prvosenka

Obsah

Prvosenka - květ prvosenky

(Primula)

Prvosenka (Primula) patří také k oblíbeným skalničkám. Nejoblíbenější jsou její květy, které vykvétají brzy na jaře, ale u některých druhů přetrvávají poměrně dlouho.

Prvosenka je rod rostlin z čeledi prvosenkovité (Primulaceae). Jedná se o oblíbené a rozmanité rostliny, které jsou známé pro své pestré a nápadné květy. 

Jak vypadá prvosenka

 • Listy: Prvosenka má obvykle listy uspořádané v přízemní růžici. Listy mohou být různých tvarů a velikostí, v závislosti na druhu a odrůdě. Některé mají okrouhlé, jiné srdcovité nebo obvejčité listy. Listy prvosenky bývají zelené barvy, někdy s tmavšími skvrnami nebo vzory.

 • Květy: Květy prvosenky jsou nejvíce fascinujícím prvkem této rostliny. Jsou obvykle jednoduché nebo složené v krásných květenstvích. Květy mohou být bílé, růžové, fialové, žluté, oranžové nebo červené barvy, a u některých druhů naleznete i kombinace těchto barev. Květy mají pět okvětních lístků a mohou mít různé tvary, jako jsou trubkovité, zvonkovité nebo hvězdicovité. Některé druhy prvosenek také vykazují výraznou vonnou vůni.

Čím jsou prvosenky zajímavé

 1. Časně kvetoucí: Prvosenky jsou známé jako „prvosenky“ právě proto, že patří mezi první rostliny, které začínají kvést na jaře. Většina druhů prvosenek kvete od konce zimy do začátku jara, a tak se stávají vítanými znameními nadcházejícího jara.

 2. Hybridy a odrůdy: Prvosenky jsou populární u zahradníků a pěstitelů květin, což vede k vytvoření mnoha hybridních odrůd s různými barevnými kombinacemi a tvary květů. Díky tomu jsou prvosenky oblíbenou rostlinou pro pěstování v zahradách, ve skalkách, v nádobách a některé se dají pěstovat i jako pokojové rostliny.

 3. Léčivé využití: Některé druhy prvosenek mají léčivé vlastnosti a byly tradičně používány v lidovém léčitelství pro léčbu různých zdravotních problémů, jako jsou kašel, nachlazení a zažívací potíže.

Prvosenka jarní
Hybridní prvosenky vyšlechtěné na zahrady
Prvosenka zoubkatá

Prvosenka jarní

Prvosenka jarní (Primula veris), také známá jako petrklíč nebo bylina svatého Petra, je krásná a tradiční jarní rostlina. Roste přirozeně v lesích a na loukách, ale dá se pěstovat i na skalkách. Dávejte však pozor, že je chráněná, a tak ji nesbírejte v přírodě, ale zakupte u ověřených obchodníků.

Jak vypadá prvosenka jarní

 • Listy: Listy prvosenky jarní jsou uspořádány v přízemní růžici. Jsou obvykle zelené barvy, tmavší na rubu, a mají zubaté okraje. Listy jsou krátce řapíkaté a podobné kopinatému tvaru.

 • Květy: Květy prvosenky jarní jsou nádherné a působivé. Vytvářejí bohatá květenství na dlouhých stopkách, které se tyčí nad listy. Každý květ má pět okvětních lístků, které mohou být žluté, oranžové nebo dokonce načervenalé barvy. Květy jsou někdy na vrcholu stopky shluky, což vytváří zajímavý a nápadný efekt.

Přirozené prostředí: Prvosenka jarní je domovem v Evropě, kde roste na vlhkých loukách, pastvinách, březích potoků a okrajích lesů. Vyskytuje se v mírném klimatu, zejména v částech střední a západní Evropy.

Prvosenky jarní kvetou na jaře, obvykle od března do května, a jejich květy poskytují vítané znamení nadcházejícího jara. Jsou známé pro svou schopnost rychle zbarvovat louky a lesní podrost svými krásnými květy.

Pěstování: Pokud chcete pěstovat prvosenku jarní v zahradě, měli byste jí poskytnout vlhkou a dobře propustnou půdu. Prvosenky preferují slunná až mírně zastíněná stanoviště. Dobrá zálivka a pravidelná péče jsou klíčové pro zajištění zdravého růstu a kvetení této rostliny.

Prvosenky jarní jsou také oblíbenou rostlinou pro výsadbu v truhlících nebo nádobách, které mohou zdobit terasy, balkony a okenní parapety. S jejich pestrou paletou barev a krásnými květy jsou prvosenky jarní oblíbené rostliny, které potěší každého zahradníka i milovníka přírody.

Prvosenka jarní

Prvosenka vyšší

Prvosenka vyšší (Primula elatior) je další krásný druh rodu Primula

Jak vypadá prvosenka vyšší

 • Listy: Listy prvosenky vyšší jsou uspořádány v přízemní růžici. Jsou podobné listům prvosenky jarní (Primula veris), ale obecně jsou větší a mají delší řapíky. Listy jsou kožovité, zubaté a mají zelenou barvu.

 • Květy: Květy prvosenky vyšší jsou nádherné a velké. Vytvářejí bohatá květenství na dlouhých stopkách, které se vynořují nad listy. Každý květ má pět okvětních lístků, které mohou být žluté, oranžové nebo načervenalé barvy. Některé odrůdy mohou mít také jemné žilky nebo skvrny na okvětních lístcích, což dodává květům ještě větší atraktivnosti.

Přirozené prostředí: Prvosenka vyšší se přirozeně vyskytuje v Evropě, zejména v mírném klimatu na vlhkých loukách, lesních či pastvinách a na březích potoků. Roste ve výškách od nížin až do nižších horských oblastí.

Pěstování na zahradě: Prvosenka vyšší je oblíbenou rostlinou pro pěstování v zahradách, a to zejména díky svým nádherným a velkým květům. Pokud chcete pěstovat prvosenku vyšší na zahradě, měli byste ji umístit na slunné až mírně zastíněné stanoviště. Preferuje vlhkou, dobře propustnou půdu s mírně kyselým až neutrálním pH.

Prvosenka vyšší je také vhodná pro pěstování v nádobách a květinových truhlících, což umožňuje pěstitelům snadno si ji vychutnat na terasách, balkonech nebo na okenních parapetech.

Je důležité dodržovat pravidelnou zálivku a zabezpečit, aby půda nevyschla. Rovněž se doporučuje odstranit odkvetlé květy, aby se podpořil další růst nových květů a prodloužila doba kvetení.

Prvosenka vyšší je krásná a elegantní rostlina, která může výrazně obohatit jak zahradní záhony, tak květinové aranžmá na terase.

Prvosenka lysá

Prvosenka lysá (Primula auricula) patří také do čeledi Primulaceae – prvosenkovité. Jedná se o trvalku, která patří k ryze evropským druhům a vyskytuje se především v horských oblastech, kde roste na travnatých svazích nebo ve skalných štěrbinách. Prvosenka lysá je charakteristická přízemními růžicemi šedo-zelených listů, z nichž od dubna do června vyrůstají stonky, jež nesou okolíky různobarevných květů, které velmi jemně voní. Rostlina dorůstá výšky kolem 10 cm.

Pěstování: Prvosenka lysá se hodí do zahrad ve venkovském a přírodním stylu. Nejvíce rozhodně zaujme na skalkách. Dá se pěstovat blízko zahradního jezírka. Může být použita jako lem smíšených trvalkových záhonů.

Péče o prvosenku lysou 

Prvosenka lysá preferuje polostín, ale nevadí jí ani slunné stanoviště. Vhodné jsou dobře propustné, mírně vlhké a spíše vápenaté půdy. Rostlina je to nenáročná a dařit se jí bude i ve středně výživných půdách. Nevhodná je pouze promáčená zahradní zemina, v níž mohou zahnívat její kořeny.

Během letních veder nenechávejte půdu úplně vyschnout a dejte prvosence občasnou zálivku. Během vegetace přihnojte prvosenky tekutými hnojivy a pravidelně odstraňujte odkvetlé nebo zvadlé části.

Množení prvosenky můžete provést tak, že starší trsy na jaře rozdělíte. Přezimování prvosenky lysé se obejde bez zazimování, protože tento druh je mrazuvzdorný do –39 °C.

Yellow flowers of cowslip

Prvosenka bezlodyžná

Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris) je dalším druhem z rodu Primula. Jedná se o krásnou jarní rostlinu.

Jak vypadá prvosenka bezlodyžná

 • Listy: Prvosenka bezlodyžná má listy uspořádané v přízemní růžici, podobně jako ostatní druhy primulek. Listy jsou srdčitého tvaru, široké, a mají zelenou barvu. Často mívají krátké řapíky a jsou hustě pokryty jemnými chloupky.

 • Květy: Květy prvosenky bezlodyžné jsou ceněné za svou krásu. Vytvářejí bohatá květenství na krátkých stopkách, které se objevují v nadzemní části rostliny. Každý květ má pět okvětních lístků, které mohou být různých odstínů bílé, žluté, růžové, fialové, nebo dokonce načervenalé barvy. Květy často jemně voní.

Přirozené prostředí: Prvosenka bezlodyžná se vyskytuje v mírném klimatu v Evropě. Roste ve vlhkých lesích, na březích potoků, na loukách a v trávnících. Tato rostlina je často spojována s lesními podrosty, ale dá se dobře pěstovat i na zahradě, ve skalce nebo v nádobách. Pěstování je podobné jako u výše zmíněných druhů prvosenek.

Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články