trýzel

Obsah

Trýzel - skalnička i plevel

(Erysimum)

Trýzel (Erysimum) je rod rostlin z čeledi brukvovité (Brassicaceae). Tento rod zahrnuje různé druhy rostlin, které se většinou vyznačují květy různých odstínů žluté, oranžové nebo červené barvy. Některé druhy mají také příjemnou vůni.

Vzhled trýzele může být různorodý v závislosti na konkrétním druhu a odrůdě. Obecně však můžeme popsat některé společné znaky:

 1. Listy: Listy trýzele bývají úzké, střídavé a často mají šedozelenou barvu. Listové růžice se tvoří u země.

 2. Květy: Květy jsou charakteristicky čtyřčetné a jsou uspořádány ve vrcholových hroznech. Květy mohou být různých odstínů žluté, oranžové, červené nebo dokonce fialové.

 3. Plody: Plody trýzele jsou válcovité šešule, které obsahují semena. Když dozrají, šešule se otevřou a semena jsou uvolněna.

Trýzel roste především na slunných stanovištích, často na skalnatých stráních, svazích a skalách. Vyskytuje se zejména v Evropě, Asii a Africe. Různé druhy najdete na různých typech půdy, včetně sušších a chudých půd. Trýzel je oblíbenou rostlinou zahradníků kvůli svým atraktivním květům a schopnosti růst i v méně příznivých podmínkách.

Trýzel přilákává hmyz
Trýzel se hodí do skalky

Trýzel rozvětvený - trýzel šedavý - trýzel šedivý

Trýzel rozvětvený (Erysimum diffusum) je druh trýzele, který je domácí v různých částech světa, včetně Severní Ameriky. Jedná se spíše o volně rostoucí trýzel.

Jak trýzel rozvětvený vypadá

 • Trýzel rozvětvený je vytrvalá bylina, která vytváří nízké polštáře nebo rozložité keříky.
 • Listy jsou úzké, střídavé, šedozelené a mají na povrchu jemné chloupky.
 • Květy jsou charakteristicky žluté nebo oranžové barvy a tvoří shluky na koncích větví. Kvete obvykle na jaře až do léta.

Jak se tento druh trýzele pěstuje

 • Stanoviště: Trýzel rozvětvený preferuje slunná až polostinná stanoviště. Roste dobře na suchých a skalnatých půdách.
 • Půda: Upřednostňuje dobře propustnou a mírně alkalickou půdu. Půda by měla být chudá a dobře odvodněná.
 • Zálivka: Je odolný vůči sušším podmínkám, ale pravidelná zálivka během suchého období může podpořit jeho růst a kvetení.
 • Množení: Trýzel rozvětvený se může množit pomocí semenného rozmnožování. Semena můžete zasít přímo na stanoviště na podzim nebo na jaře.
 • Další péče: Pravidelné odstraňování odkvetlých květů (vyčištění) může podpořit další kvetení. Rostlina se také občas může řezat, aby se udržovala v požadovaném tvaru a velikosti.

Pěstování trýzele rozvětveného je vhodné pro zahrady, které mají sušší a slunečnější klima. Tato rostlina může být skvělým doplňkem skalek, sušších záhonů nebo suchých svahů. 

Trýzel rozvětvený

Trýzel vonný

Trýzel vonný (Erysimum odoratum) je atraktivní bylina s výraznou vůní. Jeho charakteristikou je, že překrásně voní, a pokud si jej chcete pěstovat na skalce nebo na zahradě, zkuste následující postup

Stanoviště a půda:

 • Trýzel vonný preferuje slunná až polostinná místa. Na plném slunci bude pravděpodobně lépe kvést.
 • Půda by měla být dobře propustná, mírně vlhká a humózní. Nejlepší je, když je půda mírně alkalická nebo neutrální.

Zalévání:

 • Zálivka by měla být pravidelná, zejména během růstového období. Zabráníte tím vysychání půdy, což by mohlo narušit kvetení.

Množení:

 • Trýzel vonný lze množit semeny, která se mohou zasít na jaře nebo na podzim.
 • Můžete jej však také množit pomocí řízků. Stačí, když vezmete zdravý řízek, odstraníte spodní listy a umístěte ho do vlhkého písku nebo směsi rašeliny a písku. Řízek by měl začít kořenit, než ho přesadíte do trvalého stanoviště.

Další péče:

 • Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří další kvetení.
 • Trýzel vonný může být řezán, aby si udržel kompaktní tvar a stimuloval se nový růst.

Zazimování:

 • V oblastech s chladným zimním klimatem může trýzel vonný potřebovat ochranu před mrazem. Mulčování kořenové oblasti pomůže rostlině přežít tuhé mrazy.

Vůně:

 • Jedna z hlavních atraktivit trýzele vonného je jeho vůně. Rostlina má silně vonící květy, které mohou být příjemnou výzdobou vaší zahrady.

Trýzel vonný je krásná rostlina vhodná pro záhony, okraje záhonů nebo květinové nádoby. Jeho jasně žluté květy a vůně přitahují pozornost a mohou přispět ke kráse vaší zahrady.

Trýzel malokvětý

Trýzel malokvětý (Erysimum cheiranthoides) je druh rostliny patřící do rodu Erysimum

Jak tato rostlina vypadá

Listy: Listy trýzele malokvětého jsou střídavé, úzké a obvykle mají zelenou barvu. Mohou být jemně chlupaté.

Květy: Květy jsou malé a mají čtyřčetnou symetrii, což je charakteristické pro rostliny z čeledi brukvovité (Brassicaceae). Květy jsou často žluté nebo naoranžovělé barvy a tvoří vzpřímené hrozny na koncích stonků. Rostlina kvete v období jara až léta.

Stonky a habitus: Trýzel malokvětý vytváří vzpřímené stonky, které mohou dorůstat do výšky několika desítek centimetrů. Celkový habitus rostliny je vzrostlý a může vytvářet husté skupiny.

Plody: Po odkvětu se tvoří plody ve formě válcovitých šešulí, které obsahují semena.

Trýzel malokvětý je považován za plevelnou rostlinu v některých oblastech, protože se rychle šíří a může vytvářet velké populace. Roste na různých stanovištích, včetně luk, pastvin, okrajů cest a jiných otevřených ploch.

Mějte však na paměti, že trýzel malokvětý může být v některých oblastech invazivní a může narušovat místní ekosystémy. Před jeho pěstováním si ověřte, zda se v dané lokalitě nejedná o nepůvodní druh, který by mohl mít negativní dopad na místní floru a faunu.

Trýzel - kultivar na skalku

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články