Ředkev

Obsah

Ředkev - Pikantní a zdravá zelenina plná výživných přínosů

Ředkev je rostlina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) a existuje několik druhů a odrůd, které jsou pěstovány a konzumovány po celém světě.

 1. Ředkev (Raphanus sativus): Tento druh je nejznámější a nejčastěji pěstovaný. Má kulaté až válcovité kořeny s charakteristickou ostrou chutí. Ředkve se pěstují ve různých barevných odrůdách, včetně červené, bílé, fialové a černé.

 2. Daikon (Raphanus sativus var. longipinnatus): Daikon, také nazývaný japonská ředkev, je druh ředkve se štíhlejšími a delšími kořeny. Má mírně sladší chuť než běžná ředkev a často se používá v asijské kuchyni.

 3. Černá ředkev (Raphanus sativus var. niger): Tato odrůda ředkve má tmavou, skoro černou kůru a bílé dužniny. Je oblíbená v tradiční medicíně pro své potenciální detoxikační vlastnosti a podporu trávení.

Ředkev je velmi oblíbená ve východní kuchyni a používá se ve svěžích salátech, omáčkách, polévkách a jako přísada k různým pokrmům. Má vynikající texturu a chuť a přidává pikantní prvek do jídel.

Kromě své výborné chuti a využití v kuchyni má ředkev také několik zdravotních výhod. Obsahuje vitamíny, minerály a fytonutrienty, které mohou podporovat zdraví a pohodu. Například je bohatá na vitamín C, který posiluje imunitní systém a antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály.

Má také vysoký obsah vlákniny, která podporuje trávení a zdravou stolici. Obsahuje také železo, draslík a vápník, které jsou důležité pro správné fungování těla.

Ředkev setá olejná - Raphanus sativus var. oleiferus

Ředkev pěstování

Pěstování ředkve je relativně jednoduché a může být provedeno v zahradě, na záhonu nebo dokonce ve vhodných nádobách na balkoně či terase. Zde je několik kroků, které vám pomohou při pěstování ředkve:

 1. Výběr odrůdy: Existuje mnoho různých odrůd ředkve, které se liší velikostí, tvarem, barvou a dobou dozrávání. Vyberte si odrůdu, která vyhovuje vašim preferencím a podmínkám vaší zahrady.

 2. Příprava půdy: Ředkev preferuje dobře propustnou a vlhkou půdu. Před výsadbou doporučujeme uvolnit půdu, odstranit plevel a přidat organický materiál nebo kompost pro zlepšení živin a zadržení vlhkosti.

 3. Výsev semen: Semeň ředkve můžete vysévat přímo do země, do řádků nebo do vhodných kontejnerů. Semeň by měl být pokryt vrstvou půdy o tloušťce přibližně 1 cm. Ujistěte se, že mezi semeny zůstává dostatečný prostor pro růst.

 4. Zalévání: Ředkev potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Ujistěte se, že půda je stále vlhká, ale ne zcela nasycená vodou. Nedostatek vody může způsobit horkost a trpknutí ředkve.

 5. Ředění sazenic: Jakmile sazenice vzejdou, mohou být příliš blízko sebe. Přiřízněte nebo vytrhejte přebytečné sazenice, aby zbyly přibližně 5-7 cm mezi jednotlivými rostlinami. To jim umožní dostatek prostoru pro růst a vytváření kořenů.

 6. Péče o rostliny: Udržujte okolí rostlin bez plevelů a pravidelně odstraňujte suché nebo poškozené listy. Přihnojujte rostliny podle potřeby, abyste zajistili dostatečné živiny.

 7. Sklizeň: Ředkev je obvykle sklízena, když dosáhne požadované velikosti. To se obvykle děje asi 4-6 týdnů po výsevu, ale to se může lišit v závislosti na odrůdě. Jemně vyhrabejte ředkve ze země a opatrně odstraňte listy. Po sklizni můžete ředkve skladovat v chladničce.

Sledováním těchto kroků byste měli mít úspěch při pěstování ředkve. Nezapomeňte také na pravidelnou péči a sledování stavu rostlin, abyste předešli jakýmkoli problémům a zajistili zdravý růst a sklizeň.

.

ředkev sklízení

Černá ředkev

Černá ředkev (Raphanus sativus var. niger) je odrůda ředkve s tmavou, skoro černou kůrou a bílou dužninou. Tato zelenina má silnou a pikantní chuť, která ji odlišuje od běžné ředkve. Černá ředkev je oblíbená v různých kuchyních po celém světě a často se používá jako přísada do salátů, polévek, omáček nebo jako součást tradičních jídel.

Černá ředkev -Raphanus niger

Černá ředkev účinky

Černá ředkev (Raphanus sativus var. niger) je odrůda ředkve s tmavou, skoro černou kůrou a bílou dužninou. Tato zelenina má silnou a pikantní chuť, která ji odlišuje od běžné ředkve. Černá ředkev je oblíbená v různých kuchyních po celém světě a často se používá jako přísada do salátů, polévek, omáček nebo jako součást tradičních jídel.

Černá ředkev je známá pro své možné zdravotní výhody a využití v tradiční medicíně. Obsahuje různé živiny, včetně vitamínu C, vlákniny, draslíku, vápníku a železa. Některé z jejích hlavních přínosů jsou:

 1. Detoxikace a podpora trávení: Černá ředkev obsahuje enzymy, které podporují funkci jater a trávicího systému. Tyto enzymy mohou pomoci detoxikovat tělo od škodlivých látek a podporovat trávení.

 2. Antioxidační účinky: Černá ředkev obsahuje fytonutrienty a antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály a chrání buňky před oxidativním stresem. To může přispět k celkovému zdraví a ochraně před různými onemocněními.

 3. Podpora imunitního systému: Díky vysokému obsahu vitamínu C může černá ředkev posílit imunitní systém a podporovat zdravou funkci imunitního systému. Vitamín C je známý svými protizánětlivými vlastnostmi a schopností bojovat proti infekcím.

 4. Možný vliv na kardiovaskulární zdraví: Některé studie naznačují, že konzumace černé ředkve může mít pozitivní vliv na zdraví srdce a cév. Například, obsah vlákniny a antioxidantů v černé ředkvi může přispět k snížení hladiny cholesterolu a k regulaci krevního tlaku.

Při konzumaci černé ředkve je důležité mít na paměti, že její silná chuť může být pro některé lidi příliš intenzivní. Je doporučeno začít s menším množstvím a postupně si zvykat na její chuť.

.

Černá ředkev nežádoucí účinky

Černá ředkev  je obecně považována za bezpečnou a zdravou potravinu, ale někteří lidé mohou na ni reagovat negativně. Zde je několik potenciálních nežádoucích účinků, které se mohou vyskytnout u některých jedinců:

 1. Zažívací potíže: Někteří lidé mohou pociťovat zažívací potíže, jako je nadýmání, nadměrná tvorba plynu nebo průjem po konzumaci černé ředkve. To může být způsobeno vysokým obsahem vlákniny a fytonutrientů, které mohou některým osobám nesvědčit. Doporučuje se postupovat opatrně a postupně zvyšovat příjem černé ředkve, abyste zjistili, jak vaše tělo reaguje.

 2. Citlivost na síru: Černá ředkev obsahuje přírodní sloučeniny síry, které mohou u některých lidí způsobovat alergické reakce. Pokud máte alergii na síru nebo citlivost na potraviny obsahující síru, můžete mít negativní reakce po konzumaci černé ředkve. V takovém případě je vhodné se vyhnout černé ředkvi nebo se poradit s lékařem.

 3. Interakce s léky: Černá ředkev obsahuje látky nazývané glukosinoláty, které mohou ovlivňovat účinky některých léků. Pokud užíváte léky, je vždy nejlepší se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem ohledně možných interakcí mezi černou ředkví a vašimi léky.

Je důležité si uvědomit, že tyto nežádoucí účinky se nevyskytují u všech lidí a že reakce na potraviny mohou být individuální. Pokud máte nějaké obavy nebo jste náchylní na alergie, je vhodné konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu před začleněním černé ředkve do své stravy.

Černá ředkev recepty

Černá ředkev salát:

 • Nastrouhejte černou ředkev na tenké nudličky.
 • Přidejte nakrájenou mrkev, okurku a rajčata.
 • Přidejte jemně nasekanou petrželku a koriandr.
 • Připravte zálivku z citronové šťávy, olivového oleje, soli a pepře.
 • Zamíchejte všechny ingredience dohromady a nechte v chladničce odpočinout před podáváním.
černá ředkev salát

Pečená černá ředkev:

 • Oloupejte a nakrájejte černou ředkev na tenké plátky.
 • Předehřejte troubu na 200 °C.
 • Plátky ředkve položte na plech vyložený pečicím papírem.
 • Pokapte je olivovým olejem a posypte solí, pepřem a bylinkami dle chuti (např. rozmarýn, tymián).
 • Pečte přibližně 15-20 minut, dokud se plátky ředkve nezměknou a získají zlatavou barvu.
 • Podávejte jako přílohu nebo jako součást různých pokrmů.
Pečená černá ředkev

Černá ředkev dip:

 • Smíchejte ředkev nastrouhanou na jemno s bílým jogurtem (nebo sýrovým tvarohem).
 • Přidejte jemně nasekanou petrželku a pažitku.
 • Přidejte špetku soli, pepře a dle chuti můžete přidat také citronovou šťávu pro osvěžující chuť.
 • Dobře promíchejte a podávejte s čerstvým chlebem, zeleninou nebo jako dip k vašim oblíbeným snackům.
černá ředkev dip

Bílá ředkev neboli ředkev setá

Bílá ředkev (Raphanus sativus var. sativus) je odrůda ředkve s bílou kůrou a dužninou. Má jemnou, mírně sladkou chuť a křehkou texturu. Tato kořenová zelenina je oblíbená pro svou svěžest a výživný obsah. Je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, což přispívá k jejímu výživovému profilu.

Bílá ředkev

Bílá ředkev účinky

Bílá ředkev (Raphanus sativus var. sativus) má několik potenciálních zdravotních účinků a přínosů pro lidské zdraví. Zde jsou některé z nich:

 1. Vysoký obsah vlákniny: Bílá ředkev je bohatá na vlákninu, která je důležitá pro zdravou funkci trávicího systému. Vláknina pomáhá předcházet zažívacím problémům, jako je zácpa, a podporuje pravidelnou stolici.

 2. Obsahuje vitamíny a minerály: Bílá ředkev je zdrojem různých vitamínů a minerálů, včetně vitamínu C, vitamínu B6, draslíku, vápníku a hořčíku. Tyto živiny jsou důležité pro správné fungování těla, imunitního systému a zdraví kostí.

 3. Antioxidanty: Bílá ředkev obsahuje také antioxidanty, jako jsou flavonoidy a vitamín C, které pomáhají chránit buňky před oxidativním stresem a volnými radikály. Tyto látky mají protizánětlivé účinky a mohou přispívat k celkovému zdraví a ochraně před různými onemocněními.

 4. Podpora detoxikace: Díky obsahu vlákniny a vody může bílá ředkev pomoci při detoxikaci těla a eliminaci toxických látek. Přírodní enzymy obsažené v bílé ředkvi také podporují funkci jater, které jsou hlavním orgánem odpovědným za detoxikaci.

 5. Možný přínos pro kardiovaskulární zdraví: Bílá ředkev obsahuje látku zvanou glukosinolát, která je spojována s potenciálními přínosy pro kardiovaskulární zdraví. Glukosinoláty mohou pomáhat snižovat hladinu cholesterolu, podporovat zdravý krevní tlak a předcházet srdečním onemocněním.

Bílá ředkev použití

Bílá ředkev je vynikající zelenina, která nabízí různé možnosti využití v kuchyni. Zde je několik způsobů, jak můžete využít bílou ředkev ve vašich receptech:

 1. Syrová bílá ředkev v salátu: Bílá ředkev má svěží a křupavou texturu, která je skvělá pro použití ve salátech. Nastrouhejte ji na tenké plátky nebo nudličky a přidejte do zeleninových nebo ovocných salátů. Bílá ředkev dodá salátu pikantní a osvěžující chuť.

 2. Příloha k jídlu: Nakrájejte bílou ředkev na tenké plátky a podávejte jako přílohu k hlavním jídlům. Můžete ji opečenou, dusenou nebo jen jednoduše vařenou. Přidává pikantní a chutnou doplňující složku k vašemu jídlu.

 3. Do sendvičů a wrapů: Nařezejte bílou ředkev na tenké plátky a přidejte ji do sendvičů, wrapů nebo baget. Přidá pikantní chuť a křupavou texturu, která oživí vaše sendviče.

 4. Marinády a omáčky: Bílou ředkev můžete také použít v marinádách a omáčkách. Nastrouhejte ji nebo rozmixujte a přidejte do marinády pro maso nebo zeleninu. Můžete také vytvořit osvěžující dip nebo omáčku s bílou ředkví jako hlavní složkou.

 5. Vařená nebo pečená bílá ředkev: Bílou ředkev můžete vařit nebo péct jako samostatné jídlo. Nakrájejte ji na plátky a vařte nebo pečte do měkka. Můžete ji dochutit bylinkami, kořením nebo citronovou šťávou pro vylepšení chuti.

Bílá ředkev je skvělá zelenina, kterou můžete přidat do různých receptů pro pikantní chuť a výživové přínosy. Nebojte se experimentovat a objevovat nové způsoby, jak využít bílou ředkev ve vaší kuchyni.

Bílá ředkev recepty

Bílá ředkev (Raphanus sativus var. sativus) je další zajímavou odrůdou ředkve. Má světlou kůru a bílou dužninu, která je jemná a mírně sladká v porovnání s ostatními druhy ředkve. Bílá ředkev má také řadu zdravotních výhod a je skvělou přísadou do různých jídel. Zde je několik receptů, které můžete vyzkoušet:

Bílá ředkev salát:

 • Nastrouhejte bílou ředkev na tenké plátky nebo nudličky.
 • Přidejte na tenké plátky nakrájenou cibuli a zelenou papriku.
 • Přidejte nasekaný petržel, kopřivy nebo jiné bylinky dle vašeho vkusu.
 • Připravte zálivku z olivového oleje, octa, soli a pepře.
 • Smíchejte všechny ingredience dohromady a nechte salát odpočinout v chladničce před podáváním.
Bílá ředkev salát

Bílá ředkev polévka:

 • Nastrouhejte bílou ředkev a celer na tenké nudličky.
 • Na pánvi si orestujte jemně nakrájenou cibuli a česnek na olivovém oleji.
 • Přidejte nastrouhanou bílou ředkev a celer a krátce je restujte.
 • Přidejte zeleninový vývar a vařte, dokud se zelenina nezměkne.
 • Přidat koření dle chuti, jako je sůl, pepř, tymián nebo petržel.
 • Podávejte polévku teplou a ozdobte ji čerstvými bylinkami.
Bílá ředkev polévka

Bílá ředkev zeleninové rolky:

 • Nakrájejte bílou ředkev na tenké plátky.
 • Na pánev si orestujte nakrájenou mrkev, cuketu a papriku.
 • Připravte zálivku z omáčky sojové, medu, hořčice a olivového oleje.
 • Smíchejte orestovanou zeleninu s omáčkou.
 • Na každý plátek bílé ředkve nasypte směs zeleniny a zaviněte do rolky.
 • Podávejte zeleninové rolky jako chutný a zdravý oběd nebo lehkou večeři.
Bílá ředkev zeleninové rolky

Ředkev ohnice

Ředkev ohnice (Raphanus raphanistrum) je divoce rostoucí druh rodu Raphanus a je příbuzná s kulturními odrůdami ředkve. Tato divoká ředkev se vyskytuje po celém světě a často je považována za plevelnou rostlinu, protože může konkurovat v zemědělských oblastech.

Ředkev ohnice se vyznačuje podobnou strukturou jako kulturní ředkev. Má kořenovou hlízu, listy a květy. Oproti kulturním odrůdám má však divoká ředkev menší, méně chutné a často hořké kořeny.

Přestože ředkev ohnice nemá takovou kulturní hodnotu jako pěstované odrůdy, má několik zajímavých vlastností. Například semena ředkve ohnice jsou jedlá a mohou být použita v potravinářství jako koření nebo pro výrobu oleje. Listy této rostliny se také někdy využívají v salátech nebo vařené jako zelenina.

V přírodě může mít ředkev ohnice některé ekologické výhody. Je známá svou schopností rychle se rozrůstat a pokrývat půdu, což může pomoci v boji proti erozi půdy. Také může sloužit jako zdroj potravy a životní prostředí pro některé druhy hmyzu a ptáků.

Přestože ředkev ohnice má určité využití, je důležité si uvědomit, že se jedná o divoce rostoucí rostlinu a její konzumace by měla být prováděna s opatrností. Před konzumací jakékoliv divoce rostoucí rostliny je vhodné ověřit její bezpečnost a vhodnost pro lidskou spotřebu.

Ředkev ohnice

Ředkev olejná

Ředkev olejná (Raphanus sativus var. oleiferus) je odrůda ředkve, která se pěstuje pro svá semena, která jsou bohatá na olej. Tato odrůda ředkve je známá také jako ředkev olejná nebo ředkev na olej. Semena ředkve olejné mají výraznou chuť a jsou využívána především pro výrobu oleje, který je široce používán v kulinářství.

Ředkev olejná má menší a delší kořeny než kulturní odrůdy ředkve, a to proto, že se větší pozornost věnuje semenným stéblům a produkci semen. Semena ředkve olejné jsou bohatá na olej, který je využíván pro vaření, pečení a výrobu salátových dresinků. Olej z ředkve olejné má typicky silnou, kořeněnou a ostrou chuť.

Je třeba poznamenat, že ředkev olejná se liší od kulturních odrůd ředkve, které jsou běžně konzumovány jako zelenina. Ředkev olejná se spíše pěstuje pro produkci oleje a semena, a proto se v kuchyni běžně nevyužívá jako čerstvá zelenina.

Ředkev setá olejná - Raphanus sativus var. oleiferus

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články