pumpava

Obsah

Pumpava skalnička

(Erodium)

Pumpava (Erodium) je rod rostlin z čeledi kakostovité (Geraniaceae). Jedná se o byliny, které jsou převážně původní v Evropě, Africe, Asii a Severní Americe. Rostliny tohoto rodu jsou známé svými různorodými tvary listů a květů.

Název „pumpava“ je někdy používán pro rody Erodium a Geranium, což jsou oba rody z čeledi Geraniaceae, ačkoli se od sebe liší. Mezi oběma rody existují některé rozdíly ve tvaru květů, listů a jiných charakteristikách.

V následujícím přehledu uvádíme některé známé druhy rodu Erodium:

 1. Pumpava obecná (Erodium cicutarium) – Tento druh má jemně zubaté listy a růžové květy. Je rozšířen v Evropě, Asii a Severní Americe.

 2. Pumpava pižmová (Erodium moschatum) – Tato pumpava má listy, které voní po pižmu, a bílé květy s fialovými pruhy. Je původní v Jižní Americe a rozšířila se do jiných částí světa.

 3. Pumpava Manescauova (Erodium manescavii) – Tato pumpava má stříbřité listy a růžové až fialové květy. Je původní v jihozápadní Evropě a je pěstována pro svůj okrasný vzhled.

 4. Pumpava (Erodium chamaedryoides) – Tento druh má malé, šedozelené listy a růžové květy. Pochází z Jižní Afriky a je oblíbenou skalničkou nebo okrasnou rostlinou.

 5. Pumpava Reichardova (Erodium reichardii) – Tato pumpava má podlouhlé listy a růžové až fialové květy. Pochází z východní části Středomoří.

Pumpavy mají význam jak pro zahradníky, tak pro přírodní ekosystémy. Některé druhy jsou pěstovány jako okrasné rostliny pro své květy a listy, zatímco jiné jsou považovány za plevely nebo invazivní druhy v některých oblastech.

Pumpava obecná
Pumpava Reichardova

Pumpava obecná účinky

Pumpava obecná (Erodium cicutarium) je druh pumpavy, který je rozšířený v Evropě, Asii a Severní Americe. Jedná se o jednoletou bylinu s charakteristickými listy a květy.

Pumpavu obecnou poznáte podle těchto charakteristických rysů:

 • Listy: Listy pumpavy obecné jsou střídavé, zpeřeně složené a mají jemné zubaté okraje. 

 • Květy: Květy jsou malé, růžové nebo fialové, a mají pět okvětních lístků, které jsou často svinuté dozadu. Květy jsou uspořádány ve stopkatých květenstvích.

 • Plody: Plodem jsou dlouhé a tenké a vypadají jako zoban, který se při dozrávání zakřivuje.

Pumpava obecná je běžná rostlina na travnatých loukách, polích, neobdělávaných půdách a okrajích cest. Její drobné květy jsou atraktivní pro opylovače, jako jsou včely a motýli.

Pumpava obecná se odedávna sbírala jako léčivka. Tradičně byla v některých kulturách využívána jako léčivá rostlina s různými účinky. Její listy, květy i semena byly používány pro léčbu zažívacích potíží, hojení ran, zmírnění zánětů nebo jako tonikum.

Nicméně je důležité zdůraznit, že používání pumpavy obecné jako léčivky by mělo být prováděno s opatrností a pouze za poradenství odborníka. Mnoho léčivých účinků pumpavy nebylo vědecky prokázáno a může existovat riziko vedlejších účinků nebo alergických reakcí. 

Pumpava

Pumpava pižmová

Pumpava pižmová (Erodium moschatum), známá také jako pumpava vonící po pižmu, je zajímavou a dekorativní rostlinou. Pochází z Jižní Ameriky, ale byla zavlečena do dalších částí světa, kde se místy vyskytuje jako invazivní druh. Má charakteristické listy, květy a silný pižmový zápach, který se uvolňuje, když se dotknete listů.

Pumpavu pižmovou poznáte podle následujících znaků:

 • Listy pumpavy pižmové jsou složené z pěti laloků, které jsou uspořádány jako prsty na dlani. Listy jsou střídavé a mají šedozelenou barvu. Povrch listů je pokryt drobnými chloupky.

 • Květy jsou malé, růžové až světle fialové a mají pět lístků, které jsou často zahnuté dozadu. Květy jsou uspořádány v květenstvích na dlouhých stopkách.

 • Nejvíce charakteristickým rysem pumpavy pižmové je její silný pižmový pach, který je cítit, když se dotknete listů nebo rostliny jako celku. Tato vůně je způsobena pryskyřičnými žlázami na listech a větvích.

Pokud byste chtěli pumpavu pižmovou pěstovat na skalce a nevadí vám pižmový pach, postupujte podle našeho návodu:

 1. Stanoviště: Pumpava pižmová preferuje slunné až polostinné stanoviště. Má ráda teplé a suché podmínky, ale snese i mírný stín.

 2. Půda: Rostlina upřednostňuje propustnou půdu s dobrým odvodněním. Dobře roste v písčitohlinité nebo štěrkovité půdě.

 3. Zálivka: Pumpava pižmová je poměrně odolná vůči sušším podmínkám a snáší období sucha. Zaléváme, až když je půda výrazně suchá.

 4. Množení: Pumpavu pižmovou můžete množit semeny, které vyséváte na jaře nebo na podzim. Semena mohou potřebovat světlo ke klíčení, takže je nesejte příliš hluboko.

 5. Údržba: Pumpava pižmová nepotřebuje intenzivní údržbu. Její listy a květy jsou dekorativní a nevyžadují časté zákroky.

Pumpava slézovitá

Pumpava slézovitá (Erodium malacoides) je dalším zajímavým druhem rodu Erodium. Tato rostlina pochází také z Jižní Ameriky, ale byla zavlečena do jiných částí světa (dnes ji najdeme například ve Španělsku a Libabonu), kde se někdy vyskytuje jako invazivní druh. Pumpava slézovitá je trvalka, která však může být pěstována jako jednoletá rostlina.

Charakteristické znaky pumpavy slézovité jsou:

 • Listy pumpavy slézovité jsou střídavé, složené z pěti až sedmi úkrojků, které připomínají listy slézu, což jí vyneslo název „slézovitá“. Listy jsou jemné a mají šedozelenou barvu.

 • Květy jsou malé, bílé nebo růžové a mají pět lístků, které jsou často zahnuté dozadu. Květy jsou uspořádány v květenstvích na dlouhých stopkách.

 • Pumpava slézovitá se rozmnožuje semeny, která jsou rozptylována na okolní plochy větrem nebo vodou.

Při pěstování pumpavy slézovité postupujte následovně:

 1. Stanoviště: Pumpava slézovitá preferuje slunné až polostinné stanoviště. Snáší mírný stín, ale kvůli svému původu v teplejších oblastech, lépe roste na slunných místech.

 2. Půda: Rostlina upřednostňuje dobře propustnou a suchou půdu. Dobře roste v písčitohlinité nebo štěrkovité půdě.

 3. Zálivka: Pumpava slézovitá má ráda sušší podmínky a snáší období sucha. Nepotřebuje častou zálivku.

 4. Množení: Pumpavu slézovitou můžete množit semeny, která vyséváte na jaře nebo na podzim. Semena klíčí dobře na volných plochách.

 5. Další péče: Pumpava slézovitá je relativně nenáročná rostlina a nepotřebuje intenzivní péči. Pokud se vyskytuje v oblastech, kde není žádoucí, měla by být pravidelně sledována a odstraňovány semenáčky, aby se zabránilo nekontrolovanému šíření.

Pumpava slézovitá je zajímavou volbou pro zahradníky, kteří hledají nenáročnou a dekorativní rostlinu pro slunné plochy. Její listy a květy jsou atraktivní a příjemně oživí okolí. Nicméně jako u všech exotických rostlin je důležité sledovat její růst a šíření, abychom zabránili negativnímu vlivu na místní ekosystémy.

Pumpava slézovitá

Hnojení bylinek a koření

Jak používat Hnojík na všechny ostatní rostliny

dávkování hnojíku

Jak používat Hnojík

Jak používat Hnojík posypem, zálivkou či postřikem. Způsoby zesílení účinku na škůdce a nemoci rostlin.

ovoce a zelenina

Pěstování rostlin podle kategorií

Seznámení se s rostlinami, jejich pěstováním a hnojením přehledně podle druhů.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zdroje: