Vrtalka pórková a jak se jí zbavit
zároveň pohnojíte všechny rostliny doma či venku 👍.

Obsah

Vrtalka pórová - jak poznat vrtalku pórovou

(Napomyza gymnostoma)

Vrtalka pórová (Napomyza gymnostoma) je druh mouchy, která se specializuje na napadání rostlin rodu Allium, nejvíce tedy pórek, ale také cibuli kuchyňskou, která se pěstuje ze sazečky nebo z podzimních výsevů. Dospělé mouchy jsou velké přibližně 3-4 mm a mají štíhlé tělo s tmavým zbarvením.
 
Tato moucha klade svá vajíčka na listy rostlin, zejména na jejich spodní stranu. Larvy se po vylíhnutí začnou živit listy rostlin a vytvářejí tzv. minerální galerie (tj. dutiny) ve vnitřní části listů. Tyto galerie se mohou spojovat a vytvářet větší a hlubší díry, což následně může oslabit rostliny a snížit jejich výnos.
 
K ochraně před vrtalkou pórovou se používají různé metody, jako například preventivní opatření (např. pravidelná kontrola rostlin), použití přírodních nebo chemických pesticidů nebo biologická kontrola. Biologická kontrola může spočívat v uvolnění přirozených nepřátel vrtalky pórové, jako jsou například parazitické vosy.
Vrtalka pórová - deformovaná cibulová nať

Škody způsobené vrtalkou pórovou

To, že máte na zahradě vrtalku pórovou, poznáte poměrně snadno. U pórku si všimnete larev a kukel v pletivu listů a v podpučí (spodní část rostliny nad kořeny), u cibule zase zdeformovaných listů. První generace vrtalky (larev) poškozuje zejména cibuli vysazenou ze sazečky nebo z podzimního výsevu semen, druhá generace (v létě a na podzim) poškozuje pórek.

Abyste si byli jisti, že jde o vrtalku pórovou, uvádíme popis larvy a kukly této mouchy:

Kukla vrtalky pórové (Napomyza gymnostoma) je obvykle zelená nebo zelenohnědá až hnědá a má podobu oválného člunku. Její délka se pohybuje mezi 2 až 3 mm. Kukla je obalená v tenkém, průhledném pupariu, které chrání larvu během metamorfózy.

Larva vrtalky pórové má bílou až nažloutlou barvu. Je velmi drobná, měří přibližně 2 mm. Její tělo je válcovitého tvaru a postupně se zužuje směrem ke koncům. Na hlavě má charakteristické čelisti, které používá k přežvykování rostlinného materiálu, na kterém se živí.

Vrtalka pórová - kukla v pórku

Vrtalka pórová postřik

Při boji s vrtalkou pórovou (Napomyza gymnostoma) je možné použít několik postřiků a opatření. Uvádíme několik možností:

  1. Insekticidy: Použití vhodných insekticidů může být účinnou metodou pro kontrolu vrtalky pórové. Existuje několik insekticidů, které jsou účinné proti tomuto škůdci, například Decis Mega nebo Decis Protec.

  2. Biologická kontrola: Použití přirozených nepřátel vrtalky pórové, jako jsou predátoři nebo parazitoidi, může být také účinným způsobem boje proti tomuto škůdci. Na vrtalku pórovou útočí třeba parazitoidní vosička Diglyphus isaea.

  3. Omezování výskytu: Pravidelným odstraňováním a likvidací napadených rostlin, zejména po sklizni, lze snížit populaci vrtalky pórové v okolí. Tím se omezuje množení škůdce a jeho šíření na další rostliny.

  4. Pokud je možné, použijte preventivní opatření, jako je zakrytí rostlin agrotextílií, která brání vstupu dospělých vrtalek na rostliny.

Nejdůležitější je však prevence, tj.:

  • nakupovat zdravou sadbu,
  • pěstovat cibuli spíše z jarních výsevů než z podzimních,
  • používat netkanou textilii, zejména na cibuli ze sazečky na jaře a na pórek na podzim,
  • důsledně likvidovat napadené rostliny,
  • používat kvalitní a hlavně organická hnojiva, která dodají rostlinám schopnost bránit se proti škůdcům.
Pokud se však rozhodnete pro chemické prostředky, mějte stále na paměti, že jsou potenciálně nebezpečné pro člověka, zvířata, vodní organismy i přírodu okolo.

Používejte důsledně ochranné pomůcky, jako jsou ochranné brýle, ochranné rukavice a ochranný oděv. Při aplikaci prostředků nejezte ani nepijte. Postřiky aplikujte jen za bezvětrného počasí.

Vrtalka pórová ochrana

Jako ideální alternativu zejména k chemickým postřikům vyzkoušejte přírodní organické hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Pokud použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. od doby, kdy se vrtalky začínají množit, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vašich plodinách způsobují tito škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Dalším způsobem, jak může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin pomáhá zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Pokud se vrtalky již přemnožily, musíte dostat chitin co nejrychleji do rostlin (cibule, pórku). Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak rostliny zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U vrtalky pórkové postačí obvykle tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný efekt.

Elixír proti puklicím - nejúčinnější postup

Pokud se potýkáte s odstraněním škůdců a právě jste narazili na Hnojík.cz, tento způsob přípravy výluhu je pro vás tou nejlepší volbou. Jedná se o nejúčinnější metodu, která zafunguje na jakýkoliv problém. Výluh aplikujte třikrát týdně na napadené rostliny tak, že je celé pokropíte. Kromě toho zahrabte trošku svleček kolem kořenů rostlin, a zbavíte se tak i těch nejodolnějších škůdců bez použití chemie.

Koncentrace 2 lžíčky svleček + 1 lžička Hnojík na 1L vody.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články