lnice

Obsah

Lnice - skalnička, léčivka i docela obyčejná rostlinka

(Linaria)

Rod lnice (Linaria) zahrnuje různé druhy bylin z čeledi jitrocelovitých, které jsou známy pro své květy v podobě trubkovitých nebo zvonkovitých květů. 

Jak vypadají zástupci rodu lnice

Květy lnice jsou obvykle trubkovitého tvaru s vyčnívajícím ostruhou, což je charakteristický rys tohoto rodu. Listy lnice bývají střídavé a často úzké. Výška lnice se může lišit od několika centimetrů po několik desítek centimetrů, v závislosti na druhu.

Kde nejčastěji nalezneme lnice:

Lnici lze nalézt na různých typech stanovišť po celém světě. Některé druhy lnice jsou původními rostlinami Evropy, Asie a Severní Ameriky. V některých oblastech jsou lnice považovány za plevele, zatímco v jiných jsou pěstovány pro své květy. Vždy však záleží i na druhu.

Počet druhů lnice

Rod lnice (Linaria) obsahuje asi 150 až 250 druhů, což z něj činí poměrně rozsáhlý rod. Některé druhy lnice jsou považovány za léčivé rostliny, jiné jsou pěstovány jako okrasné rostliny kvůli svým barevným květům.

Některé druhy lnice jsou jednoleté, zatímco jiné jsou vytrvalé a mohou se šířit vegetativně nebo semeny. V zahradničení jsou některé druhy lnice populární pro své květy a jsou pěstovány jako letničky nebo trvalky.

Lnice - linaria

Lnice květel = lnice obecná má i léčivé účinky

Lnice květel (Linaria vulgaris), známá také jako lnice obecná nebo lnice divoká, je rostlina s trubkovitými květy, která je považována za bylinu s léčivými vlastnostmi. 

Jak vypadá lnice květel

Listy lnice květel jsou úzké, střídavé a špičaté. Mají svěže zelenou barvu. Květy lnice květel jsou trubkovité, tradičně mají žlutou barvu a jsou uspořádány v hroznech. Květy této rostliny bývají také nazývány „lničky“. Rostlina může dosáhnout výšky od 30 cm do 1 metru.

Pěstování lnice květel

Lnici květel je relativně snadné pěstovat v zahradě. Rostlina preferuje slunné až polostinné stanoviště. Půda by měla být dobře odvodněná a středně vlhká. Lnici květel dobře roste na chudších půdách. Semena lnice květel můžete vysévat přímo do půdy na jaře nebo na podzim. Po výsadbě by měla být rostlina udržována vlhká, dokud se dobře nezakoření. Lnici květel lze také množit dělením trsů na jaře nebo na podzim.

Léčivé účinky lnice květel

Lnici květel byla tradičně používána v lidové medicíně pro různé účely. Extrakt z lnice květel byl v minulosti využíván k podpoře zažívacího systému a k uklidnění zažívacích obtíží. Rostlina obsahuje některé látky, jako jsou saponiny, které mohou mít protizánětlivé a expektorační účinky, což znamená, že mohou pomoci s odkašláváním. Lnici květel byla také používána v lidové medicíně jako diuretikum a k podpoře močení.

Je však důležité poznamenat, že před použitím lnice květel nebo jakékoli rostliny pro léčebné účely byste se měli poradit s lékařem nebo odborníkem na byliny, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky, aby se zabránilo možným interakcím a vedlejším účinkům.

Lnice květel

Lnice květel čaj, lnice květel mast

Čaj z lnice květel

Z lnice květel si můžete připravit chutný čaj, který navíc pomůže s výše uvedenými obtížemi, zejména je to dobré diuretikum a prostředek proti odhlenění. Postupujte takto:

 1. Nejprve si nasbírejte květy lnice. Květy lnice by měly být sbírány za slunného dne a nejlépe dopoledne nebo brzy odpoledne, kdy mají největší sílu.

 2. Čaj si můžete připravit z čerstvých i sušených květů. Čerstvé se preferují během léta, kdy lnice kvete. Sušit květy pak můžete na zimu, a to v malých vrstvách na chráněném místě, nikdy ne přímo na slunci.

 3. Na přípravu čaje obvykle stačí  1-2 čajové lžičky čerstvých nebo sušených květů na jeden šálek. Vroucí vodou přelijte květy a nechte louhovat 5-10 minut.

 4. Čaj z lnice květel můžete pít pro jeho léčivé účinky 2x až 3x denně. Může pomoci při zažívacích problémech nebo mít mírné protizánětlivé účinky. Doporučuje se nepřekračovat doporučenou dávku a konzultovat jeho užití s lékařem, pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky.

 5. Po 14 dnech užívání čaje byste si měli dát nejméně týden přestávku a až poté znovu zkusit další 14denní kúru.

Mast z lnice květel

Stejně jako čaj je jednoduchá i výroba masti. Tady je lepší použít sušené květy, aby se vám mast nezkazila (nezplesnivěla vlhkostí obsaženou v čerstvých květech).

 1. Nejprve sesbírejte květy lnice květel v době kvetení.

 2. Květy by měly být dobře usušeny, aby se odstranila nadbytečná vlhkost.

 3. Pro přípravu masti budete potřebovat domácí nesolené sádlo nebo kosmetickou vazelínu. Sádlo rozpusťte, vazelínu jen rozmíchejte. Přidejte usušené květy lnice nechte je macerovat po dobu několika týdnů.

 4. Po maceraci sádlo opět rozehřejte, vazelínu rozmíchejte, a přefiltrujte přes cedník, plátýnka apod., aby se odstranily zbytky květů. 

 5. Mast dejte do čistých skleniček nebo zavíracích kelímků a uchovávejte na chladném místě (v lednici).

 6. Použití masti: Mast z lnice může být použita pro lokální aplikaci na pokožku pro zmírnění podráždění, popálenin, nebo jiných kožních problémů. Je důležité provést test na citlivou pokožku, abyste se ujistili, že nezpůsobuje alergickou reakci.

Lnice marocká

Opravdovou kráskou do skalky však bude lnice marocká (Linaria maroccana). Lnice marocká je letnička, která je oblíbená pro své krásné květy a snadnou péči.

Pěstujte ji podle následujícího návodu:

 • Lnici marockou lze pěstovat na slunném až polostinném stanovišti. Preferuje dostatek slunečního světla pro bohaté kvetení.
 • Připravte dobře propustnou půdu s dostatečným množstvím organické hmoty. Tato rostlina není náročná na půdu, ale má ráda dobře odvodněnou půdu.
 • Lnici marockou lze pěstovat ze semen. Semena můžete zasít přímo na místo v zahradě nebo do květináčů. Pokud se rozhodnete zasít semena přímo na místo, udělejte to na jaře, kdy už nehrozí mrazíky. Semena vysévejte do připravené půdy a jemně je zakryjte půdou. Udržujte výsadbovou plochu vlhkou, dokud semena nevyklíčí a rostlinky nebudou dostatečně velké na přesazení. Pokud zasazujete do květináčů, můžete semena zasít dovnitř a později přesadit.

Další péče o rostliny:

 • Lnici marockou je obvykle snadné pěstovat a nepotřebuje příliš péče. Udržujte půdu vlhkou, ale nezalévejte příliš nadměrně, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Odstraňujte plevel kolem rostlin, aby měly dostatek prostoru a živin. Rostliny pravidelně hnojte, abyste podpořili kvetení. Můžete použít hnojivo pro kvetoucí rostliny. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, což může podpořit další kvetení a prodloužit dobu, po kterou rostlina kvete. Zazimování nutné, protože se jedná o letničku.

Lnice marocká

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články