HMYZÍ TRUS jako HNOJIVO NA RŮŽE

RŮŽE

Obsah

růže kytice

Růže

Růže kapky rosy

Růže ( Rosa ) představuje rod polokříků a nízkých stromků z čeledi růžovitých , ve kterém se nachází přibližně 100 druhů . V našich končinách z nich najdeme zhruba 25 druhů . Růže mají trnité větve s listy lichopeřovitými s palisty . Plod těchto rostlin ješipka .

Růže u nás

Tyto rostlinné krasavice jsou úzce spojeny s našimi předky , kteří je již ve středověku běžně používali zejména v léčitelství . Růže se dostaly do mnoha erbů a církevní symboliky . Stali oblíbenými v mnoha kulturách, což přispělo k jejich rozšíření a šlechtění.

Ve 20 největších světových rozáriích se v roce 2002 nacházelo 12358 druhů a odrůd růží. I v našich končinách se můžete pokochat krásou a vůní růží ve více rozálích. Jejich krása vás pohladí i léčí.

Růže na zahradě

Druhy růží

Druhy růží se dělí do několika skupin a podskupin. Často přitom nejde o botanické členění, ale podle jejich celkového hábitu a použití ve výsadbě. Na různých místech, u různých pěstitelů a prodejců naleznete různá rozdělení. Podívejme se na ně blíže:

  • Divoké (divo rostoucí) – s označením botanické, rostoucí ve volné přírodě
  • Kulturní (šlechtěné) – zahradní růže, mezi kterými najdeme Historické a Moderní
Elegant floral frame
růže červené bílé
růže růžové
růže žluté

U kulturních růží se můžeme setkat is dělením na záhonové, velkokvěté, mnohokvěté, křovité vysoké a nízké, historické (staré zahradní) , popínavé, stromkové, miniaturní, půdopokryvné či smuteční (půdopokryvné naočkované na kmínku).

růže různé barvy

Divoké růže

Divoké růže, rostoucí ve volné přírodě, mají povětšinou jednoduhé květiny, které kvetou od jara do první poloviny léta. Z některých na podzim sklízíme plody šípky, které mají velké množství prospěšných živin. Nejznámější jsou vitamínem C. Možná jste si při podzimní sklizni šipek všimli různých tvarů plodů šipek, pichlav na větvičkách, či samotných keřů. I v našich končinách se totiž vyskytuje několik divoce rostoucích růží.

Do divokých růží řadíme několik druhů:

 • rosa arvensis,
 • rosa californica,
 • rosa canina
 • rosa carolina
 • rosa glauca
 • rosa gallice
 • rosa chinensis
 • rosa multiflora
 • rosa pimpinellifolia
 • rosa rugosa

Historické růže

Jsou známé svou vznešeností a noblesou. Při pohledu na ně se nám vybaví nádherné zámecké zahrady. Člení na více typů a najdeme mezi nimi i tyto:

 • Čajové – pocházející z růží rosa gigantea a rosa chinensis , s vůní černého čaje, ohebnými květními stonky, převislými květy a květními lupínky postupně se stáčenými směrem ven z květu. Jejich odolnost vůči silným mrazům je výrazně slabší. Patří mezi táhlé růže.
 • Bílé ( Rosa alba ) – asi nejstarší historické růže pocházející z rosa arvensis . Tyto táhlé růže s bílými nebo narůžovělými voňavými květy potěší svými květy koncem jara a začátkem léta.
 • Damascénské – jsou typické výraznou vůní květin a rozpínavým vzrůstem. Letní vás potěší květinami během letních měsíců a podzimní i během pozdějšího podzimu.
 • Stolisté ( růže Centifolia) – označované jako provensálské růže pocházejí ze 17. století z Nizozemska. Patří mezi takzvané plnokvěté. Jejich květiny kulovitého tvaru jsou typické velkým množstvím květních lupínků a potěší vás jimi jednou během sezóny.
růže bílé

Rosa alba

růže červené

Rosa Centifolia

 • Bourbon ( Réunion ) – pocházející z ostrova Bourbon v indickém oceánu. Charakteristickými jsou fialové stonky, silný popínavý vzrůst a opakované kvetení.
 • Portland – nesou označení po vévodkyni z Portlandu. Mají předky růži galskou (rosa gallica) a damascénskou. Vzrůstem jsou nižší keřovité a potěší vás v létě bohatým kvetením, ale i na podzim, byť ne až tak bohatým.
 • Čínské – pocházející z východní Asie s předchůdcem rosa chinensis. Jsou citlivější na chlad. Potěší vás opakovaným kvetením několikrát za sezónu, ovšem se slabší vůní.
 • Hybridy perpetual jsou kříženci čínských růží a evropských. Jsou odolné vůči chladu. Tvar květin je typický pro evropské růže a vícenásobné kvetení pro čínské.

Moderní růže

Mezi moderními růžemi najdeme spoustu odrůd a kultivarů. Byly vyšlechněny z divokých i historických růží. Kombinují v sobě noblesu historických a odolnost divokých růží. Patří zde například i tyto:

 • Polyantha – mohli bychom je nazvat mnohokvěté. Jsou to buď táhlé nebo nižší kompaktní keře. Velikost květin je přibližně 2,5 cm a naleznete je v bílé, růžové či červené barvě. Jsou odolné vůči chorobám a kvetou téměř celou sezónu.
 • Floribunda – jsou typické nízké keře s opakovaně kvetoucími květy většími než mají polyanthy. Dorůstají větší šířky s méně kompaktním vzrůstem než polyanthy.
 • Grandiflora – jsou vyšší keřové růže se třemi až pěti velkými květy na stonku. Na květinách můžete nalézt bílou, žlutou, růžovou i červenou barvu. Mohou dorůstat výšky až 1,5 m až 2 metry. Jejich velkou výhodou je odolnost na mráz.
 • Čajové hybridy – mají předchůdce čajové růže a hybridy perpetual. Mají velké květiny. Na pevném, málo olistěném, vzpřímeném stonku je po jednom květu. Proto jsou oblíbené do kytic a proto je naleznete v květinářstvích mezi řezanými květinami. Mají nízkou toleranci mrazu a jsou náchylné k nemocem.
 • Anglické – mají předchůdce v historických růžích a čajových hybridech. Vzrůstově jsou podobné historickým růžím. Potěší vás vícenásobným kvetením větších květin v různých barvách. Mají menší toleranci mrazu a větší náchylnost k chorobám.
 • Kanadské – mají předchůdce rosa rugosa a rosa arkansana. Potěší vás opakováním kvetením květů v různých tvarech a barvách. Jejich velkou předností je vysoká mrazuvzdornost až do -35 °C.
 • Tahavé – jsou někdy chybně označovány jako popínavé , ale nevytvářejí úpony na přichycení. Jejich stonky jsou delší a ohebné oproti keřovým. Tahavé růže Climber dorůstají do výšky 2 m-6 ma během sezóny opakovaně kvetou velkými květy. Tahavé růže Rambler dorůstají do výšky 6 m – 10 ma kvetou jednou ročně malými květy v bohatých květenstvích. Oba druhy táhlých růží vyžadují oporu.
 • Miniaturní – obvykle kvetou několikrát během sezóny v různých tvarech a barvách květin. Miniaturní keřové růže dorůstají výšky 15 cm -100 cm. Jsou s oblibou pěstovány v květináčích na balkonech či terasách. Ale nejsou vhodné jako pokojové rostliny. Miniaturní táhlé růže dorůstají výšky 2m.
 • Půdopokryvné – nejsou typické půdopokryvné rostliny. Jsou to nízké keře rozložitého hábitu se schopností „pokrýt“ – zakrýt povrch půdy. Dorůstají výšky 60 cm. Vyžadují minimální péči, řez a bonusem je jejich odolnost vůči škůdcům a chorobám. Potěší vás opakovaným kvetením květin v širokém spektru barev a vůní.
 • Stromečkové – jsou pěstovány na speciální zdřevnatělé růžové stonku bez listů, která vypadá jako kmen miniaturního stromu. Do tohoto stonku se třepí různě výše zmíněné druhy růží. Podle druhu a kultivaru proto mají různé tvary i barvy květů, opakovanost kvetení, mrazuvzdornost i odolnost vůči chorobám. Jsou vhodné i pro pěstování ve větších pěstitelských nádobách.
růže popínavé

Starý romantický domek s táhlými červenými růžemi Climber

Pěstování růží

růže pěstování

Pěstování těchto krásek je spojeno s mnoha mýty, které mohou přispět k neúspěchu v pěstování růží. Obecně můžeme říci, že růže vyžadují slunné, před větry chráněné stanoviště. Existuje několik druhů, kterým vyhovuje mírný polostín. No tak, jak růžím nevyhovuje úplný stín, také není pro ně vhodné celodenní intenzivní slunce, zvláště v teplejších lokalitách. Ideální je místo, které má 6 až 8 hodin přímého slunce , nejlépe ranního.

Při výběru vhodného místa se zaměřte také na půdu. Nesnášejí těžkou, jílovitou půdu. Milují propustné, výživné, hlinitopísčité půdy s mírně kyselým až středně zásaditým pH.

Proudění vzduchu je pro úspěšné pěstování růží velmi důležité. Dejte pozor, aby to nebylo silně větrné místo. Proudění vzduchu je potřebné pro dostatečně rychlé prosychání listů po dešti či zálivce.

Dospělé rostliny mají hluboké kořeny, díky čemuž zvládnou déle trvající sucho. Pokud neprší dopřejte jim 1x týdně zálivku . Avšak v období kvetení a během horkého léta potřebují zálivky více.

Mladé a čerstvě osázené zalévejte 3x týdně . Při slunečném počasí během dne je pro zalévání ideální brzy ráno, případně pozdě večer s použitím vlažné (ne studené!) vody. Dejte si však pozor na trvalé přemokření půdy, které u růží způsobuje odhnívání kořenů a napadení houbovými patogeny.

růže pnoucí pěstování

Při jejich pěstování se doporučuje 5centrimetrové mulčování přírodními materiály, které snižuje nadměrné odpařování vody z půdy v okolí kořenů a zabraňují přerůstání plevele.

růže růžové
růže různobarevné
růže pnoucí růžové
růže rudé

Sázení růží

růže sázení

Sazenice je vhodné vysazovat na jaře nebo na podzim . U kontejnerovaných je možné vysazení celoročně , dokud není zamrzlá půda, avšak nedoporučuje se výsadba během horkých letních dnů.

Po výběru vhodného místa se můžeme pustit do samotného sázení. Prvním krokem je příprava půdy minimálně do hloubky 0,6m. Odstraňte plevele, překypřete ji. Je-li těžká, přimíchejte do ní písek nebo zeolit. Pokud je příliš kyselá, zapracujte do ní mletý vápenec. Aby byla dostatečně výživná, můžete do ní zapracovat kvalitně vyzrálý kompost. Pokud ho nemáte, můžete do půdy dodat kvalitní živiny pomocí Hnojíku , který bude postupně uvolňovat živiny pro vaše rostlinky.

U skupinových výsadeb je třeba přizpůsobit vzdálenost výsadbových jam podle druhů růží. U floribund a čajových hybridů je vhodná vzdálenost 0,4m – 0,5m. U větších druhů zvětšete i vzdálenost výsadbových jam.

Výsadbová jáma by měla být dostatečně velká na to, aby kořeny růže nebyly v ní ohnuté. Zpravidla stačí hloubka 0,5m . Pokud jsou kořeny poškozeny, je třeba z nich tyto části odstranit. Růži vložte do výsadbové jámy, aby okolí bylo 5 cm nad úrovní kořenového krčku . Postupně zasypávejte kořenový bal.

U volnokořenných sazenic jemně jimi potřásejte shora – dolů, aby se zemina dostala mezi kořínky a nevznikly vzduchové kapsy. Po zasypání, půdu dobře upěchujte a důkladně zalijte. Výhony táhlých růží opatrně upevněte k připravené opoře.

Hnojení růží

Péče o tyto krásky se neobejde bez jejich výživy hnojením. Vyžadují velké množství živin. Po jarním řezu dopřejte vašim rostlinkám vydatné množství . Po prvním kvetení opět pohnojte a během léta, podle potřeby. Koncem léta a během podzimu se vyhněte hnojení s vysokým obsahem dusíku, abyste předešli jejich zbytečnému vmrzání.

K hnojení můžete použít kvalitně vyzrálý kompost, který je vždy třeba pořádně zapracovat do půdy. Existuje velký výběr hnojiv, která jsou určena pro pěstování růží, jak minerální, tak i organické. My vám doporučujeme organické hnojivo Hnojík s repelentním účinkem na škůdce , se kterým máme skvělé zkušenosti, růže ho milují a odvděčí se vám nádhernými květy.

Jeho použití pro růže má hned několik výhod . Můžete jej aplikovat posypem, zálivkou i postřikem . Při aplikaci posypem se postupně dlouhodobě uvolňují živiny pro vaše krásky.

Hmyzí trus Hnojík v barelu s razítkem kvality

Dodává kvalitní vyvážené živiny vhodné v každé fázi růstu a kvetení. Díky tomu se vyhnete poruchám vstřebávání živin u růží, která způsobuje jednak fyziologická onemocnění růží a jednak náchylnost k virovým a bakteriálním onemocněním a sníženou odolnost škůdcům.

Hnojík můžete použít také jako součást zálivky . Vyrobte si výluhna 1 litr vody 1 čajovou lžičku Hnojíčku – a zalijte jimi vaše růže. Jak na to si můžete prohlédnout v článku Dávkování .

V případě výskytu onemocnění nebo napadení škůdci vám Hnojík opět podá pomocnou ruku a pomůže vašim růžím účinně proti nim bojovat díky Chitinu , který obsahuje. Pomocí postřiku můžete Hnojík jednoduše aplikovat na napadené rostliny a pomoci jim bojovat a zvítězit nad nepříjemnými návštěvníky . Před aplikací postřikem doporučujeme výluh z Hnojíku přecedit přes jemné sítko nebo silonku. Tento zbytek spokojeně dejte k růžím na půdu.

Více o Chitíně se dočtete v článku Chitin . O škůdcích, na které jsou potvrzeny repelentní účinky Hnojíku se dočte v článku Škůdci .

růže růžový olej
růže rudé kytice
Elegant floral frame
růže růžové

Stříhání růží

Stříhání se doporučuje několikrát během roku . První je radikální jarní řez , který růži nabudí a vyžene výhony, na kterých bude kvést. Další řez je „kosmetický“ po odkvětu , kdy odstraňujeme odkvetlé květy či květenství. A následný řez je na podzim , kdy můžeme zkrátit některé výhony ohrožující růži během zimy vlivem větrů či nadílky sněhu. V průběhu roku odstraňujeme zlomené, schnoucí a nemocné výhony .

růže pěstování

Přezimování růží

růže zazimování

Přezimování je u těchto květin individuální podle jednotlivých odrůd a kultivarů . Obecně se doporučuje na zimu zajistit místo očkování . kořenový krček. Můžete použít nakopcování kompostu, spadaného listí, zakrytí chvojím z jehličnatých stromů a pod. Vyhněte se použití neprodyšným materiálem. Doporučuje se nakopcování do výšky 20 cm.

U táhlých odrůd je vhodné zabalit je přímo na opoře například hrubou tkaninou, jutou, bílou netkanou textilií a pod. V oblastech se silnými mrazy můžete ještě tyto materiály vyplnit senem, slámou či dřevitou vlnou pro lepší tepelnou izolaci. Rovněž k zazimování stromečkových odrůd můžete použít výše zmíněné materiály.

Nemoci a škůdci růží

Nemoci napadající tyto královny květin můžeme rozdělit na tři skupiny: houbové, virové a bakteriální . Onemocnění, která nejčastěji napadají růže jsou:

   • Černá skvrnitost
   • Padlí růžová
   • Rez růžová
   • Botrytice růží
   • Perenospora
   • Plíseň šedá

Mezi živočišné škůdce , kteří v našich podmínkách nejběžněji parazitují na různých odrůdách a kultivarech růží patří:

  • Mšice
  • Roztoči (Tetranychidae)
  • Třásněnky (Thysanoptera)
  • Chroustovec japonský (Popillia japonica)

Na výše zmíněné škůdce účinkuje již zmíněný Hnojík , který díky Chitínu pomáhá růžím se bránit před škůdci. Při onemocnění růží si vhodné zaměřit se na prevenci. Díky silné imunitě rostlin budou vaše růže odolnější vůči chorobám. Pro silnou imunitu rostlin a boj s patogeny je doporučeno pravidelné používání Hnojíku . Více o jeho dávkování a použití u napadených rostlin se dočtete v článku Dávkování .

růže s kapky rosy
růže žlutá
růže kytice
růže popínavá růžová

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy