HMYZÍ TRUS, HNOJIK jako HNOJIVO NA VÁNOČNÍ KAKTUS

vánoční kaktus

Obsah

christmas cactus gb41efa0b4 640

Vánoční kaktus patří mezi rostliny, které nám již tradičně pomáhají o vánočních svátcích vytvářet příjemnou sváteční atmosféru.

Ale občas se stává, že místo Vánoc rozkvete o něco dříve nebo až na jaře. Co s tím? Jak je to možné? Je velmi pravděpodobné, že kaktus, který máte, není Vánoční kaktus, ačkoli na první pohled tak vypadá.

Vánoční kaktus

Můžeme ho najít v různých zemích pod nejrůznějšími jmény jako Vánoční kaktus, Kaktus díkůvzdání , Krabí kaktus, Svatodušní kaktus, Drápový kaktus, Zygokaktus, Sváteční kaktus či Květenový květ (Flor de Maio).

Ale pravda je taková, že většina lidí si jen myslí, že se jedná o Vánoční kaktus. V rozlišování obecně vládne tak trochu chaos.

Mohli bychom je nazvat Sváteční kaktusy, a to podle svátků, kdy kvetou. Nejznámější, který je iv našem hledáčku, je Vánoční kaktus kvetoucí ve vánočním období. Další, který kvete o něco dříve, koncem podzimu, je Kaktus díkůvzdání. A kaktus kvetoucí na jaře je označován jako Velikonoční kaktus. Tyto kaktusy mají podobný vzhled, který může snadno splést, podobné růstové návyky i nároky na péči.

vánoční kaktus

Vánoční kaktus - Šlumbergera

rozkvetlý vánoční kaktus

 Zdroj: wikimedia.org  Autor Byoung82

Šlumbergera (latinsky Schlumbergera ) patří do čeledi Cactaceae. Je to rod tropických kaktusů s původním domovem v tropických deštných pralesích Jižní Ameriky. Ve své původní domovině rostou na stromech nebo skalách. Jeho stonky se podobají listovým polštářkům spojeným jeden s druhým.

První druh byl popsán podle vzorků rostoucích v Královské botanické zahradě Kew na jihozápadě Londýna v roce 1819 , tehdy nazývaný Epiphyllum truncatum . V roce 1839 byl dovezen tehdejší Epiphyllum russellianum a W. Bucklei oba tyto druhy začal křížit .  Rok 1852 byl rokem, kdy je představil veřejnosti a od roku 1860 již byla k dispozici řada kultivarů různých tvarů a barev . V roce 1980 začalo křížení s novým druhem Schlumbergera orssichiana,který byl objeven v roce 1976. To byl základ pro vznik současných moderních kultivarů, se kterými se můžeme setkat i dnes.

Vánoční kaktus - odrůdy

Vánoční, velikonoční kaktus i kaktus díkůvzdání jsou obecně označovány jako   Zygokaktusy , což ve skutečnosti není rod, ale společné jednotící označení. Vánoční kaktus a Kaktus díkůvzdání patřily do rodu Schlumbergera . Mají rozdílné listy, ale stejné květiny.

Květy se objevují z areol na kloubech a špičkách stonků.Vytváří jedinečný vzhled „dvojitého květu“ ve tvaru trubice. „Vnější“ květ je tvořen kratšími listy, které se stáčí dozadu blízko základny květu. „Vnitřní“ květ se tvoří výše na květu, v blízkosti tyčinky. Tyčinky a blizna tvoří sloupečky a vyčnívají z květu.Můžeme nalézt bílé, růžové, žluté, oranžové, červené či fialové květy, které při vhodných podmínkách podle kultivaru mohou kvést jeden až dva měsíce.

Velikonoční kaktus původně patřil do rodu Rhipsalidopsis či Hatiora (Hatiora gaertneri) . V současnosti je zařazen i do stejného rodu jako předchozí dva s druhovým názvem Schlumbergera russelliana či Schlumbergera gaertneri . Oproti předchozím má hladší okraje listů bez zářezů. Ploché květiny ve tvaru hvězdy se samostatnými okvětními lístky a jednou sérií tyčinek lze snadno odlišit od podlouhlých květů předchozích kaktusů. Oproti nim také potřebuje mnohem delší chladné období k vytvoření květinových poupat.

Botanické názvy a zařazení do jednotlivých rodů se neustále mění na základě nových genových studií. V současnosti existuje asi 300 hybridních odrůd svátečních Zygokaktusů.

Rod Šlumbergera můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin:

  • Truncata: má stonkové segmenty podobné listovým polštářkům s jakoby špičatými zuby. Květy mají orientované horizontálně se žlutým pylem. Obecně kvetou dříve než členové skupiny Buckleyi, a přestože se běžné názvy nepoužívají důsledně, lze je rozlišit jako Kaktus díkůvzdání (Schlumbergera truncata ), Krabí kaktus nebo Drápový kaktus
  • Buckleyi stonkové segmenty podobné listovým polštářkům jsou zaoblené a souměrnější. Květy jsou symetrické, pravidelné a visí směrem dolů. Jejich pyl je růžový. Obecně kvetou později než členové skupiny Truncata. Zde patří i Vánoční kaktus ( Schlumbergera bridgesii )
rozdíly v tvaru listů vánočních kaktusů

Zdroj: wikipedia.org   Ilustrácia Seana Collinsa

Rozdíly ve tvaru listů. Nahoru stonek  Vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi), dole stonek Kaktus díkůvzdání(Schlumbergera Truncata)

Vánoční kaktus (Schlumbergera bridgesii)

ilustrace Seana Collinsa

Zdroj: www.gardeningknowhow.com  Ilustrácia Seana Collinsa

rozkvetlý vánoční kaktus

Zdroj: plantnet.org

 

stonky vánočního kaktusu

Zdroj: plantnet.org

rozkvetlý vánoční kaktus

Zdroj: pixabay.com

květ vánočního kaktusu

Zdroj: plantnet.org

květ vánočního kaktusu

Zdroj: pixabay.com

Kaktus díkůvzdání (Schlumbergera truncata)

kaktus díkuvzdání - ilustrace

Zdroj: www.gardeningknowhow.com  Ilustrácia Seana Collinsa

Schlumbergera_truncata_Exotic_Flora_Plate

Zdroj: wikipedia.org   Autor: William Jackson Hooker

vánoční kaktus v květináči Schlumbergera

Zdroj: wikipedia.org   Autor: Leo Michelse

Schlumbergera Reginae  odrůda BRISTOL QUEEN

Zdroj: wikipedia.org   Autor: Nino Barbieri

Schlumbergera Reginae  odrůda BRISTOL QUEEN

Schlumbergera truncata odrůda GOLD CHARM

Zdroj: wikipedia.org   Autor: Maja Dumat

Schlumbergera truncata odrůda GOLD CHARM

průřež vánočním kaktusem

Zdroj: wikipedia.org   Autor: Frank Vincentz

Průřez květinou

mnoho květů u vánočního kaktusu

Zdroj: wikipedia.org   Autor: Peter coxhead 

Velikonoční kaktus (Schlumbergera russelliana)

velkonocny kaktus rozdiely v tvare listov Sviatocnych kaktusov Ilustracia Seana Collinsa 4

Zdroj: www.gardeningknowhow.com  Ilustrácia Seana Collinsa

Schlumbergera_russelliana_Epiphyllum_russellianum_Bot._Mag._66._3717._1839-1.j

Zdroj: wikipedia.org   Autor: W. Fitch, Swan

velkonocny-kaktus-autor-Chilepine.jpg

Zdroj: wikipedia.org   Autor Chilepine

Lidcactus_01.

Zdroj: wikipedia.org   Autor: Dominicus Johannes Bergsma

Lidcactus

Zdroj: wikipedia.org   Autor: Dominicus Johannes Bergsma

velkonocny-kaktus-detail-kvetu-Hatiora_×graeseri_flower-Autor-FoeNyx.jpg

Zdroj: wikipedia.org   Autor FoeNyx

Ružový kvet Hatiora graeseri

Vánoční kaktus - pěstování

Když jsme si vyjasnili, který kaktus je který, můžeme se podívat na pěstování vánočního kaktusu.

Šlumbergera má v oblibě světlá místa v polostínu . Nesnáší průvan , proto vybírání místa pro váš vánoční kaktus na to nezapomeňte. Má ráda vlhčí prostředí, čemuž můžete dopomoci rosením rostliny rozprašovačem. Denní teplota 21 °C a noční 15 až 18 °C jsou ideální.

Vánoční kaktus můžete v létě přesunout do exteriéru. Pokud bude mít dostatek světla, ale ne na přímém slunci, snese i vyšší letní teploty. Vyžaduje časté zalévání na jaře av létě , přibližně 1x týdně . Dopřejte mu zálivku do misky pod květináčem, když substrát proschne, ale přebytečnou vodu vylijte. Vyhnete se tak problémům s odhníváním kořenů.

Vhodná zálivka je z výluhu Hnojíku, který je přírodní organické vyvážené hnojivo s repelentním účinkem na škůdce . Kromě vyvážených živin potřebných pro zdravý růst a prosperování rostlin, posílí imunitní systém rostlin a díky Chitinu , který působí repelentně na škůdce , pomůže rostlinkám se před nimi bránit. Jak působí Chitin si můžete přečíst v tomto článku: Chitin . 

Schlumbergera_cultivars_variation.jpg

Zdroj: wikimedia.org Autori: Peter coxhead, Lukáš Mižoch, Maja Dumat, Tangopaso

Farebné variácie kvetov

Vánoční kaktus - hnojení

Každá rostlina , zvláště pěstovaná v květináči, potřebuje pravidelný přísun živin . Hnojení je proto   nezbytnou součástí úspěšné péče io šlumbergeru. Důležité je však správné načasování hnojení , aby přineslo požadovaný efekt. Obvykle od dubna do října , tedy během vegetačního období , hnojíme 1x měsíčně . Ideální je použít zálivku z výluhu Hnojíku. Tím zároveň dodáme rostlince i vodu.

Vyvážený přísun živin z Hnojíku podpoří nejen zdravý růst , ale také imunitu vánočního kaktusu a jeho bohaté kvetení . Zároveň mu pomůžete bránit se před škůdci. Jak na jeho použití u zdravých i napadených rostlin se dočtete v článku Jak se používá hnojivo Hnojik.cz .  Naše zkušenost říká, že toto udrží vaši rostlinku ve špičkovém stavu, podpoří vytvoření velkého množství pupenů a nakonec i nádherné kvetení o Vánocích i déle.

vánoční kaktus hnojení
christmas cactus g0770ab5f0 640

Co kromě kvalitního hnojení je zapotřebí, aby vám Vánoční kaktus svými květinami přinášel radost během vánočních svátků? Vlastně to není nic náročného, pokud při správné závlaze zachováte potřebné světelné a tepelné podmínky.

S příchodem podzimu a postupným snižováním teplot nechte šlumbergeru venku čím déle , dokud teploty neklesnou pod 10 °C . Tím podpoříte tvorbu květních poupat, protože spouštěčem jejího kvetení jsou právě nižší noční teploty a prodlužující se podzimní noci. Poté, co teploty klesnou nižší než 10 °C, svou rostlinu přesuňte do interiéru .

Aby kvetla během vánočních svátků, umístěte ji do tmavší a chladné místost i 6 – 8 týdnů před svátky . Ideální teplota pro tento vegetativní odpočinek je 10 – 12 °C . V tomto období potřebuje 12hodinové úplné zatemnění . Pokud nemáte vyhovující tmavé prostory, můžete si na zatemnění pomoci krabicí , kterou vánoční kaktus na potřebný čas během dne zakryjete.

V tomto období není nutná intenzivní zálivka . Tu šlumbergere v tomto období dopřejte, až když je vrchní vrstva substrátu suchá .

Po vytvoření květních poupat umístěte rostlinu na světlejší stanoviště , aby začala kvést. Vyhněte se však umístění v blízkosti tepelného zdroje, abyste předešli opadání květních poupat a květin.

flower gddd19685a 640

Vánoční kaktus - množení

fairy gc11a4f052 640 1

Po odkvětu posledních květin, sestřihněte konce stonků . Podpoříte tím další růst a rozvětvení šlumbergerů. Z řízků si můžete vypěstovat nové rostlinky, které budou přinášet radost vám či vašim známým. Rozmnožování není náročné. Jak na to? Nejprve si připravte vhodný květináč s výživnou a propustnou půdou.

Substrát doporučujeme obohatit o 1 čajovou lžičku Hnojíku , který promícháte se substrátem. Odstřihněte cca 3 segmetny– listové polštářky stonku. K lepšímu zakořenění můžete použít kořenový stimulátor . Následně zasaďte řízek do substrátu asi do 1/3 délky a vydatně zalijte . Přebytečnou vodu nezapomeňte vylít. Mladou sazenici umístěte na dostatečně světlé místo , ale bez přímého slunečního záření.

Vyšší teploty 21 – 27 °C v podmínkách dlouhého dne a krátké noci podporují urychlení zakořenění. Následná péče je stejná jako u dospělého Vánočního kaktusu. Po 4 – 6 týdnech by měly řízky být zakořeněné a nové rostlinky mohou přinášet radost vám či vašim známým.

Zajímavosti o Vánočních kaktusech

Věděli jste, že …

 … květiny Schlumbergera jsou uzpůsobeny pro opylování kolibříky.

… Vánoční kaktus nemá až tak rád přesazování. Má rád, když jsou jeho kořeny v květináči jemně namačkané.

… prořezávání Vánočního kaktusu podpoří jeho zahuštění a kompaktnější vzhled.

… domácí mazlíčci při jeho nadměrné konzumaci mohou mít žaludeční problémy.

… Vánoční kaktus můžete rozmnožovat částečným ponořením řízku do vody a po vytvoření kořenů jej následně přesadit do zeminy v květináči.

cactus g35fc03aa0 640 2

Hnojení pokojových rostlin

Jak používat Hnojík na všechny ostatní rostliny

dávkování hnojíku

Jak používat Hnojík

Jak používat Hnojík posypem, zálivkou či postřikem. Způsoby zesílení účinku na škůdce a nemoci rostlin.

ovoce a zelenina

Pěstování rostlin podle kategorií

Seznámení se s rostlinami, jejich pěstováním a hnojením přehledně podle druhů.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zdroje informácí: