pilatka drobná

Obsah

Pilatka drobná - jak vypadá

(Blennocampa phyllocolpa)

Pilatka drobná (Blennocampa phyllocolpa) je drobný hmyz z čeledi pilatek (Tenthredinidae), který patří mezi škůdce růží. Samičky této pilatky kladou svá vajíčka na listy růží. Po vylíhnutí larvy začínají žít na spodní straně listů a živit se nimi. Tyto larvy jsou také známé jako „listové pilky“ kvůli způsobu, jakým žerou listové tkáně.

Larvy jsou malé, zelenavé a mají charakteristický červenohnědý pruh na hřbetě. Jejich tělo je válcovitého tvaru s šestiúhelníkovými segmenty. Mají šest nožiček na hrudních segmentech, které používají pro pohyb po listech.

Dospělý jedinec (imago) – dospělé pilatky jsou zhruba 5 až 7 mm dlouhé. Mají černé tělo s odstínem zelené nebo modré barvy na některých částech těla. Křídla jsou průhledná s tmavými žilkami. Nohy mají černé články.

Pilatka drobná - dospělec

Pilatka drobná na růžích

Pilatka drobná je poměrně rozšířeným škůdcem na růžích, zejména na těch pnoucích. Je třeba zasáhnout hned na jaře, jakmile se škůdce objeví.

Pilatka drobná způsobuje nápadné svinutí nejmladších listů růží do tvaru trubiček – rašící listy jsou svinuté do trubiček. Tímto způsobem upravené listy tvoří následně úkryt pro larvy pilatky. Tyto larvy postupně vyžírají listové pletivo, po jejich „působení“ zůstává na listech jen silnější žilnatina.

Škůdce sice má jen jednu generaci za rok, ale i tak dokáže pěstitele růží dostatečně potrápit. POZOR: Podobnými škůdci s obdobným rozsahem škod jsou i pilatka růžová, pilatěnka růžová nebo čalounice růžová (ta poslední je vosiška).

Pilatka drobná - charakteristické svinuté listy

Pilatka drobná postřik

Pokud se vám nepodaří pilatku zlikvidovat ihned při jejím objevení, a to odstraněním všech svinutých listů, ve kterých se mohou dále množit larvy, nezbude vám většinou nic jiného než použít postřik.

Ovšem pamatujte na to, že postřiky jsou účinné jen částečně, a to ještě tehdy, když je použijete již při rašení prvních listů.

Nejlépe účinným postřikem je ZEON 5 CS, aplikovaný dvakrát za jaro, jednou v dubnu a podruhé v květnu.

Dbejte vždy pokynů na obalu a nepřekračujte doporučené dávkování. Mějte na paměti, že postřiky jsou nebezpečné látky, které mohou uškodit lidem, zvířatům i přírodě okolo.

Při aplikaci postřiků používejte ochranné prostředky (rukavice, brýle, oděv) a nepijte ani nejezte.

Pilatka drobná ochrana

Jednou z možností, jak ubránit své růže proti pilatkám, je hnojit všechny keře růží Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete růže zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu. Nepřekračujte doporučené dávkování. Při přemnožení pilatek (jakéhokoliv výše zmíněného druhu) je vhodné postříkat růže 3x týdně roztokem hnojiva a měl by se dostavit požadovaný účinek (tj. likvidace všech dospělců i larev).

organick0 hnojivo hnojik_100ml

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články