Parožnatka

Obsah

Parožnatka Platycerium - Fascinující kapradina s ohromujícím vzhledem

Parožnatka (Platycerium), je zajímavá rodina epifytických rostlin, která vytváří ohromující zelený závěs na stromech tropických lesů. Tato exotická rostlina, patřící do čeledi polypodiaceae, je známá svými charakteristickými listy, které připomínají parohy jelenů, což jí vyneslo i její jméno. Parožnatka je oblíbená mezi zahradníky a sběrateli rostlin díky svému unikátnímu vzhledu a schopnosti růst na netradičních místech.

Parožnatka je rod rostlin zahrnující přibližně 18 druhů, které se vyskytují především v tropických oblastech Asie, Afriky, Austrálie a Jižní Ameriky. Její nejznámější druhy jsou Platycerium bifurcatum a Platycerium superbum. Parožnatky mají charakteristický tvar listů, které se rozdělují na dvě části. První část listu připomíná paroh jeleního, zatímco druhá část je okrouhlá a slouží jako nádoba pro uchycení vody a živin. Listy jsou tlusté, kožovité a mají typickou zelenou barvu.

Platycerium, plant decoration for home

Parožnatky jsou epifytické rostliny, což znamená, že nerostou přímo v půdě, ale přichycují se ke kůře stromů nebo skalám a získávají vodu a živiny z okolního prostředí. Jejich přirozeným prostředím jsou vlhké a stinné lesy, kde se mohou vyvinout do impozantních rozměrů. Pro úspěšný růst parožnatek je důležitá vysoká vzdušná vlhkost, dostatek světla, ale přitom ochrana před přímým slunečním zářením.

Parožnatka pěstování

Pěstování parožnatky může být zábavným a odměňujícím zážitkem. Při správné péči se může tato fascinující rostlina stát ohromujícím přírůstkem do vaší sbírky rostlin. Zde je několik tipů pro úspěšné pěstování parožnatky:

  1. Výběr vhodného stanoviště: Parožnatka preferuje světlé místo, ale s ochranou před přímým slunečním zářením. Umístěte ji na místo s jasným, rozptýleným světlem, jako je například blízko okna s východní nebo západní expozicí.

  2. Teplota: Parožnatky rostou nejlépe při mírných teplotách. Ideální teplotní rozpětí se pohybuje mezi 18-24 °C ve dne a 15-18 °C v noci. Vyhněte se extrémním teplotám a průvanu.

  3. Vlhkost: Parožnatky pocházejí z vlhkých tropických oblastí, takže jim vyšší vzdušná vlhkost velmi prospívá. Můžete zvýšit vlhkost vzduchu kolem rostliny pravidelným postřikováním listů nebo umístěním nádoby s vodou poblíž rostliny. Další možností je umístění parožnatky na podnos s vlhkým štěrkem nebo rašelinou.

  4. Zalévání: Parožnatky preferují rovnoměrně vlhkou půdu, ale vyvarujte se nadměrného zalévání, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Nechte vrchní vrstvu půdy mírně uschnout před dalším zaléváním. V letním období může být potřeba zalévat častěji, zatímco v zimě je třeba zalévání omezit.

  5. Hnojení: Parožnatky ocení pravidelné hnojení. Použijte vyvážené hnojivo pro pokojové rostliny nebo speciální hnojivo pro orchideje, které je bohaté na stopové prvky. Hnojte v období aktivního růstu, tedy přibližně od jara do podzimu, a dodržujte pokyny na obalu hnojiva.

  6. Růstový substrát: Parožnatky preferují substrát s dobrou drenáží. Použijte směs rašeliny, kůry, mechu a perlitu nebo specializovaný substrát pro epifytické rostliny.

  7. Ořezávání: Staré a poškozené listy lze odstranit ořezáním, ale nepřerušujte aktivní růstové body na bázi rostliny. Opatrně ořízněte listy blízko jejich základny.

  8. Množení: Parožnatky lze množit pomocí dceřiných rostlin nebo oddenků. Dceřiné rostliny se objevují na bázi mateřské rostliny a mohou být odděleny a přesazeny, jakmile vyrostou dostatečně velké. Oddenky lze rozdělit a vysadit jako samostatné rostliny.

Parožnatka - Příprava na vsazení do dřevěné desky

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy