pórek

Obsah

Pórek - všestranná zelenina

(Allium porrum)

Pórek nebo také pór zahradní je kořenová nebo spíše cibulová zelenina, která se snadno pěstuje i na zahradě.

Pórek má bílé a často tlusté stvoly (stonky), které jsou podobné cibuli. Někdy mívá vedlejší cibulky.
 
Pórek se pěstuje po celém světě a je oblíbenou rostlinou v mnoha kuchyních. Jeho listy a stonky se používají v různých pokrmech, včetně polévek, gulášů, omáček, salátů a různých masových jídel. Pórek je také bohatý na vitamíny a minerály, jako jsou vitamín C, vitamín K, draslík a hořčík.
 
Při přípravě pórku stačí oříznout konce a stonky rozříznout na půl a opláchnout pod tekoucí vodou, aby se odstranily veškeré nečistoty. Pórek můžete použít i jako alternativu k cibuli nebo česneku, například při vaření či pečení.

 

Pórek

Pórek účinky

Pórek obsahuje mnoho důležitých živin, vitamínů a minerálů. Je bohatý na vlákninu, vitamín C, vitamín K a draslík. Kromě toho obsahuje také vitamíny B6 a B9 (kyselinu listovou), vápník, hořčík a železo. Obsahuje také antioxidanty jako flavonoidy a fenolické kyseliny, které jsou důležité pro zdraví.
 
Vitamin C, který je v pórku přítomen, je důležitý pro imunitní systém a zdravý metabolismus. Vitamin K funguje jako důležitý koagulační faktor v krvetvorbě, který pomáhá tělu zastavit krvácení. Draslík zase pomáhá udržovat zdraví srdce, snižuje riziko vysokého krevního tlaku a podporuje fungování svalů.
 
Pórek obsahuje také sulforafan, což je látka s protirakovinnými účinky. Studie ukazují, že sulforafan může pomoci předcházet vzniku některých druhů rakoviny, jako jsou rakovina prsu, plic a žaludku; kromě toho také pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.
 
Celkově lze říci, že pórek je zdravá zelenina, která obsahuje mnoho důležitých živin a je vhodná pro každého, kdo hledá způsob, jak zlepšit své zdraví a stravovací návyky.

Pórek pěstování aneb jak pěstovat pórek

Pórek (Allium porrum) je dvouletá zelenina, která se však obyčejně pěstuje jako jednoletá. Podle těchto jednoduchých kroků si můžete vypěstovat pórek i na menší zahradě:
 
Vyberte vhodné místo: Potřebujete slunné, maximálně polostinné místo, které je chráněné před silným větrem. Pórek preferuje půdu, která je dobře zavlažovaná, nakypřená a bohatá na organickou hmotu, tedy živiny.
 
Výsev: Semínka vysévejte do připraveného záhonu na jaře, když už je půda vyhřátá. Semena by měla být vyseta do hloubky asi 1 cm a odstup mezi řádky by měl být asi 30 cm.
 
 

Hnojení pórku

Pórek je plodina druhé trati. Do půdy by se během vegetace mělo dodat dusíku, fosfor a draslík, hnojivo bychom měli dodávat alespoň třikrát během vegetační doby. Můžete samozřejmě použít chemická hnojiva (draselnou sůl apod.), ale stejnou službu vám udělají i přírodní hnojiva, jako je kompost nebo Hnojík, protože obsahují přesně ty látky, které pórek potřebuje.

Péče o rostliny: Jakmile pórky vzejdou, okopávejte je a ujistěte se, že jsou udržovány vlhké a dobře zavlažované. Když rostliny dorostou na výšku asi 15 – 20 cm, zatlačte trochu půdy kolem stonku, aby byl pevně ukotven a mohl dále růst.
 
Ochrana před škůdci a nemocemi: Je také vhodné pravidelně kontrolovat rostliny, aby se předešlo možným chorobám a škůdcům. Pokud se objeví některé z klasických chorob pórku, jako je třeba zasychání špiček, které způsobují většinou škůdci jako molík, háďátko, třásněnka nebo vrtalka pórová, je nezbytné jednat včas: buď použijte chemické přípravky, nebo lepší variantou budou přírodní prostředky – na mnoho škůdců platí přilákat ptáky do zahrady pomocí pítek a krmítek.
 
Sklizeň: Pórek se sklízí, když dosáhne požadované velikosti. Většina odrůd je v období sklizně v druhé polovině léta nebo na podzim. Pórek se vyjme z půdy rukou nebo speciálními nástroji – rýčem, rycími vidlemi. Odstraňte zbytky listů a kořen a pórek jen zhruba očistěte, aby se zvětšila skladovatelnost.
 
Při pěstování pórku je důležité dodržovat pravidelnou péči o rostliny a udržovat správnou úroveň vlhkosti v půdě. S dostatečnou péčí a pozorností budete moci sklízet zdravou a výživnou zeleninu.

Jak sázet pórek

Pokud si chcete pórek předpěstovat, pak byste jej měli vysévat během března do skleníku, a pak během dubna vysazovat na záhon. V tom případě je potřeba, aby půda už byla dostatečně vyhřátá, nakypřená, zbavená plevele a dostatečně vlhká. Pórek vysazujte do sponu 30 x 10 cm, musí být zasazen tak, aby kořeny byly zcela pokryté zeminou, a hojně zalit. Při předpěstování a následném vysazení pórku se dočkáte větších rostlin a vyšších výnosů. Sklízet budete koncem léta nebo v září.

Pórek pěstování

Pórek skladování

Pórek se nejlépe skladuje ve skleníku nebo pařeništi v tzv. krechtu, tzn., že je zakryt zeminou, jako by rostl v zemi. Takto vám vydrží po celou zimu. 

Pokud nemáte skleník nebo pařeniště, můžete pórek také skladovat v chladném sklepě, v bedýnkách, nebo v bedýnkách s pískem.

V lednici pórek vydrží asi 20 dní, záleží na jeho kondici před skladováním.

Teoreticky můžete pórek také zamrazit, ale doporučujeme ho předem povařit, aby zabíral méně místa. Můžete jej také dát do krabiček, abyste měli vždy odpovídající množství po ruce.

Pórek skladování

Pórek recepty - pórková polévka

Pórek recepty - pórková polévka
Pórková polévka je jednoduchá a chutná polévka, kterou si můžete připravit v létě i v zimě. 
 
Budete potřebovat:
– 3 velké pórky,
– 3 středně velké brambory,
– 1 cibuli,
– 2 stroužky česneku,
– 1 l kuřecího nebo zeleninového vývaru,
– 2 lžíce olivového oleje,
– sůl a pepř,
– 1/2 lžičky sušeného tymiánu,
– 1/2 lžičky kmínu,
– 1/2 lžičky sušeného majoránky,
– 1/4 lžičky sušeného červeného pepře,
– 1/2 hrnku smetany na vaření,
– čerstvé bylinky na ozdobení.
Postup:
 
Nejprve oloupejte brambory a nakrájejte je na kousky. Omyjte a nakrájejte pórek na tenké kroužky. Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte najemno.
 
Na pánvi si rozpalte olivový olej a osmahněte na něm cibuli a česnek a chvíli smažte, dokud nezměknou.
 
Do hrnce nalijte vývar, přidejte nakrájené brambory a směs cibule s česnekem a povařte asi 10 minut, dokud se brambory nezměknou.
 
Potom přidejte pórek a koření (tymián, kmín, majoránku a červený pepř) a vařte dalších 10-15 minut, dokud pórek nezměkne. Vypněte plotnu a přidejte smetanu a promíchejte.
 
Dochuťte solí a pepřem a podávejte teplé s čerstvými bylinkami (např. pažitkou nebo petrželkou) na ozdobu. Podávejte samotnou jako lehký oběd nebo večeři, nebo jako předkrm k hlavnímu chodu.

Vepřové maso s pórkem

Vepřové maso s pórkem je vynikající chod, který si můžete snadno připravit doma.
 
Budete potřebovat:
– 600 g vepřového masa (plec, krk nebo lopatka),
– 3 velké pórky,
– 2 středně velké mrkve,
– 1 cibule,
– 2 stroužky česneku,
– 1/2 l kuřecího nebo zeleninového vývaru,
– 2 lžíce olivového oleje,
– sůl a pepř,
– 1/2 lžičky sušeného tymiánu,
– 1/2 lžičky sušeného majoránky,
– 1/2 lžičky kmínu,
– 2 lžíce hladké mouky,
– 1 lžíce másla.
 
 
Postup:
 
Vepřové maso nakrájejte na menší kousky velikosti asi 3 cm. Oloupejte a omyjte pórek, mrkve, cibuli a česnek. Nakrájejte je na menší kousky.
 
Do hrnce s tlustým dnem dejte rozpálit olivový olej a na něm osmahněte vepřové maso, až zhnědne. Přidejte nakrájenou cibuli a česnek a restujte asi 5 minut, dokud nezměknou. Poté přidejte nakrájený pórek a mrkev a osmahněte asi 5 minut.
 
Přidejte sušené bylinky (tymián, majoránku a kmín) a promíchejte. Přidejte vývar a dejte vařit alespoň 30 minut s pokličkou. Maso musí být měkké.
 
Poté vyjměte kousky masa, zeleninu a vývar, pokud zbude víc tekutiny, než potřebujete na omáčku.
 
Do pánve dejte máslo, nechte rozpustit a přidejte mouku, kterou nechte lehce opéct. Postupně pak za stálého míchání zalévejte vývarem, dokud nevytvoříte jemnou omáčku.
Vepřové maso s pórkem

Zapečený pórek

Zapečený pórek

Zapečený pórek je jednoduchý předkrm nebo lehká večeře.

Budete potřebovat

– 8 menších pórků – jen bílé části,

– 100 g šunky,

– 100 g strouhaného sýra,

– dijonskou hořčici, zakysanou smetanu,

– sůl a pepř.

Postup:

Pórek povařte v osolené vodě asi 5 minut, aby zkřehnul, nesmí se však rozvařit. Ihned jej dejte zchladit do studené vody.

Troubu rozehřejte na 180 °C. Pórek obalte v plátcích šunky, naskládejte do vymazaného pekáče a zalijte směsí sýra, hořčice, smetany, které jste osolili a opepřili.

Zapékejte, dokud nebude sýr dozlatova.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články