jarmanka

Obsah

Jarmanka - na skalky, zahrádky i k řezu

(Astrantia)

Rostlina jarmanka (Astrantia) je oblíbená květina v zahradách díky svým jemným květům a atraktivním listům. 

Jak jarmanka vypadá

Jarmanka je trvalka, která patří do čeledi miříkovité Apiaceae (dříve Umbelliferae) a pochází z Evropy a Asie. Má charakteristický vzhled, který ji odlišuje od jiných květin.

Listy: Listy jarmanky jsou většinou složené a mají tvar laločnatý nebo dlanitě laločnatý. Jsou hluboko vyříznuté a často mají sytě zelenou barvu. Listy vytvářejí hustý trs, který je atraktivní, i když rostlina nekvete.

Květy: Květy jarmanky jsou charakteristické svým tvarovým uspořádáním. Jsou uspořádány ve složených okolících, která vytvářejí jakési „koule“ květů. Květy jsou pětičetné a jsou lemované bílými nebo barevnými listeny, které bývají buď stejně dlouhé, nebo i delší než okvětí. Květy jsou opylovány hmyzem a lákají tak opylovače do vaší zahrady.

Výška: Rostliny jarmanky mohou dosahovat různých výšek, obvykle se pohybují mezi 30-60 cm.

Jarmanka - květ

Jarmanka pěstování

Jarmanka (Astrantia) je krásná a nenáročná trvalka, kterou lze snadno pěstovat v trvalkových zahradách. Když jí vyberete správné stanoviště a poskytnete odpovídající péči, určitě se dočkáte atraktivních květů.

Stanoviště:

 • Slunce nebo polostín: Jarmanky preferují slunné až polostinné stanoviště. Na plném slunci mohou kvést bohatěji, ale také si dobře vedou na místech s lehkým stínem, zejména v teplejších klimatických podmínkách.

 • Půda: Dobře propustná a humózní půda je pro jarmanku ideální. Půda by měla být spíše vlhká, ale dobře odvodněná, aby nedocházelo k přemokření kořenů.

Postup výsadby a další péče

 1. Výsadba: Jarmanky můžete vysazovat na jaře nebo na podzim. Vyberte si vhodné místo v zahradě podle požadavků na slunce a půdu. Vytvořte dostatečně velkou jámu, která umožní kořenům rostliny rozvíjet se. Umístěte rostlinu do jámy tak, aby kořeny byly pokryty půdou a horní část rostliny byla na úrovni půdy.

 2. Zalévání: Po výsadbě pravidelně zalévejte, aby se rostlina dobře zakořenila. Později můžete zalévat podle potřeby, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřená.

 3. Hnojení: Jarmankám prospívá pravidelné hnojení. Použijte hnojivo bohaté na dusík na jaře, které podpoří růst rostliny a tvorbu zelené hmoty. Během vegetačního období můžete také přidat hnojivo s vyšším obsahem draslíku pro podporu kvetení.

 4. Zazimování: V oblastech s chladným klimatem můžete zabezpečit zimní ochranu mulčováním okolo rostliny. To pomůže chránit kořeny před extrémními mrazy.

 5. Řez: Po odkvětu můžete odstranit zvadlé květy a stonky. To většinou podpoří druhou vlnu kvetení a zlepšit celkový vzhled rostliny.

 6. Rozmnožování: Jarmanku můžete rozmnožovat dělením trsů na jaře nebo na podzim. Vyjměte rostlinu z půdy, rozdělte trs na menší části a znovu je zasaďte.

Jarmanky jsou krásnou a elegantní květinou do trvalkových zahrad, skalek a květinových záhonů. Při dodržení výše uvedených základních pokynů můžete tuto rostlinu úspěšně pěstovat mnoho let a těšit se z jejího krásného kvetení.

Bee pollinating an astrantia flower

Jarmanka větší

Jarmanka větší (Astrantia major) je krásná trvalka s jemnými květy, která je oblíbená mezi zahradníky. Je jediným druhem jarmanky přirozeně se vyskytující v Čechách.

Jak jarmanka větší vypadá

Listy: Listy jarmanky větší jsou střídavé, složené a mají laločnatý nebo dlanitě laločnatý tvar. Jsou tmavě zelené barvy a vytvářejí hustý trs v přízemní části rostliny.

Květy: Nejvýraznějším rysem jarmanky větší jsou její květy. Květenství jsou složená z mnoha drobných květů uspořádaných do kulovitých shluků. Tyto shluky květů vytvářejí atraktivní a dekorativní efekt. Květy jsou často bílé, růžové, červené nebo fialové barvy. Každý květ má pět okvětních lístků (petaloidů) a může mít středový shluk malých květů různých barev.

Výška: Rostliny jarmanky větší mohou dosahovat výšky kolem 60-90 cm, což z ní činí atraktivní střední trvalku pro zahrady.

Dekorativnost květů a listů: Jarmanka větší je považována za velmi dekorativní rostlinu, která se často vysazuje do trvalkových záhonů, zahrady na okrasné květinové záhony nebo na záhony s divokými květinami. Je také oblíbenou květinou pro řezané květiny, protože její květy mohou přidat jemnost a romantiku do květinových aranžmá.

Jarmanka větší je relativně nenáročná rostlina na péči, což z ní činí skvělou volbu pro začínající zahradníky i pro ty, kteří hledají elegantní a trvanlivou trvalku pro svou zahradu.

Jarmanka semena

Semena jarmanky lze získat několika způsoby, což vám umožní množit tuto krásnou trvalku. Můžete si je zakoupit v ověřených prodejnách semen nebo zahradnických potřeb. Ale také je můžete získat z jarmanek, které pěstujete nebo které pěstuje váš kamarád nebo soused. Oblíbené jsou i zelené swapy, kdy semena vyměníte za nějaká jiná semínka nebo rostlinky.

Níže uvádíme několik kroků, jak získat semena jarmanky z vlastní zahrady:

 1. Nechejte květy odkvétat: Poté, co květy jarmanky odkvétají, nechte je na rostlině, aby se semena mohla vyvinout. Semena se vyvíjejí v malých plodech – dvounažkách.

 2. Čekání na zrání: Semena potřebují nějaký čas na zrání, což může trvat několik týdnů až měsíců. Během této doby se plody mohou zbarvit a uschnout. Buďte trpěliví, protože nedozrálá semena nevyklíčí.

 3. Sběr semen: Jakmile jsou plody suché a začínají se rozpadat, můžete začít sbírat semena. Štipkou nebo prsty opatrně odstraňte suché plody a otevřete je, abyste získali semena. Semena budou malá a tmavá.

 4. Skladování: Semena můžete skladovat v suchém a chladném prostředí, ideálně v papírové obálce nebo látkovém sáčku. To pomůže zachovat jejich klíčivost.

 5. Výsev: Na jaře nebo na podzim můžete semena vysít. Připravte si květinovou nádobu nebo záhon s dobře propustnou půdou. Semena zakryjte jemnou vrstvou půdy a lehce zatlačte. Udržujte půdu vlhkou, dokud semena nevyklíčí.

 6. Přesazení sazenic: Jakmile sazenice vyrostou a budou dostatečně silné, můžete je přesadit na trvalé stanoviště v zahradě. Dodržujte dostatečnou vzdálenost mezi rostlinami, abyste jim poskytli dostatek prostoru pro růst.

Je dobré si uvědomit, že rostliny získané ze semen mohou mít určité variace vzhledu a kvetení, protože jde o přirozenou reprodukci. Z toho důvodu je pěstování jarmanky z semen také zajímavým způsobem, jak získat unikátní a různorodé rostliny do zahrady.

Různá semínka

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články