Lomikámen

Obsah

Lomikámen - Saxifraga

Lomikámen (Saxifraga) je rod rostlin z čeledi lomikamenovité (Saxifragaceae), který zaujímá významné místo ve světě botaniky i mezi zahradními milovníky. Tento rod zahrnuje přibližně 440 druhů, které se vyskytují v různých částech světa, zejména v horách a na skalnatých stanovištích. Lomikámeny jsou fascinující rostliny s mnoha vlastnostmi, které je činí obdivuhodnými a zajímavými pro zkoumání i pěstování.

Lomikameny jsou vytrvalé byliny, které se vyznačují malými, střídavými listy a nápadnými květy. Květy lomikamenů mají často jasnou barevnost a jsou uspořádány ve vrcholových květenstvích. Květy mohou být bílé, žluté, růžové, oranžové nebo červené a jsou často zdobeny pestrobarevnými skvrnami. Lomikemeny kvetou od jara do léta a tvoří nádherné koberce květů, které přitahují pozornost nejen člověka, ale i hmyzu, jako jsou včely a motýli.

Bright red Saxifraga flowers in spring in the garden close-up

Jednou z charakteristických vlastností lomikamenů je jejich schopnost přežívat na extrémních stanovištích. Jsou často nalezeny na skalnatých útesech, horských sutích a na místech s chudou půdou. Díky jejich přizpůsobivosti a odolnosti dokážou rostliny lomikamenů přežít v nepříznivých podmínkách, jako je nedostatek vody nebo nízké teploty. Jsou to skuteční přeživší umělci rostlinného světa.

Lomikameny mají také význam v zahradničení a krajinářské architektuře. Díky své nízké a robustní povaze jsou skvělou volbou pro vytváření skalniček nebo zahradních teras. Jejich pestrobarevné květy a krásné polštářovité tvary dodávají zahradám nezapomenutelnou atmosféru. Vhodně umístěné lomikámeny mohou také sloužit jako zpevňující rostliny na svazích, které brání erozi půdy a udržují stabilitu terénu. Rostliny lomikamenů jsou často využívány i v alpínských zahradách, kde vytvářejí autentické horský prostředí.

Pěstování lomikamenů není příliš náročné, ale vyžaduje určité specifické podmínky. Většina druhů preferuje slunná až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Důležitým faktorem je také zajištění dostatečného odvodnění, protože lomikámeny netolerují přemokření. Při správné péči se však mohou lomikámeny stát odolnými a trvalými členy zahradního prostoru.

V oblasti léčitelství se lomikameny také využívají pro své léčebné vlastnosti. Obsahují různé bioaktivní látky, jako jsou flavonoidy a třísloviny, které mají protizánětlivé, hojivé a antioxidační účinky. Extrakt z lomikamenů se používá při léčbě kožních problémů, jako jsou popáleniny, odřeniny nebo ekzémy.

Lomikámeny jsou nejen krásné rostliny, ale mají také své místo v ekosystému. Poskytují potravu a úkryt mnoha druhům hmyzu a dalším malým živočichům. Navíc jejich květy jsou často opylovány včelami a dalším hmyzem, které také hrají důležitou roli v přírodním procesu opylování.

Celkově lomikámeny jsou rostliny plné křehké krásy, které dokážou přežít i v nehostinných podmínkách. Jejich pestrobarevné květy a odolnost je činí obdivovanými jak v přírodě, tak v zahradách. Ať už je pěstujete pro jejich estetickou hodnotu, léčivé vlastnosti nebo jako součást přírodního prostředí, lomikameny nám připomínají, jak příroda dokáže být odolná, krásná a úžasná ve stejném okamžiku.

Lomikámen pěstování

Lomikameny jsou skvělé rostliny pro pěstování ve skalkách, alpínských zahradách nebo na terasách. Pokud se rozhodnete pěstovat lomikameny, zde je několik tipů pro úspěšné pěstování těchto rostlin:

 1. Výběr stanoviště: Lomikameny preferují slunná až polostinná stanoviště. Vyberte místo, které dostává přiměřené množství slunečního světla, zejména v ranních hodinách. Mějte na paměti, že některé druhy lomikamenů mohou tolerovat i stín, zejména v horkých klimatických podmínkách.

 2. Půda: Lomikameny vyžadují dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Přidejte do půdy kompost nebo rašelinu, abyste zlepšili její strukturu a zvýšili její vodní a živinovou retenci. Půda by měla být mírně kyselá až neutrální pH.

 3. Zálivka: Během období růstu udržujte půdu mírně vlhkou, ale vyhněte se přemokření. Lomikameny netolerují přebytek vody, proto je důležité mít dobře odvodněnou půdu. Zalévejte rostliny přímo na kořen a vyvarujte se zavlažování listů, což by mohlo vést k rozvoji plísní.

 4. Hnojení: Lomikameny nevyžadují přílišnou hnojidbu. Použijte mírný a vyvážený hnojivo na skalničky nebo univerzální hnojivo pro kvetoucí rostliny jednou za rok na jaře. Při hnojení Hnojíkem můžete využít aplikaci zálivkou, nebo rovnoměrným posypáním kolem rostlin. Přílišné hnojení může vést k nadměrnému růstu rostliny a snížení květenství.

 5. Množení: Lomikameny lze množit semeny, dělením trsů nebo řízkováním. Semena mohou být zaseta na povrch půdy na jaře nebo na podzim. Dělení trsů se provádí na jaře nebo na podzim, kdy jsou rostliny nejaktivnější. Řízky lze odebrat na jaře nebo v létě a umístit do vlhkého substrátu.

 6. Péče o rostliny: Odstraňujte zvadlé nebo zaschlé květy, aby se podpořilo další kvetení. V případě výskytu chorob nebo škůdců je důležité jednat včas. Lomikameny mohou být náchylné na napadení plísněmi, zejména při přebytečné vlhkosti. Pravidelně kontrolujte rostliny a v případě potřeby použijte vhodný fungicid. Co se týče škůdců, hlavním problémem může být mšice nebo slimáci. Použijte případně vhodné prostředky nebo přírodní metody, jako je například použití přírodního repelentu Hnojík nebo mechanické odstraňování slimáků.

 7. Zimní ochrana: Některé druhy lomikamenů jsou odolné vůči mrazu, zatímco jiné mohou vyžadovat ochranu během zimních měsíců. Pokud žijete v oblasti s tvrdými zimami, přikryjte rostliny mulčem nebo zahradní netkanou textilií, aby se chránily před mrazem a vysycháním.
Lomikámen květy Saxifraga

Lomikámen zrznatý

Lomikámen zrznatý (Saxifraga granulata) je jedním z mnoha druhů rodu lomikámenů (Saxifraga) a patří mezi oblíbené rostliny mezi zahradními nadšenci. Tento druh je známý svou krásnou kvetoucí výzdobou a nenáročným pěstováním. Přečtěte si více o lomikameni zrznatém a jeho pěstování níže.

Lomikámen zrznatý je vytrvalá bylina, která vytváří kobercovité trsy se střídavými listy. Listy jsou široce vejčitého tvaru s vroubkovanými okraji a mají charakteristickou tmavě zelenou barvu. V období květu lomikámen zrznatý produkuje vzpřímené stonky, na kterých se objevují nádherné květy. Květy jsou obvykle bílé, růžové nebo purpurové barvy a mají pět korunních plátků. Kvetou v období jara a často jsou vonné, což je příjemný bonus.

Pokud se rozhodnete pěstovat lomikameny zrznaté, zde jsou některé tipy, které vám mohou pomoci:

Lomikámen zrznatý Saxifraga granulata
 1. Stanoviště: Lomikámen zrznatý preferuje slunná až polostinné stanoviště. Vyhýbejte se přílišnému slunci v horkých letních měsících, které by mohlo spálit listy rostliny. Vyberte místo s dobře propustnou půdou.

 2. Půda: Lomikámen zrznatý upřednostňuje půdu s vysokým obsahem humusu a dobrou odvodněností. Přidejte do půdy kompost nebo rašelinu, aby se zlepšila její struktura a zadržovala vlhkost. pH půdy by mělo být mírně kyselé až neutrální.

 3. Zálivka: Během období růstu udržujte půdu mírně vlhkou, ale vyhněte se nadměrnému zalévání. Lomikámen zrznatý netoleruje přebytečnou vlhkost a může trpět hnilobou kořenů. Zalévejte rostliny pravidelně, ale vyčkejte, až se vrchní vrstva půdy lehce vysuší, než znovu zalijete.

 4. Hnojení: Lomikámen zrznatý nepotřebuje silné hnojení. Přidejte malé množství vyváženého hnojiva pro kvetoucí rostliny na jaře, aby se podpořil zdravý růst a kvetení. Přílišné hnojení může vést k nadměrnému růstu rostliny a snížení květenství.

 5. Množení: Lomikámen zrnkatý se může množit semeny, dělením trsů nebo řízkováním. Semena mohou být zaseta na povrch půdy na jaře a vyžadují vlhké a chladné prostředí k vyklíčení. Dělení trsů se provádí na jaře nebo na podzim. Rozdělte trsy opatrně na menší části a umístěte je do nových míst na zahradě. Řízky lze odebrat na jaře a umístit do vlhkého substrátu, kde by měly zakořenit.

 6. Péče o rostliny: Lomikámen zrnkatý je obecně odolný vůči nemocem a škůdcům, ale pravidelně kontrolujte rostliny a odstraňujte vadlé nebo zaschlé listy a květy. To pomůže udržet rostliny zdravé a zvýší estetický vzhled.

 7. Zimní ochrana: Lomikámen zrznatý je poměrně odolný vůči mrazu, ale v oblastech s tvrdými zimami může vyžadovat ochranu. Pokryjte rostliny vrstvou mulče nebo suchých listů, aby se chránily před mrazem a vysycháním v zimě.

Lomikámen zrznatý je krásná rostlina, která přidá půvab a barevnost do vaší zahrady. S dodržováním správných podmínek pro pěstování a péče se můžete těšit na krásné kvetení této rostliny po celé jaro až začátek léta.

Lomikámen Arendsův - Saxifraga arendsii

Lomikámen Arendsův saxifraga arendsii

Lomikámen Arendsův (Saxifraga × arendsii) je hybridní druh lomikamene, který je velmi populární mezi zahradními nadšenci. Tento hybrid vznikl zkřížením různých druhů lomikamenů a je známý svými pestrobarevnými květy a kompaktním růstem.

Lomikámen Arendsův má různorodou paletu květů, které mohou být bílé, růžové, červené, oranžové, fialové nebo žluté barvy. Květy jsou často zdobeny tmavšími tečkami nebo skvrnami, což jim dodává jedinečný vzhled. Tyto květy se objevují na vzpřímených stoncích v období od jara do léta.

Pěstování lomikamene Arendsova je obecně považováno za snadné a nenáročné. Zde je pár tipů, které vám mohou pomoci:

 1. Stanoviště: Lomikámen Arendsův preferuje slunná nebo polostinná stanoviště. Vyberte místo, které dostává přiměřené množství slunečního světla, ale je chráněné před přímým poledním sluncem. Také zvolte místo s dobře odvodněnou půdou.

 2. Půda: Lomikámen Arendsův vyžaduje dobře propustnou půdu bohatou na organickou hmotu. Přidejte do půdy kompost nebo rašelinu, aby se zlepšila její struktura a zvýšila schopnost zadržování vlhkosti.

 3. Zálivka: Udržujte půdu stále mírně vlhkou, ale vyhněte se přemokření. Zalévejte rostlinu přímo na kořeny a vyvarujte se zavlažování listů, což by mohlo vést k rozvoji plísní.

 4. Hnojení: Lomikámen Arendsův nepotřebuje silné hnojení. Použijte mírné hnojivo pro kvetoucí rostliny nebo univerzální hnojivo na jaře. Přílišné hnojení může vést k nadměrnému růstu rostliny a snížení květenství.

 5. Péče o rostliny: Odstraňujte uschlé květy a listy, abyste podpořili další kvetení a udrželi rostlinu v čistém stavu. V případě potřeby odstraňte  poškozené části rostliny. Lomikámen Arendsův je obecně odolný vůči chorobám a škůdcům, ale pravidelně kontrolujte rostliny, abyste předešli případným problémům.

 6. Množení: Lomikámen Arendsův se může množit semeny nebo dělením trsů. Semena můžete zasít na povrch půdy na jaře nebo na podzim. Dělení trsů se provádí na jaře nebo na podzim. Rozdělte trsy opatrně na menší části a umístěte je do nových míst na zahradě.

 7. Zimní ochrana: Lomikámen Arendsův je obecně odolný vůči mrazu, ale v oblastech s tvrdými zimami může vyžadovat ochranu. Pokryjte rostliny vrstvou mulče nebo suchých listů, aby se chránily před mrazem a vysycháním v zimě.

Lomikámen Arendsův je krásný hybridní druh s různorodými květy, které přidají do zahrady pestrost a barevnost. Pěstování lomikamene Arendsova je relativně nenáročné, a proto je oblíbeným výběrem mezi zahradními nadšenci. S dodržováním správných podmínek a péčí se můžete těšit na jeho nádherné kvetení a příjemný pohled na zahradu.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy