhou směs.

 4. Na korpus dortu rozložte polovinu náplně a rovnoměrně ji rozetřete. Přidejte vrstvu nakrájených kiwi plátků na náplň. Poté přidejte druhou polovinu náplně a znovu ji rovnoměrně rozetřete.

 5. Ozdobte dort plátky kiwi a čerstvou mátou. Pokud si přejete, můžete přidat i další dekorace, jako jsou čokoládové strouhanky nebo zrnka granátového jablka.

 6. Dort dejte do lednice na minimálně 2 hodiny, nebo dokud se dort dobře ztuhne a chutná.

 7. Před servírováním dort nakrájejte na porce a podávejte.

Koláč s kiwi

Zde je recept na koláč s kiwi:

Suroviny:

Pro těsto:

 • 2 šálky hladké mouky
 • 1/2 šálku cukru
 • 1/2 šálku másla, nakrájeného na kostičky
 • 1 vejce
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • špetka soli

Pro náplň:

 • 4-5 kiwi, oloupaná a nakrájená na plátky
 • 1/4 šálku cukru
 • 1 lžíce citrónové šťávy
 • 2 lžíce hladké mouky

Pro drobenku:

 • 1/2 šálku hladké mouky
 • 1/4 šálku cukru
 • 1/4 šálku másla, nakrájeného na kostičky
Koláč s kiwi

Postup:

 1. Předehřejte troubu na 180 °C a vymažte koláčovou formu.

 2. Připravte těsto: Ve velké míse smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl. Přidejte nakrájené máslo a vpracujte jej do suchých ingrediencí, dokud nezískáte drobenkovou konzistenci. Přidejte vejce a míchejte, dokud se vše dobře nespojí a vytvoří se těsto.

 3. Rozprostřete těsto na dno a po stranách koláčové formy. Ujistěte se, že je těsto rovnoměrně rozprostřeno.

 4. Připravte náplň: V misce smíchejte cukr, citrónovou šťávu a hladkou mouku. Přidejte nakrájená kiwi a promíchejte, aby byla náplň dobře obalena.

 5. Nalijte kiwi náplň do připraveného těsta v koláčové formě. Rovnoměrně rozložte kiwi plátky po celém povrchu.

 6. Připravte drobenku: Ve zvláštní míse smíchejte mouku, cukr a nakrájené máslo. Drobenku můžete připravit tak, že postupně promícháte máslo s moukou a cukrem prsty, dokud nevznikne drobivá textura.

 7. Posypte připravenou drobenkou kiwi náplň. Rovnoměrně rozložte drobenku po celém povrchu.

 8. Koláč vložte do předehřáté trouby a pečte asi 35-40 minut, nebo dokud drobenka nezíská zlatavou barvu a kiwi náplň je měkká.

 9. Nechte koláč vychladnout před servírováním. Můžete jej ozdobit čerstvými kiwi plátky nebo posypat moučkovým cukrem.

Kiwi smoothie

Suroviny:

 • 2 kiwi, oloupaná a nakrájená na kousky
 • 1 banán, oloupaný a nakrájený na kousky
 • 1 šálek čerstvého špenátu nebo baby špenátu
 • 1 šálek nízkotučného jogurtu (můžete použít běžný jogurt nebo ovocný jogurt podle své preference)
 • 1 šálek ledových kostek
 • 1 lžíce medu nebo jiného sladidla (volitelné)
Kiwi smoothie

Postup:

 1. Připravte si všechny suroviny.

 2. Vložte nakrájená kiwi, banánové kousky, špenát, jogurt a ledové kostky do mixéru.

 3. Mixujte ingredience na vysoké rychlosti, dokud nezískáte hladkou a krémovou konzistenci smoothie. Pokud je směs příliš hustá, přidejte trochu vody nebo džusu podle potřeby.

 4. Ochutnejte smoothie a případně přidejte med nebo jiné sladidlo, pokud si přejete, aby bylo sladší.

 5. Přelijte smoothie do sklenice nebo pohárů.

 6. Ozdobte smoothie plátkem kiwi nebo špenátovým lístkem, pokud si přejete.

 7. Podávejte smoothie okamžitě a vychutnávejte si jeho osvěžující chuť.

Toto kiwi smoothie je skvělou volbou pro rychlou a zdravou snídani, svačinu nebo osvěžující nápoj během teplých letních dní. Kiwi dodá smoothie sladkou a kyselou chuť, zatímco banán přidá krémovost. Špenát přidá vitamíny a minerály, a jogurt dodá smoothie bohatou a hebkou texturu. Je to skvělý způsob, jak využít výhody kiwi a dalších zdravých surovin v jednoduchém a chutném nápoji.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články