podbělice

Obsah

Podbělice skvělá skalnička pod jehličnany

(Homogyne)

Podbělice (Homogyne) rod rostlin z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Rod podbělice (Homogyne) zahrnuje pouze tři druhy, a roste výhradně v Evropě. Nejznámější je však podbělice alpská (Homogyne alpina).

Tato rostlina je malá až středně velká bylina s květy podobnými květům hvězdnice. Listy jsou řapíkaté v přízemní růžici. Úbor je malý, má jednořadý zákrov, který je složen z mnoha celokrajných listenů. Na okraji úboru se nacházejí samičí květy s fialovou korunou, ve středu květu jsou pak oboupohlavné květy s trubkovitou korunou.

Co se týče rozšíření, podbělice chlupatá (Homogyne alpina) je endemická v alpských oblastech, kde roste na horských loukách, sutích a skalních svazích. Tato rostlina je specializovaná na alpské prostředí a nevyskytuje se mimo tuto oblast.

Podbělice květ - Homogyne

Podbělice alpská

Podbělice alpská (Homogyne alpina) je specifický druh rostliny, který je endemický v alpských oblastech a specializovaný na alpské prostředí. Pěstování této rostliny mimo přírodní prostředí může být obtížné a není příliš běžné. Pokud byste si přesto přáli vyzkoušet pěstování podbělice alpské ve své zahradě nebo na balkóně, zde jsou některé rady:

 1. Výběr stanoviště: Zvolte místo s chladnějším klimatem, které má podobné podmínky jako alpské oblasti. Mělo by to být slunné až polostinné stanoviště.

 2. Půda: Připravte půdu, která je dobře odvodněná a chudá, podobně jako alpská půda. Pokud je půda příliš živinami bohatá, mohlo by to ovlivnit růst a kvetení rostliny.

 3. Zalévání: Podbělice alpská preferuje střídání sucha a vlhka, typické pro alpské prostředí. Není třeba ji pravidelně zalévat. Dodržujte přirozené kolísání vláhy.

 4. Rozmnožování: Rostlinu můžete množit ze semen, která byste měli získat získat z opylených květů. Můžete také zkusit množení pomocí dělení nebo řízkování, pokud máte dostatek rostlin k dispozici.

 5. Zazimování: Pokud jste v oblasti s chladným klimatem, podbělice alpská by měla být schopna přezimovat bez problémů.

 6. Ochrana: Jelikož podbělice alpská je endemická a chráněná rostlina v alpských oblastech, mějte na paměti, že sběr semen nebo rostlin může být omezený nebo regulovaný zákony ochrany přírody.

Mějte stále na paměti, že pěstování endemických druhů mimo jejich přirozené prostředí může být náročné a může vyžadovat specifické znalosti a péči. Může být také dobré konzultovat s místními odborníky nebo botanickými zahradami, pokud máte zájem pěstovat takovéto specializované druhy.

Podbělice alpská - Homogyne alpina

Jak množit podbělici alpskou

Podbělice alpská (Homogyne alpina) lze množit několika způsoby, a to buď semeny, dělením trsů nebo řízkováním. Protože je to specifický druh rostliny, je vhodné množení provádět s ohledem na přírodní prostředí a podmínky, které tomuto druhu vyhovují. Zde jsou různé metody množení podbělice alpské:

Množení ze semen:

  • Semena by měla být sklízena z dozrálých květů.
  • Semena by měla být seta na povrch vlhké půdy. Nepřekrývejte je půdou.
  • Následně je vhodné mít setí nádobu nebo substrát ve studeném a vlhkém prostředí, aby se napodobilo alpské klima.
  • Klíčení může trvat několik týdnů až měsíců. Jakmile se semenáčky objeví, je možné je postupně zvykat na běžné podmínky.

Dělení růžice:

   • Dělení se provádí na jaře nebo na podzim, když rostlina není v aktivním růstu.
   • Růžici opatrně vyjměte z půdy a dělejte to opatrně, aby nebyly poškozeny kořeny.
   • Dělené části můžete znovu zasadit na vhodná stanoviště.

Řízkování:

  • Řízky mohou být odebírány na jaře nebo na podzim z rostliny.
  • Mladé řízky by měly být zakopány do vlhkého substrátu a udržovány v chladnějším a vlhkém prostředí, aby se podobaly podmínkám alpského prostředí.

Podbělice alpská a její využití v zahradě

Podbělice alpská (Homogyne alpina) je specifický druh rostliny, který je endemický v alpských oblastech a specializovaný na alpské prostředí. Využití podbělice alpské v zahradě může být obtížné, zejména mimo přírodní prostředí, kde je tato rostlina nejvhodnější. Pokud máte zájem o pěstování této rostliny v zahradě, zde jsou některé způsoby, jak by mohla být využita:

 1. Alpská zahrada nebo skalka: Pokud máte prostor, kde můžete vytvořit prostředí podobné alpským oblastem, můžete podbělici alpskou zařadit do alpské zahrady nebo skalky. Skalky obvykle obsahují rostliny, které jsou přizpůsobené chladnějším podmínkám a mohou dobře prosperovat na skalních svazích.

 2. Botanická zahrada: Pokud máte botanickou zahradu nebo jste vášnivými sběrateli endemických druhů rostlin, může podbělice alpská být zajímavým doplňkem pro vaši sbírku. Je však důležité zajistit, že pěstování bude prováděno s ohledem na přirozené podmínky tohoto druhu.

 3. Půdopokryvná rostlina pod jehličnany: Protože podbělice je plazivá rostlinka, která dorůstá jen nízkých výše, hodí se pod stromy ve větší skalce nebo zahradě. Dobře roste tam, kde by se nedařilo trávníku. Miluje zastíněná místa a je vhodná pro pěstování pod zakrslými jehličnany.

Vzhledem k tomu, že podbělice alpská je endemická a specializovaná rostlina, je důležité si uvědomit, že pěstování může být obtížné a vyžaduje specifické znalosti a péči. Pokud si nebudete něčím jisti, obraťte se na odborníka v botanice nebo třeba na botanickou zahradu.

Podbělice alpská v zahradě

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články