Mišpule

Obsah

Mišpule - ovocný strom plný historie a chuti

Mišpule (Mespilus), je starobylý ovocný strom s výjimečnou historií a bohatou chutí. Tento strom je považován za jednu z nejstarších kulturních rostlin, a přestože se v některých oblastech stala méně známou, její popularita se v poslední době znovu vrátila. Nenechte si ujít příležitost objevit jedinečný svět mišpulí, které nás okouzlí nejen svou chutí, ale i zajímavou historií.

Mišpule je původem z Asie a Evropy, kde byla pěstována už před tisíci lety. V starověkém Řecku byla známá jako „méspilos“ a byla považována za ovocný symbol lásky a plodnosti. Mišpule byla rozšířena po celé Evropě a stala se oblíbenou kulturní plodinou ve středověké Anglii.

Mišpule - Mespilus

V průběhu času se mišpule dostala i do Ameriky, ale její pěstování zde nebylo tak rozšířené jako v Evropě a Asii.

Mišpule je strom dorůstající výšky až 10 metrů. Plody jsou malé, kulovité nebo hruškovité, závisí na odrůdě. Na první pohled připomínají oranžová nebo žlutá malá jablka. Kůže mišpulí je hladká a lesklá. Zralé mišpule jsou mírně nasládlé, s jemnou a lahodnou chuťovou kombinací mezi hruškou a jablkem.

Mišpule jsou nejen chutné, ale také zdravé. Jsou bohaté na vlákninu, vitamín C, vitamín K a antioxidanty, které podporují imunitní systém a pomáhají chránit tělo před oxidativním stresem.

Existuje několik odrůd mišpulí, které se liší tvarem, velikostí a chutí. Některé odrůdy jsou vhodné pro přímou konzumaci ve zralém stavu, zatímco jiné se lépe hodí na vaření, pečení nebo sušení.

Mišpule se dají konzumovat v čerstvém stavu, když jsou zralé a sladké. Jsou skvělou ingrediencí pro ovocné saláty, dezerty, zavařování a sušení. Jejich chuť a vzhled je oblíbeným přídavkem do různých pokrmů a dezertů.

Mišpule je neuvěřitelně zajímavý ovocný strom, který nám nabízí nejen jedinečnou chuť, ale i poutavou historii. Její návrat na talíře lidí po celém světě ukazuje, že starodávné poklady si zaslouží znovuobjevování. Takže příště, když narazíte na mišpuli na trhu nebo ve svém oblíbeném obchodě, neváhejte a ochutnejte tuto lahodnou a zdravou pochoutku s bohatou minulostí.

Mišpule plody

Mišpule jsou plody stromu, který je známý také jako mišpule obecná. Plody mišpule mají zajímavý vzhled a chutnají sladce až nasládle. Jsou malé a kulovité nebo hruškovitého tvaru, podobné malým jablkům. Kůže mišpulí je hladká a lesklá, s barevnými odstíny od zelené, žluté po oranžovou až do červené.

Jakmile mišpule dozrají, jsou ideální k jídlu. Když jsou pevné, mají kyselou chuť, ale jakmile změknou, stávají se sladkými a šťavnatými. Chuť mišpulí lze popsat jako kombinaci hrušky, jablka a meruňky s lehkou skořicovou příchutí.

Mišpule mohou být konzumovány čerstvé, přidávány do ovocných salátů, dezertů nebo použity jako ingredience pro přípravu kompotů, marmelád nebo sušeného ovoce. Jsou oblíbeným doplňkem v kuchyni a nabízí mnoho možností, jak je začlenit do různých pokrmů.

Z nutričního hlediska jsou mišpule zdravým ovocem, které obsahuje vlákninu, vitamíny (C, K, A, E) a minerály (draslík, hořčík, vápník). Díky své nutriční hodnotě podporují imunitní systém a celkové zdraví těla.

Mišpule plody

Mišpule pěstování

Mišpule (Mespilus germanica) je zajímavý ovocný strom, který lze úspěšně pěstovat v mírném a teplém podnebí. Při správné péči můžete mít vlastními rukama skvělé mišpule přímo ze zahrady. Zde jsou některé základní kroky a tipy pro pěstování mišpulí:

1. Výběr místa:

 • Mišpule preferuje slunné a teplé polohy. Vyberte místo ve vaší zahradě, kde bude strom vystavený přímému slunečnímu záření většinu dne. Dobře osvětlené místo podpoří zdravý růst a vývoj plodů.

2. Půda:

 • Mišpule upřednostňuje mírně kyselou a dobře odvodněnou půdu. Před výsadbou je vhodné obohatit půdu kompostem nebo jiným organickým hnojivem.

3. Výsadba:

 • Mišpule lze vysadit na podzim nebo na jaře, když půda již není zamrzlá. Zahrabejte kořeny stromu do připravené jámy tak, aby byly ve stejné hloubce jako v kontejneru, ve kterém byla pěstována. Zalijte strom po výsadbě.

4. Zálivka:

 • Pravidelná zálivka je důležitá, zejména v prvních letech po výsadbě, kdy strom zakořeňuje. Zalévejte strom důkladně, ale vyhněte se přemokření půdy.

5. Hnojení:

 • Mišpule potřebuje pravidelné hnojení, aby se dobře vyvíjela a plodila. Aplikujte organická nebo rovnovážná hnojiva na začátku vegetačního období a pak průběžně v průběhu sezóny.

6. Řez:

 • Pro zachování silného a zdravého stromu je doporučeno pravidelné prořezávání. Provádějte řez na jaře, a to odstraněním suchých a nemocných větví a utvářením koruny podle potřeby.

7. Ochrana před škůdci a chorobami:

 • Mišpule obecná je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, pravidelně prohlížejte strom a postřikujte případné problémy přírodními prostředky nebo nechemickými přípravky.

8. Zimní ochrana:

 • Pokud žijete v oblasti s chladnějším zimním klimatem, může být vhodné chránit mišpuli před nízkými teplotami, zejména pokud jde o mladé stromy. Použijte mulč nebo ochranné plátno, aby strom přečkal zimu bez poškození.

S dodržováním těchto základních kroků a s láskou a péčí lze úspěšně pěstovat mišpule v zahradě a těšit se z chutných plodů, které tento krásný ovocný strom nabízí.

Mišpule plody

Mišpule obecná neboli Mišpule německá - Mespilus germanica

Mišpule obecná (Mespilus germanica) je fascinujícím ovocným stromem, který si zaslouží větší pozornost. I když v minulosti bývala populární, dnes se zdá, že je zapomenuta mezi jinými ovocnými druhy. Přitom mišpule skýtá nejen chutné ovoce, ale také má bohatou historii a lákavé nutriční vlastnosti.

Mišpule obecná pochází z Asie a jihozápadní Evropy. Lidé ji pěstovali již před tisíci lety a v minulosti byla oblíbená ve starověkém Řecku a Římě. Rozšířila se po celé Evropě a stala se důležitou kulturní plodinou v průběhu středověku.

Mišpule obecná dorůstáv výšky až 10 metrů. Plody jsou malé, kulovité nebo hruškovité, s hladkou a lesklou kůží. Když jsou mišpule zralé, nabízejí sladkou chuť, která připomíná kombinaci hrušky a jablka.

Mišpule obecná není jen lahodná, ale také zdravá. Obsahuje vlákninu, vitamín C, vitamín K a antioxidanty, které podporují imunitní systém a chrání tělo před škodlivými účinky oxidace.

Mišpule obecná si zaslouží více pozornosti a můžeme ji znovu objevit v našich kuchyních. Při návštěvě trhu nebo obchodu, dejme mišpulím šanci a ochutnejme je. Můžeme je konzumovat čerstvé, přidávat je do ovocných salátů nebo využít při vaření a pečení. Jejich unikátní chuť může přinést novou dimenzi do našich pokrmů a dezertů.

Vertical view of whole and chopped mespilus germanica inside and outside a brown bowl next to fork

Mišpule obecná je skvělým příkladem zapomenutého pokladu mezi ovocnými stromy. Její historie, chuť a nutriční hodnoty by nás měly motivovat, abychom ji začali více využívat. Příště, když budeme hledat ovoce, nezapomeňme na mišpule a dodejme svým jídlům novou dimenzi touto zajímavou a lahodnou pochoutkou.

Lokvát japonský neboli Mišpule japonská - Eriobotrya japonica

Lokvát japonský (Eriobotrya japonica), je exotický ovocný strom, který láká svými zajímavými plody a léčivými vlastnostmi. Pocházející z Číny a Japonska, lokvát japonský postupně nachází cestu do zahrad a trhů po celém světě, a to díky své příjemné chuti a možnostem využití v kulinářství i tradiční medicíně.

Lokvát japonský má dlouhou historii a původ v jižní Číně a Japonsku. Již staří Číňané a Japonci pěstovali tento strom pro jeho plody, které byly ceněny pro svou lahodnou chuť a léčivé účinky. Později se lokvát japonský začal šířit do jiných částí světa, včetně Středomoří, Severní Ameriky a dalších teplých oblastí.

Lokvát japonský je středně velký strom s lesklými zelenými listy. Plody jsou kulovité nebo vejčité, podobné malým broskvím nebo hruškám, s oranžově žlutou kůží a na vnitřní straně bílou, sladkou a šťavnatou dužinou. Chuť lokvátu japonského je osvěžující, sladká a mírně kyselá, což dává plodu unikátní profil chuti.

Lokvát japonský je bohatý na vitamíny, zejména vitamín C, vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín E a vitamín K. Obsahuje také minerály jako draslík, hořčík a vápník. Díky své nutriční hodnotě je lokvát japonský skvělou volbou pro podporu zdravého imunitního systému a celkového zdraví.

Lokvát jaonský - Eriobotrya japonica

Lokvát japonský je tradičně využíván v léčitelství pro své mnohé léčivé účinky. Obsahuje látky s protizánětlivými, antioxidačními a antibakteriálními vlastnostmi. Jeho konzumace může pomoci podporovat trávení, posílit imunitní systém a snižovat riziko některých onemocnění.

Lokvát japonský se často konzumuje čerstvý, nejlépe když je plod zralý a sladký. Může být použit jako součást ovocných salátů, dezertů nebo jako samostatný osvěžující zdravý snack. Z lokvátu lze také připravovat džemy, kompoty nebo ovocné šťávy, které rozšiřují možnosti jeho využití v kulinářství.

Mišpule recepty

Rozšiřování svého jídelníčku o nové a zajímavé ingredience je vždy vzrušující. Ačokča, známá také jako oříšková okurka, může přinést do vaší kuchyně netradiční chuťové zážitky. Zde je několik receptů, ve kterých můžete využít ačokču:

Mišpule jsou skvělým doplňkem do různých pokrmů a dezertů, a jejich sladká chuť a jedinečná textura nabízí mnoho možností pro kulinářskou tvorbu. Zde je několik receptů, které vám pomohou využít mišpule plně:

 1. Mišpulový ovocný salát:

  • Ingredience: zralé mišpule, hrušky, jablka, granátová jablka, lískové ořechy, citrónová šťáva, med.
  • Postup: Ovoce nakrájejte na drobné kousky. Smíchejte je spolu s lískovými ořechy a zakápněte citrónovou šťávou a medem pro sladkou příchuť. Podávejte chladné.
 2. Mišpulový koláč:

  • Ingredience: kůra na koláč, zralé mišpule, cukr, skořice, citrónová šťáva, mouka, máslo.
  • Postup: Na kůře připravte směs z mišpulí, cukru, skořice a citrónové šťávy. Na vrch posypte tenkou vrstvou mouky a kousky másla. Pečte v předehřáté troubě na 180°C, dokud nezhnědne.
 3. Mišpulová marmeláda:

  • Ingredience: zralé mišpule, cukr, citronová šťáva.
  • Postup: Mišpule oloupejte a zbavte jader. Nakrájejte na menší kousky a dejte do hrnce společně s cukrem a citronovou šťávou. Vařte na mírném plameni, dokud se mišpule nerozvaří a vznikne hustá marmeláda. Nalijte do skleniček a uchovejte v chladničce.
 4. Mišpulový smoothie:

  • Ingredience: zralé mišpule, banán, jogurt nebo mandlové mléko, med.
  • Postup: Smíchejte nakrájené mišpule a banán s jogurtem nebo mandlovým mlékem v mixéru. Přidejte lžíci medu pro sladkou chuť. Mixujte, dokud nevznikne hladká konzistence.
 5. Sušené mišpule:

  • Ingredience: zralé mišpule.
  • Postup: Nakrájejte mišpule na tenké plátky a usušte v sušičce nebo na slunci, dokud nebudou suché a pevné. Sušené mišpule můžete použít jako zdravou a sladkou pochoutku.

Tyto recepty jsou jen několik nápadů na to, jak využít mišpule plně. Můžete s nimi experimentovat a zkoušet různé kombinace a přípravy podle vaší fantazie a chuťových preferencí. Mišpule jsou skvělým obohacením vašeho jídelníčku a zaručeně přinesou novou dimenzi do vaší kuchyně.

Koláč z mišpule
smoothie z mišpule
Džem z mišpule

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články