Netýkavka

Netýkavka

Obsah

Netýkavka - Impatiens

Netýkavka (impatiens), je rostlina z čeledi balsaminovitých (Balsaminaceae). Jedná se o kvetoucí rostlinu, která je populární pro své pestrobarevné květy a schopnost rychle růst a rozkvést i ve stinných oblastech.

Existuje mnoho druhů netýkavky, přičemž některé jsou jednoleté a jiné vytrvalé rostliny. Netýkavky mají typicky protáhlý tvar listů a květy vyrůstají na stopkách. Květy mohou být různých barev, jako jsou bílé, růžové, červené, fialové nebo oranžové.

Netýkavky jsou oblíbené rostliny pro zahradníky a pěstitelé květin. Jsou vhodné pro zahradní záhony, okraje květinových záhonů a také pro zahrádkářské kontejnery a visuté koše. Jsou snadno pěstitelné a kvetou obvykle od jara do podzimu.

Netýkavky preferují vlhkou a dobře odvodněnou půdu. Nejlépe se jim daří na stanovištích s polostínem, protože přímé slunce by mohlo poškodit jejich jemné květy a listy. Vyžadují pravidelné zalévání, ale není vhodné ponechávat je ve vodě stojící.

Netýkavky jsou obecně považovány za nenáročné rostliny, které dodají zahradě pěkný květinový prvek. Je důležité si uvědomit, že impatiens rostoucí v přírodě v některých oblastech mohou být invazivní a ohrožovat místní druhy rostlin. V takových případech je důležité dodržovat místní směrnice pro pěstování rostlin a zabránit jejich nekontrolovanému šíření do přírodního prostředí.

Couple love parrot flowers or Impatiens psittacina.

Netýkavka pěstování

Pěstování netýkavek může být snadné a přinášet radost v zahradě či na balkoně. Zde je několik obecných tipů pro pěstování netýkavek:

 1. Stanoviště: Netýkavky preferují polostinná nebo stinná místa, která poskytují ochranu před přímým sluncem. Přílišné sluneční záření může poškodit jejich jemné květy a listy. Vyberte místo s dostatkem difuzního světla.

 2. Půda: Netýkavky se nejlépe daří v dobře odvodněné půdě bohaté na organickou hmotu. Přidejte kompost nebo zemitý substrát pro zlepšení struktury a živinového obsahu půdy.

 3. Zalévání: Pravidelné zalévání je důležité, zejména během suchého období. Netýkavky mají rády vlhkou půdu, ale nedovolte, aby byly přeplavené. Zalévejte rostliny rovnoměrně a vyhýbejte se zálivce přímo na květy, aby nedošlo k jejich poškození.

 4. Hnojení: Pravidelné hnojení pomáhá podpořit růst a kvetení netýkavek. Použijte rovnovážný hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík, které je vhodné pro kvetoucí rostliny. Takovým hnojivem je Hnojík, který můžete aplikovat formou zálivky, nebo rovnoměrným rozprášením kolem rostliny.

 5. Množení: Netýkavky lze množit ze semen nebo řízků. Semena se mohou zasít do vlhkého substrátu a udržovat při teplotě kolem 21-24 °C. Řízky lze vzít na jaře nebo na začátku léta a umístit do vlhkého substrátu, kde se snadno zakoření.

 6. Péče: Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, což podporuje další kvetení. Pokud se objeví příznaky chorob nebo škůdců, přijměte vhodná opatření, jako je aplikace přípravků na ochranu rostlin.

 7. Zazimování: V závislosti na druhu netýkavky může být nutné zajištění vhodných podmínek pro zimování. Některé netýkavky jsou citlivé na chlad a mohou být pěstovány jako jednoleté rostliny. Jiné druhy, jako například netýkavka Wallerova (Impatiens walleriana), jsou citlivé na mrazy a nelze je pěstovat venku v oblastech se studenými zimami.

  Pokud máte netýkavky, které jsou citlivé na mrazy, můžete je přes zimu přesunout dovnitř do teplého prostoru, například do místnosti s teplotou kolem 15-20 °C. Umístěte je na světlé místo, například poblíž okna, které poskytuje dostatek světla.

  Další možností je pěstování netýkavek v kontejnerech nebo květinových nádobách, které lze přes zimu přesunout do interiéru. Před přesunem je vhodné provést řez rostliny a odstranit vyschlé části. Během zimního období snižte zalévání a pozorujte rostliny, zda nepotřebují dodatečnou vlhkost.

  Netýkavky, které jsou odolné vůči chladu, mohou být ponechány venku, pokud jsou pěstovány v oblastech s mírnými zimami. Nicméně je dobré chránit je před extrémními mrazy, například mulčováním okolo rostliny nebo přikrytím  ochranným materiálem.

Při výběru odrůd netýkavek se zaměřte na ty, které jsou přizpůsobené vašemu regionu a klimatu. Existuje široká škála netýkavek, které se liší výškou, tvarem a barvou květů, takže si můžete vybrat ty, které vám nejvíce vyhovují.

Pamatujte, že každá rostlina je jedinečná a může vyžadovat individuální péči. Sledujte stav vašich netýkavek, věnujte jim pozornost a reagujte na jejich potřeby. Pěstování netýkavek vám může přinést radost z jejich barevných květů a přidat do vaší zahrady nebo interiéru atraktivní prvek.

Netýkavka Impatiens walleriana sultana
Netýkavka Impatiens walleriana - Zanzibar balsam
Netýkavka Impatiens walleriana

Netýkavka žláznatá - Impatiens glandulifera

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) je druh netýkavky původem z Himálaje. Je známá také pod názvy himálajská netýkavka nebo kytička žláznatá. Jedná se o vytrvalou rostlinu s vysokým vzrůstem, která se stala invazním druhem ve mnoha částech světa, včetně Evropy a Severní Ameriky.

Netýkavka žláznatá je charakteristická svými výraznými růžovými květy, které jsou seskupeny do dlouhých hroznů. Má štíhlé, duté stonky a protáhlé listy, které jsou hrubě pilovité. Kvete od července do října a její květy jsou oblíbené u včel a motýlů.

Balsam flower. Himalayan Balsam (Impatiens glandulifera) plant in bloom.

Problém s netýkavkou žláznatou spočívá v její invazivní povaze. Rychle se šíří a vytlačuje místní druhy rostlin, což má negativní dopad na biodiverzitu a ekosystémy. Je schopná rychle pokrýt velké plochy a vytvářet husté porosty, které brání růstu jiných rostlin.

Pro omezení šíření netýkavky žláznaté je důležité provádět kontrolu a odstranění této rostliny z postižených oblastí. Je nutné brát v úvahu příslušné místní směrnice a zákony týkající se invazních druhů. Pro účinné odstranění netýkavky žláznaté je nejlepší vytrhávat rostliny se všemi kořeny před výsevem semen. Vytržené rostliny by měly být následně zlikvidovány, ideálně spálením nebo kompostováním v místech, kde se netýkavka žláznatá nešíří.

Prevence je také důležitá. Pokud je netýkavka žláznatá v dané oblasti invazním druhem, měli bychom se vyvarovat jejího pěstování v zahradách a zamezit jejímu šíření do volné přírody.

Netýkavka malokvětá - Impatiens parviflora

Wild Bushy Thickets Of Small-Flowered Touch-Me-Not Or Impatiens

Netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora) je dalším druhem netýkavky, který je známý svou invazivní povahou. Je původním druhem z Asie, konkrétně z oblasti Himálaje. Netýkavka malokvětá se však stala invazním druhem v mnoha částech světa, včetně Evropy a Severní Ameriky.

Tato netýkavka je vytrvalá bylina s protáhlými stonky a drobnými květy. Květy jsou obvykle žluté nebo zelenožluté a seskupují se na dlouhých stopkách. Má podobné listy jako ostatní druhy netýkavek, tedy protáhlé a hrubě pilovité. Kvete od července do října.

Podobně jako netýkavka žláznatá, i netýkavka malokvětá se šíří velmi rychle a tvorba hustých porostů tohoto druhu může potlačit růst a šíření místních rostlin. Kontrola a omezení šíření netýkavky malokvěté je proto důležité pro ochranu místní biodiverzity.

Postup při odstraňování netýkavky malokvěté je podobný jako u netýkavky žláznaté. Rostliny by měly být vytrhány se všemi kořeny, a vytržené rostliny by měly být následně zlikvidovány tak, aby nedocházelo k rozptylu semen či dalšímu šíření. Taktéž je nutné dodržovat místní směrnice a zákony týkající se invazních druhů.

Prevence je klíčová, protože zabránění šíření netýkavky malokvěté je často jednodušší než následná kontrola a odstranění. Měli bychom se vyvarovat pěstování netýkavky malokvěté v zahradách a zamezit jejímu šíření do přírodních prostředí.

Je důležité rozlišovat mezi netýkavkou malokvětou a dalšími druhy netýkavek, které mohou být pěstovány jako dekorativní rostliny. Netýkavka malokvětá je specifický invazivní druh a postupy týkající se jejího kontrolního opatření by se neměly vztahovat na ostatní druhy netýkavek, které jsou oblíbené pro své květy a estetickou hodnotu.

Čemeřice východní je fascinující rostlina, která přináší krásu a barevné květy do zahrad v zimním období. Je to oblíbená volba zahradníků, kteří si cení přírodního vzhledu a odolnosti rostliny.

Netýkavka balzamína - Impatiens balsamina

Netýkavka balzamína (Impatiens balsamina) je druh netýkavky původem z Asie. Tato rostlina je známá také pod názvy balsamin, netýkavka vonná nebo zahradní netýkavka. Jedná se o oblíbenou rostlinu pro zahradní pěstování kvůli svým atraktivním a barevným květům.

Netýkavka balzamína je jednoletá rostlina, která dosahuje výšky obvykle 30-60 cm. Má přímé nebo rozvětvené stonky a listy jsou jednoduché, vejčitého tvaru, střídavě uspořádané a opatřené hrubými pilovitými okraji. Květy jsou nápadné, trubkovitého tvaru, a mohou se vyskytovat v různých barvách, včetně bílé, růžové, červené, lososové a fialové.

Closeup of a purple Impatiens balsamina flower

Netýkavka balzamína je nenáročná na pěstování a kvete obvykle od léta do podzimu. Upřednostňuje polostinná místa nebo místa s dostatkem difuzního světla a vyhýbá se přímému slunci. Vyžaduje dobře odvodněnou půdu a pravidelné zalévání, aby se udržela vlhká, ale není vhodné ji přeplavovat.

Netýkavka balzamína je často využívána pro výsadby v zahradách, v záhonech, ale také v květinových nádobách nebo na okenních parapetech. Je oblíbená pro své květy, které přitahují motýly a další hmyz. Rostlina je poměrně odolná vůči škůdcům a chorobám, ale někdy může být napadena mšicemi nebo plísňovými onemocněními.

Netýkavka Wallerova - Impatiens walleriana

Pink Impatiens walleriana background

Netýkavka Wallerova (Impatiens walleriana) je hybridní druh netýkavky, který je široce pěstován jako dekorativní rostlina pro své květy. Tato netýkavka je oblíbená pro své bohaté a dlouhotrvající květenství, a proto se často nazývá také zahradní netýkavka.

Netýkavka Wallerova je jednoletá rostlina s větvícími se stonky a opadavými listy. Květy jsou trubkovitého tvaru a mohou se vyskytovat v různých barvách, včetně bílé, růžové, červené, lososové, fialové a mnoha dalších odstínů. Existuje mnoho různých odrůd s různou velikostí a tvarem květů.

Netýkavka Wallerova je ideální rostlina pro květinové záhony, okraje záhonů a květinové nádoby. Je velmi oblíbená pro svou schopnost kvést hojně a dlouho, od jara do podzimu. Má ráda světlé stanoviště, ale vyhýbá se přímému slunci ve horkých letních dnech. Vyžaduje dobře odvodněnou půdu a pravidelné zalévání.

Netýkavka Wallerova je obecně považována za nenáročnou rostlinu, která si dobře poradí v různých podmínkách. Je důležité zajistit dostatečnou zálivku a pravidelné hnojení, aby rostlina zůstala zdravá a kvetla hojně. Rostlina může být náchylná na určité choroby a škůdce, jako jsou plísně nebo mšice, a je důležité věnovat pozornost prevenci a řádné péči.

Netýkavka Wallerova je vysoce ceněná pro své květy a je široce dostupná v zahradních centrech a květinářstvích. Existuje mnoho odrůd a barevných variant, které umožňují zahradníkům vybrat si podle svého vkusu a designu zahrady.

Čemeřice východní je fascinující rostlina, která přináší krásu a barevné květy do zahrad v zimním období. Je to oblíbená volba zahradníků, kteří si cení přírodního vzhledu a odolnosti rostliny.

Netýkavka Hawkerova - Impatiens New Guinea

Netýkavka Hawkerova (Impatiens New Guinea) je hybridní druh netýkavky, který je často pěstován jako dekorativní rostlina pro své atraktivní květy a pestrost listů. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která je původem z Nové Guineje.

Netýkavka Hawkerova je známá svými velkými a nápadnými květy, které mohou mít různé barvy, jako jsou červená, oranžová, růžová, lososová, fialová a bílá. Květy jsou často dvoubarevné nebo mají pestrou kresbu. Listy jsou tmavě zelené nebo purpurové a mají často atraktivní vzory nebo nádechy na povrchu.

Netýkavka Hawkerova New Guinea impatiens

Netýkavka Hawkerova je oblíbená pro svou schopnost kvést hojně a dlouho, od jara do podzimu. Tato rostlina je schopná růst ve stinných a polostinných oblastech a je odolnější vůči slunci než jiné druhy netýkavek. Vyžaduje dobře odvodněnou půdu a pravidelnou zálivku, aby se udržela vlhká.

Pěstování netýkavky Hawkerovy je obecně považováno za nenáročné, ale vyžaduje pravidelnou péči. Rostlina preferuje teplé a vlhké podmínky a je citlivá na přílišné vyschnutí půdy. Může být náchylná na určité choroby a škůdce, jako jsou plísně a mšice, a je důležité věnovat pozornost prevenci a správné péči.

Netýkavka Hawkerova se často využívá pro výsadby v zahradách, záhonech, ale také v květinových nádobách a závěsných koších. Je oblíbená pro své barevné květy a atraktivní listy, které dodávají zahradě živost a kontrast. Díky své pestrosti a výraznosti je často využívána jako dekorativní rostlina v designu zahrad a květinových aranžmá.

Netýkavka Hawkerova je široce dostupná v zahradních centrech a květinářstvích, kde je možné nalézt různé odrůdy a barevné varianty. Je vhodná pro zahradníky a pěstitelé květin s různými úrovněmi zkušeností.

Netýkavka nedůtklivá - Impatiens noli-tangere

Netýkavka nedůtklivá Impatiens noli-tangere

Netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere) je druh netýkavky, který je považován za původní druh v Evropě. Je také známá pod názvy netýkavka obecná. Tento druh se vyskytuje v lesích, na vlhkých loukách a v blízkosti vodních zdrojů.

Netýkavka nedůtklivá je vytrvalá rostlina s protáhlými stonky a opadavými listy. Listy jsou podlouhlé a mají dvojitě pilovité okraje. Květy jsou nápadné a mají žlutou barvu s oranžovými skvrnami. Netýkavka nedůtklivá je schopná vytvářet poupata, která se otvírají v důsledku lehkého dotyku nebo pohybu, což jí vyneslo název “nedůtklivá”.

Tato rostlina má ráda vlhké a stinné stanoviště. Často se vyskytuje v podrostu lesů nebo na vlhkých místech, jako jsou břehy potoků nebo vlhké louky. Netýkavka nedůtklivá je poměrně nenáročná na pěstování a může být vhodnou volbou pro zahradníky, kteří chtějí vytvořit přirozený vzhled ve své zahradě.

Netýkavka nedůtklivá se množí převážně semeny, která se šíří pomocí pružných tobolek. Rostlina také vytváří oddenky, které mohou být použity pro rozmnožování. Je možné pěstovat netýkavku nedůtklivou ze semen nebo zakoupením již vypěstovaných sazenic.

Je třeba poznamenat, že netýkavka nedůtklivá je léčivou rostlinou, která byla v minulosti používána v tradiční medicíně kvůli svým léčebným vlastnostem. Však bychom měli mít na paměti, že samoléčba léčivými rostlinami by měla být prováděna s opatrností a po konzultaci s odborníkem.

Netýkavka nedůtklivá představuje zajímavý příklad netýkavek s jejich charakteristickými květy a specifickými vlastnostmi.

Netýkavka Konžská - Impatiens niamniamensis

Netýkavka konžská (Impatiens niamniamensis) je druh netýkavky původem z konžského povodí v Africe. Tato rostlina je známá svými atraktivními květy a pestrou barevností.

Netýkavka konžská je vytrvalá rostlina s přímými stonky a protáhlými listy. Listy jsou tmavě zelené a mají často purpurové nebo červené skvrny. Květy jsou trubkovitého tvaru a mohou mít různé barvy, jako jsou růžová, červená, oranžová a bílá. Květy jsou velké a vytvářejí atraktivní kaskády.

Netýkavka konžská je obvykle pěstována jako vnější rostlina v teplých klimatických podmínkách nebo jako pokojová rostlina v interiéru. Vyžaduje teplé a vlhké prostředí a preferuje polostinná nebo stinná stanoviště. Je důležité zajistit dobrou odvodněnost půdy a pravidelnou zálivku, aby se udržela vlhká.

Netýkavka konžská impatiens niamniamensis

 

Netýkavka konžská je ceněna pro své atraktivní květy a je oblíbená mezi sběrateli rostlin. Je důležité si uvědomit, že tato rostlina vyžaduje specifické podmínky péče a není tak běžně dostupná v běžných zahradnických centrech. Při pěstování této rostliny je vhodné se poradit s odborníkem, který poskytne správné rady týkající se jejích specifických potřeb.

Netýkavka konžská představuje zajímavou a exotickou možnost pro zahradníky a milovníky rostlin, kteří hledají netradiční a okouzlující druh rostliny.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy