HMYZÍ TRUS-HNOJIK jako HNOJIVO NA VÁNOČNÍ RŮŽI

VÁNOČNÍ RŮŽE

Obsah

vianocna ruza 1

Vánoční růže jsou úzce spojeny se svátky Vánoc, nejkrásnějšími svátky v roce. Mnozí z nás si bez nich neumí představit vánoční výzdobu. Pomáhají nám vykouzlit tu příjemnou sváteční atmosféru.

Vánoční růže - legenda

Vianocna ruza Prystec najkrajsi 2

Existuje stará mexická legenda o tom, jak se Vánoční růže spojila s Vánocemi: 

Byla jednou jedna chudá mexická dívka, která se jmenovala Pepita a neměla žádný dárek, který by dala Ježíškovi. Cestou si natrhala malou hrst plevele a udělala z ní malou kytičku. Cítila se zahanbeně, protože jen tento malý dárek mohla dát Ježíškovi. Podešla v kostele k oltáři a položila kytici na spodek betléma. Najednou buket plevele se proměnil v jasně červené květy a každý, kdo je viděl, si byl jistý, že viděl zázrak. Od toho dne byly jasně červené květy známé jako „Flores de Noche Buena“ nebo Květy svaté noci. 

Vánoční růže - Prýštec nejkrásnější

Prýštec nejkrásnější (latinsky Euphorbia pulcherrima) z čeledi prýštecovitý , u nás lidově nazývaný Vánoční růže , či Vánoční hvězda . Tato rostlina, která pochází z Mexika. Volné přírodě může dosahovat výšky 3 až 4,5m. Pryšec nejkrásnější má nenápadné, většinou žlutozelené květy , velké jako hrášek. To, co mnozí považují za květiny, jsou nejkrásnější listy kolem květin. Existuje více než 100 druhů těchto rostlin a mohou mít odstíny červené , bílé , růžové , žluté , fialové , zelenébarvy a dokonce i vícebarevné . Pryšec nejkrásnější má listy sytě zelené , často až tmavozelené, většinou kopí tvaru hladce zaoblené nebo s menšími laloky. Rozdíly mohou být ve tvaru i celkové velikosti . Většina hrnkových rostlin je střední velikosti s jedním či více výhonky.

V roce 1828 lékar, botanik a první velvyslanec Spojených států amerických v Mexiku Joel Robertson Poinsett poprvé představil Pryštěc nejkrásnější. O 100 let později v Kalifornii Paul Eckem Jr. založil firmu, která se věnovala pěstování Vánoční růže. Z divoce rostoucí rostliny dokázal vyšlechtit velké, krásně rozvětvené listeny, v blízkosti květu barevně zbarvené listy. Díky tomuto úspěchu téměř 75 let měl monopol na prodej Vánočních růží ve Spojených státech, nazývaných také Poinsettia.

1

Péče o Vánoční růži

vianocne ruze pri jazierku 1 1

Péče o Prýštec nejhezčí, začíná už při jejím výběru , ještě předtím než si ji donesete domů. Vyberte sirostliny, které jsou zdravé , bez známek poškození , onemocnění či napadení škůdcům , bez poškozených či suchých listů ,   plísně na půdě a bez promočeného substrátu . Usnadní vám to následnou péči o vánoční růži a vyhnete se i zklamání, že vám vánoční hvězda neprosperuje a není krásná tak, jak jste očekávali.

Přepravu rostlinky byste měli provést v přiměřeném obalu podle aktuálního počasí. Je vhodné ji zabalit do papíru, aby nedošlo k jejímu poškození či stresu v důsledku chladu či větru. Když si ji přinesete domů, je vhodné ji postupně aklimatizovat . Vánoční růže má v oblibě teploty od 16 do 24 °C . Chladnější teploty jsou vhodné, když jsou rostliny v tvz. období tmy .

Pěstování Vánoční růže

Pěstování Vánoční hvězdy není složité, i když více pěstitelů neví přesně, jak o ni správně pečovat. Nejvíce se daří, pokud mají rozptýlené světlo , přibližně šest až osm hodin denně. Nemají rádi přímé sluneční záření, které by mohlo listy spálit. Při výběru místa pro vaši Vánoční růži pamatujte, že by neměla být umístěna v blízkosti zdrojů tepla, v průvanu a neměl by se dotýkat ani chladného okenního skla, jelikož teploty pod 10 stupňů jsou pro ni rizikové.

Ve svém původním prostředí je Prýštec nejkrásnější zvyklý na sušší podmínky. Má rád lehké, propustné a výživné půdy s drenážní vrstvou na dně květináče. Zaléváme ho tehdy, když půda mírně proschne . Tehdy mu dopřejeme dostatečnou zálivku , avšak je třeba zajistit, aby přebytečná voda odtekla . Z podmisky po hodině přebytečnou zálivku odstraňte. Předejdete tak problémům s odhníváním kořenů. V létě, kdy půda vysychá rychleji, zalévejte častěji. Jako zálivka je vhodný výluh z Hnojíku , který podpoří zdravý růst, kvetení a dobré prosperování vaší rostlinky. Vánoční hvězdě vyhovuje pravidelné rosení, neboť pochází z tropických oblastí.

Best Poinsettia Varieties Cover

Rostlinky můžete také letnit. Je však důležité, aby noční teploty již neklesaly pod 10 °C. Vánoční růži na letnění přizpůsobujeme postupně. První 2 týdny ji umisťujeme do polostínu a až následně snese intenzivnější světlo.

Hnojení Vánoční růže

Pryšec nejkrásnější můžeme pravidelně hnojit  1x za měsíc vyváženým, tekutým hnojivem. Ideálním hnojivem na Vánoční růži je Hnojík . Je to přírodní organické vyvážené hnojivo s repelentním účinkem na škůdce . Kromě vyvážených živin potřebných pro zdravý růst a prosperování rostlin, posílí imunitní systém rostlin a díky Chitinu , který působí repelentně na škůdce , pomůže rostlinkám se před nimi bránit. Jak působí Chitin si můžete přečíst v tomto článku: Chitin . 

O použití Hnojíku, jeho způsobech aplikace u zdravých a napadených rostlin se dočtete zde: Jak se používá hnojivo Hnojik.cz . Vánoční růže hnojíme zejména během pozdního jara a léta , zatímco během období kvetení (prosinec – leden) hnojení zredukujeme.

 

hnojivo na cibuli HNOJÍK
Hnojivo na vianocnu ruzu 3

Rozmnožování Vánoční růže

Rozmnožování ze semen

Rozmnožování Vánoční růže ze semen není u nás běžný způsob, jakým většina pěstitelů rozmnožuje své rostlinky, ale může to být zábavná výzva. Mezi barevnými listy, které se nazývají listeny, se nacházejí drobné květiny velké asi jako hrášek. Zde se po opylení vyvíjejí lusky semen. Vánoční růže ve volné přírodě se přirozeně opylují a následně vzniknou lusky se semeny. Vánoční růže pěstované u nás jako pokojové rostliny potřebují pomoc s procesem opylování. Dobrým pomocníkem je štětec, s jehož pomocí můžete opylit svou Vánoční růži. Po dozrání lusku potřebují semena několik měsíců na chladném a tmavém místě, než je zasadíte. V současnosti si můžete semena také koupit.

christmas star 607055 640

Rozmnožován řízků

Rozmnožit Prýštec nejhezčí můžete i pomocí řízků. Pokud máte zdravou rostlinu, udělejte řízek dlouhý alespoň 7-10 cm s alespoň třemi listy. Konec řízku ponořte pro lepší zakořenění do rostlinného stimulátoru a zasaďte do kvalitní půdy smíchané s pískem. Zasazený řízek zalijte a umístěte do stínu. Půdu udržujte vlhkou, dokud se odřezky nezakoření po dobu přibližně 3 týdnů. Pravidelně zalévejte, ale nepřehánějte. Následně můžeme Prýštec nejkrásnější přesadit do větších květináčů. Po zakořenění je péče stejná jako o dospělou rostlinu.

Přesazování Vánoční růže

Po vánočním období nemusí Prýštec nejkrásnější skončit v koši. Stačí trochu péče a odvděčí se vám. Je vhodné zkontrolovat kořenový systém a zajistit mu větší prostor pro růst kořenů. Vhodným obdobím pro jeho přesazování je červen. Můžete použít běžný zahradnický substrát bohatý na organickou složku obohacený o dávku Hnojíku. Nový květináč by neměl být větší o více než 2 cm oproti starému, aby kořenový systém nerostl příliš rychle a udržel si kompaktní vzrůst. Při přesazování nezapomeňte odstranit všechny žluté nebo povadlé listy. Dále se o Prýštec nejkrásnější starejte jako o pokojovou rostlinu.

Aby Vám Vánoční růže kvetla na Vánoce

vánoční růže

Vánoční růže DUBOVÝ LIST

Aby Vám Vánoční růže kvetla na Vánoce, aby dosáhla vrcholu barvy na svátky, je potřeby vytvořit její  „období tmy“. Snížení dávky denního světla stimuluje Prýštec nejkrásnější k tvorbě květních poupat a ke zbarvování vrchních listů. Pokud to správně načasujete, budete mít nádherné rostliny pro příští sváteční sezónu.

Vánoční růže je extrémně citlivá na světlo. Nejen na světlo z vnitřního osvětlení bytu, ale i ztelevizora či kolem projíždějících aut. Proto v období klidu ve tmě potřebuje minimálně 12 – 14 hodin denně nepřerušovanou tmu . Pokud nemáte jinou možnost, než to zabezbečit, můžete použít kartonové krabice.  Po 12-14 hodinovém úplném zatemnění dopřejte rostlině každý den 6 až 8 hodin jasného světla, což dodá listům jasné barvy.

Toto „období tmy“ musí trvat osm týdnů předtím, než chcete rostliny vystavit. Tato část péče o Vánoční růži je nezbytná, pokud chcete, aby vám rozkvetla.

Kultivary Vánoční růže

VISIONS-OF-GRANDEUR.jpg

VISIONS OF GRANDEUR

Vánoční růže - Zlatá Horečka

 ZLATÁ HOREČKA

Vánoční růže Picasso

PICASSO

Vánoční růže - Ledový křišťál

LEDOVÝ KŘIŠŤÁL

Vánoční růže - PRINCETTIA

PRINCETTIA

Vánoční růže - Rolnička

ROLNIČKA

Vánoční růže - TIKAL-RED

TIKAL RED

Vánoční růže - PRINCETTIA-PURE-WHITE

PRINCETTIA PURE WHITE

Vánoční růže - CLASSIC-WHITE

CLASSIC WHITE

Vánoční růže - FREEDOM-WHITE

FREEDOM WHITE

Vánoční růže - GOLDEN-GLO

GOLDEN GLO

Vánoční růže - WHITE-WONDER

WHITE WONDER

Vánoční růže - VISIONS-OF-GRANDEUR

 VISIONS OF GRANDEUR

Vánoční růže - ZELENA-ZAVIST-Green-Envy-Poinsettia.

ZELENÁ ZÁVIST – Green Envy

Vánoční růže - zelena-CANDY-WINTERGREEN

CANDY WINTERGREEN

Vánoční růže - ZLATÁ HOREČKA

ZLATÁ HOREČKA – Gold Rush

Vánoční růže - MONET-TWILIGHT

MONET TWILIGHT

Vánoční růže - Premium-Picasso-Poinsettia

PREMIUM PICASSO

Vánoční růže - CINNAMON-STAR

CINNAMON STAR

Vánoční růže - NOSTALGIA-VÁNOČNÍ-KRÁSY-Christmas-Beauty-Nostalgia-Poinsettia

NOSTALGIA VÁNOČNÍ KRÁSY – Christmas Beauty Nostalgia

Vánoční růže - LEDOVÝ-PUNČ-Ice-Punch

LEDOVÝ PUNČ – Ice Punch

Vánoční růže - JADORE-PING.

Vánoční růže JADORE PING

Vánoční růže - SPARKLING-PUNCH

Vánoční růže SPARKLING PUNCH

Vánoční růže - SONORA-WHITE-GLITTER

Vánoční růže SONORA WHITE GLITTER

Vánoční růže - JUBILEJNÍ-ROLNIČKY-Jubilee-Jingle-Bells

Vánoční růže

JUBILEJNÉ ROLNIČKY – Jubilee Jingle BellsVánoční růže

Vánoční růže - PRINCETTIA-RED

Vánoční růže PRINCETTIA RED

Vánoční růže - LOVE-U-PING-Poinsettia

Vánoční růže LOVE U PING

Vánoční růže - VIKING-RED

Vánoční růže VIKING RED

Vánoční růže - Mars-Marble-Poinsettia

Vánoční růže MARS MARBLE

Vánoční růže - MaTOVE-VOLANIKY-Peppermint-Ruffles-Poinsettia

Vánoční růže MäTOVÉ VOLÁNIKY – Peppermint Ruffles

Vánoční růže - SANTA-CLAUS-PING

Vánoční růže SANTA CLAUS PING

Vánoční růže - WINTER-ROSE-EARLY-RED

Vánoční růže WINTER ROSE EARLY RED

Vánoční růže - VÁNOČNÍ KRÁSA-PRINCEZNA-Christmas-Beauty-Princess-Poinsettia

Vánoční růže VIANOČNÁ KRÁSNA PRINCEZNÁ – Christmas Beauty Princess

Vánoční růže - TMAVOCERVENY-KOLOTOC-Carousel-Dark-Red

Vánoční růže TMAVOČERVENÝ KOLOTOČ – Carousel Dark Red

Vánoční růže - PRINCETTIA-DARK-PING

Vánoční růže PRINCETTIA DARK PING

Stříhání Vánoční růže

 Prýštec nejkrásnější ve svém přirozeném prostředí ve Střední Americe dorůstá až do výšky 4,5m. Při pěstování v květináči také vyžaduje pravidelný řez, který jej bude udržovat v hustém a kompaktním tvaru. Obdobím vhodným ke stříhání je březen a duben. Rostlinku můžete sestřihnout přibližně na 20 cm. I po tomto období řezu můžete odstřihnout příliš dlouhé výhonky či mladé výhonky můžete odštípnout i prsty, abyste vánoční růži zahustili. Toto je možné do září, od září již není vhodné rostlinu nestříhat.   

Vánoční růže

Zajímavosti o Vánočních růžích

Věděli jste, že …

vánoční růže a zajíc

Vianoční ruže – Prýštec najkrásnější a zajíc

 … se Vánoční růže využívá také pro farmaceutické účely.

… pokud během kvetení opadávají zdravé listy, rostliny byla vystavena nízkým teplotám nebo průvanu.

… Pryšec nejkrásnější je toxický pro psy a kočky.

… mají-li listy žluté okraje, rostlina se nachází ve velmi suchém prostředí a je třeba ji zvlhčit.

… po konzumaci většího množství listů může Vánoční růže způsobit zažívací potíže.

… pokud opadávají zvadlé listy, znamená to nadbytek nebo nedostatek vody. Intervaly mezi poléváním nesmí být příliš dlouhé.

… při práci s pryšcem se doporučuje používat rukavice, protože na stoncích a listech má bílý latex, který může podráždit pokožku, oči a sliznice.

… Vánoční růže nepřežije v dlouhodobě zakouřeném prostředí.

… tvar květin a listů vánoční růže se někdy považuje za symbol betlémské hvězdy, která přivedla mudrce do Betléma k Ježíšovi.

… Vánoční růže má různá jména v různých kulturách jako „Horský květ“, „Květ plamene“, „Koruna And“ či její španělský název „Flores de Noche Buena“, což znamená Květy svaté noci. 

Zdroje informácí:

Další zajímavé články

Komentáře zákazníků k pěstování bylinek s HNOJÍK.CZ

Na skupince si můžete prohlížet příspěvky pěstitelů podle témat, kdy jedno z nich jsou bylinky či bazalka atp.

fb máme rádi hnojík - témata