kruhovník

Obsah

Kruhovník - neprávem opomíjená skalnička

(Anacyclus)

Kruhovník (Anacyclus) je rod rostlin z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Rostliny tohoto rodu jsou nízké byliny s květy podobnými kopretinám. 

Jak vypadá kruhovník

Kruhovník je nízká trvalka s oddenky. Listy jsou obvykle zubaté nebo laločnaté a tvoří přízemní růžici. Květy jsou uspořádány do květenství, která mohou být jednotlivá hlavičky nebo shluky. Okvětní lístky mohou mít bílou, růžovou nebo fialovou barvu.

Kruhovníky jsou známé tím, že mají schopnost způsobovat lokální podráždění kůže, což může vést k dočasnému zčervenání a otoku. To je způsobeno obsahem látek, které dráždí kůži a sliznice.

Celkově můžeme říci, že kruhovník je charakterizován svými květy podobnými kopretinám a přízemními listy. Jelikož existuje několik druhů v tomto rodu, může se vzhled kruhovníku mírně lišit podle konkrétního druhu.

Kruhovník byl našimi babičkami ve skalkách často pěstován, ale v současné době je spíše opomíjen, ačkoliv mnohá zahradnictví jej nabízejí. Zkuste si jej také vypěstovat ve své zahrádce nebo na skalce!

Kruhovník

Kruhovník tarok

Kruhovník tarok je nesprávný název pro rostlinu krukovník trahok nebo trahok lékařský, lat. Anacyclus clavatus.  Je to rostlina s charakteristickým vzhledem kruhovníků, jejichž květy jsou nejvíce podobné kopretinám.

 1. Listy: Kruhovník Anacyclus clavatus má přízemní růžici listů. Tyto listy jsou střídavé, řapíkaté a mívají zubatý nebo laločnatý okraj. Listy jsou obvykle zakrnělé a tvoří bazální růžici.

 2. Květy: Květy jsou malé a uspořádané do květenství, které je složeno z hlaviček. Každá květní hlavička má centrální květy nazývané diskové květy a okrajové květy nazývané jazykové květy. Jazykové květy jsou bílé a mají jazykovitý tvar, podobně jako u pampelišky.

 3. Stonek a výška: Stonek kruhovníku Anacyclus clavatus je krátký, a květní stvoly jsou nízké, což vytváří nízký polštářovitý růst.

 4. Květenství: Květy jsou shlukovány do květenství podobného květenství kopretiny, kdy se hlavičky tvoří na krátkých stopkách a jsou blízko sebe.

 5. Kořenový systém: Kruhovník Anacyclus clavatus má oddenek, což je (jako ostatně u všech rostlin, které mají oddenek) krátká podzemní hlíza, která slouží k uchování živin a vody.

Kruhovník Anacyclus clavatus je nízká rostlina s přízemními listy a květy podobnými kopretinám. Květy jsou charakteristické bílými jazykovými květy a jsou uspořádány do shluků hlaviček.

Kruhovník trahok neboli trahok lékařský

Kruhovník tarok doba kvetení

Kruhovník tarok (Anacyclus clavatus) kvete obvykle na jaře až v létě, zpravidla v období od dubna do července. Květy se mohou objevovat v různých měsících v závislosti na geografické lokalitě, klimatických podmínkách a nadmořské výšce, ve které rostlina roste. V některých oblastech s mírným klimatem může kvetení začít dříve, zatímco v chladnějších oblastech může začínat později.

Je důležité si uvědomit, že přesný termín kvetení může variabilní a závisí na mnoha faktorech, včetně specifických klimatických podmínek v místě růstu. Pokud máte zájem sledovat kvetení kruhovníku Anacyclus clavatus v konkrétní lokalitě, doporučuje se pozorovat místní vegetační cyklus a podmínky prostředí.

A pokud chcete kruhovník tarok pěstovat na vlastní skalce nebo zahrádce, je to samozřejmě možné, když mu uzpůsobíte stanoviště a podmínky tak, aby dobře prospíval.

Rostlina vyžaduje:

 • plné slunce, maximálně polostín,
 • nezamokřenou půdu, spíše snese přísušek,
 • málo hnojiva,
 • nezaplevelený záhon,
 • je plně mrazuvzdorná

Kruhovník rozprostřený

Kruhovník rozprostřený (Anacyclus depressus) je nízká trvalka, která se vyznačuje svým charakteristickým vzhledem.

Jak kruhovník rozprostřený vypadá

 1. Listy: Listy jsou přízemní, střídavé a podobají se pampeliškovým listům. Jsou zakrnělé, řapíkaté, zubaté nebo laločnaté a mají sivě zelenou barvu.

 2. Květy: Květy jsou malé a uspořádané do květenství podobného kopretině, které jsou charakteristické pro rod Anacyclus.

 3. Stonek: Rostlina má krátký, poléhavý stonek, který se rozrůstá po zemi. Stonek je chlupatý a může odnožovat.

 4. Výška: Kruhovník rozprostřený je nízká rostlina, obvykle dosahuje výšky kolem 5-15 cm.

Jak se kruhovník rozprostřený pěstuje

Kruhovník rozprostřený je vhodný pro pěstování v suchých a slunných oblastech, jako jsou skalní zahrady, suché zídky, trvalkové záhony nebo okrajové části záhonů. Zde jsou některé základní rady pro pěstování:

Stanoviště: Rostlina preferuje slunné a suché stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Nesnáší přemokření.

Půda: Rostlina roste dobře v písčitohlinité půdě nebo půdě s dobrou propustností. Doporučuje se přidat do půdy pár hrstí písku nebo oblázků, aby se zlepšila odvodnění.

Zalévání: Kruhovník rozprostřený snáší sucho a nemá rád přemokření. Zalévání by mělo být střídmé, zvláště po zakořenění.

Množení: Rostlinu lze množit semeny, která můžete vysévat na jaře. Rovněž lze použít rozdělení trsu na podzim nebo na jaře.

Zazimování: Rostlina je obvykle odolná proti mrazu.

Pěstování kruhovníku rozprostřeného není náročné a tato rostlina může přidat zajímavý vizuální prvek do suchých zahradních designů, jako jsou skalky, suché zídky apod.

Kruhovník rozprostřený - květy

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články