Vlnovník rybízový

Obsah

Vlnovník rybízový - škůdce černého rybízu

(Cecidophyopsis ribis)

Vlnovník rybízový (Cecidophyopsis ribis) je drobný roztoč, který napadá rostliny rybízu a způsobuje závažné poškození. Dospělci měří pouhé 0,2 až 0,3 mm, jsou žlutavé až načervenalé barvy a žijí skrytě na povrchu rostlin. Vajíčka klade samice do pupenů a na jaře se z nich líhnou larvy, které kořistí na rašících poupatech a způsobují deformace a zkrácení výhonků. Po vylíhnutí dospělců pokračuje cyklus napadení dalšími generacemi v průběhu léta.
 
Symptomy napadení vlnovníkem rybízovým zahrnují zakrnělé a deformované pupeny a výhony, zelené zduřeniny (hálky) na řapíku a stonku listů i květech, zpomalený a narušený růst až po úplnou ztrátu úrody. 
 
Prevence a kontrola vlnovníka rybízového se zaměřuje na odstraňování infikovaných částí rostlin a postřiky insekticidy. Zároveň se doporučuje prořezávat rostliny tak, aby měly dostatek vzduchu a světla, což napomáhá ztrátě přebytečné vlhkosti a snižuje riziko napadení. Je také důležité zajistit správné hnojení rostlin, což pomáhá posílit jejich obranyschopnost proti škůdcům.
Vlnovník rybízový - silně poškozený keř rybízu

Roztoč vlnovník rybízový

Vlnovník rybízový, někdy také zvaný hálčivec rybízový nebo roztoč rybízový patří do skupiny roztočů. Stejně jako ostatní roztoči je velmi malý, pouhým okem sotva viditelný. Navíc roztoči přezimují v pupenech, které si vytvořili v hálky (zduřelé pupeny), na jaře se pak rozlézají do nových (zdravých pupenů). Aby toho nebylo málo, vlnovník je přenašečem velmi nebezpečné nemoci rybízu – tzv. virového zvratu černého rybízu (BCRV). 

Nemoci rybízu - vlnovník rybízový

Vlnovník rybízový - hálka

Sám roztoč působí zničení a zasychání pupenů, na kterých se objevují tzv. hálky. Pupeny pak mohou zcela uschnout a odpadnout, nevyvíjejí se z nich listy ani květy (plody).

Ještě závažnější nemocí, kterou roztoč vlnovník rybízový způsobuje, je výše zmíněný virový zvrat černého rybízu – Blackcurrant reversion virus (BCRV). Je to nejrozšířenější a nejškodlivější nemoc rybízu vůbec. 

Nemoc způsobuje snížení plodnosti až neplodnost. Poznáte ji tak, že listy napadených rostlin jsou užší a mají menší počet laloků a žilek. Objevit se mohou i deformované květy, nebo např. zvýšený počet fialových kališních lístků, někdy mohou chybět tyčinky a naopak je prodloužená čnělka, květní pupeny mohou být fialové nebo na mladých listech se objevují chlorotické kroužky a kresby. Napadené rostliny není možné vyléčit a musí být zlikvidovány.

Černý rybíz rezistentní vlnovník

Protože existuje málo ochran proti vlnovníku rybízovému, nejvíce se doporučuje pořizovat si odrůdy, které jsou vůči tomuto škůdci rezistentní.

Sem patří například rybíz Ben Hope, což je středně pozdní černoplodá odrůda rybízu, která byla vyšlechtěna ve Skotsku. Keř roste vzpřímeně, je poměrně vysoký a středně hustý. Hrozny má pak středně dlouhé až dlouhé se středně velkými, kulatými bobulemi. Chutná sladkokysele, chuť je aromatická. Plody dozrávají v 1. polovině července. Plodnost je spíše brzká, poměrně vysoká a hlavně pravidelná.

Druhou velmi odolnou odrůdou je rybíz Ben Lemond, jedná se o silně rostoucí odrůdu, která plodí v polovině léta, má dlouhé hrozny, a bobule s nezaměnitelně sladkokyselou chutí. Keř dorůstá do výšky až 2 m.

 

Černý rybíz rezistentní vlvnoník

Vlnovník rybízový postřik

Některé zdroje uvádějí, že chemická ani biologické ochrana proti vlnovníku není v současnosti povolena, ale možná se jedná jen o virový zvrat, na který žádná léčba nefunguje.

Jiné zdroje uvádějí jako účinnou ochranu proti vlnovníku rybízovému 0,1% postřik Omite 57 E. Samozřejmě můžete vyzkoušet i jiné akaricidy (prostředky proti roztočům).

Dobrou volbou je také pěstování rezistentních odrůd, důkladný řez na jaře i na podzim, na jaře odstraňování větví s poškozenými pupeny. Keře, které mají napadeno více než 15 % pupenů se doporučuje zlikvidovat a keře napadené virovým zvratem také, protože není šance na jejich záchranu.

Vlnovník rybízový ochrana

Jako poslední je možné použít přírodní organické hnojivo, které má přirozené repelentní účinky proti škůdcům. Vyzkoušejte třeba české originální hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, se vlnovník začíná množit a zakusovat do nových pupenů, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vaší zahradě způsobují tito odolní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích.

Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

V případě, že na váš rybíz zaútočil vlnovník rybízový, musíte dostat chitin co nejrychleji do rostliny. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak keře rybízu zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U vlnovníka postačí obvykle tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný efekt.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články