Kdouloň

Obsah

Kdouloň - Skvostné ovoce zahrady

Kdouloň (Cydonia oblonga),  je strom z čeledi růžovitých, který pochází z oblasti jihozápadní Asie. Tato starobylá ovocná rostlina je pro své lahodné plody a dekorativní květy ceněna již tisíce let. Přestože dnes možná není tak rozšířená jako jiné ovocné stromy, její kouzlo a užitečnost stojí za to prozkoumat.

Kdouloň má dlouhou historii pěstování, sahající až do starověku. Pochází pravděpodobně z oblasti Kavkazu nebo z oblasti Íránu, kde byla pěstována pro své plody a květy. Starověcí Řekové a Římané si též cenili kdouloně a přisuzovali mu léčebné účinky.

V průběhu času se kdouloň rozšířila po celé Evropě a získala své místo v tradicích a kuchyních mnoha zemí. Pěstování kdouloně na Novém kontinentu se však nikdy nerozšířilo v takové míře jako u jiných ovocných stromů, a proto zůstává pro mnoho lidí nezvyklou specialitou.

Kdouloň je opadavý strom dorůstající výšky až 5 metrů. Má lesklé zelené listy a v dubnu a květnu rozkvétají jeho nádherné bílé nebo růžové květy, které jsou skvělým zpestřením zahrady. Plody kdouloně jsou kulaté nebo hruškovité, s drsnou a dužnatou slupkou. Dužina plodů bývá obvykle žlutozelená, ale existují i odrůdy s růžovou nebo bílou dužinou.

Kdouloň má jedinečnou chuť, která je obtížné srovnat s jiným ovocem. Dužina je obvykle lehce až středně sladká, s charakteristickým aroma. Plody kdouloně lze jíst syrové, ale často jsou vařené nebo pečené v různých receptech. Jsou skvělým základem pro marmelády, kompoty, koláče, džemy a další dezerty. Také se používá v tradiční medicíně kvůli svým možným léčebným účinkům.

Kdouloň ovoce

Kdouloň pěstování

Kdouloň (Cydonia oblonga), také známá jako kdoulovec, je ovocný strom s lahodnými plody, které mohou být vynikající pro konzumaci čerstvé nebo zpracované do různých pokrmů a nápojů. Pěstování kdouloně vyžaduje určitou péči a pozornost, ale s dodržením několika základních kroků můžete vytvořit zdravý a plodný strom. Níže najdete kroky, které vám pomohou úspěšně pěstovat kdouloň:

1. Výběr vhodného stanoviště:

Kdouloň preferuje slunné a teplé stanoviště. Vyberte místo, kde bude strom dostávat přímé sluneční světlo po většinu dne. Dbejte na to, aby bylo místo chráněno před chladnými větry, které by mohly poškodit květy a plody.

2. Příprava půdy:

Kdouloň upřednostňuje hlubokou, vlhkou a dobře odvodněnou půdu s neutrálním pH. Dobře se osvědčuje humózní půda bohatá na živiny. Před výsadbou přidejte do půdy kompost nebo jiné organické hnojivo, což pomůže zlepšit půdní strukturu a dodá stromu potřebné živiny.

3. Výsadba:

Ideální doba pro výsadbu kdouloně je na podzim nebo na jaře, když není příliš horko ani mrazí. Výsadbovou jámu připravte o něco větší než kořeny sazenice, abyste umožnili kořenům rostoucím prostor. Při výsadbě se ujistěte, že kořenový krk (místo, kde se kořeny setkávají s kmenem) je na úrovni povrchu půdy.

4. Zálivka:

Po výsadbě je důležité dostatečně zalévat strom, aby se kořeny dobře ujaly. Během prvního roku po výsadbě udržujte půdu pravidelně vlhkou. V dalších letech stačí zalévat průměrně, zejména během suchého období.

5. Hnojení:

Kdouloň potřebuje pravidelné hnojení, aby rostla zdravě a produkovala hojné plody. Hnojte strom na jaře před rašením a poté v červnu po odkvětu. Použijte vyvážené ovocné hnojivo nebo organické hnojivo vhodné pro ovocné stromy.

6. Řez:

Pravidelný řez je klíčový pro udržení zdravého a tvarovaného stromu. Proveďte řez na jaře nebo na podzim, když strom není v období aktivního růstu. Odstraňte odumřelé a nemocné větve a tvarujte strom podle vašich preferencí.

7. Ochrana před škůdci a nemocemi:

Monitorujte strom pravidelně, abyste odhalili příznaky škůdců a nemocí. Při potřebě použijte vhodné insekticidy nebo fungicidy, abyste zabránili šíření a poškození stromu.

Kdouloň obecná -Cydonia oblonga

Kdouloň obecná - Cydonia oblonga

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) je starobylá ovocná rostlina z čeledi růžovitých, která je považována za předka moderní kdouloně (Cydonia sinensis). Její původ sahá do jihozápadní Asie, kde byla kdysi hojně pěstována pro své lahodné plody a léčivé vlastnosti. Díky svému původu a historii je kdouloň obecná dodnes ceněna pro své ovocné plody i dekorativní květy.

Kdouloň obecná je opadavý strom dorůstající obvykle výšky 4-6 metrů, ale ve vhodných podmínkách může dosáhnout i vyšších rozměrů. Má krátký, silný kmen a větve s hustým listovím. Listy jsou jednoduché, eliptického tvaru, lesklé a tmavozelené. Květy kdouloně obecného jsou velké, bílé nebo narůžovělé, s výraznou vůní, a kvetou na jaře.

Ripe quince fruit in orchard

Plody kdouloně jsou kulovité nebo hruškovité, velké asi 5-9 cm. Mají drsnou, žlutozelenou slupku a bílou až žlutou dužinu, která je obklopená jádrem s tvrdými semeny. Dužina kdouloňového ovoce má charakteristickou vůni a chuť, která je kombinací jablek a hrušek, a vyznačuje se lehkou nasládlostí.

Kdouloň obecná má bohatou historii, která sahá až do starověku. Původně byla pěstována v Persii (dnešní Írán) a později se její kultivace rozšířila do dalších částí jihozápadní Asie a do Středomoří. Starověcí Řekové a Římané si vážili kdouloně pro jeho plody a používali je také v tradiční medicíně.

Během středověku a renesance se kdouloň stala populárním ovocným stromem v Evropě. Byla pěstována ve středověkých klášterech a zahradách a často byla zobrazována na obrazech a iluminacích. V té době byla také využívána pro své léčivé vlastnosti, zejména proti různým zažívacím potížím.

Dnes je kdouloň obecná méně rozšířenou ovocnou rostlinou než například jabloně nebo hrušně. Pěstuje se zejména v některých regionech Evropy, na Středním východě a v Asii. Plody kdouloně jsou oblíbené pro svůj unikátní chuťový zážitek a jsou využívány na přípravu marmelád, džemů, koláčů a dalších dezertů. Jsou také používány v tradiční medicíně pro různé léčebné účely.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články