trávnička

Obsah

Trávnička - pěstování jako skalnička

(Armeria)

Trávnička (Armeria) je rod rostlin z čeledi Plumbaginaceae. Jsou to trvalky s trsnatým růstem, které se často nacházejí na skalnatých a pobřežních stanovištích. Trávničky jsou oblíbené pro své drobné, kulovité květy, které vytvářejí hustá květenství na dlouhých stoncích.

Trávnička se dá velmi dobře pěstovat jako skalnička. Její přirozený výskyt na skalnatých stanovištích naznačuje, že je dobře přizpůsobená k pěstování na skalkách, kamenných nebo suchých zídkách, ale i v truhlících. Skalničky jsou běžně pěstovány pro výzdobu zahrady díky svému nízkému růstu a dekorativním květům.

Pěstování trávničky jako skalničky je obecně snadné, pokud dodržíte několik důležitých zásad:

  1. Stanoviště: Trávničky preferují slunné až polostinné stanoviště. Jsou odolné vůči suchu a nepotřebují časté zalévání.

  2. Půda: Trávničky mají rády dobře propustnou půdu s dobrým odvodněním. Zabraňte zamokření kořenů, což by mohlo způsobit jejich hnilobu.

  3. Množení: Trávničky lze množit semeny nebo dělením trsů. Dělení je nejlepší provádět na jaře.

  4. Zazimování: Některé druhy trávniček mohou být mrazuvzdorné, ale v závislosti na konkrétním druhu a oblasti, kde žijete, bude možná potřeba poskytnout zimní ochranu přikrytím nebo, zejména pokud jde o mladé rostliny.

  5. Hnojení: Trávničky nepotřebují pravidelné hnojení. Pokud se jim daří ve volné půdě, není často třeba přidávat hnojiva.

Za správných podmínek jsou trávničky nenáročné rostliny, které dodají zahradě krásnou barevnou paletu a zároveň přispějí k biodiverzitě, protože přitahují různé druhy hmyzu a motýlů.

Trávnička s bílými květy
Trávnička pěstovaná v nádobě

Trávnička obecná

Trávnička obecná (Armeria vulgaris) je druh trávničky z rodu Armeria. Jedná se o malou, vytrvalou bylinu s trsnatým růstem, která je typická svými kulovitými květenstvími na dlouhých stoncích. Trávničku obecnou najdete běžně na loukách, ale můžete ji pěstovat i na skalce. Jejími znaky jsou:

  • Listy: Listy trávničky jsou úzké, střídavé a srostlé v tuhé trsy, které vytvářejí polštářovitý efekt. Jsou stálezelené, což znamená, že si svůj zelený vzhled udržují i v zimě.

  • Stonky: Stonky jsou tenké, přímé a dosahují výšky asi 10 až 30 cm.

  • Květy: Květy jsou charakteristické pro trávničky a jsou uspořádány do hustých, kulovitých květenství na vrcholu dlouhých stonků. Každý květ má trubkovitou korunu s pěti cípy, které mohou mít různé odstíny růžové, fialové nebo bílé barvy. Květy kvetou na jaře až do léta a jsou oblíbené u včel a motýlů.

  • Plody: Po odkvětu vytváří trávnička malé kulovité plody s semeny, které jsou obsaženy ve tvrdých tobolkách.

Trávnička obecná se vyskytuje přirozeně v Evropě, Asii a Severní Americe. Díky své krásné kvetení a schopnosti růst na chudých půdách byla zavlečena do jiných oblastí, kde se někdy stala invazním druhem.

 

Trávnička obecná na louce

Trávnička trsnatá

Trávnička trsnatá

Trávnička trsnatá (Armeria juniperiforia) je překrásným kultivarem trávničky, která se bude hezky vyjímat na vaší skalce. Potřebuje slunné stanoviště nebo polostín, dobře propustnou půdu a jen mírnou zálivku. Kvete v měsících dubem až květen.

Trávnička trsnatá je nízká stálezelená trvalka se světle růžovými květy, které na jaře vykvétají  nad zelenými jehličkovitými listy. Vyžaduje dobře propustnou půdu. Hodí se do skalek či na okraje záhonů, ale dá se pěstovat i v nádobách.

Trávnička přímořská

Armeria maritima, česky trávnička přímořská, je další možností, jak dostat trávničku na svou skalku. Je to vytrvalá, trsnatá bylina, která má svůj původ rozsáhlých oblastech severní polokoule (severní a západní Evropa, severní Asie, Severní Amerika) a na jihu Jižní Ameriky.

Přirozeně roste na skalách a útesech, nevadí jí ani zasolené půdy či písčiny.

Zajímavým kultivarem, který můžete sehnat v našich zahradnictvích, je Armeria maritima Leuchtendrosa, který dorůstá výšky kolem 15 cm. Vytváří trsy úzkých, zelených listů. Kvete růžovými květy, které jsou uspořádány v kulovitých květenstvích na delších stoncích, jež vyrůstají nad listy. Květy se objevují od května do června.

Tento druh trávničky se dobře uplatí především na skalkách nebo na lemech záhonů.

I tento kultivar patří k nenáročným rostlinám. Nejlépe prospívá na slunném stanovišti v sušší, dobře propustné půdě. Je citlivá pouze na přemokření.

Trávnička přímořská

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články