zavíječ zimostrázový

Obsah

Zavíječ zimostrázový vývoj

(Cydalima perspectalis)

Zavíječ zimostrázový napadá výhradě zimostráz/buxus. Pro jeho účinnou ochranu je potřeba znát vývoj škůdce, abyste mohli vhodně a včas zasáhnout.

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis), také známý jako buxusový mol, je hmyzí škůdce, který napadá zimostrázové rostliny (Buxus spp.). Jeho vývojový cyklus zahrnuje několik fází:

  1. Vajíčka: Samice kladou vajíčka jednotlivě nebo ve skupinách na listech a větvích zimostrázů. Vajíčka jsou obvykle bílá a velmi malá.

  2. Housenky: Po vylíhnutí z vajíček se objevují housenky. Housenky jsou černé nebo tmavě hnědé s bílými a žlutými pruhy na bocích a jsou velmi aktivní v okusu listů. Jsou trochu podobné housenkám běláska zelného, ale jsou menší.

  3. Přeměna: Po několika týdnech housenky prochází několika svlékáním (hnutím kůže) a postupně rostou. Poté se housenka zavíječ zimostrázový zakuklí do kukly, která je umístěna ve stélce nebo pod jiným úkrytem.

  4. Dospělý jedinec: Z kukly se po několika týdnech vylíhne dospělý motýl. Motýli mají charakteristická hnědá křídla s černými skvrnami a dosahují rozpětí křídel asi 4 až 5 cm.

Zavíječ zimostrázový vývoj - dospělec
Zavíječ zimostrázový vývoj - housenka

Zavíječ zimostrázový cyklus

Celý vývojový cyklus od vajíčka po dospělého motýla trvá obvykle několik týdnů a může být ovlivněn teplotou a podmínkami prostředí. V teplém klimatu se vývoj může zrychlit, zatímco ve studenějších podmínkách může trvat déle. Zavíječ má 2 až 3 generace do roka.

Zavíječ zimostrázový je považován za invazivního škůdce a jeho masový výskyt může vážně poškodit zimostrázové keře. Je důležité monitorovat své rostliny a přijmout opatření proti tomuto škůdci v případě potřeby. Pravidelná kontrola, prevence a správné postřiky mohou pomoci omezit škody způsobené zavíječem zimostrázovým.

 

Zavíječ zimostrázový - silné poškození zimostrázu

Zavíječ zimostrázový postřik

Proti zavíječi zimostrázovému (Cydalima perspectalis) se používá postřik insekticidními přípravky. Při výběru vhodného postřiku je důležité dbát na bezpečnost rostlin, životního prostředí a dalších živých organismů. Zde uvádíme několik kroků, jak provádět postřik proti zavíječi zimostrázovému:

  1. Identifikace a monitorování: Rozpoznáte-li příznaky přítomnosti zavíječe zimostrázového (okousané listy, vysušené nebo poškozené partie keřů), pravidelně sledujte zdravotní stav svých zimostrázů, abyste zjistili, zda je přítomnost škůdce rozsáhlá.

  2. Biologické metody: V první řadě zvažte použití biologických metod kontroly, jako jsou přirození predátoři a parazitoidi zavíječe. Některé druhy ptáků a dravých brouků se živí housenkami zavíječe, a to může omezit populaci škůdce.

  3. Organické postřiky: Pokud je to možné, zvažte použití organických insekticidů, které mají menší negativní vliv na životní prostředí a jiné neškodné organismy. Některé organické přípravky obsahují například pyrethrum, který pochází z květů pyretrie.

4. Chemické postřiky: Pokud je napadení zavíječem zimostrázovým rozsáhlé a předchozí metody nebyly účinné, můžete použít chemické insekticidy. Důkladně si přečtěte návod k použití přípravku, dodržujte doporučené dávkování a používejte je s ohledem na bezpečnost.

5. Časování postřiku: V ideálním případě provádějte postřik v době, kdy je zavíječ v raném stádiu vývoje, což umožní účinněji omezit jeho populaci. Většinou je to na jaře, kdy se objevují první housenky.

6. Opakovaný postřik: Postřik může být účinnější, pokud je proveden několikrát s určitým odstupem, aby se zasáhly i další generace škůdce.

Pamatujte, že postřiky by měly být prováděny v souladu s legislativou a místními předpisy, které se týkají používání insekticidů. Mějte na paměti, že při aplikaci jakéhokoli postřiku je důležité chránit sebe, životní prostředí a ostatní neškodné organismy.

Zavíječ zimostrázový ochrana

Jako ideální alternativu zejména k chemickým postřikům, které jsou škodlivé jak pro člověka, tak pro zvířata a přírodu kolem, vyzkoušejte přírodní organické hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se zavíječi začínají množit, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vašich buxusech způsobují tito odolní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

V případě, že zavíječi již přemnožili, musíte dostat chitin co nejrychleji do buxusů. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak rostliny zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U zavíječů postačí obvykle tři takové zálivky během jednoho týdne, aby se dostavil požadovaný účinek.

Porovnání hnojíku s ostatními hnojivy - hnojivo v dlani

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články