Hlošina

Obsah

Hlošina - Všestranná rostlina s estetickou hodnotou a mnoha využitími

Hlošina stříbrná - Elaeagnus commutata

Hlošina (Elaeagnus), je rod kvetoucích rostlin z čeledi Elaeagnaceae. Tyto rostliny jsou původní v Asii, Evropě a Severní Americe. Rod zahrnuje jak opadavé, tak stálezelené keře a několik malých stromů.

Hlošinové rostliny jsou známé svým atraktivním listím a často mají stříbřitý nebo šedivý vzhled díky drobným šupinkám nebo chloupkům na listech. Listy jsou obvykle střídavé, jednoduché a eliptické nebo vejčitého tvaru. Některé druhy také mají trnité větve.

Jedním z nejrozšířenějších druhů v tomto rodu je Elaeagnus angustifolia. Jedná se o opadavý keř nebo malý strom s stříbřitě šedými listy a vonnými žlutými květy. Rostlina produkuje malé, olivovité plody, které jsou jedlé a mají sladkou chuť.

Hlošinové rostliny jsou odolné a přizpůsobivé, schopné růst v široké škále půdních typů a snášet různé environmentální podmínky. Často se využívají v zahradní architektuře pro svou okrasnou hodnotu, protože poskytují atraktivní listí.

Hlošina pěstování

Hlošina je obecně považována za nenáročnou rostlinu a její pěstování je poměrně snadné. Zde je několik důležitých faktorů, které je třeba vzít v úvahu při pěstování hlošiny:

  1. Stanoviště: Hlošiny preferují slunná nebo polostinná stanoviště. Dobře snášejí různé půdní typy, ale nejlépe rostou v dobře propustné půdě s mírně kyselým až neutrálním pH.

  2. Zálivka: Mladé rostliny je třeba pravidelně zalévat, aby se dobře ujaly. Dospělé keře jsou poměrně odolné vůči sušším obdobím a snášejí mírné sucho.

  3. Hnojení: Obecně hlošiny nepotřebují pravidelné hnojení. Pokud však pěstujete hlošinu v půdě s nedostatečnou živinovou hodnotou, můžete přidat univerzální hnojivo pro keře nebo kompost na jaře.

  4. Řez: Hlošina obecně nepotřebuje pravidelný řez. Pokud však chcete udržovat rostlinu v určitém tvaru nebo omezit její růst, můžete ji po odkvětu zkrátit nebo vyříznout staré nebo nevzhledné větve.

  5. Množení: Hlošiny lze množit semeny, řízky nebo vrstvením. Semena lze vysévat na podzim nebo na jaře. Řízky lze získat ze zralého dřeva na konci zimy nebo na jaře. Vrstvení je další možností, kdy se větev ohýbá ke zemi a připoutá se, dokud nevytvoří kořeny.

  6. Ochrana proti invazi: Pokud pěstujete invazní druhy hlošin, jako je hlošina okoličnatá (Elaeagnus umbellata) nebo hlošina mnohokvětá (Elaeagnus multiflora), je důležité kontrolovat jejich šíření a omezovat jejich pěstování, zejména v oblastech, kde mohou narušovat místní ekosystémy.

Je dobré si uvědomit, že každý druh hlošiny může mít specifické požadavky na pěstování, proto je vhodné se seznámit s konkrétními doporučeními pro daný druh, který pěstujete.

Hlošina

Hlošina okoličnatá - Elaeagnus umbellata

Hlošina okoličnatá (Elaeagnus umbellata) je druh rostliny patřící do rodu Elaeagnus (Hlošina) a čeledi Elaeagnaceae. Je původní v Asii, zejména v oblasti Himálaje a Číny, a byla zavlečena do jiných částí světa jako okrasná rostlina.

Hlošina okoličnatá je opadavý keř, který dosahuje výšky až 4 metry. Má střídavé listy, které jsou eliptického tvaru a mají stříbřitou barvu. Listy jsou také charakteristicky lehce zvlněné na okrajích. Květy jsou drobné, žluté a vonné, seskupené v okolících (vícekvětých lichopřeslenech), které vytvářejí zajímavý efekt. Plodem je drobná, červená nebo oranžová peckovice, která je jedlá, ačkoli je obvykle hodnocena jako nepříliš chutná.

Hlošina okoličnatá je ceněna především pro svou odolnost a schopnost růst i v chudých a suchých půdách. Je často využívána jako okrasná rostlina ve venkovských a zahradních prostředích. Rostlina je také známa pro svou schopnost vázat vzdušný dusík a zlepšovat půdní kvalitu.

Je však třeba poznamenat, že hlošina okoličnatá je invazní druh v některých oblastech, zejména v Severní Americe. Je schopna rychle se šířit a konkurovat původním druhům, což může mít negativní dopad na místní ekosystémy. Proto je důležité pečlivě zvažovat a omezovat její pěstování v oblastech, kde může být invazní.

Hlošina okoličnatá - Elaeagnus umbellata
Hlošina plody

Hlošina Ebbingeova - Elaeagnus x ebbingei

Hlošina ebbingeova - Elaeagnus x ebbingei

Hlošina Ebbingeova (Elaeagnus x ebbingei) je hybridní rostlina, která vznikla zkřížením mezi Elaeagnus macrophylla a Elaeagnus rhamnoides. Tento hybrid je oblíbeným okrasným keřem, používaným ve venkovských a zahradních prostředích.

Hlošina Ebbingeova je stálezelený keř, který dorůstá výšky až 4 metry. Má tmavě zelené, lesklé listy, které jsou obvykle eliptického nebo vejčitého tvaru. Listy jsou lehce stříbřité a mají výrazné podélné žilky. Květy jsou drobné, krémově bílé a vonné. Rozkvétají na konci léta nebo na začátku podzimu. Rostlina také produkuje malé, červené plody, které jsou nepoživatelné.

Hlošina Ebbingeova je ceněna pro svou odolnost vůči různým půdním podmínkám a její schopnost snášet sucho. Je také odolná vůči znečištěnému ovzduší, což ji činí vhodnou pro použití ve městských prostředích. Je často využívána jako živý plot, solitéra nebo součást smíšených výsadeb.

Hlošina mnohokvětá - Elaeagnus multiflora

Hlošina mnohokvětá (Elaeagnus multiflora) je druh rostliny patřící do rodu Elaeagnus (Hlošina) a čeledi Elaeagnaceae. Je původní v Asii, především v Číně, Japonsku a Koreji. 

Hlošina mnohokvětá je opadavý keř, který dorůstá výšky 2 až 3 metry. Má eliptické listy s hladkým povrchem, které jsou střídavě uspořádané na větvích. Listy jsou tmavě zelené a mají na rubové straně stříbřitý lesk. Rostlina kvete na jaře nebo na začátku léta a produkuje malé, vonné květy v množství, což jí vyneslo jméno „mnohokvětá“. Plodem je oranžová až červená peckovice, která je jedlá a má sladkou chuť.

Hlošina mnohokvětá je využívána jak jako okrasná rostlina, tak pro své plody. Plody jsou bohaté na vitamín C a další živiny, a proto jsou někdy konzumovány čerstvé nebo zpracovávány do džemů, sirupů nebo nápojů. Keř má také léčivé vlastnosti a v tradiční medicíně se využívá například jako tonikum, protizánětlivé či protialergické činidlo.

Hlošina mnohokvětá je obecně považována za nenáročnou rostlinu, která snáší různé půdní typy a podmínky. Je odolná vůči suchu a dobře se adaptuje na slunná stanoviště. Roste pomalu a vytváří hustý keř, který lze využít jako živý plot, solitéru nebo součást smíšených výsadeb.

Hlošina mnohokvětá - Elaeagnus multiflora

Hlošina stříbrná - Elaeagnus commutata

Hlošina stříbrná - Elaeagnus commutata

Hlošina stříbrná (Elaeagnus commutata) je druh rostliny patřící do rodu Elaeagnus (Hlošina) a čeledi Elaeagnaceae. Je původní v Severní Americe, především ve vyšších nadmořských výškách na severozápadě Spojených států a v Kanadě.

Hlošina stříbrná je opadavý keř, který dosahuje výšky obvykle mezi 1 a 3 metry. Má úzké listy s šedě stříbrným nebo šedozeleným povrchem, které jsou střídavě uspořádané na větvích. Listy mají často hladký povrch na líci a stříbřitě šupinatý na rubové straně, což jim dodává charakteristický vzhled. Rostlina kvete na jaře až na začátku léta a její drobné, vonné květy jsou žluté až stříbřitě bílé. Plodem jsou malé oranžové peckovice.

Hlošina stříbrná je ceněna především pro svou odolnost vůči drsným podmínkám. Je adaptabilní a snáší různé půdní typy a pH. Je také odolná vůči suchu a mrazu. Díky svému stříbřitému listí je často využívána pro svůj okrasný efekt v krajinářství. Rostlina je vhodná pro použití ve větrných a skalnatých oblastech nebo jako živý plot pro ochranu před větrem a soukromí.

Hlošina stříbrná je také cenná pro svůj ekologický přínos. Je příbuzná s dalšími druhy hlošin, které jsou schopny vázat vzdušný dusík a zlepšovat půdní kvalitu. Může být využívána v rekultivaci degradovaných půd nebo ve výsadbách pro ochranu půdy před erozí.

Hlošina úzkolistá - Elaeagnus angustifolia

Hlošina úzkolistá (Elaeagnus angustifolia), také známá jako růžička, třezalka nebo jírovec, je opadavý keř nebo strom pocházející z oblasti Střední Asie. Tato rostlina je často pěstována pro svou estetickou hodnotu, odolnost a funkční využití

 Hlošina úzkolistá je středně velký keř nebo malý strom, který může dorůstat výšky až 10 metrů. Má úzké, střídavé listy, které jsou šedozelené a lesklé. Listy jsou dlouhé až 10 cm a široké jen 1-2 cm, což dává rostlině její charakteristický název „úzkolistá“. Hlošina úzkolistá také produkuje malé, vonné, žluté květy, které se objevují na jaře. Plodem jsou drobné peckovice, které mohou být oranžové nebo červené.

Hlošina úzkolistá Elaeagnus angustifolia

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy