Pupovice

Obsah

Pupovice - skalnička s dvojí tváří

(Chiastophyllum vs. Echeveria)

Pupovice (Chiastophyllum) a pupovice (Echeveria) jsou dvě různé rostliny, ale obě patří do sukulentů, které jsou známé svými kruhovými listy a dekorativními květy. Jsou nízkorostoucí rostliny, které jsou vhodné pro zahradní záhony, skalky, nebo i květinové nádoby. Většina druhů pupovice pochází z horských oblastí Evropy a Asie, takže jsou schopné snášet chladnější podnebí.

Jak pupovice vypadá

Listy pupovice jsou charakteristické svým různorodým zbarvením a kruhovým tvarem, což dodává rostlině vzhled podobný růži. Listy bývají tlusté a masité, a v závislosti na druhu mohou mít odstíny zelené, modré, šedé nebo fialové barvy. Květy pupovice jsou drobné a tvoří latovitá květenství na dlouhých stvolech. Květy jsou často bílé, růžové nebo žluté barvy.

Pupovice jsou relativně nenáročné rostliny na péči, a jsou tedy oblíbenými sukulentními rostlinami mezi zahradníky, dají se pěstovat na skalkách, suchých zídkách, zahradách, v nádobách i doma. 

Pupovice - kvetoucí

Pupovice vstřícnolistá

Pupovice vstřícnolistá (Chiastophyllum oppositifolium), známá také jako zlatá hvězda, je zajímavá sukulentní rostlina s kruhovými listy a drobnými květy. Pokud ji chcete pěstovat ve své skalce, postupujte podle následujících pokynů.

Stanoviště: Vyberte slunné až polostinné stanoviště, kde bude rostlina dostávat světlo, ale bude chráněna před přímým slunečním zářením v poledne.

Půda: Připravte dobře odvodněnou půdu. Směs zahradní půdy, písku a perlitu často dobře funguje.

Zálivka: V období aktivního růstu (jaro a léto) udržujte půdu mírně vlhkou, ale ne přemokřenou.

Na podzim a v zimě snižte zálivku, protože rostlina bude v klidovém období.

Hnojení: Během vegetačního období (jaro a léto) můžete pupovici vstřícnolistou hnojit lehkým hnojivem pro sukulentní rostliny jednou za měsíc. Nepřehánějte to však s hnojením, rostlina lépe prospívá při sporadickém hnojení..

Rozmnožování: Rostlinu lze množit dělením trsů. To se obvykle provádí na jaře, kdy začíná vegetační období. Stačí opatrně oddělit menší trs od mateřské rostliny a přesadit ho.

Zazimování: Pupovice vstřícnolistá jsou odolné vůči mírným mrazům, ale v oblastech s tvrdšími zimami je vhodné ji chránit před přílišným namrzáním. Lze ji zakrýt nebo přenést do chladnějšího místa.

Péče o listy: Listy pupovice vstřícnolisté jsou náchylné k zarůstání nečistotami. Občasné setření nečistot z listů může pomoci udržet rostlinu zdravou a dekorativní.

Květy: Květy pupovice vstřícnolisté jsou drobné a tvoří květenství na dlouhých stvolech. Po odkvětu můžete odstranit zvadlé květy.

Pupovice vstřícnolistá

Pupovice ozdobná - jak pěstovat

Pupovice ozdobná je dalším druhem sukulentů, tentokrát rodu Echeveria, lat. přesně Echeveria elegans. Pokud ji chcete pěstovat, dodržujte následující postup.

  1. Stanoviště: Pupovice preferují slunné až polostinné stanoviště. Pokud jsou vystaveny přímému slunci, mohou mít listy sklon k přesušování a spáleninám.

  2. Půda: Rostliny potřebují dobře odvodněnou půdu bohatou na organické látky. Vhodná je směs zahradní půdy, písku a perlitu nebo kamenitého materiálu.

  3. Zálivka: Pupovice jsou sukulentní rostliny, které ukládají vodu ve svých listech. Zalévání by mělo být střídmé, a to spíše na podzim a na jaře, kdy rostliny aktivně rostou. Během léta je vhodné zalévat spíše málo, aby nedocházelo k hnilobě kořenů.

  4. Hnojení: Pupovice můžete hnojit během vegetačního období, tedy na jaře a v létě, lehkým roztokem hnojiva pro sukulentní rostliny. Nepřehánějte to s hnojením, aby nedošlo k přehnojení.

  5. Zazimování: V chladnějších oblastech mohou být pupovice citlivé na mrazy. V zimě je proto doporučeno chránit je před namrzáním například zakrytím nebo přenesením do skleníku.

  6. Rozmnožování: Pupovice se mohou rozmnožovat semeny nebo dělením trsů. Dělení je obvykle snadnější a efektivnější metodou.

Pupovice ozdobná

Pupovice štětinatá

Pupovice štětinatá (Echeveria setosa) je další atraktivní sukulentní rostlina, která se vyznačuje svými hebkými, stříbřitými listy pokrytými jemnými bílými chloupky. Pěstování této rostliny je podobné jako u jiných sukulentů, avšak existují určité specifické požadavky:

Stanoviště: Vyberte světlé a slunné místo pro pupovici štětinatou. Rostlina ocení a potřebuje dostatek světla, aby udržovala svůj charakteristický vzhled.

Půda: Použijte směs půdy určenou pro sukulentní rostliny, která má vynikající odvodnění. Můžete smíchat zahradní půdu, písek a perlit.

Zálivka: Zalévejte střídmě až mírně, zamezte přemokření půdy. Nechte půdu mezi zaléváním vyschnout.

Hnojení: Pupovice štětinatá může být hnojena během vegetačního období (jaro a léto) lehkým hnojivem pro sukulentní rostliny. Nedoporučuje se hnojení v zimě.

Teplota: Rostlina preferuje teplé až mírně chladné podmínky. Mějte na paměti, že náhlé změny teploty mohou způsobit poškození listů.

Vlhkost: Vlhkost vzduchu nemusí být příliš vysoká, a proto rostlina obvykle dobře snáší suchý vzduch.

Péče o listy: Listy pupovice štětinaté jsou pokryty jemnými chloupky, které jí dodávají charakteristický vzhled. Vyhněte se manipulaci s listy příliš často, abyste neodstraňovali tyto chloupky.

Rozmnožování: Pupovici štětinatou lze množit ze semen nebo odřezky. Odřezky můžete nechat vyschnout a zakořenit, než je přesadíte do nového substrátu.

Zazimování: Rostlina je vůči mrazům citlivá, zejména pokud je vystavena vlhkosti. V chladnějších měsících je vhodné ji přenést do interiéru nebo ji chránit před mrazem.

Květy: Pupovice štětinatá může vytvářet drobné květy na stoncích. Květy jsou obvykle oranžové nebo červené barvy.

Při pěstování pupovice štětinaté je důležité věnovat pozornost jejím potřebám a postupovat opatrně, aby se minimalizovalo riziko přemokření nebo jiných problémů spojených s péčí o sukulentní rostliny.

Pupovice štětinatá

Jsou pupovice jedovaté pro kočky?

Pupovice (Echeveria) a pupovice štětinatá (Echeveria setosa) jsou známé jako sukulenty a nejsou obecně považovány za silně jedovaté rostliny. To znamená, že nejsou známy žádné zprávy o závažných otravách u domácích zvířat, včetně koček, způsobených konzumací těchto rostlin.

Nicméně i některé nejedovaté rostliny mohou způsobit gastrointestinální obtíže, pokud jsou konzumovány ve větším množství. Pokud máte doma kočku, která je známá tím, že ráda zkoumá rostliny a možná je i okusuje, stále je dobré držet rostliny mimo její dosah.

Přestože pupovice nejsou považovány za závažně jedovaté, vždy je lepší být opatrný a zabránit zvířatům, aby se pokoušela o konzumaci rostlin, které nejsou běžnou součástí jejich stravy. Pokud máte podezření, že vaše kočka snědla neobvyklou rostlinu nebo projevuje známky neobvyklého chování, obraťte se na veterináře, aby získali odbornou radu a péči.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články