Osmanthus

Obsah

Osmanthus - Krása, Vůně a Historie

Osmanthus je nádherná rostlina, která se těší oblibě po celém světě díky svému půvabu a vůni. Tato rostlina je členem čeledi olivovníkovitých (Oleaceae) a pochází z Asie, zejména z Číny a Japonska. Osmanthus se těší uznání nejen kvůli svým okouzlujícím květům, ale také díky svým léčivým účinkům a historickému významu.

Osmanthus se vyznačuje drobnými, ale nádhernými květy, které rozkvétají na stálezelených keřích či stromech. Květy mají často bílou nebo nažloutlou barvu, ale existují i odrůdy s růžovými nebo oranžovými odstíny. Kromě toho je jejich vůně nezapomenutelná – sladce květinová s nádechem ovocných tónů. Osmanthus květy jsou tak oblíbené, že se často využívají v parfumerii a kosmetickém průmyslu k vytváření jemných a příjemných vůní.

Historie osmanthusu sahá až do tisíciletí zpátky. V tradiční čínské medicíně byly květy osmanthusu využívány pro své léčivé účinky, jako jsou uklidňování, podpora dýchání a zlepšení trávení. Často byly také přidávány do čajů nebo vína pro zvýšení jejich aroma. V čínské kultuře jsou květy osmanthusu často spojovány s dlouhověkostí a harmonií.

V tradiční čínské literatuře a poezii jsou květy osmanthusu často zmiňovány jako symboly krásy a čistoty. Osmanthus se také stal oblíbeným motivem v čínském umění, malbách a sochách. V japonské kultuře je osmanthus známý jako „kinmokusei“ a byl oblíbeným motivem v tradičních japonských zahradách a architektuře.

Osmanthus strom

Květy osmanthusu jsou v tradiční asijské kuchyni využívány k přípravě sladkých dezertů a nápojů. Jsou přidávány do čaje, rýžových koláčů, džemů, medu a mnoha dalších pochoutek. Květy osmanthusu jsou také základem pro výrobu osmanthusového oleje, který se používá jako dochucovadlo v některých pokrmech.

Díky svému půvabu a vůni se osmanthus stal oblíbeným v krajinářství a zahradní architektuře. Můžeme ho nalézt v mnoha zahradách po celém světě, ať už jako solitérní stromy nebo součásti kvetoucích keřů. Je to rostlina, která je snadno pěstovatelná, a proto si našla místo i v zahradách začínajících zahrádkářů.

Osmanthus pěstování

Osmanthus je skvělá rostlina, kterou lze pěstovat v zahradách, na terasách, či dokonce i v nádobách. Pokud chcete začít s pěstováním osmanthusu, zde jsou některé tipy a doporučení:

  1. Stanoviště: Osmanthus preferuje slunné až polostinné stanoviště, ale snáší i mírný stín. Vyhněte se místům s přímým a silným slunečním zářením nebo plným stínem.

  2. Půda: Osmanthus upřednostňuje dobře propustnou půdu, která je vlhká, ale nezatížená vodou. Můžete použít kvalitní zahradní půdu smíchanou s kompostem nebo rašelinou.

  3. Zálivka: Osmanthus potřebuje pravidelnou zálivku, zejména během letních měsíců. Ujistěte se, že půda je vlhká, ale ne namočená. Mláďata osmanthusu mohou vyžadovat častější zálivku než starší rostliny.

  4. Hnojení: Pravidelně hnojte osmanthus během vegetačního období (jaro a léto). Použijte rovnovážné hnojivo pro kvetoucí keře nebo kompost.

  5. Řez: Osmanthus snáší řez a tvarování. Pokud potřebujete oříznout rostlinu, proveďte to po odkvětu. Můžete ji tvarovat tak, aby měla kompaktní a přitažlivý tvar.

  6. Mrazuvzdornost: Většina druhů osmanthusu je mrazuvzdorná, ale pokud žijete v oblasti s extrémními mrazy, můžete rostlinu ochránit mulčováním v zimě.

  7. Přenos: Pokud si koupíte osmanthus v květináči, přesazujte ji do větší nádoby nebo do země co nejdříve po zakoupení. Mladé rostliny obvykle lépe snáší transplantaci než zralé.

  8. Množení: Osmanthus lze množit řízkováním. Mladé výhonky můžete odříznout a umístit do vlhkého, rašelinového písku nebo do vody, kde zakrátko vyroste kořen.

Důležité je sledovat potřeby rostliny a přizpůsobit péči dle konkrétních podmínek vaší zahrady nebo terasy. Pokud se o osmanthus dobře postaráte, budete si užívat jeho krásné květy a vonnou atmosféru, kterou do vašeho prostředí přinese.

Osmanthus květy

Vonokvětka cesmínolistá - Osmanthus aquifolium

Osmanthus aquifolium je stálezelený keř nebo strom z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Má lesklé, kožovité listy s ostře zubatými okraji, podobné listům cesmíny ostrolisté (Ilex aquifolium).

Vonokvětka cesmínolistá, tedy Osmanthus aquifolium, je známá svou nádhernou vůní a okouzlujícími květy. Květy vonokvětky cesmínolisté jsou často bílé nebo nažloutlé a mají sladkou květinovou vůni s ovocnými tóny. Tato vůně je tak příjemná, že se květy často používají v parfumerii a kosmetice.

Vonokvětka cesmínolistá je oblíbená rostlina v krajinářství a zahradní architektuře pro svou atraktivní podobu a vůni. Je snadno pěstovatelná a může být využita jako solitérní rostlina nebo součást zahradního kompozice. Je to rostlina, která přináší krásu a vůni do prostředí, a proto je oblíbenou volbou mezi zahrádkáři a zahradníky.

Vonokvětka cesmínolistá - Osmanthus aquifolium

Vonokvětka různolistá - Osmanthus heterophyllus

Osmanthus heterophyllus je stálezelený keř nebo strom, který pochází z Asie, zejména z Japonska.

Tento druh osmanthu je známý pro své pestrobarevné listy, které mají různorodý tvar. Mladé listy jsou obvykle ostře zubaté a podobné listům cesmíny ostrolisté (Ilex aquifolium), zatímco starší listy mají hladké okraje a jsou celistvé nebo málo zubaté. Díky této variabilitě vzhledu listů má tato rostlina dekorativní hodnotu po celý rok.

Podobně jako u jiných druhů osmanthu jsou i květy Osmanthus heterophyllus drobné a vonné. Květy bývají bílé nebo nažloutlé a mají sladkou květinovou vůni s nádechem ovocných tónů. Tyto vonné květy jsou ceněny pro své využití v parfumerii a kosmetice.

Osmanthus heterophyllus je oblíbenou rostlinou v zahradách a krajinářství. Snadno se pěstuje a může být využita jako živý plot, solitérní rostlina nebo součást zahradních kompozic. Díky svým dekorativním listům a vonným květům přináší do zahrad krásu a vůni, což ocení každý zahrádkář.

Vonokvětka různolistá - Osmanthus heterophyllus

Vonokvětka Burkwoodova - Osmanthus burkwoodii

Vonokvětka Burkwoodova  je dalším názvem pro hybridní rostlinu Osmanthus x burkwoodii. Jedná se o křížence mezi dvěma druhy osmanthu – Osmanthus decorus a Osmanthus delavayi.

Osmanthus x burkwoodii je stálezelený keř s lesklými, kožovitými listy, které mají podobnost s listy cesmíny ostrolisté (Ilex aquifolium) nebo cesmíny věncové (Ilex cornuta). Tento hybrid má vůni květů, která je silnější než u mnoha jiných druhů osmanthu. Květy Osmanthus x burkwoodii jsou často bílé a mají intenzivní sladkou vůni, což přispívá k jejich oblibě v zahradní architektuře.

Vonokvětka Burkwoodova je oblíbenou rostlinou pro svou dekorativní hodnotu a vůni. Je snadno pěstovatelná a vyžaduje místo s dostatečným sluncem a dobře propustnou půdu. Květy vonokvětky Burkwoodovy rozkvétají na jaře a někdy i na podzim, což přidává do zahradních kompozic stále proměnlivý a krásný vzhled.

Vonokvětka Burkwoodova - Osmanthus x burkwoodii

Díky své schopnosti snášet střih a tvarování může být vonokvětka Burkwoodova použita jako živý plot nebo základní prvek v zahradních výsadbách. Je také vhodná pro vytváření aromatických zahrad nebo jako solitérní rostlina, která vynikne svou vůní a okouzlujícími květy.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články