rozmarýn

Obsah

Rozmarýn - bylinka k masu

(Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn je aromatická rostlina, která pochází ze Středomoří a je oblíbená jak pro své chuťové vlastnosti v kuchyni, tak pro své léčebné účinky. 
 
Existuje několik druhů rozmarýnu, ale nejčastěji se používají dva: rozmarýn lékařský a rozmarýn pomerančový

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) má jehličnaté, zelené listy a je nejčastěji používán v kuchyni. 

Rozmarýn pomerančový (Rosmarinus officinalis ‘Prostratus’) má prostranný, šikmý růst a není tak aromatický jako rozmarýn lékařský. Můžete jej používat v kuchyni, pěstovat jako bonsaj nebo jako keřík venku na chráněném místě.
Rozmarýn - snítka

Druhy rozmarýnu

Existuje více než 20 druhů rozmarýnu, ale – jak už bylo uvedeno výše – nejčastěji se pěstuje druh Rosmarinus officinalis. Tento druh má mnoho kultivarů s různými barvami květů a listů. Mezi oblíbené kultivary patří například ‚Prostratus‘ (plazivý rozmarýn), ‚Arp‘ (rozmarýn odolný vůči mrazu) a ‚Tuscan Blue‘ (kultivar s tmavě modrými květy).

Rozmarýn účinky

Rozmarýn má mnoho léčebných účinků, včetně podpory trávení a zlepšení paměti. Nicméně, některé účinky jsou nežádoucí, například vysoká koncentrace rozmarýnového oleje může způsobit nevolnost a zvracení. Rozmarýn by měl být také používán opatrně v těhotenství, protože může stimulovat dělohu.

Rozmarýn pěstování

Při pěstování rozmarýnu je důležité zajistit mu dobře propustnou půdu a slunné místo, aby podmínky byly podobné jako ve Středomoří. Rozmarýn lze pěstovat i v bytě, ale je lepší ho umístit na slunné okno nebo balkon.
 

Výsadba do zahrady je nejlepší na jaře, může však být provedena kdykoliv během vegetačního období, a to až do začátku prvních mrazíků.

Rozmarýn můžete rozmnožovat buď řízkováním, nebo hřížením rostlin. Řízky lze vzít z rostliny v létě nebo na podzim, zatímco hřížení je nejlepší v létě. Řízky se nejlépe ujmou, pokud jsou umístěny v písku a udržovány vlhké. Hřížení se provádí umístěním konce větvičky na půdu a zakrytím jejího konce půdou. Po zakořenění lze větev oddělit a přesadit do samostatného květináče nebo do zahrady.

Kdy stříhat rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti.

Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně.

Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy. Ostatně do ran po stříhání by se mu mohly dostat nějaké infekce, které by rostlinu oslabily.

 

Hnojení rozmarýnu

Při hnojení rozmarýnu používejte organická hnojiva, která jsou šetrnější k rostlinám i životnímu prostředí. Přírodní hnojivo Hnojík dodá rozmarýnu potřebný dusík na začátku vegetačního období, i nezbytný fosfor a draslík při kvetení. Rozmarýn hnojený přírodním hnojivem také mnohem lépe voní.

Rozmarýn — pěstování v bytě


Rozmarýn můžete pěstovat i v bytě. Pro úspěšné pěstování rozmarýnu v bytě je důležité zajistit dostatek světla, vody a kvalitní substrát.

Rozmarýn potřebuje hodně světla, takže ho dejte na slunné místo nebo použijte umělé osvětlení. Pokud nemáte dostatek slunečního světla, můžete použít speciální světlo pro rostliny.

Půda pro pěstování rozmarýnu musí být dobře propustná. Rostlinu pravidelně zalévejte, ale půdu nechte mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. 

Rozmarýn můžete pěstovat také jako keřík nebo ve formě bonsaje. Při tomto způsobu pěstování je důležité pravidelně stříhat rostlinu, aby si udržela požadovaný tvar a dobře se zahustila. Při stříhání odstraňte všechny suché a poškozené větve.

Pěstování rozmarýnu v bytě může být příjemným způsobem, jak mít stále po ruce čerstvé aromatické bylinky, které můžete používat při vaření nebo k provonění místnosti.

Rozmarýn využití v kuchyni

Vzhledem k výrazné vůni rozmarýnu a jeho chuťovým vlastnostem se často používá v kuchyni jako koření a aromatická bylina. Zejména v kombinaci se šalvějí vytváří oblíbenou směs pro dochucení masových pokrmů.

Rozmarýn, tymián a estragon jsou také výbornou kombinací bylinek k pečenému nebo grilovanému masu. Rozmarýnovou snítkou pak můžete pokrmy ozdobit.

Rozmarýnový olej si jednoduše vyrobíte tak, že pár snítek rozmarýnu macerujete v olivovém oleji aspoň 3 týdny. Poté snítky vyjměte, nebo ponechte na ozdobu. Rozmarýnový olej pak používejte na dochucení salátů a pomazánek, ale je vhodný i k vnějšímu použití – například na masáže.

 

Rozmarýnový olej

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články