padlí angreštu

Obsah

Padlí angreštu - angreštové padlí, americké padlí angreštové

(Podosphaera mors-uvae)

Americké padlí angreštu je choroba, která je způsobena houbou Podosphaera mors-uvae. Tato choroba má za následek tvorbu bílého práškovitého povlaku na listech, výhoncích, květech a plodech angreštu. Tyto postižené části rostliny se také mohou deformovat, což ve výsledku často ovlivní celkovou úrodu.

Tato choroba se šíří převážně v teplých a vlhkých podmínkách a může se vyskytovat po celou vegetační dobu rostlin.

Prevence této choroby zahrnuje pravidelné odstraňování suchých a poškozených větví, udržování rostlin v suchých podmínkách, používání fungicidů k prevenci a léčbě infekce a také výběr odolných odrůd angreštu.

Padlí angreštu - poškození letorostů

Angrešt rezistentní proti padlí

Jednou z nejlepších možností, jak se vyhnout napadení angreštu padlí, je zvolit si odrůdu, která je odolná neboli rezistentní vůči této chorobě. Patří sem například: Darek, Karat, Invicta, Karmen, Pax, Prima nebo Remarka

A protože padlí napadá i rybíz, i tady máte na výběr z odolných odrůd: Red Lake, Rondom, Tatran z červených odrůd, z bílých pak Jantar nebo Orion a z černých například Eva, Viola, Otelo.

Padlí angreštu - poškození plodů

Postřik na padlí angreštové

Na padlí angreštu je vhodný postřik, a to fungicid aplikovaný 2x po odkvětu a pak ještě jednou po sklizni. Povolené prostředky jsou:

  • Bayleton 25 WP (triadimefon) – 0,03 %,
  • Rubigan 12 EC (fenarimol) – 0,03 %.

Oba prostředky jsou vhodné i na rybíz.

Pokud byste se chtěli postřikům vyhnout, pak je nejlepší zakoupit odrůdy odolné vůči padlí (viz výše), udržovat porosty angreštu a rybízu vzdušné, nepřehnojovat rostliny dusíkem (tj. zvolit raději organické hnojivo než chemické), důsledně odstraňovat napadené části angreštů a rybízů a na podzim hrabat a pálit spadané listí, ve kterém patogen přezimuje.

Padlí angreštu - poškození listů rybízu

Padlí angreštu ochrana

Jak už bylo řečeno výše, padlí angreštovému brání i použití organických hnojiv a nepřehnojování rostlin dusíkem. Rostliny se pak mohou lépe bránit nemocem i škůdcům. Místo fungicidních prostředků doporučujeme angrešt a rybíz hnojit Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík po celou sezonu, nejspíše omezíte i padlí angreštové.

Repelentní účinek proti škůdcům a chorobámzpůsobuje chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin. Navíc chitin vylepšuje strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete rybíz a angrešt zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu. Postřikujte maximálně 3x týdně, to by mělo stačit, aby se dostavil požadovaný účinek.

Hmyzí trus Hnojík v odmerke

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články