Nová sezóna na zahradě

Nová sezóna na zahradě - nová zahrada

Přemýšlíte o vstupu do nové pěstební sezóny s novou zahradou?

Sázet své vlastní sazeničky, doma zakládat vlastní sadbu, sít na záhonech semínka salátů, ředkviček, hrachu a sklízet hojnou úrodu? Poradíme vám pár rad při pořizování zahrady a doporučíme čistě přírodní a univerzální produkt, který pomáhá zahradníků s celkovou péči o zahradu a interiérové rostliny. Podíváme se i na pár aktivit, které můžete o slunné zimní dny na své zahrádce vykonávat.

Pokud již nová zahrada byla pořízena a možná jste se i dnes procházeli po vašem trávníku mezi stébly se zbytky sněhu, řekli jste si: „tady v koutku by mohla být japonská zahrada a tady umístím třeba Zen dekorace na zahradu“. Klanili jste se pod větvemi stromů s myšlenkou, jak propletete lana pro dětské hřiště na zahradu, kam dáte základy dětského domečku na zahradu a možná jste již i plánovali v domku rodinnou oslavu.

Jste šťastní lidé a přejeme vám mnoho radosti ve vašem novém zeleném ráji.

V případě, že ještě hledáte mezi inzeráty zahrady na prodej a rozhodujete se, jestli ano či nikoliv, poradíme vám pár bodů, na které se zaměřit při pátrání a řešení mise nový domov pro nás a mnoho dalších tvorů, květin, rostlin, stromů a keřů.

Určitě před koupí si vyjasněte vlastnické poměry pozemku, projděte si území v katastrálních mapách a i naživo v terénu,  doporučujeme nepřebírat zahradu jen na základě doporučení, nebo psané nabídky s fotografiemi.

Hodnota pozemku

Hodnotu zahradního pozemku, ovlivňuje hladina spodní vody. Je-li hladina spodní vody příliš vysoká, bývá náročné problém řešit a odvodňování zahrady nese nemalé finanční náklady. Naopak příliš nízká hladina spodní vody vám přináší skutečnost, že do pěstování svého zeleného ráje musíte připočítat vyšší finanční náklady za spotřebu vody. Pokud se na pozemku nachází vrt na vodu nebo studna – velký plus pro vás, pořiďte čerpadlo do vrtu a nádrž na vodu. Vhodné je umístit třeba pod okap u domku i nádrž na dešťovou vodu.

Kontrolujte přítomnost vodovodní a elektrické přípojky na kupovaný pozemek. Tato absence se dá  nahradit čerpáním vody z vrtu, dát solární panely na střechu, umístit solární světla na zahradu, atd. alternativy existují.

Prozkoumejte druh půdy, celkové umístění pozemku, a promyslete si velikost zahrady. Velikost plochy na pěstování pro jednu rodinu postačí například 400 m2 . Počítejte alespoň s 50 m2 plochy na jednu osobu. Péče o tuto celkovou plochu zeleninových záhonů vám v sezoně v měsících od března do července může zabrat až 200 hodin práce a aktivit kolem zeleně.

Finanční aspekty

Zahrada přináší radost a čerstvé plody, nese však i své finanční náklady. Nespěchejte se zahradními úpravami. Rozdělte si zahradní úpravy do více let, pokud nemáte v plánu investovat velkou finanční částku do tvorby okrasné zahrady, nákupu a přemýšlením nad tématem jaké okrasné stromy do malých zahrad lidé kupují, netrapte se a osázejte půdu obyčejnými rostlinami, aby jen tak neležela ladem. Brambory, luskoviny, jahody, atd. jsou například vhodnými plodinami, které nezatíží bankovní konto a přinesou vám úrodu. Radíme začít sázet s rozmyslem nebo vyhledat radu odborníka, který vám rád pomůže.

 

Přírodní styl

Trendem dnešní doby je začleňovat do zahrad styl přírodní. Styl, který naláká užitečné živočichy a pomůže jim i vám společně žít v podmínkách, ve kterých se budete cítit spolu dobře. Pohled na ježčí rodinku, která se projde přes trávník s rostoucím lučním kvítím, motýli poletující nad květy a sedající na položené misky s vodou, čmeláky a včely bzučící u kvetoucích keřů a mnozí další společníci vám moc zpříjemní dny. Přemýšlejte nad zahradou jako nad místem relaxace pro lidi a zároveň i místem pro volně žijící drobné savce, ptáky a velkého množství hmyzu přínosných pro obě strany.  V celkovém pohledu na svět je styl přírodní zahrady cestou pro zlepšení životního prostředí a našeho života, nikoliv styl zahrady vysekané a uklizené do posledního lístku.

Nová sezóna na zahradě - přírodní styl

Kompost

Šťastlivci se také stáváte v případě nalezení kompostu na nové zahradě, gratulujeme!

Domácí kompost pokud je dobře udržovaný, vám šetří  investice do zeminy nové. Kompost lehce proměníte v hodnotnější prováděním pravidelné péče. V zimě je dobrá doba na zimní přehazování kompostu. Vše, co leželo na stranách a nahoře se převrství do spodu a naopak. Ideální výkompostu je 1-1,5 m. Vypomoci vám může překopávač kompostů, člověk si přeci rád ušetří síly, když existuje možnost pomoci. Zmrzlé hroudy ze stran rozbijte na menší hrudky a hoďte do středu, zajistíte si tím vzduchové kapsy a tím dobré provzdušnění kompostu a následný lepší proces tlení.

Nezoufejte pokud jste nenašli žádný hnůj, kompost na pozemku, vše se dá realizovat a založit si vlastní. Rozmyslete vhodné stanoviště a začněte se shromažďováním vhodných materiálu, odpadů směřujících na kompost.

Co patří do kompostu? Dostatek dusíku naleznou bakterie k procesu tlení v dřevnatých kusech rostlin, v suchém listí a slámě. Nutný dusík do procesu dodávají zejména zelené části rostlin.

Jak založit kompost? Jaká nádoba na kompost je vhodná?

K dostání na trhu je celá řada kompostérů (Lidl komposter, Obi komposter, Baumax komposter, atd), které jednoduše umístíte na zahradu a kompostujete.

Finančně méně nákladné je postavit si například ze dřeva „ohrádku“ neboli takzvaný dřevěný kompostér na odhazování přírodního materiálu. Pokud vám nevadí rozlehlost hromady na zahradě, můžete v klidu i volně vrstvit materiál na hromadu a nechat ho volně tlít a zrát. Vznik kompostu je časové delší a vyžaduje dobu minimálně 6 měsíců k možnému využití u rostlin.

Než se kompost dostatečně uleží, jsou na světě i jiná řešení, jak být úspěšným pěstitelem a zahradníkem. Své zeleni můžete dopřát a zlepšit její růst, vitalitu a ochranu hnojením přírodním hnojivem. Organické hnojivo Hnojík, které je univerzální, vhodné jak pro venkovní rostliny, stromy, trávník, keře atd., tak i pro rostliny pokojové, je parádní volbou. Tento pomocník pro vaši zahradu, balkon i obývák je zároveň i pro ekologické zemědělství. Máte zde jistotu z pohledu neutrálního PH, že zeleň nepřehnojíte a jistotu bezpečnosti pro lidi i zvířata. Plusem pro tento produkt je repelentní účinek na škůdce, nemoci a plísně rostlin. Nemusíte se u něj ani bát nehezké vůně po hnojení, Hnojík je zcela bez zápachu.

Vynikající na produktu Hnojík je skutečnost vhodnosti aplikování i právě do vašeho kompostu na zahrádce. Hnojík urychluje proces tlení, jedná se tedy o skvělý urychlovač kompostů. Přirozeně podporuje život v půdě a dodává dostatek živin, ochrany a síly. Doporučujeme organické hnojivo využít i při zimním přehazování kompostu, přisypáním do vrstev.

Nezapomeňte, že po roce od založení kompostu, pokud jste již kompost nerozvezli a nikterak nestihli využít, je potřeba ho kvůli provzdušnění přeházet. Necháte-li kompost nehybně ležet bez provzdušnění další rok, snižuje se jeho kvalita. Bez přísunu vzduchu se humus již začne v druhém roce rozkládat a ztrácet svou hodnotu.

Hledání inspirace

Zima je vhodnou dobou na čtení knih a hledání nové inspirace na pěstování v sezóně. Ideální dobou pro pátrání po nových semínkách rostlin, přírodních hnojivech, nových sadbových květináčků, truhlíčků, na kontrolu zahradního nářadí a staveb, které máte na pozemku a na pořízení všech věcí, které na jaře budete potřebovat. Zamysleli jste se někdy jakým jiným aktivitám se věnujete, když zahrada odpočívá a nepotřebuje tolik vaší péče? Využijte poslední zimní týdny k odpočinku, regeneraci a střádání síly na zahradní, pěstitelské radovánky. Skočte zkontrolovat zásobu přírodního hnojiva a  sadbu paprik, jestli má dostatek vláhy, aby recept “ plněné papriky Zdeněk Pohlreich “ mohl být po sklizni papriček uvařen.

 

Nová sezóna na zahradě - kniha

Nákup na eshopu

Další zajímavé články