mitrovnička

Obsah

Mitrovnička - krásná skalnička

(Tiarella)

Mitrovnička (Tiarella) je rod rostlin z čeledi lomikamenovité (Saxifragaceae), které jsou často pěstovány pro své atraktivní listy a květy. Hodí se do skalek, okrasných zahrad, jako lem kolem záhonů apod.

Jak mitrovnička vypadá

 1. Listy: Mitrovničky mají stálezelené listy, které jsou různě tvarované v závislosti na druhu. Obvykle mají dlanitě laločnaté nebo hluboce vroubkované listy, které jsou na povrchu lesklé a někdy zbarvené do různých odstínů zelené. Listy jsou často hezkou ozdobou zahrady, zejména v kombinaci s květy.

 2. Květy: Květy mitrovniček jsou drobné a mají charakteristický zvonkovitý tvar. Jsou bílé nebo narůžovělé a často mají nápadně červené nebo růžové výrazné tyčinky. Květy jsou shromážděny ve vzpřímených nebo někdy i převislých klasech. Kvetou většinou na jaře nebo v brzkém létě.

 3. Velikost: Velikost mitrovniček se liší podle druhu, ale většinou dorůstají do výšky 20-30 cm, s rozpětím do šířky až 30-45 cm.

 4. Stanoviště: Mitrovničky preferují polostinná až stinná místa, ale snášejí i mírné slunce, pokud je dostatečně vlhká půda. Nejvíce prospívají na vlhkých a dobře odvodněných půdách s kyselým pH.

 5. Použití: Mitrovničky jsou oblíbené rostliny pro zahrady, zejména pro výsadby pod stromy, ve stinných zákoutích, v okolí rybníků nebo na okraji záhonů. Jsou využívány jako půdopokryvné rostliny nebo pro zdobení skalek.

 6. Rozmnožování: Mitrovničky se nejčastěji množí dělením trsů nebo pomocí semen. Dělení trsů provádějte na jaře nebo na podzim.

Kultivary a hybridní druhy mitrovniček nabízejí různé odstíny listů a květů, což dává zahradníkům mnoho možností, jak je začlenit do zahradních kompozic. Pro svou nenáročnost a atraktivní vzhled jsou mitrovničky velmi oblíbené i mezi začínajícími zahradníky, kteří chtějí vytvořit působivé a esteticky zajímavé zahrady s využitím rostlin snášejících stín a vlhké podmínky.

Mitrovnička - kultivar Appregio
Mitrovnička - kultivar Herronswood Mist
Mitrovnička

Mitrovnička pěstování

Pěstování mitrovničky je obecně považováno za snadné, zejména pokud poskytnete rostlině podmínky, které jí vyhovují. Dále přinášíme jednoduchý návod, jak pěstovat mitrroničku:

 1. Výběr místa: Mitrovničky preferují polostinná až stinná místa, ale snášejí i mírné slunce, pokud je dostatečně vlhká půda. Vyhněte se přímému a silnému slunci, které by mohlo spálit listy. TIP: Krásně vynikne například s bohyškami!

 2. Půda: Mitrovničky rostou nejlépe na vlhkých a dobře odvodněných půdách s kyselým pH. Pokud máte alkalickou půdu, můžete ji upravit přidáním rašeliny nebo jiných kyselých materiálů.

 3. Zalévání: Mitrovničky mají rády rovnoměrnou vláhu, zejména v období sucha. Pravidelně zalévejte, aby se udržovala vlhkost půdy, ale vyhněte se přemokření. Zalévání ráno nebo večer je nejlepší.

 4. Hnojení: Mitrovničky nepotřebují příliš přihnojovat. Stačí aplikovat organické hnojivo na jaře, aby se podpořil růst. Další hnojivo dávejte spíše sporadicky.

 5. Mulčování: Mulčování okolo rostliny pomůže udržet vlhkost půdy, potlačí růst plevele a ochrání kořeny před extrémními teplotními výkyvy.

 6. Řez: Mitrovničky nevyžadují častý řez, ale po odkvětu můžete odstranit odkvetlé květy a poškozené listy, aby se podpořil nový růst.

 7. Zazimování: V oblastech s tuhými zimami je vhodné mitrovničku chránit před mrazem pomocí mulčování nebo krycího materiálu.

 8. Rozmnožování: Mitrovičky se mohou množit dělením trsů na jaře nebo na podzim. Stačí oddělit nové odnože od mateřské rostliny a přesadit je na nové místo.

Mitrovničky jsou ideální rostliny pro výsadby pod stromy, ve stinných zákoutích nebo na okraji záhonů, kde jim poskytnete vlhké a stinné prostředí. Jestliže dodržíte základní péči, mitrovnička se vám odmění svými atraktivními listy a květy, které přinesou do vaší zahrady krásu a život – lákají totiž i motýly a včely.

Skalka s mitrovničami

Mitrovnička semena

Získání semen z mitrovničky není složité, a můžete tak snadno rozmnožovat své rostliny. Semena z mitrovničky se tvoří po odkvětu, kdy květy odkvétají a začínají dozrávat plody (tobolky).

Nechte květy mitrčničky přirozeně odkvést, což jim umožní tvořit plody (tobolky).

Po odkvětu sledujte tobolky, dokud nezačnou zrát. Zralá semena jsou často tmavě hnědé barvy a mohou být mírně průhledná nebo prasklá.

Když semena dozrají a tobolky se začnou otevírat, sbírejte semena pečlivě. Semena by měla být suchá a volně se uvolňovat z tobolky.

Po sběru umístěte semena do suché a vzdušné nádoby, například papírového sáčku nebo skleněné nádoby či plechovky. Ujistěte se, že semena jsou zcela suchá, abyste předešli plísním. Plesnivá semena nepoužívejte, protože byste si kontaminovali i půdu okolo.

Chraňte semena před teplem a světlem, skladujte je na chladném místě, například ve spíži, ve sklepě nebo v garáži, dokud nebudete připraveni je vysít.

Semena mitrovničky můžete vysít na jaře nebo na podzim. Před výsevem můžete semena stratifikovat (podstoupit chladný proces simulující zimu), což může pomoci urychlit klíčení. Stačí semena na několik týdnů umístit do vlhkého substrátu nebo na chladné místo, například do chladničky.

Když semena vyklíčí a vytvoří sazenice, můžete je vysadit na místo, kde si přejete mít nové rostliny mitrovničky.

Mitrovnička srdcolistá, mitrovnička srdčitá

Mitrovnička srdcolistá, nesprávně také nazývaná mitrovnička srdčitá, lat. Tiarella cordifolia, je jednou ze skalniček, která vám na vaší zahradě pokvete nejdéle. Její bílé květy připomínají závoj nevěsty a jsou atraktivní pro všechny návštěvníky vaší zahrady či skalky.

Mitrovnička srdcolistá je trvalka, která je také vhodná jako půdopokryvná rostlina do všech stinných koutů na vaší zahradě. Dorůstá do výšky asi 50 cm. Listy jsou stálezelené, zejména za mírných zim zůstávají ozdobou zahrady. Mají krásnou, jemnou a svěží zelenou barvu, některé kultivary mohou mít vínové panašování a na jara či na podzim se zbarvují až do sytě červených odstínů.

Vzpřímené stonky mají na svých koncích krémově bílé květy, které jsou uskupeny v dlouhých hroznech. Pupeny však bývají vybarveny do růžových tónů, a tak zejména na jaře se na vaší zahradě rozehraje orchestr barev. 

Mitrovnička dobře prospívá na stinném stanovišti nebo v polostínu. Půda by měla být vlhčí, ale nezamokřená, nejlépe s kyselou půdní reakcí. Jediné, co mitrovnička skutečně nesnáší, je půda s obsahem vápníku. Je mrazuvzdorná a nepotřebuje zazimování ani nastýlku.

 

Mitrovnička srdcolistá

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články