nemléč

Obsah

Nemléč - jednoduchá skalnička s krásnými květy

(Erinus)

Nemléč (Erinus) je rostlina z čeledi zvonkovitých (Plantaginaceae), která je často pěstována pro své nádherné květiny a schopnost pokrýt plochy skalek nebo záhonů květinovým kobercem. Tato rostlina je trvalka, která se vyznačuje drobnými květy a tmavě zelenými listy.

Jak nemléč vypadá

Nemléč má drobné, pětičetné květy, které mohou být různých barev, jako je bílá, růžová, fialová nebo modrá. Květy vytvářejí hustá květenství a dodávají zahradě pěkný efekt kvetoucího koberce. Listy jsou malé, oválné a tmavě zelené barvy. Celkově je nemléč nenáročným druhem s přitažlivým vzhledem.

Nemléč (Erinus)

Nemléč pěstování

Pěstování této rostliny je velmi snadné a hodí se i pro začínající zahradníky. V každé zahradě udělá krásný koberec něžně kvetoucích skalniček.

Stanoviště: Nemléč preferuje slunné až polostinné stanoviště. Pěstuje se v dobře propustné půdě, která nemá příliš vysoký obsah živin. Ideální je písčitohlinitá půda s dobrou drenáží.

Zalévání: Nemléč nepatří mezi rostliny, které potřebují pravidelně udržovat vlhkost půdy. Má raději sušší podmínky, takže zalévání by mělo být umírněné. Při zalévání je důležité zabránit přemokření.

Množení: Nemléč se může množit pomocí semínek nebo řízků. Semena můžete vysévat na jaře do květináčů s substrátem pro semenáče. Řízky se obvykle odebírají na jaře nebo na podzim a sázejí se do vlhkého substrátu. Jakmile zakoření, můžete je sázet na konečné stanoviště.

Další péče: Nemléč je spíše nenáročná rostlina. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů může podpořit další kvetení. Starší rostliny můžete občas prosvětlovat a omlazovat, abyste udrželi zdravý a bohatý růst.

Zazimování: Některé druhy nemléče jsou odolnější vůči chladu než jiné. Při pěstování v chladnějším podnebí může být vhodné rostliny chránit mulčováním nebo pokrytím například chvojím, aby se předešlo namrzání.

Je důležité mít na paměti, že přesné pokyny pro pěstování mohou záviset na konkrétním druhu nemléče, který se rozhodnete pěstovat, a na podmínkách vaší zahrady. Doporučujeme informovat se u místních odborníků na zahradničení nebo pěstitelů rostlin, kteří mají zkušenosti nejen s daným druhem nemléče, ale i s podmínkami ve vaší oblasti.

Nemléč v bílé a modré variantě pěstovaný v nádobách

Nemléč množení

Nejlepším způsobem množení nemléče je množení semeny. Když budete postupovat podle našeho návodu, určitě se vám množení podaří a tato drobná rostlinka vám bude dělat radost na skalce, v záhonech, na zahrádce i v nádobách.

  1. Sběr semen: Sbírejte semena nemléče alpského po odkvětu. Semena by měla být suchá a lehce hnědá. Semena můžete získat tím, že opatrně odstraníte suché květy a získáte semena ze zralých plodů.

  2. Příprava substrátu (na jaře): Připravte substrát pro semenáče, který by měl být lehký a dobře propustný. Můžete použít směs rašeliny a perlitu nebo jiný vhodný substrát.

  3. Výsev semen: Semena nemléče alpského jsou velmi malá, takže s nimi pracujte opatrně. Rozprostřete semena rovnoměrně po povrchu substrátu. Není nutné je příliš zahrabávat do půdy, stačí je lehce přitlačit na povrch substrátu.

  4. Zálivka: Jemně zalijte substrát s výsevem, aby se semena zafixovala na místě. Nepřelévejte však, protože by se semena mohla spláchnout nebo začít plesnivět.

5. Zakrytí: Vytvořte vlhké mikroklima pro klíčení semen tím, že přikryjete nádobu s výsevy průhlednou fólií nebo sklem. To pomůže udržet vlhkost a teplo.

6. Klíčení: Umístěte nádobu s výsevy na světlé místo, ale chraňte je před přímým sluncem. Teplota pro klíčení by měla být kolem 18-20 °C. Klíčení může trvat několik týdnů.

7. Přesazení: Jakmile se semenáčky rozrostou a budou mít několik pravých listů, můžete je přesadit do samostatných květináčů nebo venkovních stanovišť.

8. Postupné zvykání: Před definitivním vysazením venku je vhodné rostliny postupně zvykat na venkovní podmínky tím, že je nejdříve umístíte na venkovní místo na kratší dobu a postupně prodlužujete čas venku.

9. Výsadba do zahrady: Když jsou rostliny dostatečně zesílené a venkovní podmínky příhodné, můžete je přesadit do zahrady na konečné stanoviště.

10. Po přesazení rostliny důkladně zalijte, pak už jim tolik vláhy dávat nemusíte.

Nemléč alpský

Nemléč alpský (Erinus alpinus) je oblíbená trvalka, která pochází z horských oblastí Evropy. Je to drobná rostlina s krásnými květy, která se často pěstuje v zahradách, skalkách nebo na kamenných zídkách. 

Jak nemléč alpský pěstovat

Stanoviště: Nemléč alpský preferuje slunné až polostinné stanoviště. Může se pěstovat i ve stinnějších oblastech, ale na plném slunci bude kvetení bohatější. Vyhněte se příliš zastíněným místům, kde by rostlina mohla trpět nedostatkem světla.

Půda: Ideální půda pro nemléč alpský je dobře propustná a mírně kyselá až neutrální. Půda by měla být chudá na živiny a měla by dobře odvádět vodu, aby nedocházelo k přemokření kořenů.

Zalévání: Nemléč alpský má rád spíše sušší půdu než přemokřenou. Při zalévání se snažte udržovat půdu mírně vlhkou, ale nezalévejte příliš často. Pokud rostlina doroste a dobře zakoření, může vydržet i krátkodobě suché období.

Výsev a množení: Nejběžnějším způsobem množení nemléče alpského je výsev semen. Semena můžete zasévat na jaře do květináčů s lehkým substrátem pro semenáče. Po vyklíčení můžete mladé rostlinky přesadit do trvalých stanovišť.

Další péče: Odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Pravidelně se starejte o rostlinu, odstraňujte případné plevele a kypřete půdu kolem rostliny. Mladé rostliny mohou být náchylné k plísňovým chorobám, proto je důležité zajistit jim dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Zazimování: V mírnějších oblastech může být nemléč alpský stálezelený a odolný proti mrazu. Pokud však žijete v oblasti s tuhými zimami, může být vhodné rostliny chránit mulčováním, aby se minimalizovalo riziko namrzání.

Nemléč alpský (Erinus alpinus)

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články