rzivost slivoně

Obsah

Rzivost slivoně - nemoc nejen slivoní

(Tranzschelia discolor)

Rzivost slivoně (Tranzschelia discolor) je houbová choroba postihující především slivoně, ale i další druhy ovocných stromů (meruňky, broskvoně, trnky, mandloně…). Tato choroba se vyskytuje po celém světě a může způsobit značné škody na úrodě zejména v ovocných sadech.
 
Rzivost slivoně způsobuje žlutooranžové skvrny na listech, které se postupně zvětšují a objevují se na horní i dolní straně listů. Skvrny se často mění na žluté nebo hnědé a listy se mohou uschnout a opadat předčasně. Rzivost slivoně také může napadat plody, vytvářet na nich skvrny a způsobovat jejich vadnutí a opad.
 
Choroba se šíří větrem, deštěm nebo kontaktem mezi infikovanými a zdravými rostlinami. Prevence a kontrola zahrnuje použití zdravých sazenic a pravidelnou kontrolu rostlin ohledně příznaků choroby. Rostliny lze také ošetřit fungicidy, ale je důležité si uvědomit, že tyto látky by měly být používány pouze v souladu s návodem a jen v předepsaných dávkách tak, aby nedošlo k poškození rostlin nebo k riziku pro zdraví lidí. Důležité je také pravidelně odstraňovat poškozené listy a plody a likvidovat je tak, aby nedošlo k šíření choroby (ideální je pálení nebo odvoz do bioodpadu).
Rzivost slivoně - napadený list zespodu

Rzivost slivoně u mandloní

Rzivost slivoně může stejně jako slivoně nebo meruňky napadnout i mandloně. U nich se projevuje žlutými, žlutohnědými až hnědými skvrnami na listech. Na rubu listů se vytvářejí hnědočerné kupky, které vytváří houba. Zajímavé je, že mezihostitelem této houby jsou některé druhy sasanek, a tak doporučujeme nepěstovat sasanky ve stejné zahradě jako ovocné stromy a ovocné stromy nevysazovat v blízkosti lesa, kde naopak často rostou sasanky. Patogenní houba přezimuje však i v opadaných listech, a tak je nutné důsledné hrabání opadaných listů na podzim.

Kromě likvidace opadaných listů na podzim se doporučuje také ošetření povolenými fungicidy, a to během července a podruhé počátkem srpna.

Rzivost slivoně u mandloně - svrchní strana listů

Rzivost slivoně postřik

Rzivost slivoně můžete preventivně zlikvidovat postřikem. Hodí se tyto fungicidy:

  • Dithane M 45 (mancozeb) – 0,2 až 0,3 %,
  • Kupricol 50 (oxychlorid Cu) – 0,6 %,
  • Syllit 65 (dodine) – 4 až 5 %,
  • Sulka (polysulfid-Ca) – 0,1 až 0,2 %.

Nezapomeňte však, že chemické postřiky mohou být potenciálně nebezpečné pro člověka, zvířata, vodní organismy a přírodu kolem.

Vždy používejte ochranné rukavice, ochranné brýle, ochranný oděv. Při aplikaci postřiku nejezte, nepijte a nekuřte. Po aplikaci si umyjte ruce.

Postřiky provádějte je za bezvětrného počasí.

Rzivost slivoně ochrana

Nejlepší ochranou však je dopřát rostlinám organické hnojivo, které jim zvýší vlastní obranyschopnost tak, že se s chorobami dokážou vypořádat samy. Místo fungicidních prostředků tedy doporučujeme ovocné dřeviny hnojit Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Repelentní účinek proti škůdcům i chorobám má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob. Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny. Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete ovocné stromy zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů výrobce a nepřekračujte doporučené dávkování.

vyr 21 Hnojik 4l

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články