Výsadba stromů

Obsah

Stromy – proč je důležitá výsadba stromů?

Stromy – jaký mají význam? Přinášejí nám užitek, ochranu i potěšení. Radim Tomáš se na stránce ekoton.sk zamýšlí nad potenciálem stromů:

„Stromy mají významné místo v životním prostředí a bez jejich existence bychom zde nebyli ani my lidé. O tom, že stromy vytvářejí kyslík a produkují dřevo, ví každý, ale stromy mají i další neméně významné funkce, které si už každý neuvědomuje. A stromy, to nejsou jen lesy, ale představují také velmi užitečnou a potřebnou součást ulic našich měst a obcí. Podívejme se proto blíže na to, jaké benefity nám stromy rostoucí v našich ulicích poskytují, a proč je důležité je chránit.“

Prečo je dôležitá výsadba stromov

Výsadba stromů

Výsadba stromů podle zahrádkáře Péti

1. Vybereme vhodné místo k sázení. Stromy nesázíme blízko budov nebo plotů, musíme počítat s velikostí koruny dospělého stromu. Velikost stromu určuje podnož, proto při výběru zohledňujeme nejen odrůdu, ale také podnož.

 

2. Kořeny nechte ponořené na 1-12h ve vodě.

 

3. Zkontrolujte před výsadbou kořeny, poškozené odstraňte zahradními nůžkami. Pokud byste to neudělali, kořeny mohou začít na poškozeném místě zahnívat.

 

4. Vykopeme jámu, minimálně 50x50x50cm. Pokud je špatná půda, tak i větší. Vrchní část zeminy tu úrodnější si oddělíme od té spodní méně úrodné. Děláme to proto, abychom tu úrodnější použili při zásypu kořenů. Velikost jámy je důležitá, aby kořenový systém při růstu měl „snazší práci“, aby nemusel tvrdou a neúrodnou půdu rozrývat svými mladými kořínky. Dobré zakořenění je důležité i pro stabilitu stromu při silných větrech. Čím lepší kořenový systém, tím je stromeček stabilnější a nehrozí tak vývrácení.

 

5. Máte-li zahradu, kde se vyskytuje Hryzec vodní nebo Hraboš polní, je dobré jámu vystlat zaječím pletivem, aby při vytváření svých chodbiček nezničily kořínky vašeho vysazeného stromu. Vysteleme i boky jámy, ne jen spodek, nejlépe v celku vyrobit takovou klec bez horní části, která vyplní celou jámu. Volíme větší jámu, aby základní kořenový systém měl kde růst.

 

6. Ideálně rovnou do jámy zatlučeme opěrný kolík, o který později stromeček přivážeme.

 

7. Do jámy nalijeme kbelík vody a počkáme až se vsákne.

 

8. Nikdy k hnojení nepoužívejte čerstvý chlévský hnůj, neboť pokud do něj zasadíte stromek, hnilobný proces poškodí kořínky a stromek vám může uhynout. Když tak použijte granulovaný, nebo dobře alespoň 2 roky odleželý hnůj. Jako jeho náhradu můžete použít Hnojík. Je koncentrovanější na živiny, neutrální PH, nehrozí odhnívání kořínků, neobsahuje velké množství dusíku, což by mohlo přispět k rychlejšímu, ale oslabenějšímu růstu. Jeho konzistence je suchá jemná, snadno se s ním manipuluje. Pozor na silnější vítr, neboť jinak hnojíte i sousedům: Výhodou organického hnojení je, že nehrozí přehnojení. My jsme při výsadbě naší asijské hrušky Chojuro dali do jámy cca  hrst Hnojíku. Pokud vysazujete rostliny s větším kořenovým balem, můžete dát i ze dvě hrsti.

 

9. Ke kořenům při výsadbě je dobré použít i mykorhizní houby. Např. přípravek Symbivit. Aplikuje se pouze jednou a už do konce života pomáhá rostlině s lepším příjmem živin a lepším růstem.

 

10. Stromeček vysazujeme tak, aby místo roubování bylo nad úrovní půdy. Kdybychom ho zasadili níže, tak dojde k zapuštění kořínků ze roubované odrůdy a tím by podnož ztratil svou funkci. Podnož např. určuje, kdy vejde stromek do rodivosti.

 

11. Při vysazování zasypáváme kořeny tou úrodnější vrstvou půdy, postupně zasypáváme co nejjemnější půdou, aby se uměla dostat i do mezer mezi kořínky. Při tom stromek jemně potřásáme směrem nahoru dolů, aby půda propadávala mezi kořínky a vyplňovala mezi nimi prostor.

 

12. Na konec přidáme jako vrchní vrstvu tu spodní vykopanou zeminu, upěchujeme pořádně nohou, abychom vytlačili vzduch a kořínky pořádně se propojily s půdou.

 

13. Je dobré udělat kolem kmínku důlek ve tvaru misky, aby při polévání voda šla ke kořenům a nerozlévala se do okolí.

 

14. Nezapomínejte, že je-li suchá zima, je dobré zalévat i v zimě. Stromeček sice na povrchu spí, ale kořínky rostou skoro pořád.

Ořech - výsadba (fotopostup)

0

Kořeny před výsadbou je třeba na 1-12h namočit ve vodě.

1

Pro výsadbu je třeba vybrat vhodné místo

4

Vybrané místo je nutné odplevelit a vykopat jámu 50 x 50 x 50 cm.

5

Kbelík vody vylijeme do vykopané jámy.

6

Voda ve vykopané jámě – test podloží.

7

Test podloží – Pokud voda nevsákne dostatečně rychle, je podloží jílovité a je nutné prohloubení jámy a na její dno umístit drenáž.

8 1

Hnojík – zapracování do půdy ještě před výsadbou.

9

Hnojík – české organické hnojivo je doporučeno zapracovat do půdy ještě před výsadbou.

10

Před samotnou výsadbou je třeba zkontrolovat kořenový systém, případné poškozené, napadené, odumřelé části odstranit.

11

Umístění kořenů do připravené výsadbové jámy.

13

Postupné zasypávání kořenového systému zeminou promíchanou s Hnojíkem.

12

Následné potřásání, aby hlína vyplnila i drobné mezery u kořenů.

14

Hlínu postupně utlačujeme nohama, abychom vytlačili přebytečný vzduch.

15

Zarovnáme půdu kolem zasazeného keře.

16

Hlínu kolem keře vytvarujeme do tvaru misky.

17

Tato do misky vytvarovaná hlína dopomůže k tomu, aby při zálivce voda neodtekla od kořenů keře.

18

Keř je vysazen. Zůstává radostné očekávání, jak bude prosperovat.

Výsadba stromů - bonusové rady

Bonusové rady záhrádkáře Péti:

1. Vyberte si dobrého dodavatele vašich sazenic. Rozdíl v ceně může být pár korun, ale stromek vám bude přinášet úrodu i 20-30 let. Nekupoval bych stromky od podomních prodejců a na tržištích, kde není chráněn kořenový bal. Viděl jsem jednou takový prodej, kořeny na slunci přesušené… Ujatelnost velmi nízká až nulová. Bylo mi těch stromků až líto.

 

2. Vybírejte si odrůdy které chcete, ne vždy vám poradce v prodejně pořadí dobře. Sice by to měl být odborník, ale někdy vám poradí jen to, co chce prodat. Někdy je dobré si nechat poradit i v některých zahrádkářských Facebookových skupinách. Alespoň zjistíte, zda vámi vybranou odrůdu už někdo vlastní a jak je s ní spokojen. Stromeček vybíráte na 20-30 let, tak si dejte na tom záležet.

 

3. Vybírejte si odrůdy do vašich klimatických podmínek. Není to nic příjemného, pokud pěstujete stromek 3-4 roky a pak zjistíte, že vám stromek sice rozkvete, ale hned i omrzne.

 

4. Nejlepší je pokud máte v blízkém okolí ovocnou školku. Tam si umíte vybrat z více sazenic vámi preferované odrůdy.

 

5. Při výběru vybírejte sazenice s co nejkrásnějším kořenovým systémem. Na začátku je to důležitější než již kvetoucí rostlinka s nějakou korunkou. To, že při koupi stromek už kvete, může být znakem jeho vystresování. A takový utrápený stromek asi nechcete.

 

6. Nejlepší výběr sazenic je vždy na podzim. Na jaře je jen doprodej z podzimní nabídky.

 

7. Pokud plánujete výsadbu Ořechu královského, počítejte s tím, že pod ním mnoho rostlin růst nebude. Ale je to krásný dlouhověký strom a odmění se vám bohatou úrodou po desetiletí.

 

8. Nezapomeňte na povýsadbový řez, je důležitý, aby se velikost stromku nad zemí přizpůsobila velikosti kořene pod zemí. A zároveň začínáte tvarovat svoji příští korunu stromu. Je lepší to umět udělat na začátku, než napravovat řezem, když už je stromek větší. Zároveň se vyhnete tzv. zababčení, co nastává, když kořeny nestíhají vyživit nadzemní část a stromek zakrní.

 

9. Při vyorávání volnokorenních stromků v zemi zůstane někdy až 70% kořenového systému.

 

10. Ať jde o ovocné či okrasné stromy, vnímejte mladé stromky trošku jako malé děti a tak se k nim i chovejte. Dopřejte jim to nejlepší, co můžete (např. Hnojík). A oni vám v dospělosti vaši lásku a péči určitě vrátí 😉

Ovocné stromy

apples g7d1cb1a4f 640
fishing g627de4ece 640
cherry g1127d4c30 640
pear gf975f505a 640
plum gf6c65a0cc 640
yellow plums g025a4bc0a 640

Okrasné stromy

agat biely
japonska ceresna
Sumach palkovy
stedrec
javor
orgovan

Co vás baví na výsadbě stromů?

Barbora Zelenková z Arboristická Akademie z neziskové organizace Zelená Zeleni se vyznává, co ji baví na vysazování stromů.

A co na výsadbě stromů baví vás? Podělte se s námi a dalšími pěstiteli na FB skupince o pěstování s Hnojíkem. Jaké máte zkušenosti?

espalier ga6772a419 640
fruit trees g077db9164 640
apple gfdfc5f361 640
nursery gfeefe7df1 640
olive trees g6b3d3e769 640
espalier ga6772a419 640

Věděli jste, že ...

hill gebcbecb3a 640

… pokud kořenové vlásečnice mírně narušíte, podpoříte stromek, aby si vytvořit bohatou změť vlásečnic.

… při výsadbě volnokorenných ovocných stromů je ideální čas říjen a začátek listopadu, kdy jsou stromy již ve fázi vegetačního klidu.

…volnokořenné stromky je třeba vysadit co nejdříve po jejich zakoupení.

…při podzimní výsadbě mají stromky čas do příchodu zimy ještě zakořenit. Půda však nesmí být zamrzlá ani promočená.

…jarní výsadba ovocných stromů se zpravidla provádí v březnu a začátkem dubna.

… stromky s trpasličími a slabě rostoucími podnožemi potřebují permanentní oporu.

…teplomilné druhy stromků je vhodné před první zimou zajistit před vymrznutím – například. chvojím, slámou nebo jiným izolačním materiálem.

… výsadbou stromů podpoříte zachycení výrazného množství srážek, což bude mít příznivý vliv na hydrologický cyklus a atmosférickou vlhkost prostředí.

… Hnojík, kromě toho, že dodá stromům a rostlinám dostatek vyvážených organických živin, posílí jejich imunitu, zároveň jim pomáhá chránit se před škůdci a chorobami.

…den stromů (20.10.) je svátek, který se slaví ve více než 40 zemích světa a slaví tento den nejčastěji výsadbou nových stromů.

Zdroje informácí

Další doporučené články

Příspěvky zákazníků týkající se stromů a keřů naleznete na FB skupině

Na skupince si můžete prohlížet příspěvky pěstitelů podle témat, kdy jedno z nich jsou bylinky či bazalka, stromy, keře, ovoce, zelenina, škůdci atp.

fb máme rádi hnojík - témata