dryádka

Obsah

Dryádka rostlina

(Dryas)

Dryádka (Dryas) je rod rostlin z čeledi růžovitých (Rosaceae). Jedná se o nízké keře a byliny, které obvykle rostou v subarktických a alpinských oblastech na severní polokouli. Tyto rostliny jsou přizpůsobeny chladnému a krátkému vegetačnímu období, které je pro tato místa typické.

Většina druhů rodu dryádek roste na horských loukách, skalnatých svazích a ve vřesovištích. Mají malé, jednoduché květy s bílými nebo žlutými okvětními lístky, které se podobají sasankám. Květy dryádky jsou často jedním z prvních znaků jara v těchto extrémních podmínkách.

Dryádka je známá díky svým schopnostem přežít v nepříznivých podmínkách. Její nízký vzrůst a schopnost růst v kamenných štěrbinách jí umožňují odolávat silným větrům a nízkým teplotám. Plody dryádky jsou často šištičky nebo nažky, které obsahují semena.

Dryádky můžete pěstovat ve skalkách nebo suchých zídkách, protože tam jim dokážete simulovat prostředí, ve kterém přirozeně rostou. Dopřejte jim slunné stanoviště s chudou a suchou půdou a můžete je kombinovat s různými rostlinami, které mají podobné nároky na stanoviště.

Dryádka osmiplátečná

Dryádka osmiplátečná

Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) je jedním z druhů rodu Dryas a je známá svými nádhernými bílými květy a alpinským vzhledem. 

Jak tato dryádka vypadá

 • Dryádka osmiplátečná je nízký, vytrvalý keřík s přízemními listy a květy vyrůstajícími na krátkých stoncích.
 • Listy jsou střídavé, drobné, kožovité.
 • Květy jsou bílé, jednoduché a mají osm okvětních lístků, odtud také druhové jméno „octopetala“, tj. osmiplátečná.
 • Plodem jsou nažky obsahující semena.

Jak se tato dryádka pěstuje

 • Dryádka osmiplátečná je přizpůsobená chladným klimatickým podmínkám a roste nejlépe v subarktických a alpinských oblastech. Proto je vhodná pro zahradní pěstování ve studených nebo celkově horších podmínkách.
 • Vyžaduje dobře propustnou a kamenitou půdu. Dobře snáší chudou půdu a nepříliš hojnou zálivku.
 • Rostlina preferuje slunné až polostinné stanoviště.
 • Množí se semeny nebo dělením keře na jaře nebo na podzim.
 • Může být vysazena do alpinských záhonů, skalek nebo na okraje zahrady.

Pěstování dryádky osmiplátečné bude dokonalou výzvou všude tam, kde se nacházíte mimo alpinské oblasti, protože vyžaduje specifické podmínky a prostředí. Je vhodná pro zahrádkáře, kteří mají zájem o pěstování alpinských rostlin a jsou ochotni poskytnout jí vhodné stanoviště a péči.

Dryádka osmiplátečná - květ

Dryádka horská, dryádka polární, dryádka množení

Dryádka horská a dryádka polární jsou pouze lidové názvy pro dryádku osmiplátečnou, a pochází od skutečnosti, že tato rostlinka roste především v horách. Pokud ji chcete pěstovat na své skalce nebo zahrádce, musíte jí poskytnout vhodné stanoviště i péči – viz výše.

Dryádku horskou (polární, osmiplátečnou) si můžete sami namnožit, a to hned dvěma způsoby:

 1. množením ze semen,
 2. množením dělením trsů.

Množení semeny:

Semena dryádky osmiplátečné zrají v malých nažkách po odkvětu rostliny. Po odkvětu nechte semena dozrát a lehce uschnout na rostlině. Poté můžete semena opatrně sbírat. Po sklizni semena uskladněte na suchém a chladném místě. Mohou být uchovávána v suchých obálkách nebo nádobách.

Na jaře můžete semena vysít do misky nebo květinové nádoby s propustným substrátem. Semena by měla být jemně přikryta tenkou vrstvou substrátu.

Udržujte substrát vlhký, ale ne příliš přemokřený. Po klíčení, které může trvat několik týdnů, můžete sazeničky přesadit do větších nádob nebo ven na stanoviště, kde mají rostliny růst.

Množení dělením keřů:

  • Dělení rostliny: Tento způsob množení je vhodný pro starší rostliny, které vytvořily dostatečně velký keř. Na jaře nebo na podzim můžete rostlinu opatrně vykopat a rozdělit kořenový bal u kořenového krčku na menší části.
  • Výsadba nových rostlin: Nové části rostliny můžete přesadit na nová stanoviště, která jsou připravena se stejnými podmínkami jako pro dospělé rostliny. Dodržujte dostatečný prostor mezi jednotlivými rostlinami.

Pamatujte, že dryádka osmiplátečná preferuje chladné a alpinské podmínky, takže péče o nově vzniklé sazenice by měla zohlednit tyto nároky.

Dryádka Sündermannova

Dryádka Sündermannova (Dryas suendermannii) je zvláštní druh dryádky, který se vyskytuje v Asii, zejména v oblastech s horským a subarktickým klimatem. 

Jak tato dryádka vypadá a jak se pěstuje

 • Celkový habitus: Dryádka Sündermannova je nízký keřík nebo bylina podobná ostatním druhům rodu Dryas. Má drobné listy a květy vyrůstající na krátkých stoncích.

 • Listy: Listy jsou střídavé, kožovité a mají charakteristický tvar, typický pro rody dryádky.

 • Květy: Květy Dryádky Sündermannovy jsou bílé nebo narůžovělé, podobně jako u jiných dryádek. Avšak na jaře je typická žlutými pupeny. Květy mají osm okvětních lístků, což je charakteristika pro mnoho druhů tohoto rodu.

 • Stanoviště: Tento druh dryádky roste v horách a subarktických oblastech Asie, jako jsou Himálaje, Sibiř nebo jiné chladné a horské regiony. Je adaptován na chladné a náročné podmínky.

 • Pěstování: Pokud máte zájem o pěstování Dryádky Sündermannovy, měli byste se informovat o specifických nárocích tohoto druhu na stanoviště, půdu a péči. Rostlina by měla být umístěna na slunném až polostinném místě s dobrou propustnou půdou. Mějte na paměti, že tento druh je adaptován na chladné podmínky, takže by měl být schopen odolat mrazům a nepříznivým klimatickým podmínkám.

Dryádka Sündermannova - nažloutlé pupeny na jaře

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články