Vistárie

Vistárie

Obsah

Vistárie

Vistárie (Wisteria) je často považována za jednu z nejkrásnějších kvetoucích rostlin na světě. Je to popínavá rostlina, která může dorůst až do výšky 10 metrů a šířky 5 metrů. Původně pochází z Asie a Severní Ameriky a patří do čeledi bobovitých rostlin.

Vistárie je populární květina kvůli svým velkým, vonným květům, které mohou být bílé, růžové, fialové nebo modré barvy. Květy se objevují v pozdním jaru nebo brzy v létě a trvají až několik týdnů. Listy jsou tmavě zelené a mohou být velké až 30 cm. Rostlina Wisteria je opadavá, což znamená, že listy opadávají na podzim.

Vistárie je rostlina velmi oblíbená v zahradách a parkových úpravách. Rostlina se dá použít jako popínavá rostlina na zdi, pergoly, sloupky a další konstrukce. Pro pěstování Wisterie je třeba mít vhodné místo, kde bude mít dostatek prostoru a světla. Rostlina potřebuje dobře odvodněnou půdu a pravidelnou zálivku. Při pěstování na pergole nebo sloupcích je třeba ji pravidelně řezat, aby se udržela v požadovaném tvaru.
Vistárie je v Japonsku velmi oblíbená a často se používá jako součást tradičních japonských zahrad. V japonské kultuře symbolizuje Vistárie tradiční hodnoty, jako jsou láska, přátelství a nevinnost. Vistárie je také často zobrazena v japonské literatuře a umění.
 
Existují různé druhy Vistárie, včetně asijských a amerických druhů. Mezi nejpopulárnější druhy patří Wisteria floribunda, Wisteria sinensis a Wisteria frutescens.

Vistárie květnatá

Vistárie květnatá (Wisteria floribunda) je rostlina, listnatá opadavá dřevina z čeledě bobovité (Fabaceae). Kvete od května do června hroznovitým květenstvím. Vistárie květnatá je původním druhem v Japonsku. Druh může být zaměňován za jiné druhy téhož rodu, například vistárii čínskou.

Druh je pěstován jako okrasná rostlina.  Vistárie květnatá je velmi agresivní, bujně rostoucí liána, není vhodná na malé plochy a ani slabší dřevěné konstrukce. Preferuje slunečné polohy a vlhké propustné půdy s dostatkem vápníku, ale snese dobře i polostín. Dobře snáší krátkodobé sucho a málo dusíku. Množí se semeny a řízkováním . Je pěstováno několik kultivarů.

 
Wisteria tree blooming close up, natural background.

Vistárie čínská

Wisteria tree blooming close up, natural background.

Wisteria sinensis , běžně známá jako vistárie čínská , je druh kvetoucí rostliny z čeledi hrachorů, původem z Číny v provinciích Guangxi , Guizhou , Hebei , Henan , Hubei , Shaanxi a Yunnan . Dorůstá do výšky 20–30 m (66–98 stop) a je to opadavá liána . Je široce pěstován v mírných oblastech pro své zkroucené stonky a množství vonných květů v závěsných hroznech na jaře.

Vistárie čínská  je závislá na podpůrných rostlinách nebo konstrukcích. Listy jsou lesklé, zelené, zpeřeně složené, 10–30 cm dlouhé, s 9–13 podlouhlými lístky , každý 2–6 cm dlouhý. Květy jsou bílé, fialové nebo modré, vznikají na 15–20 cm dlouhých hroznech před rašením listů na jaře. Květy na každém hroznu se otevírají současně, než se listy rozšíří, a mají výraznou vůni podobnou vůni hroznů. I když má kratší hrozny než Wisteria floribunda (vistárie květnatá), často má větší množství hroznů. Ovoce je zploštělý, hnědý, sametový lusk podobný fazoli 5–10 cm dlouhý se silnými diskovitými semeny o průměru kolem 1 cm, rovnoměrně uvnitř rozmístěnými; dozrávají v létě a praskají a otevírají se, aby se uvolnila semena.

Všechny části rostliny obsahují glykosid zvaný wisterin , který je při požití toxický a může způsobit nevolnost , zvracení , bolesti žaludku a průjem . Vistárie způsobily otravu u dětí v mnoha zemích a vyvolaly mírnou až těžkou gastroenteritidu .

 

Vistárie křovitá

Wisteria frutescens , běžně známá jako vistárie křovitá, nebo také vistárie americká je dřevitá, opadavá, vytrvalá popínavá liána, jedna z různých vistárií z čeledi Fabaceae . Pochází z vlhkých lesů a břehů potoků na jihovýchodě Spojených států.

Vistárie Křovitá  může vyrůst až do délky 15 m. Koncem jara až začátkem léta vytváří husté shluky modrofialových dvoupyskových květů o šířce 2 cm na hroznech dlouhých 5–15 cm. 

Listy sestávají z lesklých, tmavě zelených, zpeřeně složených listů o délce 10–30 cm. Listy nesou 9–15 podlouhlých lístků , každý o délce 2–6 cm. Nese také četné jedovaté , fazolovité semenné lusky 5–10 cm dlouhé, které dozrávají v létě a přetrvávají až do zimy. Lusky jsou v mládí ochmýřené a zelenohnědé, ale v období zralosti jsou leskle hnědé a hladké. Semena jsou velká a hnědá. Americká vistárie preferuje vlhké půdy. Je považován za tolerantní vůči stínu, ale bude kvést pouze tehdy, když je vystavena částečnému nebo plnému slunci. 

Několik charakteristik odlišuje americkou vistárii od jejích asijských protějšků. Dorůstá pouze do dvou třetin velikosti, její hrozny jsou poloviční (nejkratší z čeledi vistárie) a doba jejího květu je někdy kratší než u mnoha asijských odrůd.

vistárie křovitá wisteria frutescens

Vistárie pěstování

Při pěstování Vistárie je třeba být opatrný, protože jsou některé části rostliny jedovaté. Listy a semena obsahují látku, která může být pro člověka nebezpečná. Pokud se rozhodnete pěstovat Vistárii, je důležité být opatrný a nechat rostlinu mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Kromě toho je také důležité si uvědomit, že Vistárie může být velmi agresivní a může způsobit poškození okolních stromů a rostlin. Je tedy důležité pravidelně monitorovat a řezat rostlinu, aby se zabránilo jejímu nekontrolovanému růstu.

V oblastech, kde se Vistárie pěstuje jako invazivní druh, může být nutné ji odstranit. To může být obtížné, protože Vistárie má silné kořeny a může být těžké ji vykopat. Pokud máte podezření, že se Vistárie šíří mimo vaši zahradu, měli byste kontaktovat místní úřady a požádat o pomoc s odstraněním rostliny.

Celkově lze říci, že Vistárie je krásná květina, která může být skvělou volbou pro vaši zahradu, pokud ji pěstujete správně a s opatrností. Pokud máte zájem o pěstování Wisterie, poraďte se s odborníkem na zahradnictví a zajistěte si, že máte vhodné místo pro růst této nádherné rostliny.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články