Planika

Obsah

Jahodový stromek neboli Planika obecná - Stálezelená krása s dekorativními plody

Planika obecná, vědecky známá jako Arbutus unedo, je fascinující rostlina, která okouzluje svým vzhledem i lahodným ovocem. Tato stálezelená dřevina patří do čeledi vřesovcovitých (Ericaceae) a je původním obyvatelem středomořských oblastí. Její název je odvozen z latinského slova „unedo“, což znamená „jíst jedenkrát„, což odkazuje na pověru, že plody této rostliny jsou jedlé, ale nejsou příliš chutné.

Vzhled a stanoviště

Planika obecná je stálezelený keř nebo malý strom, který může dorůstat výšky až kolem 5 metrů. Její listy jsou tmavě zelené, kožovité a mají lesklý povrch. Květy planiky jsou drobné, bílé nebo narůžovělé a tvoří nápadné hrozny. Rozkvétá na podzim a v zimě, což je jedinečné mezi středomořskými rostlinami.

Planika obecná -Arbutus unedo

Tato rostlina upřednostňuje suché a slunné prostředí, a proto ji můžeme často najít na skalnatých svazích, písečných dunách a křovinatých oblastech. Její schopnost snášet sucha a chladnější zimy jí umožňuje prosperovat i v náročných podmínkách.

Lahodný plod a využití

Jedním z nejzajímavějších rysů planiky obecné jsou její plody. Plody této rostliny jsou oranžově červené bobule, které zrají na podzim. Mají sladkou a trochu chuť připomínající jahody, maliny a ananas současně. Odtud také pochází jméno „jahodový strom“. I když jsou plody jedlé a bohaté na vitamíny, ne vždy jsou hodnoceny jako velmi chutné, protože mohou být trochu moučnaté.

Místní lidé v některých oblastech, kde planika roste, využívají její plody k výrobě různých tradičních pokrmů, džemů, likérů a vína. Také jsou používány v tradičním léčitelství pro své možné blahodárné účinky.

Ekologický význam

Planika obecná má také ekologický význam. Její nápadná květenství poskytují potravu pro různé druhy hmyzu a ptáků. Je důležitou součástí místních ekosystémů, kde poskytuje úkryt a potravu pro mnoho živočichů.

Závěr

Planika obecná je fascinující rostlina, která si získává pozornost svým stálezeleným zelením, nápadnými květy a lahodnými plody. Její přítomnost ve středomořských krajích přináší nejen estetickou hodnotu, ale také ekologický význam pro místní biodiverzitu.

Planika pěstování

Planika obecná, známá také jako jahodový strom, je atraktivní stálezelená rostlina s lahodnými plody. Pěstování této rostliny může být zajímavým zážitkem, ať už máte zahradu nebo se rozhodnete ji pěstovat v květináči. Následující tipy vám pomohou dosáhnout úspěšného růstu a krásného vzhledu planiky:

Výběr stanoviště: Planika preferuje slunné až polostinné stanoviště. Vyhýbejte se přímému slunci na nejhorkějších hodinách dne. Zvolte místo s dobrou odvodnění půdy, protože planika nesnáší přemokření.

Půda: Připravte půdu bohatou na humus s dobrou propustností vzduchu a vody. Ideální je mírně kyselá až neutrální půda.

Výsadba: Nejvhodnější doba na výsadbu je na podzim nebo na jaře, kdy je půda dostatečně vlhká. Před výsadbou připravte díru o něco větší než kořenový bal. Kořeny planiky by neměly být zasaženy příliš hlubokým zasazením.

Zálivka: Mladé rostliny je třeba pravidelně závlahovat, aby se zakořenily a začaly růst. Dospělé rostliny jsou odolné vůči sušším, ale v horkých obdobích je dobré jim dopřát dostatečnou zálivku.

Hnojení: Planika nepotřebuje silné hnojení. Stačí jí pravidelně přidávat kompost nebo speciální hnojivo pro vřesovcovité rostliny.

Zimní ochrana: Většina planik vydrží mírně chladnější teploty, ale v extrémnějších klimatických podmínkách může být vhodné rostlinu chránit před mrazem.

Zastřihování: Pravidelné zastřihování není nutné, ale může pomoci udržet rostlinu v požadovaném tvaru a zamezit přílišnému zahuštění.

Sklizeň ovoce: Plody planiky dozrávají na podzim. Můžete je sklízet, jakmile získají oranžově červenou barvu.

Škůdci a nemoci: Planika obecná je obecně odolná vůči většině škůdců a nemocí. Pokud však pozorujete jakékoli známky poškození, pravidelně kontrolujte své rostliny a zasáhněte, pokud bude potřeba.

Pěstování planiky obecné může být zábavným a odměňujícím zážitkem. S dodržením správné péče a vhodných podmínek můžete vytvořit krásnou a zajímavou součást své zahrady či balkonu.

sklizeň planiky obecné - plody

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články