Hnojivo na česnek

HMYZÍ TRUS jako HNOJIVO NA ČESNEK

Česnek

Obsah

česnek

Česnek

česnek

Česnek , odborně nazývaný česnek kuchyňský nebo česnek setý (Allium savitum L.) z čeledi amarylkovitých je druh zeleniny, který je celosvětě znám. Tvoří cibuli , která je složena ze stroužků . Je to odedávna používaná  zelenina , koření a zároveň léčivá rostlina , která se adaptovala od chladného až po tropické podnebí.

První historicky doložené zmínky o česneku jsou staré 6000 let . U nás, ve střední Evropě se používá minimálně od doby bronzové.

Někteří vědci se domnívají, že česnek pochází z Asie, z území Hedvábné cesty. Díky ní se dostal do Babylonu, Sumerské říše a následně do Egypta, kde byl velmi vzácný. Z Egypta se česnek dostal do Řecka, Římské říše a dále do Evropy.

Česnek, nazývaný také smradlavá růže , v minulosti lidé používali také jako afrodiziakum. Z oblasti pověr a mýtů mu připisovaly ochranné účinky proti upírům, vlkodlakům či démonům. V praktickém životě jej používali ik opravě skla či porcelánu či jako odpuzovač hmyzu, krtků a veverek. Vojáci ho dostávali na podporu odvahy na bojišti a pro dělníky či otroky znamenal podporu síly a fyzické zdatnosti. Z tradic, které přetrvaly u nás se dodnes používá v předvečer Vánoc při štědrovečerní večeři spolu s kouskem chleba a špetkou soli.

 

Po tisíciletí je známý jako zdroj léčivých látek . Používal se na nespočet zdravotních problémů. Na některé z nich vědci potvrdili účinky česneku, jiné vyvrátily. Ale ve výzkumu účinnosti česneku se nadále pokračuje.

Vědecké studie prokázaly, že obsahuje antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální, antifungální, imunomodulační, kardiovaskulární ochranné, protirakovinné, antidiabetické, protiopatické, hepatoprotektivní, neuroprotektivní bioaktivní složky.

paličky česneku
kuchyňský česnek

Česnek jako štiplavý, chutný, živinami nabitý zdroj energie, je životně důležitý v nesčetných receptech.

 

Druhy česneku

U česneku se vyvinula celá řada odrůd a genotypů vhodných pro naše mírné pásmo. Je to plodina, která se množí klonálně (vegetativně, nepohlavně) a ztratila schopnost kvést.

Z botanického hlediska existuje ve dvou základních mofrotypech:

  • paličák (Allium sativum var. ophioscorodon) – tvoří výrazné květní stonky kulovitého tvaru s pacibulkami. Jeho genetický základ je totožný s genetickým základem původního divokého česneku (A. sativum  var. longicuspis.)
     
  • nepaličák (Allium sativum var. sativum) – nevytváří květní stonky, má spolehlivější výnos, lépe se přizpůsobuje prostředí, v průměru má vyšší skladovatelnost a tvoří větší počet stroužků 

Z pěstitelského hlediska dělíme odrůdy: 

 

Podle tvaru listů:

 

  • úzkolistý
  • širokolistý

– Podle výsadby:

  • podzimní odrůdy – vysazují se na podzim
  • jarní odrůdy – vysazují se na jaře

Jarní česnek

Příprava půdy pro výsadbu jarního česneku začíná již na podzim. Důkladné přepracování, přeorání či přerývání půdy, kam plánujeme na jaře česnek vysadit je samozřejmostí. V osevním postupu jej zařazujeme do II. tratě, přičemž platí, že nejlépe se mu daří po luštěninách, bramborách a listové zelenině.

Podzimní česnek

Podzimní výsadba česneku by ideálně měla být v co nejzazší termín, což znamená, den před zamrznutím půdy. To je ideál. Otázka však je, kdy takový den nastane. Proto se zvykne podzimní česnek vysazovat na přelomu října a listopadu. Taková pozdní výsadba zabraňuje česneku, aby předčasně začal klíčit.

jarní česnek nepaličák

Jarní česnek nepaličák

černý česnek

Černý česnek

jarní česnek nepaličák

Podzimní česnek bílý svázaný do copů

jarní česnek nepaličák

Podzimní česnek fialový svázaný do copu

Podzimní česnek hůlka 

Podzimní česnek hůlka 

Medvědí česnek

Medvědí česnek se opět stává vyhledávaným pro své léčivé účinky i chuť. Původně se vyskytovala v divoké přírodě, ale v posledním období je vyhledávána zahrádkáři, kteří si ji s oblibou pěstují. Česnek medvědí  (latinsky Allium ursinum / Allium latifolium /  Allium nemorale  / Ophioscorodon ursinum ) je léčivá rostlina z rodu česnek ( Allium ). Je to vytrvalá, asi 13-52 cm vysoká bylina s podzemní cibulí. Její cibule je podlouhlá, asi 4 – 6 cm dlouhá a 1 – 2 cm tlustá. Medvědí česnek patří mezi významné včelařské rostliny.

Medvědí česnek u kmene stromu

Medvědí česnek u kmene stromu

Medvědí česnek u kmene stromu

Kvetoucí medvědí česnek 

Medvědí česnek v lese

Medvědí česnek v lese

Medvědí česnek – sběr listů

Medvědí česnek – sběr listů

Chléb s pomazánkou a medvědím česnekem

Chléb s pomazánkou a medvědím česnekem

Moření česneku

Na moření česneku se názory odborníků rozcházejí. Ing. KOZÁK na otázky ohledně moření odpovídá:

„Největší škody na česneku po sklizni způsobuje vlnovník česnekový, který se snadno šíří vzduchem. Doporučuji sadbový česnek rozdělit na stroužky a namořit již v srpnu (resp. hned po doručení sadby), tedy v době hluboké dormance (tj. stav vegetačního klidu, který je v rostlině geneticky zafixován). Do doby výsadby jej skladujte na suchém vzdušném místě při běžné venkovní teplotě. Namořený česnek je třeba skladovat v malé vrstvě, protože mezi rozdělenými stroužky vzduch proudí pomalu. Před výsadbou namočte česnek na 1-2 hodiny do vody. Stroužky vysaďte hned po osušení. Druhý termín je krátce (max.24 hodin) před výsadbou…

Sulka působí velmi dobře proti vlnovníku česnekovému (Aceria tulipae) včetně jeho vajíček. Protože vlnovník je hlavně škůdcem ve skladu, doporučujeme moření v Sulce již v srpnu nebo září. Na tohoto roztoče spolehlivě stačí doba moření 2 hodiny. “

Moření česneku – dělení hlávek česneku na stroužky

Moření česneku – dělení hlávek česneku na stroužky

Moření česneku – česnek rozdělený na stroužky

Moření česneku – česnek rozdělený na stroužky

Moření česneku – stroužky česneku se moří po dobu 2 hodin

Moření česneku – stroužky česneku se moří po dobu 2 hodin

Moření česneku – namořené stroužky česneku se přesuší a skladují v tenké vrstvě

Moření česneku – namořené stroužky česneku se přesuší a skladují v tenké vrstvě

Kdy sázet česnek

Podzimní odrůdy česneku se vysazují na podzim , co nejpozději, když denní teploty klesnou pod 9°C, aby mrazy v zimě nepoškodily jejich vzrostlé lístky. To by mohlo ovlivnit úrodu. Vysazují se do hloubky 8 cm i hlouběji. Vzdálenost stroužků česneku v řádku je 10 – 15 cm  a mezi řádky 20 – 40 cm, tedy spon výsadby je 20 x 10 cm až 40 x 15 cm.

Jarní odrůdy česneku vysazujeme na jaře, co nejdříve , hned po rozmrznutí půdy. Sází se mělčí než podzimní odrůdy, a to do hloubky 5 – 6 cm . Vzdálenost mezi stroužky česneku v řádku má být 10 – 15 cm   amezi řádky 20 – 40 cm, tedy spon 20 x 10cm až 40 x 15cm.

U paličáků a širokolistých odrůd se doporučuje vysazovat je ve vzdálenosti minimálně 40 x 12 cm . U nepaličáků a úzkolistých odrůd česneku 30 x 10 cm . U každého česneku platí, že příliš hustá výsadba snižuje jeho výnos .

Paličákům,  kterým vyrůstá květní stonek s pacibulkami se pro zvýšení výnosnosti doporučuje tento květní stonek vylamovat . Více živin tak zůstává v cibuli. V případě, že necháme na květním stonku dorůst pacibulky , můžeme je zasadit a v prvním roce nám z nich narostou jednostroužkové cibulky. V následujících letech se rozdělí do více stroužků.

Sázení česneku

 Česnek se může pěstovat v různých typech půdy na slunném stanovišti . Půda by měla být však úrodná , bohatá na organické složky a živiny a propustná , aby nedocházelo k dlouhodobému přemokření česneku. V rámci přípravy půdy pro vysazování česneku se doporučuje hluboké překypření , odplevelení a dodání dostatečného množství živin organického původu . Je vhodné do půdy předem zapracovat Hnojík , doporučené organické hnojivo na česnek

Při výběru půdy pro pěstování česneku je však třeba zvážit i takzvanou předplodinu , která se na dané půdě pěstovala.

Rozhodující pro volbu předplodiny by mělo být následné zaplevelení, včasné zapravení, minimalizace reziduí herbicidů a množství rostlinných zbytků či zbytků organických hnojiv.

Jak zasadit česnek – správná orientace stroužku česneku při výsadbě

Jak zasadit česnek – správná orientace stroužku česneku při výsadbě

Doporučuje se vyhnout předpodinám: hrachu, bobu, fazolím, rajčatům a cibulovinám . Předplodina by měla být nenáročná na živiny.

Vhodné jsou kořenová, listová zelenina, oziminy (vhodné jen při jarním česneku), okurky, hořčice, vika huňatá . Víka a hořčice jsou vhodné jako zelené hnojení, přičemž zapracovat je do půdy je důležité minimálně 2 měsíce před výsadbou česneku.

Pěstování česneku

Česnek by se na stejné místo měl vysazovat až ve 4 – 6letém intervalu . Výnos česneku ovlivňuje i správná orientace stroužku česneku v půdě – podmačkám , tedy částí, ze které vyrostou kořínky, dolů .

Výběru sadivového materiálu je třeba věnovat náležitou pozornost a zohlednit půdní klimatické podmínky , podle nich i výběr odrůd a přípravu půdy. Stroužky česneku by měly být zcela zralé a dobře vyvinuté , středně velkévelké , bez nemocí a mechanického poškození . Někteří doporučují ošetřit před výsadbou česnek mořením, aby se zbavil škůdců a chorob přenášených semeny. Stroužky se před výsadbou suší po namoření na vzduchu.

Dobré zkušenosti jsou s mulčováním vysazeného česneku v tloušťce 3 – 5 cm . Mulčování kontroluje vlhkost půdy a zabraňuje přerůstání plevele .

Při pěstování česneku je dostatek vláhy nezbytný v kořenové zóně během vegetativního růstu. Frekvence zavlažování závisí na typu půdy a výskytu srážek během vegetačního období. Platí, že česnek snese spíše mírné sucho než dlouhodobé přemokření.

sadba česneku
zasazený česnek
česnek v záhonu
česnek na jaře
zdravý česnek

Hnojení česneku

Součástí efektivního pěstování česneku je doplňování kvalitních živin . Zjistilo se, že pokud se aplikuje organické hnojivo na česnek, jeho produkce je efektivnější.

Před vysazením česneku v rámci přípravy půdy můžete použít například kompost i zelené hnojení vikou huňatou či hořčicí. Do půdy musí být zaorány v hloubce 25 cm nejpozději v polovině září . Pokud by šlo o luční nebo travní porost , ten se má zapracovat do konce července. Hnojení hnojem není velmi doporučeno, protože nevyzrálý hnůj není vhodný, neboť je příliš agresivní. Jak kompost, tak zelené hnojení je třeba hloubkově předem zapracovat do půdy před výsadbou česneku, aby se předešlo možnému přenosu onemocnění.

Vybrat si můžete z organických hnojiv , kterých je na trhu dostatečné množství. Organické hnojivo na česnek je i Hnojík , který doporučujeme a se kterým máme výborné zkušenosti. Organické hnojivo na česnek neposkytuje česneku jen makro a mikro živiny , ale i další prospěšné mikroorganismy . Také zlepšuje fyzikální , chemické a biologické podmínky půdy a nemá známý škodlivý vliv na ekologii ani na plodiny . Hnojík , jako organické hnojivo na česnek zároveň díky Chitinu působí repelentně na škůdce . Více o Chitinu a jeho účincích, díky kterému Hnojík – České přírodní organické hnojivo, hnojivo na česnek, je jedinečné v nabídce organických hnojiv, se můžete dočíst zde.


První hnojení česneku tedy provádíme při přípravě půdy před výsadbou. Pokud jsme vysazovali česnek na podzim, opakujeme hnojení Hnojíčkem v jarním období . Následně je možné přihnojovat podle potřeby . Poslední přihnojení se doporučuje asi čtyři týdny před sklizní . U hůlek těsně po vylámání květních stonků.

V případě škůdců je vhodné použít postřik nebo posyp na list. Více o aplikaci Hnojíku   se dočtete na Použití Hnojiva.

Sběr česneku

 

Pro bohatý užitek ze sklizně je důležitý správný čas na posbírání úrody. Každá odrůda má poněkud odlišný čas. Obecně platí, že znaky pro sběr česneku jsou polehání česnekové natě, žloutnutí listů.

U hůlku můžeme nechat 1 – 2 květní stonky a když se začínají vyrovnávat, je správný čas sklizně. Když posbíráme česnek pozdě, budou se rozpadat cibule na jednotlivé stroužky a zkrátí se jejich skladovatelnost.

Skladování česneku

 

Kromě podmínek, ve kterých skladujeme česnek, ovlivňuje skladovatelnost česneku i dosušení a uskladnění česneku. Dosušit česnek je třeba ve stínu, s dostatečným prouděním vzduchu a suchu. Můžeme jej zaplést do copů nebo zkrátíme stonek na cca 3 cm a umístíme v přepravkách.

Česneku vyhovuje chladné a suché místo. Nejvhodnější je uskladnit česnek ve vzdušné místnosti o teplotě kolem 0°C při co nejnižší vlhkosti. Nedoporučuje se dlouhodobě skladovat česnek v chladničce.

sběr česneku
sběr česneku
sušení česneku
sušení česneku
sesbíraný česnek

Sběr česneku

Houbová onemocnění  – bílá sklerociová hniloba ( Sclerotium cepivorum Berk.), fuzariová hniloba ( Fusarium oxysporum ) , sazevitost česneku ( Embellisia allii ), modrá hniloba ( Penicillium sp .), rez česneková ( Pucilium porc ) porri ).

Škůdcové česneku

Živočišní škůdci – roztoč vlnovník česnekový (Aceria tulipae), třásněnky ( Thrips ), knírka česneková ( Suillia lurida ), háďátko zhoubné ( Ditylenchus dipsaci ) , Mínerka pórová ( Napomyza gymnostoma )

V případě výskytu některého výše uvedeného škůdce je možné aplikovat Hnojík, hnojivo na česnek jako hnojivo na výživu a podporu imunity rostlin, a díky jeho repelentním vlastnostem i podle návodu u napadených rostlin, který naleznete zde

biela skrerociova hniloba b 36bab676f78db011
fuzavka cesnakova b 4f9d341cd11bc1d5
choroby b 4ec75b5e8ef930b7 hrdza cesnakova
napadnuty strucik b 2283ab1dd9b3bb35
strapka thrips
hadatko na cesnaku b 814b916c9f6ccbca

Zdroj fotiek: www.k-cesnak.sk

Zajímavosti

Hnojivo na cesnak 16
černý česnek

… dělníci v Egyptě stavějící pyramidy část mzdy dostávali v česneku.

… v Egyptě si mohl člověk za 7 kg česneku koupit otroka.

… Pythagoras, velký řecký matematik pojmenoval česnek „Králem koření“.

… se ve světě česneky rozdělují nejen podle typu, barvy, počtu stroužků, ale také podle půdních nároků (půdní typ, nadmořská výška) či délka vegetačního období.

… existuje také černý česnek a je vyhledáván mezi kulináři.

Další zajímavé články

Komentáře zákazníků k pěstování HNOJÍK.CZ

Na skupince si můžete prohlížet příspěvky pěstitelů podle témat, kdy jedno z nich jsou bylinky či bazalka atp.

fb máme rádi hnojík - témata

Jak často hnojit Hnojíkem

Rostlina

Dávka

Kolikrát za rok

Ročně ml hnojiva

Plodová zelenina

15 ml

6x

90 ml

Kořenová zelenina

5 ml

4x

20 ml

Pokojová rostlina

5 ml

6x

30 ml

Bylinky

5 ml

6x

30 ml

Menší keř/stromek

30 ml

8x

240 ml

Větší keř/stromek

50 ml

8x

400 ml