Netřesk

Obsah

Netřesk - Sempervivum

Netřesk, který patří do rodu Sempervivum. Sempervivum, je rod sukulentních rostlin z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae). Tyto rostliny jsou charakteristické svými růžicovitými tvary listů a schopností přežít v suchých a kamenitých prostředích.

Netřesky rostou ve formě růžicovitých trsů, které se skládají z hustých, masitých listů uspořádaných v přízemní růžici. Listy mají obvykle špičatý tvar a jsou často pokryty ochrannými chloupky nebo žlázkami. Květy se objevují na výběžcích a jsou často zvonkovitého tvaru. Barva květů se může lišit v závislosti na druhu, ale často se vyskytují odstíny červené, růžové, žluté nebo bílé.

Netřesk je ceněným druhem rostliny mezi zahrádkáři a milovníky sukulentů. Jsou odolné vůči suchu a nepotřebují přílišnou péči. Jsou často vysazovány na slunných skalnatých zahradách, kamenných zídkách nebo ve skalkách.

Flowering Sempervivum and buds

Netřesk druhy

Rod netřesk (Sempervivum) zahrnuje řadu druhů a poddruhů, z nichž některé jsou:

 1. Netřesk střešní (Sempervivum tectorum): Tento druh je nejznámější a často pěstovaný. Má masité, šedozelené listy a vytváří růžice na dlouhých výběžcích. Květy jsou hvězdicovité a mohou mít různé barvy.

 2. Netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum): Tento druh má malé, modrozelené listy pokryté bílými chloupky, které vytvářejí pavučinový vzhled. Je to malá rostlina vhodná pro skalky.

 3. Netřeskovec výběžkatý (Sempervivum globiferum): Tento druh má masité, zelené listy uspořádané v růžicích. Je považován za odolný druh a často se vysazuje na skalách a ve skalkách.

 4. Netřesk Hirtum (Sempervivum hirtum): Tento druh má tmavě zelené, chlupaté listy a vytváří husté růžice. Je považován za jednu z nejodolnějších a může snášet extrémní podmínky.

Toto jsou jen některé z druhů netřesku. V rámci rodu Sempervivum existuje mnoho dalších druhů a kultivarů s různými tvary, barvami a vzory listů, které jsou oblíbené mezi zahradníky a sběrateli sukulentů.

Netřesk pěstování

Netřesk je populární rostlina mezi zahradníky, protože je nenáročný na péči a odolný vůči suchu. Zde je několik tipů pro pěstování netřesku:

 1. Stanoviště: Netřesky preferují slunné až polostinné stanoviště. Vyberte místo, které dostává minimálně 6 hodin slunečního světla denně.

 2. Půda: Netřesky rostou nejlépe v dobře odvodněné a propustné půdě. Dobrým substrátem pro pěstování je směs zahradního substrátu, písku a perlitu, která pomůže zabezpečit správnou drenáž.

 3. Zálivka: Netřesky jsou sukulentní rostliny, které mají schopnost ukládat vodu ve svých listech. Zalévejte je mírně až středně, zvláště v období růstu. Pamatujte však, že přebytečná vlhkost může vést k hnilobě kořenů, proto je důležité zachovat dobrou odvodnění.

 4. Hnojení:  Doporučuje se používat organická hnojiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí a postupně uvolňují živiny do půdy. Můžete použít kompost, rozkládající se organickou hmotu nebo specializovaná organická hnojiva pro sukulentní rostliny. Hnojivo Hnojík je organické hnojivo, které můžete použít formou zálivky nebo rovnoměrným rozprostřením kolem rostliny.

 5. Rozmnožování: Netřesky se snadno množí pomocí oddenků, výběžků nebo odřezků listů. Oddělte mladé rostlinky od mateřské rostliny a přesuňte je do nového místa. Odříznuté listy nechte zaschnout a poté je vložte do vlhké půdy, kde by měly začít kořenit a vytvářet nové rostlinky.

 6. Zimní péče: Většina druhů netřesku je odolná vůči mrazu, ale v oblastech s extrémně nízkými teplotami může být vhodné poskytnout jim ochranu. Mulčování okolo rostlin pomůže udržet kořeny v teple. V zimě omezte zalévání, abyste předešli zamrzání kořenů.

 7. Péče o listy: Netřesky mají masité listy, které mohou nahromadit prach a nečistoty. Pravidelně ostraňujte suché a odumřelé listy a čistěte rostlinu jemným štětkem, aby zůstala zdravá a atraktivní.

Netřesky jsou celkově nenáročné rostliny, které se dobře přizpůsobí různým podmínkám. Pamatujte, že konkrétní požadavky se mohou lišit mezi různými druhy netřesku, proto je vždy dobré se seznámit s konkrétními nároky daného druhu.

Netřesk Sempervivum sázení

Netřesk střešní neboli netřesk skalní - Sempervivum tectorum

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum) je jedním z nejznámějších druhů rodu Sempervivum. Netřesk střešní je sukulentní rostlina s růžicovitým tvarem a masitými listy. Je považován za trvalku a je často pěstován na střechách, skalkách a výzdobných kontejnerech.

Listy netřesku střešního jsou tuhé, masité a mají šedozelenou barvu. Jsou uspořádány do hustých růžic, které mohou vytvářet velké trsy. Rostlina je schopna přežít v extrémně suchých podmínkách díky své schopnosti ukládat vodu ve svých listech.

Netřesk střešní Sempervivum tectorum

Netřesk střešní vytváří květy na dlouhých stopkách, které vyrůstají z růžic. Květy jsou hvězdicovitého tvaru a mají různé barvy, včetně bílé, růžové, červené a žluté. Květy jsou často atraktivní pro přilétající hmyz, jako jsou včely a motýli.

Tato rostlina je oblíbená mezi zahrádkáři, kteří ji často vysazují na střechách budov nebo ve skalnatých zahradách. Je považována za nenáročnou a odolnou vůči suchu, což z ní činí ideální rostlinu pro suché a slunné oblasti.

Netřesk pavučinatý - Sempervivum arachnoideum

Netřesk pavučinatý Sempervivum arachnoideum

Netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum) je dalším druhem rodu Sempervivum.  Netřesk pavučinatý je malá sukulentní rostlina s charakteristickým vzhledem, který připomíná pavučinu.

Tato rostlina tvoří husté růžice s malými, masitými listy, které mají šedozelenou nebo modrozelenou barvu. Na povrchu listů jsou jemné, bílé nebo stříbrné chloupky, které vytvářejí pavučinový vzhled. Tyto chloupky slouží jako ochrana proti přímému slunečnímu záření a také pomáhají zachytit vlhkost z okolí.

Květy netřesku pavučinatého jsou malé a mají různé barvy, včetně bílé, růžové, červené a žluté. Květy vyrůstají na dlouhých stoncích z růžic a jsou často atraktivní pro opylovače.

Netřesk pavučinatý je oblíbeným druhem mezi sběrateli sukulentů a zahradníky. Je to nenáročná rostlina, která preferuje slunné a suché podmínky. Je často vysazován v skalních zahradách, alpínských zahradách, na skalkách nebo ve skalních truhlících. Pavučinový vzhled mu dodává zajímavý estetický prvek a přispívá k jeho atraktivitě.

Netřesky v nádobách

Netřesky jsou skvělé rostliny pro pěstování v nádobách. Zde je několik tipů pro pěstování netřesků v nádobách:

 1. Velikost nádoby: Vyberte dostatečně velkou nádobu, která poskytne dostatečný prostor pro růst kořenů netřesku. Vhodná je nádoba s drenážními otvory, aby bylo zajištěno správné odvodnění.

 2. Substrát: Použijte propustný substrát s dobrou drenáží. Ideální směs zahrnuje zahradní substrát, písek a perlit nebo vermikulit. To pomůže zajistit, že kořeny netřesku nebudou zůstávat v přemokřeném prostředí.

 3. Zálivka: Netřesky jsou odolné vůči suchu, takže je důležité zabránit přemokření substrátu. Zalévejte je střídmě až středně, a to pouze tehdy, když je vrchní část substrátu vyschlá. Před zaléváním se ujistěte, že dříve zalitá půda vyschla.

 4. Slunce: Netřesky milují slunce. Umístěte nádobu na slunné místo, kde dostanou minimálně 6 hodin slunečního světla denně. Pokud je to možné, vyhněte se přímému slunci v horkých letních hodinách.

 5. Zimní péče: Některé druhy netřesku jsou odolné vůči mrazu a mohou zůstat venku i v zimě, pokud je umístíte na chráněné místo. Avšak v oblastech s velmi nízkými teplotami je vhodné nádobu přesunout na chráněné místo nebo je pokrýt izolačním materiálem.

 6. Péče o listy: Pravidelně odstraňujte suché a odumřelé listy z netřesku, aby se udržovala zdravá a atraktivní rostlina.

various types of succulent in flower pots in the greenhouse

Netřesky v nádobách jsou ideální pro vytváření zahradních aranžmá, kontejnerové zahrady nebo dekorativních prvků na terasách a balkonech. Jsou odolné, snadno se udržují a mohou dodat vašemu prostoru krásu a texturu.

Květináče na netřesky

Při výběru květináče pro netřesky je důležité zvolit správnou velikost a materiál, který bude odpovídat potřebám těchto rostlin. Zde je několik tipů pro výběr vhodného květináče pro netřesky:

 1. Velikost: Vyberte květináč dostatečně prostorný, aby poskytl dostatek místa pro růst kořenů netřesku. V ideálním případě by měl mít květináč o průměru alespoň 10 cm, ale můžete zvolit i větší velikost, pokud chcete, aby se rostlina více rozrůstala.

 2. Drenáž: Dbejte na to, aby květináč měl drenážní otvory, které umožní odtok přebytečné vody. Netřesky preferují dobře odvodněnou půdu a přebytečná vlhkost může vést k hnilobě kořenů.

 3. Materiál: Květináče mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně terakoty, plastu nebo keramiky. Terakotové květináče mají výhodu, že jsou propustné pro vzduch a vodu, ale mohou rychleji vysychat. Plastové květináče jsou lehké a mají lepší retenci vlhkosti. Keramické květináče jsou esteticky atraktivní, ale mohou být těžší a méně dýchavé.

 4. Estetika: Zvolte květináč, který odpovídá vašemu vkusu a designu prostoru, ve kterém bude netřesk umístěn. Můžete si vybrat jednoduchý květináč nebo si vybrat zajímavější design, který bude přitahovat pozornost k rostlině.

 5. Zimní péče: Pokud plánujete umístit netřesky venku a přesunout je dovnitř v zimě, ujistěte se, že květináč je dostatečně lehký a snadno přenosný.

Důležité je také dbát na správnou péči o květináč s netřesky, jako je správné zalévání, přihnojování a odstraňování suchých listů. Vybráním správného květináče a poskytnutím vhodných podmínek můžete zajistit zdravý růst a krásu netřesku.

Netřesk léčivé účinky

Netřesk (Sempervivum) je známý především jako okrasná rostlina, ale některé druhy netřesku byly využívány i pro své potenciální léčivé účinky. Nicméně je důležité poznamenat, že informace o léčivých účincích netřesku jsou založeny především na tradičním používání a lidové medicíně, a tudíž nemají dostatečnou vědeckou podporu.

Zde jsou některé z možných léčivých účinků, které jsou spojovány s netřeskem:

 1. Hojení ran: Listy netřesku obsahují slizové látky, které se tradičně používají k hojení ran, odřenin a popálenin. Některé studie naznačují, že slizové látky mohou podporovat proces hojení a regenerace tkání.

 2. Protizánětlivé účinky: Extrakt z netřesku byl zkoumán pro své potenciální protizánětlivé účinky. Některé studie naznačují, že extrakt z netřesku může snižovat zánětlivé procesy v těle.

 3. Antioxidanty: Netřesky obsahují antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály. Antioxidanty jsou spojovány s prevencí stárnutí a ochranou před různými chorobami.

 4. Trávicí problémy: V lidovém léčitelství se netřesk používá k úlevě od trávicích potíží, jako jsou žaludeční vředy, nadýmání a průjem. Nicméně není dostatek vědeckých důkazů, které by potvrdily tyto účinky.

Je důležité si uvědomit, že pokud máte zdravotní problémy, měli byste se poradit se svým lékařem nebo odborníkem před používáním netřesku nebo jiných bylinných přípravků. Netřesk se obecně považuje za bezpečný, ale může vyvolat alergické reakce u některých lidí.

Close-up image of hand holding a small succulent plant.

Netřesk je jedovatý - je to pravda?

Ne, netřesk (Sempervivum) není obecně považován za jedovatý. Je to rostlina, která je běžně pěstována jako okrasná a není známo, že by měla toxické účinky na lidi. Listy netřesku jsou masité a obvykle neobsahují žádné toxické látky.

Nicméně, jako u všech rostlin, je vždy důležité zachovávat opatrnost. Někteří jedinci mohou být citliví na určité rostliny a mohou vykazovat alergickou reakci, pokud přijdou do styku s listy netřesku. Pokud máte citlivou pokožku nebo jste alergičtí na jiné rostliny, měli byste při manipulaci s netřeskem používat ochranné rukavice.

Je také důležité si uvědomit, že existují jiné rostliny, které mohou být zaměňovány s netřeskem a které mohou být jedovaté. Pokud nejste si jisti identifikací rostliny, měli byste se poradit s odborníkem nebo vyhledat spolehlivé zdroje informací.

Celkově platí, že netřesk je považován za bezpečnou rostlinu a není známo, že by měl významné toxické účinky na lidi.

Netřesk do ucha

Netřesk  se  používá v tradiční medicíně jako součást přípravků pro péči o uši. V těchto případech se používají extrakty nebo oleje z netřesku k výrobě kapek do ucha.

Netřesk obsahuje slizové látky, které jsou považovány za uklidňující a hojivé. Tyto látky mohou pomoci zmírnit podráždění a zánět v uchu. Některé přírodní produkty, které obsahují extrakt z netřesku, se prodávají jako kapky do ucha nebo masti pro péči o uši.

Je však důležité si uvědomit, že při používání přípravků obsahujících netřesk do ucha je nezbytné dodržovat pokyny výrobce. Mějte na paměti, že každý jedinec je jedinečný a reakce na přírodní přípravky se mohou lišit.

Vždy je nejlepší se poradit s lékařem nebo odborníkem, pokud máte zdravotní problémy s ušima nebo pokud zvažujete použití přípravků na bázi netřesku pro péči o uši.

Netřesk prodej

Čemeřice jsou poměrně populární rostliny a můžete je obvykle zakoupit v specializovaných zahradnictvích, květinářstvích nebo online zahradních e-shopech. Mnoho zahradníků a pěstitelů nabízí různé druhy čemeřic, včetně čemeřic východních (Helleborus orientalis), čemeřic smrdutých (Helleborus foetidus) a dalších odrůd.

Pokud hledáte konkrétní druh nebo odrůdu čemeřice, doporučujeme kontaktovat místní zahradnictví nebo květinářství a zjistit, jestli mají požadovanou rostlinu na skladě. Alternativně, můžete prohledat online zahradní e-shopy, kde často najdete široký výběr čemeřic a můžete si vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Pamatujte, že dostupnost čemeřic může být ovlivněna sezónou a regionem, proto je dobré si předem ověřit, zda jsou v danou dobu k dispozici. Také je dobré si zkontrolovat recenze a hodnocení prodejců, abyste měli jistotu, že dostanete zdravé a kvalitní rostliny.

Buďte připraveni, že některé druhy čemeřic mohou být dražší než běžné okrasné rostliny kvůli své popularitě a unikátnosti.

Netřesk prodej

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy